مدیریت یا هدایت؟

در روزهای گذشته دو سخن جنجال فراوان آفرید، یکی سخنان رییس جمهور سابق و دیگری سخنان رییس جمهور فعلی. سید محمد خاتمی که سخنان دور از انتظارش مورد سوء استفاده گسترده رسانه های بیگانه قرار گرفته بود، خیلی زود دست به اصلاح زد و تلاش نمود سوء تفاهم های پیرامون آن را بر طرف کند؛ اما سخنان احمدی نژاد همچنان مورد مناقشه است.

وقتی این مناقشه اهمیت دو چندانی می یابد که سخن درباره رکن رکین اعتقاد شیعه، حضرت صاحب الزمان (عج) است و برخی علمای طراز اول نیز به میدان آمده اند و موافقان و مخالفان همچنان بر نظر خود اصرار دارند.

رییس جمهور در جمع طلاب مشهد با بیان برخی مشکلات و موفقیت های دولت نهم گفته بود که "اگر کسی به امام دل بدهد، امام او را مدیریت می کند" و یا در جای دیگر با بیان موفقیت های سخنرانی دانشگاه کلمبیا، آنها را تحت مدیریت امام زمان(عج) توصیف کرده بود. پس از این سخنان بود که چند روزنامه و سایت از قول آیت الله مهدوی کنی چنین نقل کردند که "اگر مدیریت از امام زمان(عج) بود، یعنی ایشان نمی‌توانند مافیا را از بین ببرند؟ برنج کیلو پنج هزار تومانی هم از مدیریت ایشان است؟"

برخی نیز در پاسخ گفتند که "اگر وجود مقدس امام زمان(عج) جهان را مدیریت نمی کند، پس چه امامتی بر ما دارد، اگر اینطور باشد، که دست امام زمان بسته و او گوشه گیر است."

به نظر می رسد تمام این کشمکش ها بر اساس یک سهو بیان ایجاد گردیده است. بی شک شیعه معتقد به آن است که مساله هدایت امام در دوران غیبت به مثابه تابش خورشید از پشت ابر جاری و حاکم است. اما تفاوتی کلیدی میان هدایت (Guidance) و مدیریت (Management) وجود دارد.

می توان گفت مثل هدایت مذکور همچون همان هدایتی است که خداوند در سوره انسان بدان تاکید فرموده که «ما راه را به او نـشـان دادیـم , خـواه شـاکر باشد (و پذیرا گردد) و یا ناسپاس » (انا هدینـاه السبیل اما شـاکرا واما کفورا). برای چگونگی این هدایت در تفاسیر تعابیر گوناگونی وجود دارد و درباره هدایت حضرت نیز تفاسیر گوناگونی موجود است اما بی شک هیچ کس به مدیریت آن حضرت (با حفظ معنای مدیریت در عرف جدید ) نظر نداده است. چنین اعتقاد ره به جبرگرایی و نفی اراده ها می برد که در تفکر غالب شیعه جایگاهی ندارد.

اگر در کلام رییس جمهور توفیقات حاصله ناشی از هدایت امام زمان (عج) تعبیر شده بود، بی شک تعبیری صحیح بود؛ چه آنکه در پاسخ به اشکالات موجود نیز پاسخ روشن بود؛ حضرت هدایت به راه درست نموده اند، اما اینکه ما راه نبرده ایم باید به پذیرش این هدایت نسبت داد. هدایت هست خواه ما پذیرا باشیم و خواه نور هدایت را بپوشانیم.

به نظر می رسد جنجال پدید آمده از هر دو سخن ناشی از سهو بیان بوده است؛ امری که از یک سو توجه بیشتر مسئولین را می طلبد و از سوی دیگر بخصوص در موضوع سخنرانی مشهد که با یکماه تاخیر پخش گردید، نیاز بیشتر به هوشیاری مشاوران و مدیرانی که چنین خبرهایی را در اختیار رسانه ها قرار می دهند، اثبات می کند.

