گلایه ای از یک دیدار

شاید این جمله حک شده بر قبر او – جایی که عموما جملاتی مذهبی بر آن نقش می بندد- به خوبی گویا تفکر وی باشد؛ تفکری که سبب شد حتی در واپسین روزهای عمر حکومت مصدق، که بسیاری از اطرافیان از نخست وزیر ملی گرا بریده بودند، فاطمی به عنوان تنها همراه او شناخته شود.

در سالهای اخیر مصدق، فاطمی و ملی گرایی (با تعریف جبهه ملی) یکی از وجوه ممیزه بین اصولگرایان و اصلاح طلبان بوده است و این امر از آن جهت بیشتر اهمیت می یافت که حضرت امام به دفعات تفکر آنها را رد کرده و اسلام را سیلی خورده از مصدق و یارانش دانسته بودند و البته اصولگرایان پیروی از خط امام را خط قرمز خود اعلام کرده اند.

بغل دکتر، رحیم مشایی نشسته که تو این عکس معلوم نیست

این تقابل با اصولگرایی درباره فاطمی یک بعد دیگر نیز دارد، پنج هفته پس از نخست وزیری مصدق، نواب صفوی  دستگیر شد و عامل دستگیری رهبر فداییان اسلام را دکتر حسین فاطمی دانسته اند. نواب صفوی که شرایط نخست وزیری مصدق را به شرط اجرای احکام اسلامی مهیا کرده بود، اما مزدش را با بازداشت گرفت.

گفته اند دکتر فاطمى رابط اصلى توافق دربار و جبهه ملى بود و حتى در تحصن زندان قصر فدائیان اسلام، دکتر فاطمى همراه سرهنگ نظرى، به برخورد فیزیکی با نواب صفوی پرداخت، همان دکتر فاطمی که «نشان همایونى» از محمدرضا پهلوی دریافت کرد و ...

شاید اینک پس از پنج دهه از اعدام او به دست شاه، ضرورتی بر بررسی دیدگاه های او جندان احساس نشود؛ لکن در این سالها اما و اگرهای بسیاری در خصوص اعتقادات فاطمی مطرح بوده است.

در چنین شرایطی دیدار رییس جمهوری که خود را برخواسته از تفکر اصولگرایی می داند با همسر فاطمی جای بسی تعجب است. زمانی این تعجب بیشتر می گردد که همسر او که سالهای پس از انقلاب را در آمریکا گذرانده، حتی در این دیدار نیز حجابی نابسامان دارد.

بدون آنکه بخواهیم اتهامی را متوجه کسی نماییم، به انتظار پاسخ این سوال هستیم که آیا این دیدار و انعکاس رسانه ای او جای گلایه برای اصولگرایان ندارد؟

----------

۱- این یادداشت در روزنامه همشهری نوبت عصر روز یکشنبه ۲۵ فروردین به چاپ رسید؛ به اقتضای فضای نشر بسیاری از گلایه ام از دکتر احمدی نژاد و توضیحاتم  در چرایی نکوهش این دیدار دچار خود سانسوری شد...

۲- علت نگارش این یادداشت سکوت اصولگرایان دیگر در این زمینه بود و اینکه هیچ رسانه اصولگرای دیگری جز همشهری حاضر به چاپ آن نبود؛ واقعا اصولگرایی با معیارها مشخص می شود یا اشخاص؟

۳- در کنار دکتر، اسفندیار رحیم مشایی نشسته است، همان که به او می گویند چشم اسفندیار دکتر احمدی نژاد، هم او که اینک پدر عروسش شده است، هم او که بانی این دیدار بود و برغم مخالفت بسیاری با اصرار او خبر دیدار با ۵ روز تاخیر بر سایت رسمی رییس جمهور رفت ...

/ 20 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد

سلام آقای عبدخدایی چندی پیش در مصاحبه با هفته نامه شهروند، از اينكه فاطمي را هدف قرار داده بود اظهار پشيماني كرد. بهتر است كاسه داغتر از آش نباشيد. اين را بفهميد كه حكومت اسلامي، حكومت همه مردمي است كه در قلمرو آن سكونت دارند. چه مسلمان باشند، چه يهودي. چه باحجاب باشند، چه بي حجاب. قضيه امام علي و زن يهودي و خلخال را كه فراموش نكرده ايد؟ ضمنا از متن خبر بر مي آيد كه خانم فاطمي مشتاق به اين ديدار بوده است. بد است كه يك زن، با ظاهر غير مذهبي از يك رئيس جمهور مذهبي خوشش بيايد و به او اظهار ارادت كند؟ همه اش كه نبايد دافعه داشت.

احمد

سلام ممنون از کامنتت حق

محمدرضا یزدان پناه

درود بر روان پاک شادروان حسین فاطمی و دکتر محمد مصدق که تا آخرین دم عمر گرانمایه خویش لحظه ای در راه مبارزه با استبداد و استعمار نیاسودند.

محمد علی

سلام در همین رابطه نوشتم : http://pat.riot.ir/1387/02/09/oo-in-hame-nist/

مهم نیست

درود بر شرف احمدی نژاد. شما که آقای هاشمی را آیت الله می دانی باید هم از احمدی نژادگله مند باشی که چرا به دیدار یک ماندگار در تاریخ مبارزه با استعمار رفت. این خیال خام را به گور خواهی برد که احمدی نژاد هم مانند تو گورکنانه بیندیشد و آیت الله العظمی!!!!(نعوذ بالله) هاشمی را سردار سازندگی بنامد.فاطمی در تاریخ ایران ماندگار شد و قلم به دستان استعمار پیر هرگز نخواهند توانست اسطوره های مبارزه با استعمار را ضد دین جلوه دهند.

صاحبخانه

آقای مهم نیست، بنده از ارادتمندان مبارزین حقیقی با استعمار هستم. اما حقیقی. آیت الله خواندن من هم دلیل نمی شود که او را تقدیس کرده باشم یا مواضعش را تایید. در همین وبلاگ نام او را جستجو کن تا ببینی که موضع من درباره وی چیست.

الهه موسوی

از یک روزنامه نگار - حال با هر گرایشی- بسیار بعیده این طوری نظر دادن . تاریخ رو درست نخوانده اید . این یکی از اقدامات درست دولت بود که قابل تقدیر است . به هر حال او یک قهرمان وطن است . حال قطعا اشتباهاتی هم داشته . همان طور که نواب داشته و مصدق داشته . در عصر خودمان هم همین طوره . چرا دنیای سیاست را اینهمه مطلق می کنید ؟ مگر علی (ع) نفرمود که من هم خطا می کنم . به من مشورت بدهید و ... عده ای در این سرزمین فقط به دنبال مطلق انگاری هستند و بس .....[گل]

مهدی

واقعا متاسفم که همراه رئیس جمهور این چنین شخصی قرار دارد و باعث این چینین نظراتی در افکار عمومی میشود

ایرانی

آخه جوجه ‘ریاکار بی شرف تو که دنبال یه گوشه چشم اصولگرایان کم خرد یکی از رشیدترین فرزندان ایران را ....توحقیرترازاین هستی که تلف کنم. آخه بی انصاف ازجمله ای که بر قبراین ابرانسان حک کرده اند چی برداشت کردی ؟ شرمت باد خاین