دولت نهم و ساماندهي تعطيلات

سلام. مدتی است که   اشتغالات بیهوده بی رویه بر سرم آوار گشته و مرا از خلوتی با خویشتن گرفته تا رسیدگی به این کنج دنج بازداشته است. از اینکه کمتر به وبلاگ دوستان عزیزم سر زده ام شرمنده ام. مقاله زیر را برای یکی از سایتهای حامی دولت نوشتم که با کمال تعجب برنتافتند، البته نگذاشتم زحماتم حرام شود و در هفته نامه شما منتشرش کردم. خوشحال می شوم با بیان نظراتتان مرا در تصحیح دیدگاه هایم کمک نمایید.

***

هنوز دو هفته از آغاز سال 1381 نگذشته بود که خبر دادند:" نمازجمعه اين هفته به امامت مقام معظم رهبري برگزار مي گردد." جمعه مطابق شانزدهم فروردين بود و طبيعتا تعطيلات عيد آن سال تا چند روز بعد از 13 فروردين هم ادامه يافته بود؛ با اينکه زودتر از هفته هاي ديگر به نمازجمعه رسيدم اما به زحمت در خيابان طالقاني جايي يافتم، اواسط خطبه ها بود و آقا چنين مي فرمودند:" اين تعطيلات طولانى و بى‌دليل، هيچ منطق عقلايى ندارد. وضع خوبى نيست كه اول سال، روزهاى متوالى - گاهى دو هفته و گاهى بيشتر - همه‌ى چرخهاى فعاليت در كشور از حركت بيفتد. خلاف مقررات هم هست، طبق مقررات تعطيليها محدود است. ما در ايام سال، تعطيلى زياد داريم كه اين به زيان كشور است. در بعضى از كشورهاى دنيا، طبق فهرستى كه مشاهده مى‌كردم، همه‌ى تعطيلات رسمى در طول سال از پنج، شش روز تجاوز نمى‌كند. لكن ما تعطيليهايمان بسيار زياد است. علاوه بر آن هم عده‌اى با بى‌توجهى و بى‌اعتنايى خود به كار، علم، تحصيل و به اشتغالات روزمره‌ى زندگى و كارهاى ادارى و سازندگى، بر اين تعطيلات اضافه هم مى‌كنند؛ آن‌هم در آغاز سال. بالاخره در اول سال، اول يك دوره‌ى جديد مالى و كارى است. توصيه‌ى مؤكد بنده اين است كه هم مسؤولين و هم آحاد مردم عزيزمان تصميم بگيرند اين تعطيلات را كم كنند. اين همه تعطيلات پى‌درپى، زيانهايى به بار مى‌آورد كه هر چند در اول كار محسوس نيست، لكن نتايج آن براى همه زيانبار است."

همان موقع بود که مجلس و دولت تا مدتي سخن از کم کردن تعطيلات را به ميان کشيدند اما تنها چند مورد از تعطيلات جابجا شد و اگر تعطيلاتي را حذف کردند جايگزين آن را نيز سريع مشخص مي نمودند. 5 سال گذشت و تنها هر از گاهي سخني از کم نمودن تعطيلات در رسانه ها به ميان آمد و نه تنها عملي رخ نداد که گهگاه به مناسبت آلودگي هوا ، عيد سعيد فطر و ... بر تعطيلات نيز افزوده شد.

در روزهاي اخير بار ديگر سخن از کم کردن تعطيلات بر صفحه اول روزنامه هاي پرخواننده نشست و بهانه اي براي طرح آن در مجالس مختلف فراهم کرد. با نگاهي واقعگرايانه به موضوع بايد گفت اگرچه جامعه به ضررهاي اين تعطيلات واقف است اما از کم کردن آن نيز خشنود نخواهد شد و شايد ترس از همين امر سبب گرديده است نگاه کارشناسي رهبر فرزانه انقلاب از دايره عمل دور افتد. اما دولت نهم بارها اثبات کرده است شهامت ورود به عرصه هاي پر خطر را دارد؛ طرح ساماندهي سايتهاي خبري، واگذاري سهام عدالت، ورود به محدوده عملکرد دانشگاه آزاد، سهميه بندي بنزين، طرح افزايش امنيت اجتماعي و ... فارغ از چگونگي اجراي آن موضوعاتي بودند که پرچالش مي نمود اما دولت از دخالت در آن نهراسيد. اين امر اميد به اجراي دستور رهبر معظم انقلاب را پررنگتر مي سازد.

