دولت نهم و راهبرد شیعه

سخن کوتاه اما عمیق است. " اگر کوهها متزلزل شوند، تو پایدار بمان . دندانها را به هم بفشر و سرت را به عاریت به خداوند بسپار و پایها، چونان میخ در زمین استوار کن و تا دورترین کرانه هاى میدان نبرد را زیر نظر گیر و صحنه هاى وحشت خیز را نادیده بگیر و بدان که پیروزى وعده خداوند سبحان است ."[1] حتی در آن روزگار بسیاری از دلاورمردان این بخش از خطبه را بر پیشانی بندشان می نوشتند که "أَعِرِ اللَّهَ جُمْجُمَتَکَ"

***

اینک 14 قرن از آن روزگار گذشته است. دیگر مصاف لشگر کفر با لشگر اسلام در رزمگاه های شمشیرهای آخته نیست. اینک دوره جنگ سرد و نبردهای ابراستراتژیک است. کافی است که نگاهی به کتاب های خاطرات کرمیت روزولت، خاطرات وودهاوس، مقاله گازبوروکسی و به ویژه تاریخچه دونالد ویلبر یا از همه نزدیک تر تورقی بر کتاب همه مردان شاه بیاندازیم و ببینیم که چگونه اندیشه کودتای 28 مرداد در ذهن ماموران کارکشته اینتلیجنس سرویس و سیا و مقامات سیاسی انگلستان و آمریکا نضج گرفت. آنها در حالی که ارتش انگلستان پس از مانور ناوهای خود در خلیج فارس فهمید دیگر دوران لشگرکشی به مرز ایران زمین به پایان رسیده است، به راحتی از سستی برخی عناصر در داخل خاک ایران زمین بهره جسته و کودتایی را به مرحله اجرا گذاشتند که تنها با پایمردی یکی از عناصر سست شده، امکان تحقق نداشت و در حالی که "ملی شدن صنعت نفت" در ایران همه منافع آنها را به خطر انداخته بود؛ با کودتایی سیاه توانستند بار دیگر بر منابع نفتی ایران دسترسی یابند و بر تخت ابرقدرتی خود همچنان تکیه زنند.

آن کودتای رازآلود بسیار پیچیده و دارای ابعاد مختلفی است، اما بی شک اگر در برابر این جنگ پنهان ابرقدرتها، توانسته بودند آنچنان که امیرمومنان فرموده بود محکم بایستند، شاید بسیاری از جنایت های ابرقدرت ها که با اتکا به ثروت نفت ایران رخ می داد، دیگر مجال ظهور و بروز نمی یافت.

***

بسیاری معتقدند دستیابی به چرخه سوخت هسته ای، گامی بس بلندتر از ملی کردن صنعت نفت است. گامی که با پایمردی دولت و مجلس اصولگرا، علی الخصوص شخص دکتر احمدی نژاد به رغم تمام فشارهای داخلی و خارجی برداشته شد و ایران در حالی به باشگاه هسته ای وارد شد، که جهانیان انگشت حیرت بر دهان گرفته بودند.

دیپلماسی فعال دولت نهم، حاصل سه دهه تخاصم شدید استکبار در برابر انقلاب اسلامی ایران بود. امری که رسانه های غربی بی محابا از آن به عنوان جنگ سرد جدید یاد می کردند. ایران درگیر یک جنگ نامرئی تمام عیار بود که هر لحظه با کوچک ترین سستی ممکن بود که به جنگی تمام عیار تبدیل گردد. اما دیپلماسی فعال برگرفته از فرمان مولایمان آموخته بود که " اگر کوهها متزلزل شوند، تو پایدار بمان" این پایداری اما بارها سبب ترس در دل عناصر متزلزل گشت تا آنجا که قائم‌مقام دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، در جمع جوانان حزبش با اشاره به اینکه دولت نهم ایستادگی می کند، به تصریح گفت " ما ازجنگ می‌ترسیم. دانشجویان بسیجی گفتند ترسویی؛ ولی این حقیقت است که ما یکبارجنگ ر ادیده‌ایم ازتجربه دوباره آن می‌ترسیم."[2] اما دولت نهم آموخته بود که " صحنه هاى وحشت خیز را نادیده بگیر و بدان که پیروزى وعده خداوند سبحان است" حتی زمانی که فرمانده اسبق سپاه، در مقابل مجری گفت ‌وگوی ویژه خبری شبکه ٢ ادعا کرد ظرف یک ماه آینده امریکا به ایران حمله خواهد کرد؛ دولت نهم از دشمن نهراسید و استوار در برابر او ایستاد تا ثابت کند تنها راه در برابر زیاده خواهی های استکبار، نه مذاکره و عدول از مواضع که مقاومت و ایستادگی بر موضع حق است.

اینک مدتی است که مسئولان آمریکایی مذاکره را خواهانند، نه به عنوان یک امتیاز! در برابر تعلیق غنی سازی، بلکه برای برون رفت خود از مشکلاتشان. اگرچه در این طلب مذاکره نیز سراسر نیرنگند، اما حتی رسانه های آمریکایی نیز پذیرفته اند که اینک از ایران پذیرای شکست شده اند. اگر بخواهیم امتیازات ریس جمهور نهم را در آستانه انتخابات دهم و بررسی کارنامه اش برشمریم؛ بی شک سیاست خارجی آن یکی از درخشان ترین نقاط کارنامه می باشد. نقطه ای که برای پیشگیری از نسخه جدید کودتاهای آمریکایی - آنچه امروز آن را انقلاب مخملین می خوانیم - باید وحدت خود را در حمایت از دولت عزتمداری که ما را تا این نقطه رسانده است، بیش از پیش عیان کنیم. یادمان نرود کودتاچیان 28 مرداد تنها زمانی به موفقیت خود امیدوار شدند، که یقین حاصل کردند تبلیغات رسانه ها کار خود را کرده است و مردم همچون گذشته از رهبران خود در نهضت ملی شدن صنعت نفت، حمایت نمی کنند. هرچند " امروز دشمنان میدانند با ملت ایران، با این جوانان مؤمن، با این مردان مصمم، با این مسئولان و دولتمردانى که به پایبندى به ارزشها افتخار میکنند، ملت ایران با چنین سرمایه‏هاى ارزنده‏اى، از هیچ تشرى، از هیچ هیبتى واهمه نمیکند. این را میدانند."[3]

 

[1] نهج البلاغه، خطبه 11

[2] سایت خبری نوروز، 28 آبان 86

 [3] بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه امام حسین (علیه السلام) ۱۳۸۸/۰۱/۲۶

/ 1 نظر / 5 بازدید