دفاع از آرمان امام با اندیشه های مطرود امام!

اما کدام وحدت؟ وحدتی که حول یک میثاق ملی و یک باور محکم در میان اکثریت جامعه صورت پذیرد، تنها محور وحدت که سبب عدم شکست نهضت اسلامی بر خلاف نهضت های مردمی قبلی (انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت) گردید،  وحدتی بود که حول ولایت فقیه تعریف گردید.

چند صباحی است که پایگاه اطلاع رسانی جماران دوران فعالیت آزمایشی خود را طی می کند و بدون آنکه اعلام وابستگی مستقیم نماید، عملا ارگان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (قدس الله نفسه الزکیه) گردیده است و آثار و تصاویری منتشر نشده را در معرض افکار عمومی قرار می دهد. مع الاسف این پایگاه بیش از آنکه به معرفی امام بپردازد، به معرفی دیدگاه های بخش خاصی از یاران دیروز امام راحل می پردازد.

این پایگاه مدتی است با شعار وحدت، سعی در طرح دیدگاه افرادی می نماید که مطرود دیدگاه امام هستند. آن امامی که فرزند ارشد و محبوب فرزند شهیدش را به دلیل کجروی از خود راند،‌ آن امام بزرگواری که با انحراف افرادی که آنها را حاصل عمر خود می دانست، آنها را کنار نهاد. امامی که می فرماید " اگر یک جایی عمل به قانون شد و یک گروهی در خیابان‌ها برضد این عمل بخواهند عرض اندام کنند،‌ این همان معنای دیکتاتوری است ... اگر قانون در یک کشوری عمل نشود ، کسانی که می‌خواهند قانون را بشکنند اینها دیکتاتورانی هستند که به صورت اسلامی پیش آمده‌اند یا به صورت آزادی و ..."[1] بی شک قانون گریزان را در زیر چتر وحدت خود نمی گرفت. آنها که تمام قد در برابر ولی فقیه بایستند را می راند، و بی شک نظر امام در موضوع ولایت فقیه، منحصر به شخص ایشان نبود.

این پایگاه چندی پیش به بهانه بررسی "منشور برادری" آن پیر سفر کرده، مصاحبه هایی با چهره هایی همچون میرحسین موسوی، سید محمد خاتمی و برخی از اعضای مجمع روحانیون و حزب کارگزاران و ... نمود و حتی در کنار انتشار مصاحبه میرحسین موسوی به انتشار فیلم مصاحبه نیز اقدام کرد. جالب آنکه حتی در این پز جدید که خواهان وحدت ملی بود نیز به صورت یکسویه و جناحی عمل نمود و بخش عمده ای از چهره های سیاسی که در انتخابات اخیر مشخص گردید دارای پایگاه اجتماعی گسترده تری نیز هستند را حذف نمود.

این اقدام را باید در کنار دیگر حوادث مشابه سالهای اخیر نهاد. در حالی که سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جملاتی را در تبرئه برخی متهمین به امام منسوب می کند که جنجال ساز می شود، این موسسه سکوت می کند اما در برابر برخی اظهار نظرهای به مراتب خفیف تر از سوی جریان مقابل واکنش شدید نشان می دهد.

به نظر می رسد اگر این مجموعه به یادگار مانده از پیر جماران در ادعای خود در وحدت آفرینی صادق است؛ گام نخست را باید از موسسه خود بردارد؛ شان پدری آن موسسه را حفظ نماید و در اظهار نظرها فارغ از منافع خرد جناح های سیاسی ظاهر گردد. چهره امام را با همسان انگاری آن دیدگاه های ناب و دیدگاه های مورد اقبال رسانه های بیگانه مخدوش نسازد و حتی یک گام جلوتر به صیانت از روح کلی حاکم بر عقاید امام پرداخته و مانع از تفسیرهای مغایر متن از اندیشه های امام گردد. در چنین شرایطی است که می توان امید داشت که آن موسسه در کنار ایفای نقش وحدت آفرینی، به وظیفه اصلی خود که معرفی شخصیت و دیدگاه های رهبری بی بدیل همچون امام خمینی است، نزدیک گردد و اعتماد از دست رفته به خود را بازیابد. در غیر این صورت این گمانه تقویت می شود که طرح مباحث اصیلی همچون وحدت و بازکاوی منشور برادری امام، تنها برای سنگر گرفتن در پس آن و طرح دیدگاه های افرادی است که بزرگترین جرم ها را از منظر امام مرتکب گردیده اند.

 

[1] (صحیفه امام جلد ۱۴ صفحه ۴۱۵)

 

/ 4 نظر / 25 بازدید
مرضیه

اسم امام برای اونها فقط یک وسیله است در واقع اونها امام و ولی فقیه حاضر نمیخواهند که بتواند ماهیت انها را مشخص کند اگر امام زنده بود هیچگاه ادعای تبعیت از او را نمیکردند !!فقط یک شعار است و همه هم میدانند مانند شعار ادب مرد به ز دولت او !!!!!!!!!واقعا کسی که خودش یک ذره ادب نداره خیلی خنده داره از این شعارا بده!!

سبز مخملی

روشهای جلبکی شدن را بلدی ؟ نه ؟ پس بیا یاد بگیر

اولا عکست طلب کارانه و اخمو و عصبانیه ثانیا موضع گیرییک طرفه اینه به صدا وسیما شما درا