ممنوع الخروج شدن اکبرین و یادداشت های بین من و او

مقالات محمد جواد اکبرین را از پیشتر دنبال می کردم. اما یک مقاله او در سایتی که خود را در صف ضد انقلاب قرار داده است برایم غیر قابل تحمل تر می نمود. نه به جهت چرایی همکاری او با روزآنلاین که چنین امری دور از انتظار نبود، بلکه از آن جهت که در این متن او مسیر امام را به اشتباه معرفی کرده بود و ... بی وقفه برای او این سوالات را به ایمیلی که ذیل عنوان مقاله اش بود فرستادم:

سلام

جناب آقای اکبرین مقالهپرسش بيست و هشتم شما را خواندم و چند سوال برایم مطرح شد:

1- آیا منظور شما این است که حق با بازرگان بود و امام مسیر اشتباه را رفت؟

2- آیا به نظر شما تشکیل حکومت اسلامی توسط رسول اکرم، امیرالمومنین و امام حسین علیهم السلام هم در تناقض با آیه شریفه لا اکراه فی الدین است؟

3- جزیه گرفتن در زمان حضرت رسول چگونه با قرائت شما از این آیه قابل تفسیر است؟

4- شما قبلا گفته بودید که "... و اگر اين لباس, نماد ديانت ... من نه تنها از لباسي كه برتن دارم كه از ادعاي مسلماني خويش نيز شرمسارم. " آیا از پوشیدن لباس روحانیت شرمسارید؟

5 - چرا برای روزآنلاین می نویسید؟

6- آیا شما عضو جبهه مشارکت هم هستید یا فقط ارتباط روزنامه نگاری با آنها داشتید؟ اگر جواب مثبت است لطفا جایگاه حزبی خود را بفرمایید.

و آخرین پرسش که قدری بی ارتباط با مسائل فوق است ، آیا هنوز هم در لبنان هستید یا به ایران آمده اید؟

باعث کمال تشکر است اگر جواب مرا زودتر بدهید چون علاقه مندم مقاله ای در این خصوص بنویسم.

با تشکر- محمد مهدی اسلامی

اما او جواب نداد، 2 روز بعد دوباره سوالاتم را برایش ایمیل کردم و او در همان روز جوابی داد که بیشتر به جواب ندادن شبیه بود:

ba salam

 dar yaddashthaye ayandh,dar hadde tavanam be ebhamhaye nazarie an yaddasht pasokh khaham dad...

man ozve mosharekat nistam va dar lobnan zendegi mikonam.

shado salamat bashid.

javad / beirut/>/>

بعد از این بود که در حد توانم جوابی برای او در نشریه شما منتشر کردم (برای دیدن آن مقاله  اینجا کلیک کنید) و سپس متن ذیل را برایش فرستادم:

salam

omidvaram maghaleie bande ra bekhanid va darsorati ke aiandeie ma'hoodetan fara resid matn aan ra baraiam befrestid,

motshakeram

http://www.shomanews.ir/2007/02/post_1229.php

omid ke shoma ham shad va salamat bashid

mohammad mahdi eslami

و او جواب ذیل را داد:

جناب آقای اسلامی

 با سلام

مقاله ی شما را خواندم  واز نقد و نقضی که بر مدّعای یادداشت پرسش بیست و هشتمآوردید صمیمانه سپاسگذارم و همانطور که به شما و سایر خوانندگان منتقد وعده دادم دریادداشت های آینده به تدریج ، مبهمات را روشن خواهم کرد ( ان شاالله ) ...میماند 2نکته : 1.هدف امام خمینی ، اسلام و اعتلای دین و مسلمانی بود و مدل هایی مثل جمهوریاسلامی  تنها ابزارهای آن هدف اند ؛ اگر برای امام ثابت می شد که مثلا دولت سکولاربهتر از دولت اسلامی می تواند به رشد و فراگیری اسلام بینجامد آیا باز هم بر نظرخود اصرار می کرد؟ آنچه در آن یادداشت آمد و باز هم بدان خواهم پرداخت نظری از سردغدغه ی دینی بود نه مزدوری غرب...و البته محتاج نقد و تاملات منتقدانی چونشماست....2.اینکه  طبق عادت " انصار ولایت" در ایران ، نقد علمی را به تهمت و طعن آلودید و مرامتهم کردید که آب و هوای بیروت را بر تهران ترجیح داده ام...خیر دوست گرامی ! وقتیبا انتشار چند نقد علمی و مستند به یکسال زندان محکوم شدم و پس از پایان دورانزندان از هرگونه اشتغال محرومم کردند مجبور به هجرت شدم و هم اکنون در موسسه یعلامه سید محمد حسین فضل الله در بیروت مشغول تحقیقات فقهی و اصولی هستم...هرچندامثال حضرتعالی  ونشریه ی متبوعتان که از مصونیّت ولایی برخوردارید حق دارید کهمعنای آوارگی و هجرت اجباری را نفهمید و اعتصاب غذای گنجی و وزن 25 ک.گرمی او ( کهخود پس از آزادی شاهد عینی آن بودم) را دروغ فرض کنید و یا گمان کنید که امثال مادلار می گیریم وآب و هوای بیروت را ...بگذریم...راستی اگر خدایی نبود که بتوان برخیاز رنج ها را به او و.اگذار کرد تحمل زخم زبان ها چقدرسخت بود نه؟!...از بخش علمیمقاله ی شما ممنونم اما بقیّه را به "یوم الحساب" واگذار می کنم ...والله خیرالحاکمین