***

وزير کشور در نامه اي حاوي طرح ساماندهي تعطيلات رسمي کشور، به رئيس جمهور پيشنهاد داد تعطيلي روزهاي شهادت امام رضا (عليه السلام) به جز استان خراسان رضوي، اربعين حسيني، 12 فروردين، 15 خرداد و شهادت امام جعفرصادق(عليه السلام) از فهرست تعطيلات رسمي کشور حذف و به جاي آن روز ولادت حضرت فاطمه (عليها السلام)، پنجم فروردين و يک روز پس از عيد فطر به تعطيلات رسمي کشور افزوده شود که در مجموع دو روز از تعطيلات رسمي ايران کاسته شود. نامه وزير کشور يادآور طرحي است كه دو سال پيش مركز پژوهش‌هاي مجلس براي حذف بخشي از تعطيلات ارائه و نتايج تحقيقي را اعلام كرد كه تعطيلات در قبل از انقلاب تنها 16 روز بود (11 روز مذهبي و پنج روز ملي) اما اين ايام پس از انقلاب به 25 روز افزايش يافت. مركز پژوهش‌‌ها با يادآوري تعطيلي روزهاي جمعه و نيز تعطيلي مراكز آموزشي در تابستان و ايام عيد، تعطيلات در ايران را بالغ بر 137 روز اعلام نمود. اين ميانگين در دنيا 110 روز است (در حالي که اغلب کشورهاي دنيا دو روز در آخر هفته تعطيل هستند) و يادآوري كرده بود «ايران گوي سبقت را از ساير كشورهاي جهان ربوده است»؛ در طرح مرکز پژوهش هاي مجلس، تعطيلات رسمي ايران از 25 به 16 روز کاهش مي يافت. اين طرح در همان ابتدا با مخالفتهاي گسترده اي مواجه شد که سبب خارج شدن آن از دستور گرديد.

طرح اخير نیز در همان ابتدا انتقاداتي را به ذهن متبادر مي سازد، چرا از حذف 13 فروردين که برخاسته از تفکری خرافی است نامي به ميان نيامده است؟ آيا 29 اسفند پر اهميت تر از 15 خرداد و 12 فروردين است؟ با افزودن بر تعطيلات عيد سعيد فطر که تعطيلات را در طول سال مي گستراند چه ضرورتي براي افزودن 5 فروردين بر تعطيلات سال نو وجود دارد؟ بي شک حذف هر يک از اين تعطيلات به مذاق بسياري ناگوار خواهد آمد و شايد يکي از اصلي ترين علل عدم اجرايي شدن چنين امري همين باشد. اما به راستي آيا با تعطيل کردن يک روز بر آن مناسبت ارج نهاده ايم؟

تعطيلي روز جمعه را از اين رو قرار داده اند که هم استراحتي در پايان يک هفته تلاش فراهم گردد و هم دستور قرآن کريم که معامله را در زمان اقامه نمازجمعه ممنوع نموده است به عمل نزديک گردد و فرصت بيشتري نیز براي مومنين جهت شرکت در اين همايش هفتگي امت اسلامي فراهم آيد.

