پارسایی و عشق

مدتي بود ميخواستم بروم اخراجي ها را ببينم. طبيعتا وقت نمي شد. از آنجايي كه ادعاي فرهنگي بودن مي كنيم هم رويم نمي شد بروم از كپي هاي كنار خياباني بهره ببرم.

امروز قرار بود بروم دنبال همسرم كه  او را از نزد طبيبي به منزل حبيبي ببرم كه كارها گره خورد و تاكسي هاي نازنين كار ما را سبك كردند و من ماندم و ۲ ساعت فرصت خالي و هزاران كار مانده، در همين افكار بودم  كه از دانشگاه تهران وارد خيابان طالقاني شدم و از مقابل سينما عصر جديد گذشتم كه تمام افكار را از ذهنم اخراج و خود را به ديدن اخراجي ها دعوت كردم. ( اين بچه شيطون ما توفيق سينما رفتن خانوادگي را به شدت سلب كرده است.)

به ادبيات رفقاي تو فيلم اين ده نمكي تركونده بود. كلي حال كردم. لحظه معبر را كه نشون مي داد يك لحظه ياد خاطره اي از داوودآبادي كه در دانشگاه تهران تعريف كرده بود افتادم و ... جالب تر اينكه نمي دونستم اين حاج حميد كه اين چند روز كمي اذيتش هم كرده ام مشاور فيلم هم بوده است...

بگذريم...

ظاهرا لطافت شعر حافظ هنوز درشتی نگارشهي قبلي مرا از خاطر برخی دوستان نزدوده است. گفتم شب جمعه ای شعری از سعدی بزنیم شاید هم لطافتی آورد و هم عرض ارادتی به مولايمان باشد:

دو چشم مست تو کز خواب صبح برخیزند
هزار فتنه به هر گوشه​ای برانگیزند
چگونه انس نگیرند با تو آدمیان
که از لطافت خوی تو وحش نگریزند
چنان که در رخ خوبان حلال نیست نظر
 حلال نیست که از تو نظر بپرهیزند
غلام آن سر و پایم که از لطافت و حسن
به سر سزاست که پیشش به پای برخیزند
تو قدر خویش ندانی ز دردمندان پرس
کز اشتیاق جمالت چه اشک می​ریزند
قرار عقل برفت و مجال صبر نماند
که چشم و زلف تو از حد برون دلاویزند
مرا مگوی نصیحت که پارسایی و عشق
دو خصلتند که با یک دگر نیامیزند
رضا به حکم قضا اختیار کن سعدی
که شرط نیست که با زورمند بستیزند

/ 7 نظر / 7 بازدید
ندا

درود. جوابتون اصلا صريح نيست ولی ممنون.باعث شد چشم بسته انتخاب نکنم.اما اگر دکتر شکرخواهی که می گوييد نبود يا شما نمی شناختيدش چی؟بازهم از اينکه بصورت آکادميک خبرنگار شديد راضی بودبد؟

خانجانی

سلام ودرود بر شما بزرگوار بهره بردیم

دانشطلب

ای ول بابا اولش که ديدم دوباره شعر گذاشتی گفتم بنده خدا عاشق شده! بعد که خوندم و فهميدم که هم تاهل هم بچه قاط زدم خيلی خوبه ها با اين دردسرهای اين دوره زمونه حال و حوصله اين کارها رو هم داری ايدکم الله ای والله شاخ فيل شکوندی به خودت اميدوار باش ...

هفت حرف

سلام هر روز با موضوع خاص همان روز به روزیم ... هفت حرف را ببینید

بوی خاک

خوش به حالتان اما حتما باخبر شدی که از شنبه قراره ۴۰ دقیقه به اخراجی‌ها در پرده سینما اضافه بشه!!! این بار دیگه قاطعانه لینکیدمت

fpr

سلام دوست عزيز. من ۲ بار در سينما اخراجی ها رو ديدم. فيلم جالبی بود. گرچه اشکالاتی هم بر او وارد بود از ديد منی که چيزی از فيلم سرم نمی شه. اما واقعن قابل ستايش بود مخصوصن وقتی که کار اول يک کارگردان باشه.

مصطفی رسته مقدم

سلام آقای اسلامی ۱- بنده هم فيلم * اخراجی ها * رو ديدم، البته متاسفانه به دليل اين که سينماهای شهر ما خيلی تنبلن و تا وقتی که فيلم به شهر ما بسه نود و بوقی از اکران فيلم گذشته، بنده مجبور شدم به نسخه های کپی شده موجود در دست دوستان روی بيرام. فبلم خوبی بود، هرچند که در برخی از صحنه های فيلم می شد فهميد که هنوز * ده نمکی * برخی از افکار پوسيدش رو حفظ کرده. * اونجايی که فرمانده رو به سربازان با لحنی حماسی می گفت : * کجان رستم و سياوش و کيکاووس که ببين فرزندان حيدر کرار ... !!!* البته بنده هم به مانند داوران جشنواره فيلم رو لايق گرفتن جايزه نمی دونم. ۲- عرض کنم خدمت تون که بنده در کامنت پيشين اصلاْ و ابداْ‌ قصد جسارت به شخص شما رو نداشتم، والا ما کتک خورمون هم ملسه ـ به مانند ساير دوستان اصلاح طلب ـ و به دليل اين که طرفدار * گفتمان * هستيم از هر نوع کتک کاری هم بيزاريم. اون کامنت من به صورت کلی به موضوع اشاره کرده بود. ولی به هر حال اگه جسارتی شده، عرض پوزش من رو پذيرا باشيد.