محمد جواداکبرین

و من چنین پاسخ دادم:

جناب آقای اکبرین
سلام علیکم
از اینکه مقاله حقیر را مطالعه کرده و پاسخ ایمیل را دادید سپاسگذارم. در مقام پاسخ به نکته اول نیستم که راغب به مطالعه تکمله نظرات حضرتعالی در مقالات بعدی و اظهار نظر در آن هنگامم ولی در باب نکته دوم:
1- قصد طعن و اتهام نداشتم. آنگونه که دیدید سوالاتم را از ترس آنکه اتهام باشد پیشتر مطرح نمودم و آرزو داشتم پاسخ دهید و چون پاسخی نیامد دوباره ارسال کردم.
2- صادقانه عرض می کنم، بحث آب و هوای بیروت را از آن جهت طرح کردم که 1- برخی از همفکران حضرتعالی نیز تعلق خاصی به آن شهر دارند 2- گمان می کنم طرح چنین مطالبی با قرار گرفتن  در محیط کشوری که با سکولاریسم سر سازگاری بیشتری دارد بی تاثیر نیست 3- با علم به این موضوع قضاوت حضرتعالی درباره لبنان رنگ و بوی دیگری می یافت و بسیاری نکات ریزدیگر؛ صرفا قصد اطلاع رسانی به خوانندگان درباره شرایط نگارش و نگارنده مقاله را داشتم. اگر موجب رنجش شما را پدید آوردم عذرخواهم.
3- بنده کمتر از آنم که خود را انصار ولایت به معنی حقیقی آن بدانم اما اگر این بیان شما اشاره به گروه فکری خاص دارد گمان می کنم که در اشتباه هستید. همانطور که در مشارکت از "عباس تا عباس" فاصله دیدگاه وجود داشت در میان جناح موسوم به اصولگرایان نیز تفاوت دیدگاه هست. بنده سعی بر نگارش در شیوه ای دارم که توان پاسخ در روز جزا را نیز داشته باشم و همواره منتقد افرادی هستم که پیوسته با بدگمانی به بررسی دیدگاه جناح مقابل می پردازند.بارها قبل از نوشتن مقالات از نزدیک با صاحبان تفکر مقابل خویش همچون آقایان بهزاد نبوی و عطریانفر به بحث نشسته ام تا با پیش داوری دست به قلم نبرم. اگرچه طبیعتا در بسیاری موارد دچار لغزش شده ام.
4- به دور از قضاوت درباره مقصر آن، از اینکه حضرتعالی از امکان اشتغال در وطن محرومید از صمیم قلب ناراحت شدم.
5- اینکه نوشته ام اجرای نقشه آمریکا الزاما به معنی دریافت دلار از آمریکا نبوده است. در پاراگراف بعد به تبیین نقشه آمریکا پرداخته ام و در جمله قبل به طرح این سوال که "آیا... به دنبال اجرای ... " و درج علامت سوال بنای اثبات عدم قضاوت در این زمینه را داشتم. اگرچه مایل بودم پیش از نوشتن بیشتر با نگاه شما بیشتر آشنا شوم تا سوال در دل مقاله نگنجد، لذا علاوه بر ذهنیت قبل هم ب مطالعه مجدد برخی از مقالات شما پرداختم و هم سعی بر طرح برخی سوالاتی که به گمانم راهگشا بود پرداختم اما خود زمینه را فراهم نساختید.
6- درک بنده از لغت "اعتصاب" غیر از کم شدن وزن است و بر اساس مستندات دریافتی ام از دوران معروف به اعتصاب غذای آقای گنجی، گمان نمی کنم لفظ اعتصاب برای عملکرد اعتراضی ایشان  قابل استفاده باشد. اگرچه هم معنی کم کردن وزن بر اثر نخوردن و فشار روحی را خود لمس کرده ام و هم منکر فشار وارده به ایشان نیستم. اما به هر حال روی سخن من آقای گنجی نبود بلکه استدلال غلط حضرتعالی بود. به گمان شما یکی از خوانندگان این جمله که اعتقاد محکمی به اسلام نداشته باشد نخواهد گفت او که روحانی است وقتی چنین می گوید پس به حتم مشکل از اسلام است نه مسلمانی ما؟ یادآوری می کنم جمله شما را: " اگر آنچه مي‌گذرد عدالت است واگـر ايـن لـباس، نماد ديانت... من نه تنها از لباسي كه برتن دارم كه از ادعاي مسلماني خويش نيز شرمسارم" گمان نمی کنید می شد از جمله بهتری به جای پشیمانی از مسلمانی استفاده کرد؟
7- بنده بدون هیچ منتی و بر خلاف حضرتعالی، طعن و زخم زبانهایی که در لابلای نوشته تان بود را به حساب برداشت نادرست از نوشته ام که معلول ضعف قلم حقیر و احتمالا پیش داوری های حضرتعالی است می گذارم و به راحتی از آنها می گذرم امید که خدا نیز از من بگذرد.
8- امیدوارم آنچه موجب کدورت خاطر حضرتعالی شده را تا حدی با توضیحاتم بر طرف نموده باشم ( و البته امیدوارم تشدید ناراحتی نکرده باشم) و باقی را نیز به کرم شما واگذار می کنم. اما اگر همچنان رنجیده خاطر هستید امیدوارم راهنمایی کنید چگونه باید در رفع آن بکوشم.
9- همچنین امیدوارم آنچنان که پیش از این با بسیاری از همکاران مطبوعاتی در جناح مقابل دوست بوده ام و حتی بارها مقالاتی در روزنامه های آنها به چاپ رسانده ام ، این رنجش سر آغاز دوستی با شما باشد. ( و نه الزاما قرار گرفتن در یک دایره فکری) شاید توفیق دست داد به صورت حضوری در تهران و یا بیروت به مکالمه بپردازیم تا این خشونت نوشتاری که گاه نمی تواند احساس نویسنده را به درستی منتقل کند مرتفع گردد.

