سخنی سربسته با نمایندگان به مناسبت روز مجلس

از اولین مجلس شورای اسلامی رسم بر آن بوده است که مجالس با پیام رهبری آغاز به کار نمایند؛ پیامی که به تعبیری مانیفست آن مجلس محسوب می گردیده است. رهبر معظم انقلاب در تاریخ ششم خرداد 1383با صدور پیامی به نمایندگان مجلس هفتم در آغاز به کارشان، آنها را به چند موضوع به عنوان ضرورتهای کاری در این دوره راهنمایی کردند که برخی از اهم نکات آن بدین شرح است:
1- نمايندگى در مجلس، حضور در عرصه‌ى خدمتگزارى به مردم است... به شرط الزامى آن‌كه غفلت نورزيدن از وظيفه‌ى خدمتگزارى است پايبند بمانيد.
2- تعهدى كه از اين گزينش بر ذمه‌ى شما است، در اصول قانون اساسى و بويژه در سوگند نمايندگى بروشنى تبيين شده است. به اهميت و عمق و ابعاد اين سوگند در همه حال پايبند باشيد.
3- مردم هميشه طرفدار نمايندگانى با ايمان، خدمتگزار، عدالتخواه، امين، و تلاشگر در راه عزت و استقلال كشورند، و در هر دوره كسانى را كه داراى اين ويژگيها دانسته‌اند، به نمايندگى برگزيده‌اند. به اعتماد مردم ارج نهيد و از اين ويژگيها در مجلس، پاسدارى كنيد.
4- هر گفتار و كردارى در مجلس كه به فرسايش نظام بينجامد؛ مردم را از كارگشائى نمايندگان خود نوميد و در راست‌گوئى آنان به ترديد افكند؛ بيگمان در سمتى مخالف با وظيفه‌ى نمايندگى است. نماينده‌ى مجلس در اين صورت، وكيلى بى‌موكل و نشسته بر اريكه‌ئى ناسزاوار است.
هشتم خرداد ماه امسال که نمایندگان این مجلس برای آخرین سال خدمت معظم له رفته بودند، ایشان با ابراز رضایت کلی از مجلس و بیان نقاط قوت آن و بر شمردن این نکته كه «در مورد اين دوره‌ى از مجلس اين حقير مى‌توانم عرض بكنم و جمعبندى‌اى كه تا امروز از اين مجلس، به نظر من مجلس خوبيست و جزو دوره‌هاى خوب مجلس محسوب مى‌شود» ، نکاتی را نیز تذکر فرمودند: « اين يك‌سال آخر هم باز با چشم بر هم زدنى خواهد گذشت. براى ما چه مى‌ماند؟ كارى كه در اين يك سال انجام بدهيم ... در اين يك سال خيلى كارهاى بزرگى مى‌شود انجام داد... سال آخر يكى از سالهاى امتحان است... نبايد فكر كنيم كه چون ما نماينده‌ى فلان شهر يا فلان استانيم، مرتب بايستى براى آن شهر يا استان امتياز بگيريم. اين يك ميدانِ رقابتِ غلط و بى‌برنامه و نادرستى است كه تبعات بدى هم دارد... شما نماينده‌ى همه‌ى ملت ايرانيد. شأن مجلس هم قانونگذارى است، نه گرفتن تسهيلات و كمكهاى عمرانى و غيره براى آن منطقه‌ى خود ... اين حالت گاهى در سال آخر تشديد مى‌شود؛ حالا ما اين را بى‌رودربايستى به شما عرض بكنيم؛ مراقب باشيد. بنابراين سال آخر، سال امتحان الهى است. هميشه اين‌طور بوده، حالا هم همين‌طور است. مراقب باشيد.»
سخنان رهبری ابعاد دیگری نیز همچون ضرورت تعامل مناسب با دولت و ... داشت که در رسانه ها به میزان کافی بدان پرداخته شد، اما به نظر می رسد این فراز اخیر این روزها مبتلابه تر است.
سخن با دوستان اصولگرا سربسته می گوییم؛ این سخنان را مرور کنید و همچنین تیترهای سایت های خبری را: « آخرین روزهای پارلمان و بحران حدنصاب» ، « مجلس بدون عدد آغاز به کار کرد» ، « چرا مجلس به حد نصاب نرسید؟» ، «غيبت نمايندگان جلسات مجلس را پي درپي تعطيل مي کند» ، «روزهاي سرد پارلمان» و ...

