حضرت زين العابدين و غم ناآگاهي ما

چند شبي است كه هياتهايي در وبلاگستان به دعوت مجيد برقرار است، من نيز ميزبان شب دوازدهم،‌سالروز شهادت امام سجاد به روايتي شدم تا نوحه اي بر جهل خود بخوانم:

sajad2.jpg

به گمانم يكي از جگر سوز ترين صحنه هاي عاشورا وداع امام حسين با فرزند بزرگوارش (عليهما السلام) است. آن زمان كه حضرت سجاد سراغ ، عمو، برادران و ... را مي گيرد و در مي يابد كه تنها او از ميان مردان اردوگاه مولايش باقي است.   اين صحنه زماني غم انگيزتر مي شود كه او صداي "هل من ناصر" پدر را به گوش مي شنود و با اوج بيماري به سوي معركه نبرد حركت مي كند و حضرت اباعبدالله خواهر را امر به حفظ او مي كند كه اگر به شهادت رسد عذاب الهي نازل مي گردد...
اما داستان حضرت زين العابدين عليه السلام فصل هاي غم انگيزتري نيز دارد، آنگاه كه ما نقش او را در تثبيت نهضت حسيني به فراموشي مي سپاريم و از احياي دين محمدي كه در پي حكمراني بني اميه آسيب ديده است، غافل مي مانيم و تصويري بيمار از امام تا آخرين روز حيات مباركش به نمايش مي گذاريم.
اگر چه در زمان امامت امام حضرت  سجاد عليه السلام مردم بیشتر پیرو ارزشهای خلافت بودند و شرایط مناسبی برای امام فراهم نبود؛ با این حال امام با تکیه بر احادیث نبوی سیره فقه شیعه را پی ریزی کرد و شرایط را برای بیان جزئیات برای امام باقر و امام صادق عليهما السلام فراهم آورد.
امام به جذب نیروهای متعهد و آموزش آنان با تاکید بر رازداری پرداخت و بسیاری از موانع موجود در راه مبارزه را کاست. شیخ مفید می‌نویسد:«فقهای اهل تسنن به قدری علوم از او نقل کرده ند که به شمارش نمی‌گنجد...» او تکید بسیاری بر زدودن دین از ملاک‌های جهلی و انحرافی داشت. برای نمونه در حالی که در حکومت اموی برتری دادن عرب بر غیر عرب بود(حتی عجم را پست تر از حیوان می‌شمردند!) امام نهایت دقت را در رفتار با ایشان داشت و با بردگان با نهایت ظرافت برخورد می‌کرد.
از حضرت سه دسته گنجينه علمي به دست ما رسيده است،‌ دسته اول ادعيه است كه بخش عمده اي از آن در صحيفه سجاديه مجتمع است، دسته دوم نكاتي كه در رساله حقوق انتشار يافته و دسته سوم ديگر روايات كه عمدتا بر مسائل اخلاقي متمركز است.
صحيفه سجاديه كه خود حاوي دروس مختلفي از اخلاق تا مملكت داري در قالب دعاست به زبور آل محمد مشهور است اما يكي از مهجورترين كتب در ميان مردم ماست، در حالي كه امروزه ترجمه هاي بسيار زيبايي به فارسي از آن انتشار يافته و مفاهيم زيبا و عميقي در شكلي ساده در آن به نمايش در آمده است.
رساله حقوق نيز كه از مباني علم حقوق اسلامي مي تواند قرار گيرد ، علي الخصوص در مجامع علمي ما مورد بي مهري فراوان قرار گرفته است. يكي از توجيهاتي كه در اين زمينه آورده مي شود اين است كه « اين حقوق منحصر به وظايف الزامی مؤمن نيست و شامل احكام استحبابی نيز می شود. به علاوه اين حقوق منحصر به احكامی نيست كه نقض آنها معصيت (مستوجب مجازات اخروي)  محسوب شود يا موجب اجرای مجازات دنيوی (حد و تعزير شرعي) گردد، بلكه رساله حقوق در بردارنده وظايف اخلاقی يك مؤمن است. »
در حالي كه از همين منظر نيز قابل استفاده هاي بسيار است، برخي نيز حقوق ذكر شده در آن را « حق الله مرادف حكم الله به معنای تكليف الهی و وظيفه اخلاقی انسان اعم از الزامی و غير الزامی (اصطلاح روايي) و نه  حق الله و حق الناس كه اصطلاح حقوق جزايی اسلام در ابواب فقهی قضا، شهادات و حدود  است مي دانند، در حالي كه بسياري از حقوق تعريف شده در اين رساله در دسته دوم مي گنجد.
از جمله حقوق مطرح شده در رساله حقوق، حق سلطان بر مردم و مردم بر سلطان است. سلطان مورد بحث رساله، حكمران متعارف جوامع است نه لزوما امام معصوم و حاكم عادل. از اين منظر حقوق مطرح شده كاملا در مباحث حقوقي امروز دانشگاه هاي ما قابل بحث است. به ديگر سخن مهجور ماندن اين منبع غني يكي از تبعات عدم تحقق نهضت نرم افزاري و جنبش نو انديشي علمي است.
مقصود سخن آنكه متاسفانه شناخت ما از آن امام همام منحصر به واقعه كربلا و نهايت شام است و از دوران قیام‌ها و شورش هاي پس از آن و نقش امام در آن و همچنين در دوران نهضت علمي امام كه در شرايط سخت آن دوران به ثمر رسيد بسيار محدود است.
به گمان نگارنده اگرچه شهادت امام در 12 يا 25 محرم سال
۹۵ هجری واقعه اي دردناك است كه با با زهر ولید بن عبد الملک به ثمر رسيد و اگرچه مظلومانه بودن مضجع مبارك آن حضرت در بقیع در کنار عم گرامي و دو امام پس از ايشان حزن انگيز است، اما بيش از هر چيز نگاه غير حماسي ما به نقش آن امام عزيز كه بيش از سي سال در سخت ترين دوران شيعه چنان رويكردي داشت كه به شكل گيري نهضت علمي و تلمذ رهبران اهل سنت در كلاس درس ائمه شيعه انجاميد؛ غم انگيز است.