ما نه رندان ریاییم و حریفان نفاق 
 آن که او عالم سر است بدین حال گواست

این چه عیب است کز آن عیب خلل خواهد بود              
ور بود نیز چه شد مردم بی‌عیب کجاست 

 و من الله التوفیق
محمد مهدی اسلامی

و او نه تنها بر این مطلب جوابی نداد که ایمیلهای دیگرم را نیز بی جواب گذاشت.

گذشت تا چندی پیش خبری مبنی بر بازداشت محمد جواد اکبرين دیدم. پیگیر اخبار او شدم که دیدم رادیو فردا (که با بودجه و نظارت سیا اداره می شود) پس از بیان مفصل این خبر نوشته است:

هفته نامه شما ارگان رسمی حزب هيئت موتلفه اسلامی در ۲۷ خرداد ۸۵ به دنبال انتشار مقاله ای با عنوان«راه بازرگان،راه خمينی» از سوی آقای اکبرين، در مقاله ای مفصل به قلم محمد مهدی اسلامی، اين پژوهشگر و روزنامه نگار را متهم کرد که «به دنبال اجرای بـرنـامـه های غرب در لباس پيامبر است» و حال که «تلاش برای اجرای نقشه آمريکا از داخل کشور به کرسی عمل ننشست، اينک از بيروت برای آن تلاش ميکنند.»

این رادیو مدتی بعد خبر خود را اصلاح کرد و نوشت: " در پی انتشارخبر بازداشت محمد جواد اکبرين، روحانی اصلاح طلب، در فرودگاه مهرآباد، سايت های اينترنتی در ايران گزارش دادند که وی «دستگير» نشده و تنها از« خروج» وی جلوگيری شده است." و در انتهای این خبر نیز بار دیگر متن فوق را آورد. 

