هشدار به وزارت کشور برای نقض حقوق شهروندی

به عنوان نمونه مهندس میرحسین موسوی کمتر از یکماه مانده به انتخابات بیانیه ای تحت عنوان "حقوق بشر و حقوق شهروندی" صادر نمود که در متن آن آمده بود: " ... با ایجاد معاونت حقوق بشر و حقوق شهروندی ریاست جمهوری، با احیای هیئت پیگیری و نظارت بر قانون اساسی، از طریق تعامل و همکاری سازنده با همۀ دولت‌ها و نهادهای بین‌المللیِ فعال در زمینۀ حقوق بشر، نگرش اسلام ناب محمدی(ص) را به این امر حیاتی و بنیادین که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران متجلی شده است تبیین نماییم و با تصویب و اجرای طرح ملی آموزش حقوق بشر و حقوق شهروندی، از طریق انتخاب وزرا و مدیران متخصص، شایسته و مدبر که به حقوق بشر و حقوق شهروندی متعهد باشند و با جلب همکاری سایر قوا، از حداکثر ظرفیت‌های موجود برای تحقق این اهداف و آرمان‌ها استفاده کنم و در عین‌حال ظرفیت‌های فعلی را تا حد ممکن افزایش دهم. صادق باشم و شفاف عمل کنم، مشروعیت خود را در گرو اعتماد و حمایت مردم بدانم ..."
حقوق شهروندی آمیخته‌ای است از وظایف و مسئولیت‌های شهروندان در قبال یکدیگر ، شهر و دولت یا قوای حاکم و مملکت و همچنین حقوق و امتیازاتی که وظیفه تامین آن حقوق بر عهدهٔ مدیران شهری(شهرداری)، دولت یا به طور کلی قوای حاکم می‌باشد. به مجموعه این حقوق و مسئولیت‌ها ، «حقوق شهروندی» اطلاق میشود. یکی از این حقوق مسلم، انتخاب دولتمردان با رای شهروندان است. امری که اصل 6 قانون اساسی نیز بر آن تصریح دارد " در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ امور کشور باید به‏ اتکا آرا عمومی‏ اداره‏ شود، از راه‏ انتخابات‏، انتخاب‏ رییس‏ جمهور، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏، اعضای‏ شوراها و نظایر اینها، یا از راه‏ همه‏ پرسی‏ در مواردی‏ که‏ در اصول‏ دیگر این‏ قانون‏ معین‏ می‏ گردد." یکی از بدیهی ترین اصول در انتخابات مخفی ماندن آرای شهروندان است. مخفی ماندن آن در اثبات و یا نفی هر نامزد، که در غیر این صورت، ممکن است برخی از حقوق شهروندی او همچون امنیت سیاسی از سوی دیگران زائل گردد.
با این مقدمه باید از وزارت محترم کشور به خاطر نقض این حقوق شهروندی گلایه نمود. با انتشار ریز آرای صندوق ها، این امکان قویا به وجود می آید که عدم رای شهروندانی که در آن حوزه انتخابیه رای داده اند، هویدا گردد. به عنوان نمونه در شهر قم، در 68 صندوق رای آقای کروبی و در 2 صندوق رای آقای رضایی صفر است. مشابه این رخداد، در صندوقهای دیگر شهرها نیز به وفور رخ داده است. این نکته زمانی حائز اهمیت بیشتری می گردد که متوجه حساسیت جامعه نسبت به رای برخی از چهره های شاخص باشیم. در همان شهر قم، شماره صندوقهایی که مراجع عظام تقلید، رییس مجلس شورای اسلامی و برخی از دیگر چهره ها در آن رای داده اند، در خبرها قید گردیده است. از این رو به سهولت می توان فهمید که در صندوق شماره 396 که حضرات آیات مکارم شیرازی، علوی گرگانی، صانعی، شهرستانی، جوادی آملی، نوری همدانی، خاتمی و ... در آن رای داده اند، کروبی از مجموع 401 رای ریخته شده، تنها 4 رای داشته است. صندوق شماره 397 نیز که برخی دیگر از مراجع، همچون آیات عظام سبحانی، صافی و ... در آن رای دادند، کروبی تنها 2 رای داشته است. این در حالی است که اگر این دو صندوق نیز مانند بسیاری از صندوقهای مشابه، دارای آرای صفر برای هر یک از نامزدها بود، عدم رای چندین مرجع به یکی از نامزدها مسجل می گشت.
این موضوع در دیگر شهرها نیز صادق است که گویی به لطف خدا، اغلب صندوق های مورد توجه، فاقد رای صفر گشته است. به عنوان مثال، صندوق 434 اصفهان که آیت الله مظاهری در آن رای داده اند، کروبی 1 رای دارد، صندوق 110  تهران،  1 رای کروبی 11 رضایی و صندوق  1413  تهران نیز که آیت الله شاهرودی رای داده است، 1 رای کروبی در سبد آرای کروبی وجود دارد تا همچنان، نتوان به یقین از رای ندادن هیچ یک از اشخاص مطرح در جامعه مرجع سخن گفت. اما ممکن بود چنین نیز نشود. بدتر آنکه بر خلاف اصل 23 قانون اساسی که اشعار می دارد "تفتیش‏ عقاید ممنوع‏ است"‏، رسانه های منادی حقوق شهروندی، به واکاوی نسبت آرا و ... در چنین صندوقهایی پرداختند تا چنین وانمود کنند که آیا مراجع و اطرافیانشان با چه کسانی خوب یا بد بوده اند.
این نقض حقوق شهروندی اما اگر تکرار شود ممکن است نتایج نابخشودنی داشته باشد؛ در انتخابات های محلی، گاه فهمیدن رای یا عدم رای یک طایفه، می تواند به یک نزاع یا بلوا تبدیل شود و این در حالی است که اصل 62 قانون اساسی درباره انتخابات مجلس تصریح می کند " مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از نمایندگان‏ ملت‏ که‏ به‏ طور مستقیم‏ و با رای‏ مخفی‏ انتخاب‏ می‏ شوند تشکیل‏ می‏ گردد." در این اصل مخفی بودن رای که  یک بدیهی است مورد تصریح قرار گرفته ولی اگر قرار باشد وزارت کشور به فشارهای مدعیان حقوق شهروندی و مدعیان قانون مداری بار دیگر در انتخابات مجلس نیز تن در دهد و ریز آرای صندوق ها را آشکار نماید، بی شک بار دیگر نقض حقوق شهروندی را مرتکب شده است که ممکن است پیامدهایی جدی برای امنیت ملی داشته باشد. شاید در بحران پشت سر گذاشته شده نتوان وزارت کشور را به دلیل چنین رویه ای چندان سرزنش کرد، اما باید هوشیار بود که محرمانه بودن جزئیات آرای صندوقها نیز که تا کنون مورد تاکید تمام دولت ها با هر سلیقه ای بوده است، یک اصل در تامین حقوق شهروندی است و نباید این اقدام تکرار شود.