تعطيلات روزهاي نخست سال براي عمل نمودن به سنتهاي نيکوي کهن ايرانيان همچون صله ارحام  است. عيد فطر و قربان نيز به جهت برپاداشتن نماز عيد و جشن و سرور و ايام سوگواري اهل بيت (عليهم السلام) نيز براي پديدار گشتن فرصتي جهت شرکت در مجالس سوگواري تعطيل گرديد. اما تعطيلي برخي مناسبتها بي سبب مي نمايد. از آن ناشايست تر تعطيلات نيمه رسمي كشور هچون تعطيل نمودن 13 روز نخست سال، تعطيل نمودن بين التعطيلات ها و ... است.

براي ساماندهي تعطيلات البته توجه به وجه ديگري نيز  الزامي است. به عنوان نمونه تمرکز تعطيلات چند روزه به آغاز سال نو موجب گرديده است فرهنگ صله رحم وديد و بازديدها در بسياري از خانواده ها به دليل مشغله كاري فراوان به سالي يك بار در نوروز محدود گردد  و حجم گسترده مسافرتها نيز در این ایام جريان يابد. دولت نهم در سال گذشته در اقدامي پسنديده اما نابسامان، حلاوت بهرهگيري 4 روزه (3 روز تعطيلي بمناسبت عيد سعيد فطر+ روز جمعه) از دو عيد بزرگ اسلاميرا در كام مردم نشاند تا علاوه بر التفات مضاعف جامعه ايراني بهمقتضيات يك عيد اسلامي، امكان جابجايي وساماندهي تعطيلاترا در عملبه مردم نمايانده باشد. این طرح مورد استقبال بخش خصوصي درگير در امور گردشگري نيز قرار گرفت و در اظهار نظرهایی اعلام نمودند ساماندهي تعطيلات و تقسيم آن در زمان‌ها و فصل‌هاي مختلف سبب مي‌شود مناطق توريستي در بيشتر فصل‌هاي سال مشتري داشته باشند و آنها نسبت به دوران فشرده فعلي از شرايط بهتري براي ارائه خدمات برخوردار گردند.

اگرچه طرح اخير نيز با مخالفت رييس‌جمهور محترم کنار گذاشته شد و  تدوين طرحي براي ساماندهي تعطيلات رسمي كشور را به انجام مطالعات كارشناسي بيشتر و سنجيدن تمام ابعاد و پيامدهاي اين تصميم‌گيري موكول كرد تا آسايش و آرامش مردم و مصالح عمومي جامعه دستخوش اين نوع تصميمات نشود؛ اما با چشم اندازي که پيشتر شرح آن رفت انتظار مي رود دولت نهم با شهامت بيشتر در اين عرصه ، محاسبه شده و پس از اقناع افکار عمومي وارد عمل گردد.

 

 

/ 23 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پژمان

می گن يه روز يه ايرانی با يه آمريکايی شوخی داشتن که آمريکايی برمی گرده می گه بيا به جای هر روز تعطيل کشورمون يه پس گردنی به اون یکی بزنيم ايرانی از خدا خواسته می گه باشه تنکيو شروع می کنند آمريکايی می گه تولد حضرت مسيح و کريسمس و چند تای ديگه و تموم می شه ايرانی شروع می کنه که خوب ۱۴ معصوم داريم همه شون به دنيا اومدن همشون هم غير يکی از دنيا رفتن اين شد ۲7 بعلاوه ۱۳ روز عيد نوروز و عيد فطر و عيد قربان وبعثت هفته وحدت و عید غدیر و ۲۲ بهمن و ۱۲ بهمن ۱۵ خرداد و ۱۳ آبان و ۱۴ خرداد ... اين چند صدتا رو که زد آمنريکايی نفسش بيرون نمی آد ميگه حالا هزارو خورده ايی پيغمبرم تخفيف شما

پژمان

سلام تبريک برای اينکه هميشه موضوعاتی رو انتخاب می کنيد که باب ميل بنده است البته گاهی تفکراتماندر باره بعضی از موضوعات ۱۸۰ درجه ايی متفاوت است ولی باز هم خوشهالم که با سايت شما آشنا شدم