روزآنلاین نیز به این مطلب اشاره کرده بود و نوشته بود:

او در يكي از آخرين نوشته‌هايش كه در بهمن سال گذشته در سايت "روز" منتشر شد، بهمقايسه انديشه ديني-‏سياسي امام خميني و مهندس بازرگان پرداخته بود و از اصلاحطلبان خواسته بود بين اين دو انتخاب كنند و ‏مشخص كنند كه با يك دولت اسلامي (بهروش 28 سال گذشته) مي‌خواهند به جامعه اسلامي برسند يا با يك دولت ‏سكولار، آنچنانكه مهندس بازرگان مي‌گفت. وي در اين يادداشت از قول بازرگان در آخرين روزهاي عمر‏خطاب به سيد احمد خميني آورده بود: "تفاوت من با پدر شما اين بود که من اسلام رابراي ايران مي‌خواستم و او ‏ايران را براي اسلام."‏ 

اين يادداشت اكبرين باعث شد كه چندي بعد نشريه ارگان جمعيت موتلفه، از احزابمحافظه‌كار، به شدت به وي ‏حمله كند و او را "از دين بي‌خبر"، "به دنبال اجرايبـرنامه‌هاي غرب در لباس پيامبر" و "در تلاش براي اجراي ‏نقشه آمريكا از بيروت" بنامد. ارگان موتلفه همچنين به نوشته‌هاي اكبرين در زمان اعتصاب غذاي اكبر گنجي كه‏در دفاع از حقوق انساني وي نوشته شده بود، حمله كرده بود. 

/ 25 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهزاد

مقاله ( سخني با همكاران دوم خردادي ز راه ميكده ياران عنان بگردانيد ) رو خوندم بذار کسی ديگه ای اين حرفها رو بزنه فرق تخریبچی های اصولگرا با اصلاح طلب دقیقا همینه!اصولگراها ادا در آوردن رو خوب بلدن که تهوع آورترین خصلت اونهاست فقط یک نگاهی به تیتر های خودت بکن امیدوارم که نگید خطا کردیم و لغزش داشتیم!

جواب بهزاد

سلام. بنده از تذکر شما درباره به کاربردن توهین از در مقالاتم متشکرم و برای بررسی آن وقت خواهم گذاشت. اما نمی دانم شما چطور توهین های تاج زاده را ندیدید، شاید چون با او هم داستان بودید توهین هایش را طبیعی دانسته اید. طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات چاپ جوابیه شامل توهین ممنوع است. من این موضوع را به یک دوست مشترک بین بنده و آقای تاج زاده هم عرض کردم که نشریه شما علاقه مند به چاپ جوابیه ایشان بود و در این راستا سخنان زیادی نیز مبادله شد و حتی بزرگان حزب نیز بر چاپ جوابیه تاکید داشتند اما متن ارسالی از سوی او شامل افتراهایی بود که حتی برخی موارد آن در متن منتشر شده در سایت نوروز نیز اصلاح شده است. روحانی لذت گرا را هم من نگفته بودم امید معماریان از دوستان دوم خردادی گفته است. در ضمن لذت گرایی یا هدونیسم با بهره گیری از لذایذ در حد متعارف متفاوت است.

غدیر ‌نبی‌زاده

سلام. شما چند ماه ننوشتيد ما گفتيم تعطيله؟ نه قربون هيچم تعطيل نيست. رفته بودبم تعطيلات تابستونی. همين برادر.

مصطفی رسته مقدم

سلام محمد مهدی عزیز هر چند که آرا و افکار و البته منش امام (مورد اخیر را بیش از سیار موارد می پسندم) لکن به جد معتقدم که بر امام نيز همانند ساير انسان های عادی نقد وارد است. هميشه بر اين نظر بوده اما که نظریه «ولايت فقيه» حضرت امام صرفاْ يک نظريه سياسيی است در باب حکومت و منشا مقدس آن به هيچ وجه سبب تقدس آن نيست، و از اين حيث در رديف نظريه هايی چون ليبراليسم، سوسياليسم و ... قرار می گيرد، و همانقدر که نظريه همچون ليبراليسم ـ که امروزه بسياری از حکومت ها و سياستمداران جامعیت آن را نسبت به سایر نظریه ها و روش ها پذیرفته اند ـ نقد وارد است، بر نظریه امام هم انتقاد رواست. فراموش نکنیم که آیت الله دکتر کدیور در کتاب «نظریه های دولت در فقه شیعه» و «حکومت ولایی» ۹ نظریه حکومتی برای حکومت دینی از دیدگاه فقه شیعه برشمرده است. گذشته از این بنده با نظر شما در مورد تاثیر پذیری آرای جناب اکبرین از فضای لبنان موافقم، زیرا اگر شما به آرای فقهای تراز اول اسلام در طول تاریخ مراجعه کنید، آنها نیز متاثر و ملهم از فضای زمانه خویش اند، ...