/ 25 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج همت

اخوی شما خیلی پیاده تشریف دارید! مثل خوارج که به معاویه کمک بزرگی کردن شما هم به آمریکا کمک بزرگی می کنی! معنی حرف منو 20 سال دیگه متوجه می شی پسرم!

روح الله

جالب است بدانید که من حتی یک کپی از بانک اطلاعاتی اعضای موتلفه و مدرسه و دبیرستان موتلفه را به همراه آدرس ها و تلفن ها دیروز از طریق یکی از دوستانم در دفتر موتلفه به دست آوردم. پس از جدا کردن افراد صادق و خدوم، بقیه اطلاعات را منتشر خواهم کرد. تا این پلیدان (اسلامی ها و امانی ها و بادامچیان و لبانی ها) یک خواب آرام هم نداشته باشند، فکر میکنم اسم شما هم در این لیست موجود باشد ... به امید ایرانی خالی از ریاکاری و ولایت فقیه

سیّد

به زینب خانم، حتما" میدونید که هر گردی گردو نیست، و همچنین الله اکبر گفتن این جماعت که قطعا" نمیدانند معنی و اثرش چیست. برای نمونه به بیانیه ای که پیشنهاد سر دادن الله اکبر را به از ما بهترون داده است توجه کنید، نویسنده مفلوک آن حتی دیکته ی صحیح آنرا نمیدانسته و نوشته «الله و اکبر»، یعنی در واقع همان چیزی که به گوشش رسیده همان را نوشته. و هر زردی زردآلو نیست.

