پاکتهایی که دولت از اصلاح طلبان نگرفت

داستان 3 پاکت مدیر را اصلاح طلبان پس از بازنشسته شدن بارها بیان کرده اند. همانکه مدیری در ابتدای انتصاب سه پاکت دریافت کرد که هریک را باید در زمانی مصرف کرد، اولی در ابتدای دوره که در آن دستور به وعده دادن شده بود، دومی به که مربوط به میان دوره است که دستور به تقصیرها را بر گردن دیگران انداختن بود و سومی که حاکی از دادن پاکتهای سه گانه به مدیر بعدی است.

این داستان را سرشناس ترین تئوریسینهای اصلاح طلبان از ابتدی دولت نهم بارها به زبان آورده اند و آخرین بار نیز توسط محسن آرمین آنرا به زبان آورد و از وعده های بی سرانجام دولت نهم گلایه کرد. اما اگر به راستی این داستان صحیح باشد باشد باید گلایه او را نه از بابت عمل کردن به سه نامه که از باب عمل نکردن به آن دانست. شاید بتوان برای این امر به سخنان محمد قوچانی (روزنامه نگار محبوب اصلاح طلبان و همکار آرمین در عصرما) استناد کرد که گفته بود:" اصلاح طلبان از احمدی نژاد چیزهای زیادی یاد می گیرند. یکی از چیزهایی که اصلاح طلبان از احمدی نژاد یاد می گیرند و من فکر می کنم ایشان آموزگار خوبی در این مورد است این است که یک رئیس جمهور باید خودش را یک رئیس جمهور بداند و در پیگیری مسائل، جدی باشد نه این که خودش را یک فیلسوف یا روشنفکر بداند. واقعا از این جهت، آقای احمدی نژاد در پیگیری ، سماجت و سرسخت بودنش قابل تحسین است."

با این وصف نمی توان احمدی نژاد را به وعده سر دادن محکوم کرد؛ پس این گلایه ها از چه روست؟ شاید وجه غالب آن، به نوعی سیاسی کاری باز گردد که سعی بر سوار شدن بر موج افکار عمومی و پوپولیسم دارد. به گمان نگارنده همین امر است که آنها را به ورطه دروغگویی انداخته است. دروغ در انتساب وعده هایی به دولت که در راستای عملکرد عوامفریبانه موثر باشد. به یک نمونه دقت کنید: تاج زاده دیگر  عضو سازمان مجاهدین در جوابیه هفته نامه شما قید می کند: "وزير محترم مسكن نيز اخيراً اعلام كرد مردم انتظار خانه دار شدن نداشته باشند !"

اما ظاهرا متوجه شدت دروغ بودن این نسبت می شود و در سایت حزب خود اینگونه می نویسد: "وزیر محترم مسكن نیز اخیراً اعلام كرد مردم در شهرهای بزرگ انتظار خانه‌دار شدن نداشته باشند." این در حالی است که وزیر مسکن با برشمردن سیاستهای حمایتی دولت برای کاهش قیمت مسکن گفته بود: "آنچه اعلام شده مربوط به كلانشهرها نمي شود و مردم و سرمايه گذاران در حوزه مسكن بايد به شهرهاي جديد و شهرك هاي حومه كلانشهرها بينديشند." به وضوح مشخص است که سخن وی با گفته تاج زاده متفاوت است و این گفته در راستای سیاست تمرکز زدایی است که از شعارهای مورد اتفاق در میان اغلب کارشناسان است. جالب تر آنکه تاج زاده در هان نوشتار از اینکه قرار بود از تهران تمركز زدايي شود و هنوز نشده گلایه می کند.

در میان دیگر شعارها نیز همچون آنچه رفت بارها شاهد تغییرات اندک اما مبنایی بوده ایم که آنرا به صورت پیاپی مورد استفاده قرار داده اند و بر علیه دولت به کار گرفته اند. در انتقادات از دولت همچنین اغلب شاهد نادیده انگاشتن زمان طبیعی مورد نیاز پروژه های در دست اقدام هستیم.

در این رویه جدید البته شعار های دولت که بدان عمل شده نیز مورد انتقاد قرار می گیرد. به عنوان نمونه طرح بحث سهام عدالت از سوی نامزد مورد حمایت همین سازمان در انتخابات مرحله دوم مطرح شد که از آنجا که شعاری صحیح بود با اندک اصلاحاتی توسط رییس جمهور عملیاتی شد اما کافی است به مقاله های نشریه "عصر نو" سازمان مجاهدین توجه گردد تا میزان بهانه گیری های آنها را از این طرح دریابیم.

به نظر می رسد این سازمان در کنار جبهه مشارکت که درصدد  تشکیل سازمان رای است با سر دادن چنین مباحثی به دنبال راه اندازی یک جنبش پوپولیستی برای بازگشت به قدرت است. بد نیست در این میان آقای آرمین را به همان نوشته شریفی که از نامه امیرالمومنین (علیه السلام) به مالک اشتر در میان یادداشت خود گنجانده توجه دهیم که حضرت فرمودند: « پس هواي نفس خود را کنترل کن. بر نفست در آنچه که بر تو حلال و جايز نيست سخت بگير زيرا سختگيري بر نفس در آنچه که بدان تمايل دارد يا از آن گريزان است، در حقيقت رفتاري از سر عدالت و انصاف با آن است.»

