میزگرد وبلاگی از جنس سوم تیر

اسلامی: وبلاگ‌های حامی رئیس‌جمهور تنوع زبانی مطالب را افزایش دهند

خبرگزاری فارس: نویسنده وبلاگ "تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار" گفت: اگر وبلاگ‌نویس‌های حامی دولت‌نهم قصد اثرگذاری در خارج از کشور را دارند باید مطالبشان را به زبان‌های دیگر در اختیار مخاطبان خارج از کشور قرار دهند. 
   
 
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مهدی اسلامی نویسنده وبلاگ "تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار" در میزگرد وبلاگ و سوم تیر که با هدف بررسی ادبیات و نقد وبلاگ‌های حامی گفتمان دولت نهم و با حضور مجید بذرافکن نویسنده وبلاگ "تأملات" و امیرحسین ثابتی نگارنده وبلاگ "دست‌نوشته‌های یک دانشجو" در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: پدیده وبلاگ‌نویسی در انتخابات نهم ریاست جمهوری از نظر رسانه‌ای قوی‌تر ظاهر شد؛ چرا که تا قبل از آخرین انتخابات ریاست جمهوری، وبلاگ‌نویسی بیشتر به صورت یک دفتر خاطرات بود و ابعاد غیرسیاسی آن بیشتر بود، اما از انتخابات سال 84 به بعد رنگ و بوی رسانه به خودش گرفت.
وی وبلاگ‌نویسی در روزگار امروز را شبیه دیوار نویسی‌های ایام انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: به گفته یکی از استادان فن، دیوارنویسی‌های اول انقلاب خودش یک رسانه بود که بُعد مردمی داشت و توانست شعارهایی را منعکس کند که سایر رسانه‌ها نمی‌توانستند آن شعارها را انعکاس دهند؛ وبلاگ‌نویسی شیوه تکنولوژیکال همان شعار نویسی‌های اول انقلاب بر روی دیوارهاست که با رویکردی منطقی‌تر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد.
اسلامی وبلاگ‌نویسی را از جهاتی برتر از رسانه ارزیابی کرد و گفت: آنچه در رسانه‌ها قابلیت انعکاس ندارد، در وبلاگ‌ها می‌تواند منعکس شود و به عبارت دیگر خودسانسوری کمتر در وبلاگ‌ها مشاهده می‌شود. از طرفی، وبلاگ این امکان را دارد که موج‌آفرینی کند آن هم یک موج‌آفرینی مردمی؛ مثلاً تا قبل از سوم تیر رسانه‌های دیگر کمتر از آقای احمدی‌نژاد به عنوان یک چهره شاخص نام می‌بردند، اما وبلاگ توانست موجی به نام دکتر احمدی‌نژاد ایجاد کند.
نگارنده وبلاگ تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار با بیان این‌که وبلاگ‌نویسی مثل دیوارنویسی‌های ایام انقلاب یک شمشیر دولبه بود که علاوه بر موافقین، دایره‌ای از مخالفان هم برای آن شکل گرفت که توانستند از برخی نوشته‌ها و نظرات وبلاگ‌نویس‌های سوم‌تیری به نفع خودشان بهره ببرند، گفت: نقدی که به برخی مخالفان وارد است، برخورد سخیف و خارج از اخلاق با وبلاگ‌نویس‌های حامی گفتمان دولت نهم است و این به فرهنگ عمومی ما برمی‌گردد که هنوز نتوانسته‌ایم نقد صحیح و منصفانه را بیاموزیم و به جای آن به فحاشی و بداخلاقی متوسل می‌شویم.
اسلامی تصریح کرد: وبلاگ‌نویس‌های ما نباید جامعه آماری وبلاگستان را یک نمونه کامل آماری از کل جامعه بگیرند.
وی یکی از موثرترین راه‌های افزایش مخاطبان وبلاگ‌ها بویژه وبلاگ‌های حامی گفتمان دولت نهم را افزایش تنوع زبانی خواند و اظهار داشت: در حال حاضر مطالب وبلاگ‌ها فقط به زبان فارسی منتشر می‌شود، درحالی که اگر وبلاگ‌نویس‌های حامی دولت نهم قصد اثرگذاری در خارج از کشور را دارند، باید مطالبشان را به زبان‌هایی مثل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و .. در اختیار مخاطبان خارج از کشور قرار دهند.
اسلامی در ادامه گفت: یکی از مشکلات عمده وبلاگ‌نویسی‌ در ایران بویژه در مجموعه حامیان آقای احمدی‌نژاد نبودن یک حلقه واسط است که بتواند بین مخاطبان و وبلاگ‌ها اولویت‌ها را تعیین کند و این در حالی است که منتقدین دولت نهم از این حلقه واسط برخوردارند و به بهترین شکل از آن برای تخریب دولت استفاده می‌کنند.
این وبلاگ‌نویس روزنامه‌نگار افزود: مدت سه سال برای بررسی کارنامه یک سیاستمدار کافی است و وبلاگ‌های حامی گفتمان احمدی‌نژاد باید قبل از منتقدین و تخریبگران برای عملکرد رئیس‌جمهور در حوزه‌های گوناگون بپردازد؛ متأسفانه برخی رسانه‌ها نقاط قوت عملکرد دولت نهم را نادیده گرفته‌اند و این ضعف باید توسط بلاگرهای حامی دولت برطرف شود؛ زیرا در این یک سال باقیمانده، رقابت‌های انتخاباتی به شدت بالا می‌گیرد و رسالت وبلاگ‌های حامی دولت سنگین‌تر می‌شود.
اسلامی با تأکید بر این‌که وبلاگنویس‌های سوم تیری نباید وارد فضای انفعال شوند، گفت: از مهم‌ترین دلایل کمرنگ‌شدن فعالیت وبلاگ‌های دوم خردادی، سرخوردگی آنها از عدم اعتمادعمومی است و دلیل دیگر اینکه خیلی از وبلاگ‌های دوم خردادی نتوانستند خطوط قرمز را رعایت کنند و بر اثر تخلف‌هایی که انجام دادند، فیلتر شدند؛ برای فعال شدن جریان‌های وبلاگی منتقد دولت باید هم مسئولان و هم منتقدان آستانه تحمل خود را بالا برده و با سعه صدر بیشتری با مسائل برخورد کنند و جریان‌های گوناگون وبلاگ‌نویسی باید یاد بگیرند که بدون توهین حرفشان را بزنند و با مخالفت خودشان با فحاشی برخورد نکنند.
نویسنده وبلاگ تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار در پایان اظهار داشت: انتقادی که به همراهان و مدیران کابینه آقای احمدی نژاد وارد است این است که تا این لحظه از فضای وبلاگ‌نویسی استفاده نکرده‌اند و باید برای ارتباط تنگاتنگ با مردم و جوانان حتماً از این فرصت استفاده کرده و شخصاً وبلاگ داشته باشند.

