شرطی برای قالیباف


اوایل هفته یکی از اعضای محوری شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این سوال من و دوستان که آیا قالیباف دوباره شهردار تهران خواهد شد پاسخی غیر منتظره ای داد که رد پای کلید خوردن بازی جدیدی در این انتخاب را نمایان ساخت.
وی که در رسانه ها به حامی قالیباف مشهور بود با اشاره به اختلاف سلیقه ها در شورای سوم وظیفه خود و همکارانش را فارغ از تمایلات جناحی انتخاب شهرداری مناسب برای تهران دانست و گفت اگر قالیباف تعهد کند که تا پایان دوره بماند و برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد نگردد به او رای خواهیم داد.

ghalibaf.jpg
 به نظر می رسد این سخن در شرایطی بیان می گردد که اصلی ترین رقیب انتخاباتی احمدی نژاد در دور دوم از هم اکنون قالیباف به نظر می رسد؛ رقیبی که با داشتن ابزاری همچون شهرداری حضور پررنگتری در افکار عمومی داشته و امکان رقابتی موثرتر را خواهد یافت.
آسیب های وارده به منافع ملی را که از این رقابت زودهنگام رخ خواهد داد نمی توان از نظر پنهان داشت. در نگاهی واقع گرایانه باید گفت همینک نیز دکتر قالیباف و دکتر احمدی نژاد هر یک در میان اصولگرایان حامیان مخصوص دارند که در مسئولیت های مختلف به صف آرایی در مقابل یکدیگر پرداخته اند که مجلس شورای اسلامی آشکارترین عرصه این رویارویی در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی است.
اما به نظر می رسد بازی نمایندگان جریان مقابل به شکل دیگری دنبال می گردد، تداوم شهرداری قالیباف که رفتارهایش برای اصلاح طلبان قابل تحمل تر از شهرداری با گرایش به دولت است، این فرصت را به آنها می دهد تا در آتش افروخته میان اصولگرایان بدمند و در کنار آرای ریزش پیدا کرده رییس جمهور، آرای باقی مانده را میان دو چهره تقسیم نمایند تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده یا پیروز گردند و یا با حضورموفقترشرایط را برای بازگشت به ریاست جمهوری فراهم سازند ابته این نظریه بازده کوتاه مدتی هم در مجلس هشتم خواهد داشت.
در صورت موفقیت طرح تعهد قالیباف به عدم شرکت در انتخابات 88 به نظر می رسد هم روح همدلی بیشتری میان اصولگرایان دمیده می شود و هم اصلاح طلبان را از بهره گیری از این سودا بر کنار می دارد. از سوی دیگر اتهام تبلیغاتی بودن هرگونه عملکرد در شهرداری نیز رنگ باخته و روح خدمت رسانی خالصانه بیش از پیش احیا می گردد.
 این سخن در شرایطی مطرح می شود که بر اساس وعده اعضای شورا امروز باید شهردار انتخاب گردد، امید که با همین شرط تداوم کار قالیباف و مدیریت شهری پایدارتری را شاهد باشیم.

***

این هفته سرم خیلی شلوغ بود. از اینکه کمتر حضور داشتم عذر می خواهم.

/ 3 نظر / 5 بازدید
fpr

به نظر ميرسه که بعد از احمدی نژاد جايگاه شهرداری از اهميت ويژه ای برخورداره. ديگه همه چيز بد جوری سياسی شده. فقط اميدوارم هر کسی که انتخاب می شه کار کنه و سياسی نباشه.

بوی خاک

از لطف شما ممنونم فرید مدرسی هم در هم میهن است، اما مهم این است که آیا تا انتخابات آینده ریاست جمهوری،‌ملک و ملتی باقی مانده که ما از همین حالا نامزدهایش را مشخص می‌کنیم...

ارمينه

اينکه گفته ايد تعهد قاليباف به عدم شرکت در انتخابات ۸۸ به نظر می رسد روح همدلی بيشتر در ميان اصولگرايان دميده شود به شدت موافقم من تنها مانع اتحاد اصولگرايان رو شکاف بين قاليباف و احمدی نژاد می دونم در صورت عدم شرکت قاليباف در انتخابات ۸۸ مسلما اتحاد خوبی بين اصولگرايان با محوريت احمدی نژاد شکل خواهد گرفت که احتمال پيروزی ان چشمگيراست ضمن انکه قاليباف می تواند در انتخابات ۹۲ شرکت و حلقه اصولگرايان را حول خود تشکيل دهد با اين حساب کار اصلاح طلبان به شدت سخت می شود