سبزها و تغییر مکرر زمین بازی

در میانه این کشمکش میان قانون شکنان و مجریان قانون بود که برخی اشخاص کشته و زخمی شدند. البته این تلفات از هر دو سو بود، از میان سبزها و مجریان قانون.

هیاهوها آغاز گشت که هر روز خبر از کشته شدن تعدادی در تجمعات می داد، تعداد کثیری که همان روزها برخی رسانه های معاند آن را بیش از 300 نفر اعلام کردند. اما در میان آنها تنها چند اسم محدود به صورت جدی و مستند مطرح گردید. بیش از همه آآآندا آقاسلطان بود که ابهامها در باره چگونگی کشته شدن او با توجه به متفاوت بودن کالیبر گلوله اصابت نموده با سلاح های سازمانی، وجود فیلم از وی از لحظاتی قبل از ترور تا لحظات جان دادن و ... این شائبه را ایجاد کرد که او از سوی عناصر حامی اغتشاشات ترور گشته است، علی الخصوص که همان زمان خبری مبنی بر دستگیری تعدادی از اعضای مسلح سازمان منافقین در یکی از خیابانها اعلام گردید. غیر از او چند کشته دیگر نیز مطرح شدند، که مادر و دختری که در یک مهد کودک مورد اصابت گلوله قرار گرفته بودند بیش از دیگران مورد استناد رسانه های حامی اغتشاشات قرار گرفت. اما در فاصله کوتاهی با مصاحبه خانواده آنها و برخی اسناد تکمیلی، مشخص گردید که این دو نه تنها از حامیان موسوی نبوده اند، بلکه گلوله های اصابت شده به آنها نیز از سلاح های سازمانی شلیک نشده بود. با شکست این پروژه نیز پروژه جدیدی شکل گرفت. ادعای بدرفتاری با متهمین و ادعای کشته شدگانی در این روند، در این میان رد پای گروهی متخلف در بازداشتگاه کهریزک پیدا شد که با خطای آنها آسیب های جسمی و جانی به برخی متهمین وارد گردیده بود، در این مرحله نظام با قاطعیت به مقابله با متخلفان پرداخت اما اغتشاشگران ادعاهای جدیدی را مطرح کردند که غیر قابل باور بود، کروبی با انتشار نامه ای مبنی بر شکنجه و تجاوز به متهمین که منجر به مرگ برخی از آنها شده است، اتهاماتی جدی وارد کرد. کمیته تحقیق مجلس و کمیته 3 نفره قوه قضائیه به صورت جدی به بررسی ادعاهای کروبی پرداختند، انتشار گزارش رسمی و نمایان شدن بی اساس و غیرمستند بودن ادعاهای او، سبب شد که کروبی منفعل گردد. اما او ضمن ناگزیر شدن به اذعان به خلاف و بی اساس بودن برخی ادعاهای خود، همچنان چهره طلب کار به خود گرفت. اما برای افکار عمومی این بازی نیز تمام شده بود. اینک صدای تلاش برای ایجاد اغتشاش در دانشگاه ها به گوش می رسد تا جنبش سبز بتواند به حیات خود ادامه دهد.

اما در این میان یک چیز خیلی خود نمایی می کند. وقتی رسوایی پروژه تبلیغ تقلب آشکار شد، دیگر نامی از آن برده نشد. همچنین پروژه ادعایی کشته هایی خیابانی که در نهایت از بیش از 300 کشته، به سختی آن را به 72 عدد رساندند؛ 72 عددی که تا هم اکنون صدای برخی از آنها در آمده است که ما زنده ایم. راز بقای این جنبش در یک کلام غوغاسالاری است و تا زمانی که سوژه ای برای آنها باقی مانده باشد؛ برای بقا به آن متمسک خواهند شد.

با این وصف ، یک نکته واضح تر می گردد. تمام کسانی که در اغتشاشات اخیر به سمت قانون‌شکنی و زیر سوال بردن اصل نظام رفتند، اینک باید پاسخ گوی تخلفات خود باشند. آنها هر روز خود را طلبکار تر نشان می دهند تا فرار به جلو نمایند و بدهکاری آنها به افکار عمومی، بابت این همه آسیب جانی و مالی که به خاطر اقدامات آنها به کشور و مردم وارد شد، مصون بمانند.

بسیاری از آسیب دیدگان از عاملان اغتشاش شکایت کردند، مدعی العموم نیز، اما اینک عاملان اصلی که اینک گمان کرده اند از یک مصونیت برخوردار هستند، همچنان مشغول هیاهو و ایجاد تنش هستند و با پایان هر بازی، حتی با شکست خوردن آن، بازی جدید خود را طراحی می کنند. دستگاه قضایی چه زمانی به سراغ متهمان اصلی خواهد رفت؟

 

/ 61 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیرحسین ثابتی

سلام همینطوری دلم تنگ شد گفتم عرض ادبی کنم راستی در مورد انشارات اون قضیه! چرا به مرکز اسناد نمی دی حاجی؟ موسسه لوح و قلم هم هست راستی کتاب رو صادق رسوند به دستت؟!