 

/ 10 نظر / 9 بازدید
محمدرضا یزدان پناه

سلام برادر! از اینجا كه نتونستم متن میزگرد رو ببینم اما قبلا توی فارس دیده بودم. مواضعت در كل سنجیده و متین بود و به عبارت دقیق به گروه خونی فارس نمی‌خورد (البته همانطور كه شفاها عرض كردم به جز آن بخش كه درباره فیلترینگ وبلاگهای منتقد بود) ناامیدم از فرارسیدن روزی كه وبلاگستان ایرانی بدون هیچ محدودیت و معذوریتی به محلی برای تمرین آزادانه تساهل و تسامح و گفت‌وگو تبدیل شود.

ميثم رشيدي مهرآبادي

سلام برادر... ابتدا عذرخواهی از اینکه قبل از خواندن مطلبتاز حضورت در ویژه نامه تهران امروز ناراحت شدم... مطلبت را که خواندم اگر چه با فضای کلی ویژه نامه هماهنگ بود اما بوی دشمنی و عناد نمیداد و کاملا از موضعی بود که دلسوزانه حقایق را آینه ای میکرد در برابر دیدگان دولتمردان... در همین زمینه نشریه گزارش جامعه را هم منتشر میکنم که اولین نشریه خصوصی حامی دولت نهم و دهم است! خوشحال میشوم که آن را بخوانی و نظر بدهی و از قلم توانمندت نیز بهره ببریم... با احترام.... شاد زی

هومدد

سلام -با مطلب عرفان شما پوچ است- تقوي پيشه كنيد به روزم - منتظر نظرات شما هستم -هومدد

مصطفی شاهمرادی

سلام جالب بود اما یک نکته : چرا هی ما میخواهیم خط کشی کنیم مثلا وبلاگهای طرفدار فلانی و فلانی . به نظرم اگر ما به جای اینکه شخصیت محور باشیم تفکر محور بودیم الان اینقدر مشکل نداشتیم . یک سال یا چند سال دیگه که احمدی نژاد رئیس جمهور نباشه وبلاگهای حامی وی هم دچار همین افول میشوند.یاعلی[گل]

حسین

***‌ اگر تو هم مثل 80% جوانان و مردم ایران از ته دل سید محمد خاتمی رهبر اصلاحات و آبرو و اعتبار ایران در مجامع بین المللی را دوست داری و تفكر آزاديخواه و روشنگرانه اصلاح طلبي را لازمه نجات مملكت از وضعيت نابسامان. مفتضح و متحجرانه كنوني ميداني و خواهان حضور دكتر سيد محمد خاتمي برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هستی برای حمایت از ایشان به عضویت سایت ما كه يكي از هزاران سايت حامي سيد محمد خاتمي هست در بیا و از اخبار داغ و سانسور نشده روزمره مربوط به انتخابات و فعالیتهای انتخاباتی دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا و خبرنامه هاي جالب ما مطلع شو ... افتخار سایت ما روشنگری مردم و بالابردن شعور سیاسی جامعه ایرانی برای نجات مملکت از این وضعیت نابسامان و متزلزل کنونی میباشد. حتما یه سری به سایت ما بزن که پشیمون نمیشی. در ضمن اگه مايلي لينك سايت من رو با عنوان "سايت حاميان اصلاحات" تو سايت خودت قرار بده تا منم همين كار رو واست بكنم. با تشكر فراوان eslahatt.blogfa.com

وحید شاکری

به روزم با دو یادداشت علی احمدی و راه دشوار اصلاحات در آموزش وپرورش و نامه ای برای آقای طلایی خبرهای جدید حکایت میکند پالیزدار عضو ستاد انتخاباتی محسن رضایی بوده و علت انتشار سخنرانی وی پس از افشای نقش محسن رضایی در قاچاق سیگار توسط رییس جمهور توطئه اقتدارگرایان فسادزا برای افشا نشدن ماهیتشان بوده بزودی در این باره مینویسم

سيدمحمد فرديد

با سلام! كلاس‌هاي جديد بنياد فرديد آغاز به ثبت نام كرد. اطلاعيه‌اش را بخونيد: http://i37.tinypic.com/2u5anhe.jpg

محمدی

درود در همایش " اسلام و آسیب های اجتماعی " که توسط وزارت کشور برگزار شد آمارهایی از شیوع و گسترش پدیده روسپیگری در ایران ارائه گردید که در جای خود قابا تامل است .......... نگاهی دیگر به شیوع پدیده روسپیگری در ایران ......... به روزم [گل]