/ 8 نظر / 7 بازدید
محمد

نکته ای که بد نيست به آن اشاره کنيم قيامهای بعد از عاشوراست. با وجود اينکه حضرت امام سجاد(ع) به صلاح دانستند که مبارزه را همراه با تقيه ادامه دهند عده ای مانند مختار سر خود قيام کردند.هرچند اشخاصی مانند مختار نيت خدايی داشتند و مانند ابومسلم خراسانی نيات مادی نداشتند اما به هر حال قيام آنها در آن دوران و به کشتن دادن بیش از پنجاه هزار شیعه اشتباه بزرگی بود.به همین دلیل در زمان امام صادق(ع) که حکومت بنی اميه ضعيف شده بود و شرايط برای قيام فراهم بود دست حضرت خالی ماند و سپاهی برای ايشان باقی نمانده بود. از اين ماجرا می توان اين درس بزرگ را گرفت ک زمانی که ولی خدا تصميمی می گيرد ما کاسه ی داغ تر از آش نشويم.تاريخ پر است از اين کاسه های داغ تر از آش.آنهايی که پس از صلح امام حسن(ع) اعتراض کردند آنهايی که در زمان امام سجاد(ع) و امام باقر(ع) بی اجازه قيام کردند ما که امروز از نام مهدی(عج) هر طور که دلمان بخواهد سوء استفاده می کنيم.

کاف

سلام ايام رو تسلیت ميگم نوشتتون قشنگ بود خيلی از چيز هايی رو که از ياد برده بوديم دوباره يادآوری کرد مثلا نقش پایداری که امام سجاد در نهضت کربلا داشتن و ... ممنون اجرتون با امام حسين(ع) يا حق

تك تير انداز حزب الله

گروه جهاد مجازی همرزم می پذیرد جهت سهیم شدن همه وبلاگ نویسان حزب اللهی در فریضه جهاد مجازی گروه جهاد مجازی همرزم می پذیرد http://vjihad.parsiblog.com/385352.htm جبروتهم تحت اقدام حزب الله عظمت انها زیر گام های حزب الله است

دلتنگ كربلا

ممنون از دعوت تون

دلتنگ كربلا

حضرت زين العابدين سيدالساجدين : بسيار عجيب است از كسانى كه براى اين دنياى زودگذر و فانى كار مى كنند و خون دل مى خورند ولى آخرت را كه باقى و ابدى است رها و فراموش كرده اند

مجید

سلام مهدی عزيزم بسيار شرمنده بابت تاخير.خدا ميدونه خيلی الکی گرفتار بودم حلال کن راجع به مطلبی که نوشتی خيلی بهره بردم مطلب مهمی است که بايد عبرتهای بعد از عاشورا را شناخت.اين بحث شما مقدمه ای در اين مسير است اگر تاريخ اسلام را بين چند نقطه عطف بعثت و غدير و عاشورا و غيبت ببينيم بايد بدانيم که ما در عصر بعد از غيبت به سر ميبريم بايد عبرتهای هر دوره را در تحليل دوره بعد و مهندسی آن بکار برد به نظرم بايد بتوانيم به سرعت عبرتهای دوره های قبل از غيبت را برای مهندسی جامعه پس از غيبت بشناسيم غير از اين راه به خطا رفته ايم و خودمان و ديگران را گذاشته ايم سرکار اجرت با امام زين العابدين التماس دعا ياعلی