مصطفی رسته مقدم

مدت زمانی مدید اصلاْ فقه شیعه به دلیل عقاید خویش مبنی بر غصبی بودن حکومت در غياب امام معصوم به مسئل مدنی و اجتماعی و بخصوص حکومتی نپرداختند، پس از آن به نظريه حکومت دوگانه ـ حاکميت شاه در مسائل عرفی و فقيه در مسائل شرعی ـ پرداختند. مطمئناْ بهتر از من آگاهيد که فقهای دوره صفوی، اولل امر را به شاهان تفسير کرده اند، در دوره بعد از فقه اسلامی هم که با تلاشهای حضرت امام شکل گرفت، فقهای شيعه تحت تاثير زمانه، ۹ نظريه سياسی در باب حکومت دادند. مطمئناْ در اين سه دوره همه فقها تحت تاثير مقتضيات زمانه خويش نظرياتی آزادی خواهانه يا مستبدانه ارائه کرده است. به عنوان مثال آيت الله وحيد بهبهانی در زمانه صفويان نظريه ای داده است که بسيار به نظريه سکولاريسم نزديک است. يا آيت الله طباطبايی و آخوند خراسانی هم در زمانه مشروطه، آرای آزادی خوانه ای داشته اند. البته در اين نظريات مسائل شخصی هم دخالت داشته است. مثلاْ آيت الله سيد عبدالله بهبهانی بيش از آنکه مراماْ مشروطه خواه باشد، از روی سياست ورزی در اين راه افتاد...

مصطفی رسته مقدم

و البته شيخ فضل الله هم بنا به همان دلايل شخصی و به اين دليل که در جنبش مشروطه جايگاهی همتراز شان خويش نيافت، ضد مشروطه شد. البته قبول کن که وقتی مطلب می نويسی، قلمت خالی از نيش و کنايه نيست، هرچند که شايد خودت متوجه نباشی. به هر حال بنده هر چند از مقالات آقای دکتر اکبرين زياد نخوانده ام اما به همان مقدار هم که مطالعه کرده ام، مورد پسندم واقع شده است. حيف چنين انديشمندانی که سعادت خدمت در وطن را پيدا نمی کنند و يا اگر به مانند آقای اکبرين جلای وطن نمی کنند به مانند آقای قابل و باقی گوشه زندان نصيبشان می شود. مضافاْ بر اين که دوست عزيز هر سايتی که خلاف عقايدمان نوشت و سٍرور آن در خارج از کشور بود، لزوماْ ضد انقلاب نيست. در ضمن ممنون ميشم اگه اون مقاله جناب اکبرين رو به ايميلم بفرستی. شرمنده از زياده گويی ارادتمند

مصطفی رسته مقدم

باده نوشی که در او روی و ريايی نبود/بهتر از زهد فروشی که در او روی و رياست ما نگوييم بد و ميل به ناحق نکنيم/آنچه گويند روا نيست نگوييم رواست چه شود گر من و تو چند قدحی باده خوريم/باده از خون رزانست نه از خون شماست.

سعید

چه حالی کردم با این جواد اکبرین ! آخه اینم نقد بود تو نوشتی مهدی ؟ خوب ضایع ت کرد ! چهار تا کتاب می خوندی بعد می اومدی نقدنویسی ! دیدی چه کریمانه باهات برخورد کرد ؟ آخه پیامبر جز برا همین اومد که به تو اخلاق یاد بده ؟ پس چقدر بد و بیراه میگی تو نوشته هات ؟ نگو نبود که بو گندش همه جا رو گرفته !

بابک

یعنی واقعا فکر میکنید که علامت سوالهای شما باعث متنفی شدن فعل تهمت است؟! آیا دستگاه خدا را نعوذبالله ساده فرض کرده اید یا آنرا به سخره گرفته اید؟!

علی حسنوند

سلام من از آشنایان اکبرین هستم وقتی که او روحانی بود من دانشجو بودم وحالا که من طلبه شده اماو موی دم اسبی گذاشته .آدرس ایمیلش رو میخوام اگر لطف کنید برام بفرستید