کدامیک به فرزند نوح شبیه‌ترند؟

با این وصف‌های او به شخصیت وی علاقه‌مند شده بودم. از وقتی فهمیدم که وبلاگی راه انداخته است، گاه و بیگاه به وبلاگش سر می‌زنم. آخرین نوشته‌اش با این تیتر بود "پسر همت پسر نوح نیست؛ نزدیک سی سال است بی پدری کشیده است"

مطلبش طولانی است، اما حرف دل من نیز بود. خواستم نظرم را در کامنتی زیر آن مطلب بنویسم، خطا داد و نپذیرفت و چند پاراگراف نظرم پرید. بار دوم با حاشیه بیشتر، ابتدا در ورد نوشتم تا کپی کنم و اگر باز خطا داد، زحمتم به هدر نرود. دیدم طولانی شد و از قواره یک نظر خارج، گفتم شاید با چنین مقدمه‌ای روی وبلاگ خودم بگذارم، بهتر باشد:

پسر شهید همت را زیاد نمی‌شناسم، فقط یکبار ده دوازده سال پیش او را با پسر شهید باکری دیدم، با سلیقه آن روزهایم تیپ ساده اما تین ایجریش را خیلی نپسندیدم ولی وقار و ادبش آنقدر بود که تصویری روشن در ذهنم بگذارد.

در عوض احسان باکری را خوب می‌شناسم. درست است، همان را می گویم که چند روز پیش خانه‌اش میزبان میرحسین موسوی بود و خبر ساز شد. شاید راضی نباشد به مصداق بگویم، اما حداقل در طول 14 سال گذشته بارها او را از خودم که مدعی هستم، در عمل ولایت‌مدار تر یافته ام. نه تنها از خودم که خیلی ولایتمدارتر از برخی مدعیان ذوب در ولایت.

احسان و مادرش هر سال برای سردار شهید "حمید باکری" و دو عموی شهیدش علی و مهدی در خانه خودشان یا یکی از نزدیکانشان سالگرد می‌گرفتند. یادم نیست که در سالهایی که رفتم، موسوی هم به خانه‌شان آمده بود یا نه، اما شهادت می‌دهم که بسیاری از چهره‌های شاخص سبزها در تمام این سالها، به خانه آنها می‌آمدند. از مدعیان ذوب در ولایت نمی‌پرسم چندبار مثل امام خامنه‌ای سرزده و بدون پوشش رسانه‌ای به خانواده شهدای کمتر مشهور سر زده‌اند (اگرچه به خاطر رسانه‌ای نشدن ممکن است مردم ندانند، اما آنها که می‌دانستند، نه؟) سوالم این است چند بار با هماهنگی قبلی با رسانه‌ها و برای بهره‌برداری‌های سیاسی خود، به خانواده شهدای مشهورتر، امثال همین همت و باکری سر زده‌اند؟

آنها که به راحتی ادعا می‌کنند که "مهدی همت" و "احسان باکری" پسر نوح هستند، همانها که دکتر برایشان تجویز کرده بود که گلوله برای قلبشان ضرر دارد، آیا در طی سی سال گذشته، هیچ گاه به فکر این افتادند که در برابر کار حسینی پدارن اینها "کاری زینبی کنند"؟

گیریم آنها پسر نوح و گمراه، آیا نباید در ازای روزهایی که در سایه امنیت فرماندهی باکری‌ها و همت‌ها در جبهه‌ها به وکالت و وزارت مشغول بودند، به این فکر می‌کردند که باید همچون نوح که با پسرش احتجاج کرد، در جای خالی آن سرداران با فرزندان آنها احتجاج کنند؟

نه، اصلا گیریم مسئولیتی در برابر فرزند آنها نداشتند، کاش آقایان کلاهشان را قاضی کنند و بگویند فرزند خودشان بیشتر شبیه پسر نوح است یا آن فرزند شهیدی که از سر سوز - و البته به اعتقاد یقینی من به اشتباه- به حمایت از میرحسین پرداخت؟

شنیده‌ام (امیدوارم اشتباه باشد) که هاشمی در جمع خبرگان گفته است نسل اول انقلاب را اداره کرد، نسل دوم جنگ را، اما از نسل سوم نباید چنین انتظارهایی را داشت. کاری به جهادی که نسل سوم پس از انتخابات برای حفظ نظام در برابر فتنه‌ها کرد (بخصوص در نبرد سایبری)، ندارم. جهادی که نخبگان بی‌بصیرت از آن جا ماندند. اما کاش هاشمی حداقل بحث‌های طولانی من با احسان باکری را می‌شنید و می‌فهمید که امثال او هم که در جبهه مقابل ما بودند با عنوان دفاع از انقلاب از میرحسین حمایت کردند.