میتینگ

درود حکایت شما برای من خیلی جالب است. انگار جرات کردی از لفافه خارج شوی. چرا وقتی که باید اینقدر صریح حرف نزدی؟ چرا صبر کردی خیالت راحت شود و آن وقت دهان به دروغ ها بگشایی. هنوز زود است که درک کنید یک انقلاب چگونه شکل می گیرد. اگر نه نظر ی به تاریخ تمامی انقلاب های جهان بیانداز. بحث من سبز و غیر سبز و قدس و ... نیست. به عمرم در تظاهراتی شرکت نکرده ام و نمی کنم. ضمنا من معتقدم کروبی خطر بزرگی برای جنبش سبز است. از آن منظر که امثال شما بهره ای که می خواهید را از وی خواهید برد. اما خوشحالم که بالاخره نقاب از رویت برداشتی. امروزت را به خاطر داشته باش. این ساختار شکنی تو یا بوی پول می دهد یا بوی امنیت شاید هم معجزه.شدیدا منتظر پست های بعدی شما هستم. پایدار باشید.

اکبر

ولی انصافا نون بازو ی چیز دیگستا! دنبال ی شغل آبرومند باش پسر جان! دیگه مردم که خر نیستند دور از جون می فهمند! حداقلش اینه که چشم دارند و می بینند. آره عزیزم می بینند. دروغگویی شما رو می بینند. جنایات شما رو می بینند. حالا هی توی احمق بالا پایین بپر و چرند بگو. قطعا شماها همگی فرزندان اون حرومزاده بزرگ هستید و در نتیجه درصدی از حرومزادگی پدر معنویتون رو به ارث بردید. پس اصلا وقاحت شماها چیز عجیبی نیست. به هر حال گرگ زاده اید دیگهّ!

بهار سیدنی

فرموده بودید: "قیاس جالبی بود! شما یک حکومت که حتی اگر در این دوره با تقلب سرکار آمده باشد، در تمام دوره های قبل با رای مردم حاکم بوده را در کنار رژیمی گذاشته اید که اصولا حقی برای اعمال حاکمیت ندارد. مردم یک روز با رایی که بی سابقه است، به جمهوری اسلامی رای دادند، پس باید برای این مردم امنیت بیاورد. صهیونیست ها اما نه تنها متکی به رای مردم نیستند، که با رفتارهایی غیرمشروع به اعمال حاکمیت دست زده اند. پس نه تنها حقی برای برقراری امنیت ندارند، که خودشان عامل نقض امنیت هستند. " ببخشید از کامنت قبلی.اشتباه شد. 1) خوشحالم که از " جنایات کهریزک" حتی اگر توسط همفکران شما انجام شده باشه اظهار برائت می کنید. 2) آقای اسلامی عزیز.در کشور اسرائیل هم هر سال انتخاباتی مشابه انتخابات ایران برگزار می شود که از نظر بر گزار کننده های آن دارای "بیشترین میزان مشروعیت در جهان" می باشد.کاش خودتان را جای رژیم اسرائیل قرار می دادید و بر اساس ادعاهای فعلی خودتان در باب مشروعیت نظام حاکم بر ایران مشروعیت رژیم اسراییل را می سنجیدید.شاید با این نگاه برای اسراییل هم مشر وعیت بوجود می آوردید. 3)آنتخاب

حسین

خداوند ما را از شر اراذل و اوباشی چون تو حفظ کند!!!! تو از اون دسته ای هستی که در روز روشن آدم میخوری. آخه شپشو اسراییل از دست تو خوابش آشفته شده؟؟؟؟؟؟ آمریکا و اسراییل از آخوند و بسیجی به مراتب بهترند. به امید آن روزی که در ایران آزاد خودم دارت بزنم!!!!! مرگ بر فاشیست.

مرصاد

سانسور كردن نظرات من طبيعي و قابل پيش بيني بود. وقتي دليلي نداري و دروغ مي گويي مجبور به اينكار مي شوي. اما يك لحظه فكر كن! روز قيامت هم مي تواني سانسور كني؟ تا كي؟ سرت را بيرون بياور از زير برف برادر عزيز. راست بگو تا بتواني سرت را بالا بگيري من خير و صلاحت را مي خواهم

میلاد

او می آید سلام آقا مهدی واقعا بهت خسته نباشید میگم اگر ممکن است یک مطلب در مورد توهم اکثریت بودن بنویس . با توجه به اینکه این توهم چرا توی اینترنت خیلی بیشتر تشدید میشه - و اصولا چرا واقعا سبزها توی جامعه مجازی بر خلاف جامعه واقعی اکثریت هستند!؟

یکی مث خودت

بابا دمت گرم[تایدید]ولی دانشگاه ها باز شد خبری از اون چیزایی که میگفتی نشد[نیشخند] خوشتیپ[خداحافظ]

با سلام فقط بابت تشکر از تیز بینی شما این صفحه رو باز کردم. تحلیلتون جالب و خواندنی بود.

آرمین اسماعیلی

شب اخبار تصاویر را نشان داد و از پوسترها هم میشد فهمید همه اش مربوط به امسال بوده است >><< دوست عزیز این جمله برای خودت هست خوشحالم که می دونی این صدا و سیما بعضی مواقع فیلم های چند سال پیش را جایگزین می کنه، ممنون از شما