روزهایی که سالگرد شهادت اندرزگو نیست!

اگرچه کوشش های او برای درج رسمی سالگرد شهادت این مبارز اسلامی در تقویم ها در دولت اصلاحات به نتیجه نرسید، اما حاصل آن تصحیح این تاریخ در بسیاری از مراجع تاریخ معاصر بود و تا چند سال این رویه اصلاح گشت.

شاید پس از همان بود که در 22 آبان ماه سال 1382 که مقارن با شب شهادت شهید اندرزگو به روایت قمری آن می گشت، بزرگداشت های بهتری نسبت به سالهای قبل برگزار گردید، اما مع الاسف این خود سرآغاز اشتباهی جدید گشت. برخی از تقاویم حتی در سال جاری نیز روز 22 آبان ماه را روز شهادت شهید اندرزگو درج کرده اند و این در حالی است که همچون اغلب تقویم ها در ابتدای آنها درج شده است "مناسبتها از شورای فرهنگ عمومی"!

شهید سید علی اندرزگو که درسال 43 همراه با شاخه مسلحانه موتلفه اسلامی در اعدام انقلابی حسنعلی منصور شرکت کرد، از آن تاریخ به مدت 14 سال زندگی مخفیانه ای را آغاز کرد که همراه با انجام اقدامات موثر بود، تا آنجا که رژیم پهلوی را به ستوه آورد و با اسامی مستعار مختلفی نظیر شیخ عباس تهرانی، دکتر حسینی، جوادی، شیخ محمد نحوی و ... خدمات ارزنده‌ای به سیر حرکت انقلاب اسلامی داشت. اندرزگو از پیروان واقعی امام خمینی ره، بود که بارها در نجف و ترکیه به خدمت معظم‌له مشرف گردید. او علی رغم آنکه چریکی نمونه بود، در مسایل عبادی نیز بسیار فعال بود و حتی در سالهای اختفا از ادامه تحصیلات حوزوی خود غفلت نورزید، تا سرانجام در روز 19 ماه مبارک رمضان در یکی از فرعی‌های خیابان ایران در تهران و در محاصره نیروهای ساواک به شهادت رسید. ارتباط او با امام ره، به گونه‌ای بود که خبر شهادت شهید اندرزگو را امام (ره)؛ در دیداری که خانواده شهید با ایشان در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب داشتند به آنها دادند و تا پیش از آن خانواده او به علت رویه اختفاهای طولانی مدت وی، از شهادتش بی خبر بودند اگرچه دوستان نزدیکش از تاریخ شهادت او با خبر بودند.

شاید همین امر سبب اشتباهات مکرر گردید، این در حالی است که سالها از چاپ کتاب اسناد ساواک شهید اندرزگو گذشته است و دیگر شکی درباره تاریخ شهادت او وجود ندارد که روز شهادت او نوزدهم ماه مبارک رمضان و دوم شهریورماه 1357 می باشد. گویا این تغییر چهره مکرر اندرزگو و گریز زیرکانه او از دستگاه های اطلاعاتی بسیاری از کشورهای همراه با رژیم شاه، سبب فریب خودی ها نیز شده است! جالب آنکه علی رغم درج چندین تاریخ برای شهادت او، این سبب رونق چندانی نیز در تکریم یاد او نگشته است و به واقع به غیر از فیلم "تیرباران" که سیمای جمهوری اسلامی به دفعات آن را پخش کرده است، کدام حرکت جدی و موثر در معرفی این شهید بزرگوار که به واقع الگویی برای مبارزان اسلامی می تواند باشد صورت گرفته است؟ چند روزنامه در این مناسبت ها یادی از او می کنند؟ امسال سی سال از شهادت او گذشت و نه تنها بزرگداشتی برای او در رسانه ها و نهادها و ... گرفته نشد، که در سی سال گذشته نیز کاری که در حد و اندازه او باشد صورت نگرفته است. مجموع کتبی که درباره او در سی سال گذشته به چاپ رسیده است با مشمول نمودن جزوه های کوچکی همچون " سفر بر مدار مهتاب" که انتشارات کمان 8 سال پیش منتشر نموده است، جمعا به مجموع انگشتان دو دست نمی رسد. حال آنکه برخی از این کتب همچون "حماسه شهید اندرزگو" که در سال 1379 توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است. حال آنکه تمام دوستان روزهای مبارزاتی او که اینک بسیاری از آنها دارای جایگاه های رسمی می باشند، به ذکاوت و توانمندی فوق العاده او و امکان تبدیل نمودنش به اسوه ای برای جهان اسلام اذعان دارند.