*این مطلب در شماره ۵۳۹ هفته نامه شما درج گردیده است

/ 9 نظر / 10 بازدید
غدیر ‌نبی‌زاده

سلام. نمی دانم چه بگويم ولی ای کاش اين مجلس بهتر عمل ميکرد. بعيد ميدانم به اين زوديها اينجور مجلس يکدست گير بيايد.

سلام قابل توجه صاحب نظران و دانشجويان عزيز: همایش کشوری دکترین اصل هشتم قانون اساسی(امر به معروف ونهی از منکر) در قزوین برگزار می شود. جهت كسب اطلاعات بيشتر و شرکت در فراخوان مقاله وتالیف کتاب به سایت همایش مراجعه نمائید. www.asle8.ir

سعيد

با خودی ها سربسته صحبت می کنید کلا در مورد دولتو مجلس باید خیلی سربسته و درگوشی حرف زد که خدای نکرده موجب استفاده دشمن(همون رقیب انتخاباتی!)نشه اما مثلا در مورد مجلس ۶ میشه فریاد زد یا مثلا جیغ زد رحما بینهم و اشدا علی الکفار! یعنی همین دیگه منم خیلی سربسته می گم که مواظب باشید با این گرونی سر بسته مجلس هشتم همینطوری سربسته مثل مجلس ۶ نشه البته سربسته ها!

مصطفی رسته مقدم

سلام جناب اسلامی ۱- بنده روز مجلس را بسيار دوست دارم، چون روز تولدم هست!!! اميدوارم به زودی بتوان اين هر دو مناسبت را با هم جشن بگيرم!!! ۲- آقا دامنه فکر نمی کردم دامنه توهين به مراجع عظام تقليد به اينجا هم کشيده شده باشد. بر فرض که امام سخنی گفته و حضرت آيت الله العظمی منتظری از کار سياست بر حذر داشته است، اولاْ اين فقط يک پيشنهاد است، ثانياْ اگر فرض را بر درستی اين قضيه بگذاريم، آيت الله منتظری از مرجعيت دينی که خلع نشده اند، پس احترام ايشان به مانند ساير مراجع واجب اخلاقی است.

بيا تا برويم

با مطلب فاين تذهبون بروزم مطلبي راجع به عدم اعطاي مجوز براي برگزاري تجمع دانشجويي

biataberavim

با مطلب فاين تذهبون بروزم مطلبي راجع به عدم اعطاي مجوز براي برگزاري تجمع دانشجويي

اولا علیرغم حضور برخی نمایندگان وزین در مجلس، افراد سبک وزنی هم متاسفانه راه یافتند که جایگاه آنها این نیست.که در دوره جدید باید فکر کرد.ثانیا از محاسن مجلس هفتم کاهش تشنجات سیاسی بود که واقعا ارزش سپاسگذاری دارد.سوم اینکه اساسا بایستی نقش نظارتی مجلس را پررنگ تر کرد اما از اختیارات دخالت مجلس در امور اجرائی کاست البته این اختیارات نوشته شده نیستند ولی متاسفانه برخی اهرم هائی در دست نمایندگان هست که این امکان را برای آنها فراهم می کند.مثلا تهدید کردن وزیر در بالا دست برای نصب یک بخشدار یا فرماندار و یا رئیس اداره آب و برق و تربیت بدنی و... که این شان نماینده مجلس نیست