---

پ.ن1: اینکه چرا آنها به خانه باکری می‌رفتند، از سر اخلاص بود یا برای مقاصد دیگر را نمی‌دانم و قصدم قضاوت مثبت یا منفی نسبت به آنها نیست. اما می دانم آنها که خود را پیروان نوح می‌دانند، چنین نکردند.

پ.ن2: این متن به هیچ وجه در راستای دفاع از عملکرد امثال "احسان باکری" و موجه جلوه دادن رفتارهای حمایتی آنها از موسوی نیست. اما چگونه می‌توان کسی که برای رسیدن به حق تلاش کرده و - به زعم ما - راه را به اشتباه رفته است و کسی که برای منافع خود از حق چشم پوشیده را برابر دانست؟

/ 24 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

با کی داری ؟؟؟؟؟

سیِّد

با عرض سلام، کدامیک به فرزند نوح شبیه ‌ترند؟ http://www.esteghamat.ir/LinksList/index.asp?id=653

امین راستگو

دمت گرم و سرت خوش باد که خوب نوشتی و حق مطلب را ادا کردی. منم نمی خوام از مواضع اون ها دفاع کنم اما واقعا می سوزم وقتی می بینم اینا اگه دفاع کنند تیتر همه جا می شن اگه انتقاد کنند شجره نامه شونم زیر سوال می برن! دو تا چیز را بفهمیم یکی این که هر کسی مسئول کارهای خودشه چه پسر نوح باشه چه پسر ابراهیم! فقط طبق حدیث امام صادق اگه کار خوب بکنه به خاطر انتصاب به خوبان از آن ها بهتر است و اگر کار بد کند به خاطر انتصاب به خوبان از آن ها بدتر است. دوم این که : برخی همه چیز را با سیاست محک می زنند یا شایدم بهتر بگم با خودشون محک می زنند! و اگه با خودشون همسو بود یارو را می برن عرش وگرنه فرش! سعی کنیم معیارمون حق باشه و نه خودمون! وگرنه یه روز با ولایتیم یه روز بر ولایت

علي

به نظرم اين كه ديدگاه خودشو ناديده گرفته مثلا به خاطر حفظ ولايت مهم نيست مهم اينه كه نبايد يه خط جلو و يه خط عقب از ولايت حركت كنه وگرنه اين كه آقا بيان و صحبت كنن تازه ايشون بفهمن و منت بذارن و از نظرشون ظاهرا برگردن كه هنر نيست به قول شهيد آويني هنر آن است كه خود بميري قبل از آن كه بميرانندت . آيا به قول حجه الاسلام پناهيان حفظه الله تعالي حتما بايد سر امام حسين رو جلو چشممون ببرن تا متوجه شيم يا اينكه پدران عزيز اين پسران ناخلف حتما منتظر فرمان امام بودن كه خودشون رو اصلاح كنند يا اينكه خودشون از قبل با خط كش امام تنظيم شده بودند . تو رو خدا اين حرف رو نزنين به خدا گناه اينا بيشتره چون آتيش اين معركه رو به اسم حزب اللهي ها سوزوندن . ما كه از امثال ميرحسن و حامياش مثل گوگوش و... توقعي نداريم و هيچ غلطي نمي تونن بكنن ولي اين آقايون با كج فهمي هاشون استخوان تو گلو شدن مگه ميشه طرف 180 درجه مخالف رهبري صحبت كنه بعد بگه ولايتمداره . فقط به خاطر اينكه فرزند شهيد معروفي بوده بايد گناهاشونو بپوشونيم . چرا از اون فرزند شهدايي كه اين نظام در حقشون هيچ كاري نكرده و در نهايت بي بضاعتي با تمام وجود از انقلاب دفاع