 

/ 10 نظر / 10 بازدید
بچه پرو

من همیشه گفتم و می گم سیاست بوی دود می ده !‌ خوشحال می شم یک روزنامه نگار در مورد وبلاگم نظر بده :‌ bacheporoo.tblog.com

محمدرضا یزدان‌پناه

آنچه مشخص است این است كه استدلالی كه در این مطلب بیان شده ناشی از نگاه شخصی شما به مسئله است كه تا میزان زیادی واقع بینانه و منطقی است اما مشكل آنجاست كه نگاه آقای احمدی‌نژاد و نزدیكانش به این مسئله با نگاه من و شما از اساس متفاوت است. همانگونه كه از سخنان احمدی‌نژاد و اظهارنظر چهره‌های نزدیك به او برمی‌اید، این جریان به معنای واقعی كلمه اعتقاد دارد كه دولت نهم دستی است كه از آستین امام زمان به در آمده و وظیفه دارد زمینه ظهور ایشان را فراهم كند. هرچند كه آگاهان منصف به خوبی می‌دانند كه هدف از طرح مباحثی مانند این و سوءاستفاده سیاسی از اعتقادات و مقدسات مردم، تنها سرپوش گذاردن و انحراف افكار عمومی از ضعف‌ها، ندانم‌كاری‌ها و اشتباهات بی‌شمار دولت نهم و صدالبته ناتوانی از حل و فصل مشكلات اساسی مردم است.

مجید

حالا اصل حالت چطوره؟ چه خبرا؟

دوستِ دوست

بسمه تعالی شانه با سلام خدمت جناب اسلامی. خسته نباشی. بیش از مطالب وبلاگ، حواشی آن برایم جالب بود. ترتیب "لینکهای مورد علاقه" از همه بیشتر مرا به خود متوجه ساخت؛ و بیش از هر چیز مرا به تامل فرو برد: مقام معظم رهبری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی دکتر محمود احمدی نژاد حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی

محمد علی پناهی نژاد

سلام برادر بزرگوار فکر میکنم شما کاملا با این موضوع سیاسی برخورد کرده اید ... با وجدان خود بگویید آیا منظور رئیس جمهور از مدیریت امام زمان (عج) این بود که مدیران کشور یک تسبیح دست بگیرند و برای سلامتی امام زمان (عج) صلوات بفرستند و بنشینند امام زمان (عج) کارها را درست کند ... آیا واقعا اینگونه است ... چرا نباید رئیس جمهور یک کشور شیعی بصورت علنی دم از امام زمان (عج) بزند و این کدام اهداف و خطی است که این عمل را محکوم کند ... آیا واقعا گفتن چنین صحبت هایی و این که مملکت را در دست امام زمان دانستن مشکلی به مشکلات ما اضافه میکند یا روحیه شعیان واقعی امام را بالا میبرد ... نظر شخصی من هم این هاست که واقعا امام زمان است که این کشور را تا کنون حفظ کرده نه مدیران و افراد دیگری که در آن هستند ... و انشاالله خود ایشان نیز دشمنان و بدخواهان خود را نابود خواهد نمود حالا با هر دست و وسیله ای که شد ... ( انشاالله)

سکوت سبز

ایام فاطمیه فهرست غم،سند مظلومیت و ادعا نامه شیعه است،ایام فاطمیه که می رسد دل های عاشق و بی قرار سرود غم می خواند و منظومه اندوه می سراید. ایام شهادت بانوی هستی پاره ی دل پیامبر رحمت حضرت زهرا (س) بر شما تسلیت. با بانوی اب و احساس به روزم... بزرگواری بفرمایید.[گل]

محمد مهدي اسلامي

آقاي پناهي نژاد؛ منظور مرا اشتباه فهميده ايد. من انتقادم نه به اصل مطلب كه به استفاده از لغتي است كه اجازه سوء استفاده ديگران را فراهم مي كند. فقط مي گويم خوب است بيشتر دقت كنند

محمد معماريان

با سلام من ترجیح می دهم بپذیرم که نظر شما صحیح است و دیدگاه رییس حمهور هم واقعا همین است... اما هر چه پیشتر می رویم، اجساس می کنم نظر آقای «محمدرضا یزدان‌پناه» صحیح تر است، متأسفانه.