تزکیه، گام ضروری خانه احزاب

این هدف از آن جهت مهم برشمرده می شد که به رغم حضور احزابی با سابقه طولانی و دارای شعب متعدد در سراسر کشور، فرهنگ تحزب در کشور مهجور مانده و باندهای سیاسی جایگزین احزاب گردیده بودند. به نظر می رسید تلاش در جهت ایجاد فضای سالم سیاسی و تعمیق بینش سیاسی ضروری است و باید در جهت حاکمیت ضوابط قانونمند بر رقابت های سیاسی و پذیرش داوری بین احزاب و گروههای سیاسی تلاش کرد.

اما مع الاسف، این نهاد صنفی به علت برخی مناقشات سیاسی نتوانست جایگاه حقیقی خود را به دست آورد و برخی حوادث اخیر مسیر پیش رو را دشوارتر نیز گردانده است. چهارمین شورای مرکزی که منتخب مجمع عمومی اخیر خواهد بود، وظیفه ای سنگین در این مسیر خواهد داشت.

اساسنامه خانه احزاب یکی از تکالیفی که برای شورای مرکزی آن در نظر گرفته است اهتمام به اهداف یاد شده است. این مهم تنها در شرایطی رخ خواهد داد که در این مسیر کاملا منطبق بر قانون حرکت گردد. طبق اصل 26 قانون اساسی که مصرح در اساسنامه خانه احزاب است، "احزاب، جمعیت‏ها، انجمن‏های سیاسی و صنفی و انجمنهای اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. "

اینک در نقطه ای ایستاده ایم که در پشت سر کارنامه احزابی را داریم که با بیانیه های خود مستقیما مردم را به لشگرکشی خیابانی دعوت کردند و موجب اغتشاش در تهران و کشته شدن برخی از هموطنان شدند.

این رفتار یک هزینه نامطلوب دیگر نیز برجای گذاشت، رفتار این تشکلها نه تنها نتوانست در مسیر اعتماد افکار عمومی به احزاب حرکت نماید، بلکه عبور آنها از روزهای پس از انتخابات ردی پر رنگ از بی اعتمادی افکار عمومی به احزاب را برجای گذاشت.

این گروه ها هم اصل 26 قانون اساسی را با همصدا شدن با بیگانگان در تلاش برای خدشه وارد کردن به استقلال کشور، آزادی انتخاب مردم و ایجاد شکاف در وحدت ملی نقض کردند و هم اهداف مصرح در اساسنامه خانه احزاب که تلاش در جهت ایجاد فضای سالم سیاسی است، را مورد نقض قرار دادند.

بر طبق ماده 26 اساسنامه خانه احزاب، شورای مرکزی می تواند با تصویب دو سوم اعضا، احزاب ناپایبند به اساسنامه را اخراج نماید.

این تزکیه، گام اول برای بدست آوردن اعتماد افکار عمومی و آغاز گامهای جدی تر برای نهادینه سازی تحزب اسلامی است. گامی که اگر با مقاومت های سیاسی و باندی برداشته نشود، مسیر دشواری را برای نهادینه شدن گسترش فرهنگ حزبی و فعالیت گروهی و تقویت روحیه تعاون و تفاهم بین احزاب پیش رو خواهد داشت.

/ 8 نظر / 15 بازدید
مترسک

چه خوش است حال مرغي كه قفس نديده باشد چه نكوتر آنكه مرغي ، ز قفس پريده باشد پرو بال ما شكستند و ، در قفس گشودند چه رها ، چه بسته مرغي ، كه پرش شكسته باشد چه خوش است همزباني و ، حريف نكته داني كه سخن نگفته باشي ،به سخن رسيده باشد

مریم وکیلی

باسلام و خداقوت وبلاگ اندیشه روشن با مطلب " بصیر باشیم" پیرو سخنان رهبر عزیز به روز است. یاعلی

کربلایی

واینبار میگویم از مادری نستوه از مادری دلاور از شیرزنی که مقتدایش زینب ومولایش علی وعشقش شهادت است شنیدم که تنها آرزویش شهادت خود وفرزندانش است واین یعنی بهشت یعنی لقائ الله خدا کند که ما هم مرگمان شهادت وآرمانمان مبارزه با ظلم باشد تا آخرین نفس کربلا در کربلا میماند اگر زینب نبود در سال 1316 در شهر كوچك اميركلا غلغله‌اي به پا شد ماموران رژيم رضاخاني منزل سيديوسف را به محاصره درآوردند و او و همسرش را به امنيه انتقال دادندسيد مستقيما به زندان رفت. ولي همسرش با دو مامور مراقب به تنها بيمارستان بابل بيمارستان دكتر بابايف برده شد.

علی اصغر

با سلام اهانت یهودی بودن احمدی نژاد! نیز توسط دشمنان مطرح شد ولی دشمنان بدانند که ما از این مسائل زیاد دیده ایم ، از اهانت مسلمان نبودن علی(ع) که شهید محراب عبادت بود که علی در محراب چه می کرد ؟ مگر علی نماز هم می خواند؟! تا تکفیر حضرت امام(ره) توسط برخی متحجرین بعلت تدریس فلسفه و... و اینک احمدی نژاد این شیعه واقعی علی و رهرو ثابت قدم امام (ره) ... هرکه بامش بیش، برفش بیشتر

محمدابراهیم

مطلبی در رابطه با عملکرد سایت کلوب "فضای مجازی ایرانیان" در وبلاگم گذاشته ام ممنون میشم نظر بدهید http://abooozar.blogfa.com/post-946.aspx کلوب لاگ من رو امروز مسدود کردند.اما با کمک دوستان بازسازیش کردیم.

ک.م

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××سلام سلام دو تا سلام با مطلبی جدید تحت عنوان<<<شکسته دل>>>منتظر حضورتان هستیم. قسمتی از مطلب: دیشب شیشه شب آویز شور من شکست. به دست شَر شعف انگیز شاهین دلم. شعارم نیز- شعارش بود- چه خوش شعری است که می خوانم در این حالم: «شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل» که غم افشان و گَردانش بود آن یار رخ ساحل

سجاد بلوکات

آقا محمد برادر یه سر بزن خوشحال می شم با مطلب گرین کارت ما مهیاست بیا تا برویم به روزم