بهنام

برادر من به این کاری که شما کردید می گویند سو استفاده. لازم به نوشتن شماره ای پی نبود. فقط میتوانستی بگویی شخصی با ای پی مشخص چند بار نظر داده. اما اینکه می گویی این هم ای پی یعنی از همین هیچی سو ساتفاده می کنی باری واقعا فکر کردی گه چه اشکالی دارد مثلا گوگوش از کسی حمایت کند؟ مگر او انسان نیست؟ مگر حق ندارد؟ تو واقعا چه چیزی در خود بیشتر از او میبینی؟ حداقلش این که او دل خیلی ها را شاد میکند ،کاری که تو و هم مسلکانت نه تنها بلد نیستید که با ان مخالفید مثلا وقتی رضا زاده از احمدی حمایت کرد کسی خرده نگرفت که او را چه به سیاست یا اینکه یک ورزشکار دوپینگی چرا حمایت می کند راستی دقت کرده اید که همه طرفداران شما متقلب و مختلس هستند؟ از مرحوم کردان گرفته تا دانشجو و دستجردی و رحیمی که این اواخر طشتش از بام افتاد و بد صدا داد

بسیجی دانشجو

سلام با نتایج نظرسنجی انتخاب منافق ترین فتنه گر در خدمتم یا علی

طلبه ی دانشجو

آرایش انتخاباتی انتخابات 1392 چگونه است؟ آیا سیاسیون منتظر 4 سال بعد هستند یا از الآن برنامه ریزی های خود را شروع کرده اند؟ کاندیدای اصلاح طلبان کیست؟ آیا مهره ای است تکراری یا چهره ای جدید رو میکنند؟ آیا گزینه ای برای زنده کردن جریانشان دارند؟ کاندیدای اصولگرایان کیست؟ آیا حامی دولت دهم است یا از آن عبور میکند؟ آیا دکتر احمدی نژاد با کاندیدای اصولگرایان ائتلاف میکند یا خود کاندیدای مستقلی به هوادارنش معرفی میکند؟ آیا احمدی نژاد مشایی را برای ریاست جمهوری یازدهم در نظر گرفته است؟ مشایی خود کاندیداست یا برای فرد دیگری برنامه ریزی میکند؟ مقاله ی این موضوع در وبلاگ طلبه ی دانشجو www.talabeh-daneshjo.blogfa.com

امید

به عنوان کسی که دو عزیز را به انقلاب تقدیم کرده ایم میگویم ما برای شخص خاصی شهید نداده ایم که از او انتظار مهرورزی داشته باشیم ما برای درجه شهید نداده ایم که اگر ولایتمداران به ما رتبه ندادند مخالفشان باشیم ما همواره در راهی قدم میگذاریم که از برای آن دلبندانمان را به جبهه فرستادیم از برای حفظ اسلام وانقلاب اسلامی وخاک وطنمان هر شخصی اعتقاداتی دارد اینکه احسان باکری به موسوی معتقد است وپدرش ولایتمدار بوده وحال اوشاید معتقد نیست باید بگویم که ما انسانها بر خلاف درختان که ثمره آنها بسته به نوع همان درخت دارد کاملا عنصری متفاوتیم شاید هیچ وقت شما روی درختان نخل پرتقال نبینید ولی پسر یک مرد فرهیخته ودانا شاید مثل اونباشد وهمینطور برعکس از پدری ناخلف فرزندی مومن خدایی ودرستکار به وجود بیاید ذات انسانهاوابسته به علایق تجربیات واستعدادهای فردی است شاید خیلی از حرکات وشباهتهای ظاهری را به ارث ببرد ولی زندگی در پیش روی انسان خود او با تجربیاتش میسازد نه با فرمول پدر بله تربیت فرزند گامی موثر در کسب موفقیت فرد دارد اما بعداز استقلال فکری خواسته های فردی وگاه افراطی ومحیط گاهی وقتها آن تربیت موثر را خن

هانی

سلام ببخشید شما که میگی اقای احسان باکری ولایتمدار وولایت پذیر هستن حتی از شما بیشتر این چه ولایت پذیری هست که نه ماه نمیفهمه اقا چی میگه احتمالا گوشهای ایشون مشکل پیدا کرده شایدم هنگ کردن همه باهم راستی اینکه ولایتی تر از شماست اینجوریه شما چی هستی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