پدر داماد احمدی نژاد از فرزند خود اعلام برائت کرد

احمد خورشیدی (جانباز) پدر داماد احمدی نژاد :از آقاي احمدي‌نژاد حقيقتا متشكرم كه فرزندي با ادب و متدين تحويل ايشان دادم اما كسي را تحويل من داد كه از هيچ اتهامي حتي عليه پدرش خودداري نمي‌نمايد و اين اقدام خيلي سخت و دردآور را انجام دادم تا فرزندان اين آب و خاك بدانند اسلام براي والدين احترام زيادي قائل است و اگر كسي آق والدين شد بايد به خدا پناه ببرد . دیگر فرزندی به نام مهدی ندارم .

نامه پسر شهید سرتیپ سامعی به شریعتمداری

نابرادر حسين شريعتمداري. راستش را بخواهيد خيلي وقت است كه احساس قبلي را نسبت به شما ندارم بلكه جاي مهر روي پيشاني شما مرا به ياد خوارج نهروان مي اندازد. ياد آنها كه به اسم اسلام و با بغض علي عليه السلام جنين را از شكم درآورده و مادر و فرزند را كشتند. حاكم روز جزا تنها خداست و او ميداند كه چه حكمي ميان ما و شما خواهد كرد، اما آموزه هايم از اسلام به من يقين ميدهد كه با اين قلم و رفتار و گفتار، شما عاقبت بخير نخواهيد شد. از شما بيزاري مي جويم و از هركس كه به ظلمي كه بر ملت رفت آگاه شد و به آن راضي گشت. اللهم انا نشكوا اليك فقد نبينا... رزمنده ، بسيجي و فرزند شهيد .

محمد

ای... پس موتلفه ای هستی همپالکی آن عسکراولادی یهودی بازاری ...

ذهن زيبا

سلام برادر. به روزم با: برنده و بازنده. یا علی

منتظر

آقای خبرنگار متعهد شبانه می ریزند توی کوی دانشگاه دانشجو را از خواب بیدار می کنند 2 اتوبوس آدم می برند با وحشیانه ترین وجهی می زنند و به خانواده ی همه فحش می دهند بچه ها را به طبقه ی منفی 4 وزارت محترم کشور می برند و بعد هم که نمایندگانی از ملت خواستار ژیگیری می شوند حامیان دولت مهرورز در مجلس مانع می شوند و هو می کنند اینها همه از نشانه های رعایت شدید حقوق شهروندی است. وای از روزی که افتد پرده ها!

بنده خدا

آقای محترم خودت احساس شرم نمیکنی وقتی میبینی به زور احمدی نْژاد و رئیس جمهور ما کردن.مردم ایران اگه نخوان ریخت این دیوانه ی توهم زده رو ببینن چیکار کنن. حنما میخوای بگی که تقلب کجا بود اگه میتونی ثابت کن.اما اگه یه کم وجدان داشنه باشی با یه دو دو تا چهار تا میشه فهمید چه خبره. بنده خودم به آقای موسوی رای دادم اما قبل از انتخابات فکر میکردم احمدی نژاد رای بیاره اما نه با این اختلاف. من یه نفر سراغ دارم که حاضره دست رو قرآن بذاره که تو حوزه کجور شهرستان نوشهر یک نفر 6 بار به احمدی نژاد رای داد.آدمی که به همه ی معترضاش میگه خس و خاشاک,فرقی با افراد دیکتاتور پهلوی داره؟ شما که تحصیل کرده ای دیگه چرا؟ ظاهرا تو ایران انتصاب بسته به اینه که هر چی آقا بگه..مردم که مهم نیستن.خدا بیامرزه آمام خمینی رو که میگفت من 1 رای دارم که مال خودمه به کسی هم ربطی نداره. اما چرا خامنه ای هم قبل و هم بعد از انتخابات از احمدی نژاد حمایت کرد.