* این مطلب در شماره اخیر هفته نامه «شما» چاپ گردیده است.

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی رح

با اجازه مطلب شما را روی وبلاگم قرار دادم. يک سری به ما بزنيد.

سراواني

باباجان شما که خبرنگاری بيا وسط مردم و ببين چه خبره . فقر و فساد و دزدی و رشوه و بيکاری داره پدر مردمو در مياره اونوقت شما چسبيدی که آرمين چی گفت و تاجزاده چی گفت ؟ دولتمون هم که انگار دولت فلسطين و لبنان و ونزوئلاست و همه حرفاشون در مورد فلسطين و اسراييله . به خدا اگه آمريکا هم حمله نکنه همين مردم تا چند وقت ديگه ميريزند و خرخره يکی يکی تونو پاره ميکنند ...

سعید

رگه هایی از پوپولیست در همه دولت ها بوده و خواهد بود اما این دولت شورش رو درآورده صحبت رئیس جمهور در باره موی دختران در شبکه ۲ که یادته! شعار مبارزه با مفاسد چی؟! امروز تو الف نوشته توی این زمینه هم پس رفت داشتین!آقای تاجزاده خیلی مسائل رو مطرح کردن شما همه اونها رو رها کردی چسبیدی به همین دو مورد ! در مصاحبه ای هم که دبیر کل حزب موتلفه با اعتماد داشت واقعا از هر نظر به چالش کشیده شد بهتره اصولگراها به جای اینکه دنبال مچگیری باشند خیلی صریح جواب هاشون رو اعلام کنن موفق باشید

مصطفی رسته مقدم

سلام محمد مهدی عزيز به مصداق اون ضرب المثل معروف:«هر کسی از ظن خود شد يار من» و باز به مصداق هرمنوتيک و «مرگ نويسند و احترام به خواننده»!!! بايد برداشت شما را از صحبت های آقای قوچانی محترم شمرد ولکن آن معنی که شما از صحبت های ايشان دريافت کرده ايد، در واقع قلب مقصود است. اگر اين طور است ايشان در جای ديگری می نويسد:«از ميان نقدهايی که به سيد محمد خاتمی وارد می شد، يکی هم فيلسوفانه سخن گفتن است، سیاستمدار روشن و شفاف موضع گیری می کند در حالی که فیلسوف این را به خود نمی پسندد، اما دست روزگار را ببین که رئیس جمهوری به ما عطا کرد که نه فیلسوفانه و نه سیاستمدارانه بلکه پیامبرانه سخن می گوید» البته انتقادی که قوچانی به رئیس دولت اصلاح طلبان وارد می داند درست است ولکن مقصودی که شما از آن برداشت کرده اید، بر طریق باطل است. در وعده های سرخرمن دادن این دولت بر هیچکس شک و شبهه ای نیست، کافیست به میزان تکذیبیه و اصلاحیه ای که هر روز از جانب دولتیان به روزنامه ها روان می شود، نظری بیفکنید و یا به استان ها بیایید تا دریابید که چه مقدار از وعده ها تحقق یافته است

غدیر ‌نبی‌زاده

سلام. مرسی. به نکته ريز و قابل توجهی اشاره کرديد. اما وقتی پای قدرت ژيش مي آيد دين و دنيا راحت از هم جدا می شوند. آنها خودشان خوب می دانند که احمدی نژاد علی رغم تمام مشکلاتی که دارد آدم دروغگويی نيست. خبرنگار خبرگزاری کيودو نيوز ژاپن به من می گفت که احمدی نژاد مثل يک بچه پاک است.

علی

پيربابا در مصاحبه ای اعلام کرده احمدی نژاد ۵ سال پيش در روستای آرادان مرده است خود حدس بزنيد پس اين که نيويورک رفته و هر روز مث آب خوردن دروغ ميگه کيست؟

سردارخیبر همت

یک تجربه میگه کسی که کارش درست باشد یعنی دزد خائن غارتگر وخیلی پلیدیهای دیگر رایدک نکشد وبه مردم خدمت کند ازطرف رقبای شکست خورده متهم به هر چیزی میشود برای کسانی که کورکورانه اینگونه توهین میکنند متاسفم عینک بد بینی را بردارید با حقیقت زندگی کنید

سردارخیبر همت

راستی علی جان اول تو که اینگونه رئیس جمهور رامورد خطاب قرار میدی اسم واقعی پدرت را میدونی یا باید بری تحقیق کنی

مصطفی

قوچانی فقط به مدد مخالفت کور با دولت نهم و همچنين حمايت بيدريغ عوامل پول و قدرت تجديدنظرطلبان مشهور شده.