پژمان

يادم رفت بگم منم يه کمی آپم

سید علی

سلام اقا مهدی عزيز از کلام اقا يبابدامچيان در خصوص اصلاح طلبان امريکايي هستن و اينا دلخورم همونطور که امروز حامیان دولت دایره خودی رو تنگ کردن این مسائل دیگه جواب نمی ده ببینید ما با هم رو راست نیستیم ایا بهتر نیس به جای انگ زدن به افراد و جریان ها با اونها بحث علمی و مناظره کنیم راسيت مصاحبه جام جم با محمد رضا خاتمی ديدی شما با اينکه اين روزنامه يه کم جهت دار تيتر زده بود اما باز جالب بودکدوم فرد اين دل و جرات داره من کاري ندارم به عقايد اما رضا خاتمی ها در اين نظام بودند هستن و می خواهند باشند. راستی درباره چمران و شريعيت بخوايم قضاوت کنيم قاضی خداست ما هم بنده اون اين دوتا دوست بودند با هم و چمران در روز فوت شريعيت بدترين روز زندگيش بوده راستی تا حالا از خانواده چمران خبری داری ممنون خيلی به حرفای دوستی مثل شما علاقمند هستم مارو دعا کنيد و اين نظر رو منتشر نکنيد

مهديه

ببين ما يک اشکالی داريم تولد ها رو از تعطيلات حذف ميکنيم وجاش شهادت ها رو تعطيل می کنيم .

مهديه

ببين من ناخواسته به اين نامزد محبوب شما خيلی کمک کردم .چون رای قاليباف را ميزدم بعد به رای دادن لاريجانی يا قبلش محسن رضايی رضايت ميدادم .

محمدرضا يزدان‌پناه

اومدم راجع به نظرت بگم كه باهاش مخالفم. وقتي يك عمل در روز روشن انجام شد ديگه تكذيب اون چه معنايي دارد و اصلا آيا دروغ گفتن براي پوشش يك عمل (حتي اگر غير ديني باشد) فعلي ديني است؟ مي‌بيني كار به كجا رسيده برادر؟؟؟!!!! تو شدي مدافع خاتمي و من منتقدش....

بهزاد خسروانی

.....I Love you ......I Love you .......I Love you ........I Love you ........I Love you ........I Love you .......I Love you ......I Love you .....I Love you ....I Love you ...I Love you ..I Love you .I Love you .I Love you .I Love you ..I Love you ...I Love you ....I Love you .....I Love you ......I Love you .......I Love you ........I Love you ........I Love you ........I Love you .......I Love you ......I Love you .....I Love you ....I Love you ...I Love you ..I Love you .I Love you .I Love you .I Love you ..I Love you ...I Love you ....I Love you .....I Love you ......I Love you .......I Love you ........I Love you ........I Love you ........I Love you .......I Love you ......I Love you .....I Love you ....I Love you ...I Love you ..I Love you .I Love you .I Love

علي باقرزاده

سلام. دكتر علي مطهري هم يك مقاله جالب در اين زمينه داره به آدرس زير: http://taze.ir/papshow.php?ni=32

مصطفی رسته مقدم

سلام محمد مهدی عزيز البته آنچه مسلم است اين است که تعطيلات ايران بيش از حد زياد است و نياز به کم شدن دارد، اما در اين زمينه بايد به وجوه مختلفی توجه شود. به عنوان مثال من با فرموده شما مبنی بر بی سبب بودن تعطيلی ۱۳ فروردين مخالفم و معتقدم که بايد سنت های پسنديده ايرانی حفظ شود، در عوض هيچ لزومی نمی بينم که به عنوان مثال ۱۵ خرداد تعطيل باشد. البته به تعطيلات رسمی ايران، ايام تعطيل نيمه رسمی و يا در واقع نيمه تعطيل را هم اضافه کنيد مثل ۱۳ آبان، ۱۹ و ۲۳ رمضان و ...