ای کاش از فرصت باقی مانده از امسال، در ایامی همچون دهه فجر استفاده گردد و حداقل یادمانی به بهانه سیُ مین سال عروج او - آنگونه که برازنده اش باشد - برگزار گردد و ای کاش برای برون رفت از چنین اشتباهاتی، شورای فرهنگ عمومی به رسمیت بخشیدن درج سالروز شهادت پیشکسوتان جهاد و خون که امام دل نگران به فراموشی سپردن آنها بود، گردن نهد.

------

 

یک توضیح بی ربط:

چند تا از دوستان متعجب از تغییر عکس کنار صفحه شده بودند. عکس قبلی را به خاطر رعایت حال برادر طالبی که از ریش عکس اسبق انتقاد کرده بود و به دلیل آنکه برخی از مواضعم سوال می کردند گذاشته بودم که با وجود پرچم موتلفه جای ابهامی نماند. ولی عکس مربوط به سالها قبل بود و خود این برخی سوء تفاهماتی را پدید آورد، این شد که همینجوری این عکس را گذاشتم که در منزل نوه شهید صدوقی عکاس شاهد یاران انداخته است.

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی نادری

سلام خواستیم عرض ادب کنیم. یا علی

عدالت طلب

به گزارش عدالت طلب 39 نماينده مجلس شوراي اسلامي در نامه مهمی که خطاب به نخبگان، مسئولين و مردم شريف صادر گرديده است؛ خواستند در آستانه دهه چهارم انقلاب اصلي ترين موضوع مورد توجه جامعه بحث عدالت و پيشرفت باشد.

علی

سلام دوست عزیز مقالات و مطالب جالبی نوشتید. شمارا به دیدن وبلاگ و سایت خودمان دعوت می کنم,, یا هم همکاریم[چشمک] http://parsw.blogfa.com siavashon.ir

دل شــــــدگان

سلام علیکم ساعت ۳.۳۰ صبح بود. داشتم از شمیران، (حوزه انتخابی) به منزل برمی گشتم. اونم با چه فلاکتی! تلفنم زنگ زد ... سلام علیکم سلام علیکم و رحمة الله .. احوالات شما؟ چه شده یادی از ما کردی ؟ تیتـــــر کیهـــــان فردا : مـــــرد عــــــــدالت آمـــــــد ... آقا مبارکه .. خسته نباشید .. از طرف من به همه ی بچه ها خسته نباشید بگو .. یا علی علی علی ...

کردان

بابا جون بخاطر قیطریه یه دستمال رو که آتیش نمی زنند ! !!! [چشمک]

کلاش

موتلفه زنده باد، محمد مهدی اسلامی پاینده باد!

امين صبحي

خروش وبلاگي/غزه امروز ايستاده مي‌ميرد/غزه امروز منتظر فرياد شماست.

فارس نیوز

سلام وبلاگ شما درسرويس فضاي مجازي خبرگزاري فارس بخش وبلاگ‌ها معرفي شد شما نيز مي‌توانيد با ارسال پيامكي با مضمون" نام ـ نام خانوادگي، نام وبلاگ، نشاني اينترنتي وبلاگ شخص مورد نظر خود" ديگر فعالان در عرصه اجتماعي، اقتصادي، ورزشي، هنري و ... را نيز به فضاي مجازي و جامعه وبلاگي معرفي كنيد 09127197645