یک متن تاریخی بدون توضیح

«حضرت نخست وزیر جناب آقای دکتر مصدق (دام اقباله) عرض می شود اگر چه امکاناتی برای عرایضم نمانده، ولی صلاح دین و ملت برای این خادم اسلام بالاتر از احساسات شخصی است و علی رغم غرض ورزی ها و بوق و کرنای تبلیغات شما، خودتان بهتر از هر کس می دانید که هم و غم من در نگهداری دولت جنابعالی است که خودتان به بقای آن مایل نیستید، از تجربیات روی کار آمدن قوام و لجبازی های اخیر، بر من مسلم است که می خواهید مانند سی ام تیر کذایی یک بار دیگر، ملت را تنها گذاشته و قهرمانانه بروید. حرف اینجانب را در خصوص اصرارم در عدم اجرای رفراندم نشنیدید و مرا لکه حیض کردید. خانه ام را سنگباران و یاران و فرزندانم را زندانی فرمودید و مجلس را که ترس داشتید شما را ببرد، بستید و حالا نه مجلس و نه تکیه گاهی برای ملت گذاشته اید. زاهدی را که من با زحمت در مجلس تحت نظر و قابل کنترل نگه داشته بودم بالطایف الحیل خارج کردید و حالا همان طور که واضح بود در صدد به اصطلاح کودتا است. اگر نقشه شما نیست که مانند سی ام تیر عقب نشینی کنید و به ظاهر قهرمان زمان بمانید و اگر حدس و نظر من صحیح نیست که همان طور که در آخرین ملاقاتم در «دزاشیب» به شما گفتم و به «هندرسون» هم گوشزد کردم که آمریکا ما را در گرفتن نفت از انگلیس ها کمک کرد و حالا به صورت ملی و دنیاپسندی می خواهد به دست جنابعالی این ثروت ما را به چنگ آورد و اگر واقعا با دیپلماسی نمی خواهید کنار بروید این نامه من سندی است در تاریخ ملت ایران که من شما را با وجود همه بدی های خصوصی تان نسبت به خودم، از وقوع حتمی یک کودتا آگاه کردم که فردا جای هیچ گونه عذر موجهی نباشد، اگر به راستی در این فکر اشتباه می کنم، با اظهار تمایل شما سید مصطفی و ناصر خان قشقایی را برای مذاکره خدمت می فرستم.
خدا به همه رحم بفرماید، ایام به کام باد. سید ابوالقاسم کاشانی».

«27مرداد ماه مرقومة حضرت آقا توسط آقای حسن سالمی زیارت شد اینجانب مستظهر به پشتیبانی ملت ایران هستم. و السلام. دکتر محمد مصدق.»

/ 16 نظر / 183 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

سلام. منظورت این نیست که احمدی نژاد هم مغرور رای مردم شده و چشم بر حقایق بسته است؟

وای اگر یک بار دیگر بخواهد چنین نامه ای نوشته شود و چنان جوابی . خدا به کسانی رحم کند که دچار توهم «استظهار به پشتیبانی ملت» هستند .

کارن

سلام، چند پست آخر را خواندم. 1-توصیه می کنم تاریخ را بدون غرض وهمه جانبه و بدون تعصب بخوانید تا به نتیجه درست برسید،مثلا تاثیر دسیسه ها و تبلیغات مسموم انگلیسی ها را در مذهبی ها ونیروهای ملی به ویژه ترساندن مذهبی ها از حاکم شدن کمونیست ها 2-متاسفم از این که میبینم دین وانقلاب وولایت را خرج چنین آدم غیر قابل پیش بینی کردید وتمام قد از کسی دفاع کردید که حرمت ولایت راهم نگه نداشت در حمایت از او چشم بر حقیقت بستید، بسیاری از مردم وحتی نیروهای انقلاب را از خود متنفر کردید ،اعتمادمردم به خود را به راحتی به باد دادید،صدا وسیما را بی اعتبار کردید وفرصت برای بیگانگان به وجود آوردید 2-به نظر می رسد شماهم مانند احمدی نژاد چندان ولایت پذیر نیستید چون پس از فرمایشات رهبری در نماز جمعه بازهم هاشمی را غارتگر میخوانید.

M

سلام من میخوام وارد عرصه سیاست بشم یعنی میخوام برای خودم تحلیل داشته باشم اما نمیدونم از کجا باید شروع کنم در ضمن اطلاعات سیاسی وتاریخی کمی دارم و اونم نمیدونم ازکجا باید شروع کنم میشه راهنماییم کنید؟ممنون میشم

سیّد

عرض سلام و عرض ادب، ...... مسلمانها بنشينند تماشا كنند يك گروهي كه از اولش باطل بودند من از آن ريشه هايش مي دانم يك گروهي كه با اسلام و روحانيت اسلام سرسخت مخالف بودند از اولش هم مخالف بودند اولش هم وقتي كه مرحوم آيه الله كاشاني ديد كه اينها خلاف دارند مي كنند و صحبت كرد اينها كاري كردند كه يك سگي را نزديك مجلس عينك به آن زدند اسمش را آيه الله گذاشته بودند. اين در زمان آن بود كه اينها فخر مي كنند به وجود او او هم مسلم نبود. من در آن روز در منزل يكي از علماي تهران بودم كه اين خبر را شنيدم كه يك سگي را عينك زدند و به اسم آيه الله توي خيابانها مي گردانند من به آن آقا عرض كردم كه اين ديگر مخالفت با شخص نيست اين سيلي خواهد خورد و طولي نكشيد كه سيلي را خورد و اگر مانده بود سيلي را بر اسلام مي زد (صحيفه نور جلد 15 ص 15 )

تنها

دوست من سلام . مرحوم مصدق كع مبارزات او بر عليه استعمار پير خيلي ها را عصباني كرد . در حوزه سياست مستظهر به آراي ملت بود . و اين بد نيست. چون يكي از دلايل خرسندي مقام رهبري و تمام دلسوزان نظام راي چهل مليوني است و اين يعني مستظهر به راي ملت. آنچه موجب سقوط مصدق شد. آشوب و بلواي خياباني - اراذل و اوباش - قداره بند ها و....... بود كه بايد بررسي كرد ايشان مستظهر به چه پشتوانه اي بوده اند .اسناد دست بوسي آنان در تاريخ ثبت است. (

من

این نامه به کل یک دروغ تاریخیه که در تاریخ ایران کم ازش نداریم. مخصوصا تاریخ معاصر! این نامه چندین سال بعد نوشته شد.

صالح

سلام دوست عزیز. من میخواستم از این نامه در جایی استفاده کنم. اجازه میفرمایید؟ بعد اگر رفرنس نامه را هم ذکر کنید ممنون میشوم. یا علی