آستانه تحمل

چندی پیش استادی می گفت: بين‌ تحمل‌ و پذيرش‌ زمين‌ تا آسمان‌ فاصله‌ است‌. پذيرش‌ ياAcceptance  كه‌ وجه‌ مخالفش‌ رد كردن‌ است‌، يعني‌ كسي‌ را به‌ دليل‌ همساني‌ بپسندي‌ و قبول‌ كني‌ و يا به‌ دليل‌ تفاوت‌ نپسندي‌ ورد كني‌. به‌ قول‌ سعدي‌:

گر به‌ تشريف‌ قبولم‌ بنوازي‌ مَلَكم‌ / ور به‌ تازانة‌ قهرم‌ بزني‌ شيطانم‌

اين‌ شيوة‌ واكنش‌ كه‌ خيلي‌ ساده‌ و بدون‌ پيچيدگي‌ است‌ به‌ مزاج‌ ما آدمها بيشتر مي‌سازد و چون‌ يك‌ بعدي‌ است‌ كوششي‌هم‌ نمي‌طلبد. ولي‌ تحمل‌ يا Tolerance كار بسيار مشكلي‌ است‌ . اين‌ كه‌ تو بداني‌ ديگري‌ باور و مرام‌ و بينشش‌ با تو يكسان‌ نيست‌ و براي‌ رسيدن‌ به‌ يك‌ هدف‌ مشترك‌ راه‌ ديگري‌ را مي‌پسندد. به‌ قول‌ حافظ‌:

نه‌ هر درخت‌ تحمل‌ كند جفاي‌ خزان / ‌غلام‌ همت‌ سروم‌ كه‌ اين‌ قدم‌ دارد

به گمانم اين پايين بودن آستانه تحمل مختص يك دولت يا گروه خاص نيست. اگرچه ملي گرايان به فرمان كورش و مذهبيون به مداراي اسلام استناد مي كنيم اما در عمل گاهي با رفقايمان هم سر سازگاري نداريم.

از مشتري هاي پر و پا قرص هم ميهن شده ام و بسيار مشق "تحمل" مي كنم كه طبيعتا در بسياري از موارد فاصله نگاه هايمان بسيار است. اما برايم برخي از مطالبش خيلي درس آموز است. مصاحبه اي كرده بودند با يكي از چهره هاي معروف ملي مذهبي ها و بنده خدا گله مي كرد فلاني (يكي از هم دوره اي هايش كه هنوز بر صندلي قدرت تكيه زده) كه ديروز هر وقت غذايمان به مذاقش خوش مي آمد به دعوت ما در خانه مان بود امروز حتي براي يك احوالپرسي ساده هم يادي از ما نمي كند. از پنج شنبه در فكر اين حرف او بودم كه مصاحبه امروز ابراهيم يزدي با هم ميهن (كه كار آقاي احسان ابطحي بود) درباره رابطه با مصر و مواضع جالب و در خور تاملش مرا به اين سوال وا داشت كه چرا نبايد چنين چهره هايي به عنوان مشاور در نظام فعال باشند؟

يادم نمي رود در ماجراي اعتراض دانشجويان به حكم هاشم آغاجري نظام آستانه تحملش را بالا برد و با مديريت اجازه اعتراض بدون اعتشاش را داد. تا آنجا كه بسياري كه امروز مدافع سردار طلايي شده اند مي گفتند او دوم خردادي است كه كوتاه مي آيد. اما در ماجراهاي بسيار ساده تري گاه به رودررويي جدي و حتي كشته شدن برخي از هم وطنانمان در اثر مقداري كمبود تحمل مبتلا شده ايم. هنوز سخنان رهبري درباره داريوش فروهر كه پس از اقدام عده اي افراطي و به راه انداختن قتلهاي زنجيره اي او را مخالف بي خطر نظام معرفي كردند و عاملان آنرا مخالف نظام فراموش نكرده ام . كافي است كمي از تحملمان كم كنيم تا به ورطه چنين افراطهايي بيافتيم.

اين گفته من به معني وادادگي نيست ولي واقعا همه حرفهاي مخالفان ما غلط و همه حرفهاي موافقان ما درست است؟ نه اين وادادگي نيست كه مولايمان فرمود: "أنظر إلى ما قال ولا تنظر إلى من قال"

****

اينها را براي انتشار در نشريه يا سايتي ننوشته ام. تنها براي دل خودم نوشتم ، شايد بدگمانم ولي باور ندارم كه دوستانم تحمل انتشارش را داشته باشند.

/ 24 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد جواد روح

برادر عزيز! مگر اصلاح طلبان چه می‌گفتند که چنان برخوردی شامل حالشان شد. بحث هايی چون آأزادی مخالف/قرائت‌های مختلف از دين/جامعه مدنی و نظاير آن که اصلاح‌طلبان را تا پای ارتداد برد و به حذفشان از حکومت انجاميد شکل صورت‌بندی شده همان بالارفتن آستانه تحمل نظام است که تو نوشته‌ای.بنابراين فکر می‌کنم يا بايد همچون حضرت مصباح به مقابله با چنين مفاهيمی و اصولا تساهل و تسامح برخاست و يا الزمات اين تحمل بيشتر را پذيرفت. چراکه وقتی حق دگرانديشی برای شهروندان به رسميت شناخته نشود دگرانديشان و حتی اصلاح‌طلبان به درجاتی از حذف (از سياسی تا فيزيکی) دچار می‌شوند.حال اينکه در اين وسط کسانی چون سردار طلايی بعنوان ضابطان جريان حذف انسانی‌تر از امثال احمدی‌مقدم رفتار کنند تنها محبوبيت و موقعيت اجتماعی خود را بهبود بخشيده‌اند و با تغييرشان سيستم به حال قبل برمی‌گردد. امری که به‌طور کلان‌تر در مورد خاتمی هم صائب بود. احمدی‌مقدم و احمدی‌نژاد دو نقش اول اين روايتند.

بوي خاك

جناب اسلامي عزيز! ابتدا به ساكن، پوزش مرا از بابت اينكه كمتر فرصت پيغام گذاشتن برايتان را پيدا مي‌كنم پذيرا باشيد اما بنده عنداللزوم تمام مطالبتان را مي‌خوانم. در مرود اين مسئله من كاملا با شما موافقم و نگاه منصفانه شما را تحسين مي‌كنم اما به نظر شما تا هنگامي كه اين نگاه كاملا در فرهنگ نظام سياسي ما نهادينه نشده باشد، آيا اظهار نظرات و عملكردهاي مقطعي دردي را دوا مي‌كند؟ هرچند كه با بسياري از دوستان موافقم كه اين پايين بودن آستانه تحمل در نزد تمام ايرانيان (فرقي ندارد از كدام جناح فكري باشند) وجود دارد و ريشه آن را بايد در فرهنگ استبدادي دانست كه ۲۵۰۰ سال است در جان و جسم اين ملت ريشه دوانده است.

محمد

سلام برادر ! اگر ما پايه های تئوريک خودمان را قوی کنيم و نظام هم بتواند از عهده چند چالش اصلی بخوبی برآيد آنوقت می توانيم آستانه تحملمان را از اینها خیلی بالاتر ببريم.باور کن در این شرایط نيت شما هرچقدر پاک باشد بعضی ها دنبال پيدا کردن رخنه ای برای ورود به جمع خوديها هستند.

محمد مهدی اسلامی

سلام. جناب روح از جوابت كمي گيج شدم. منظورت را اگر درست فهميده باشم بايد بگويم من هم منتقد خيلي از رفتارهايي كه با اصلاح طلبان شد بودم. چه در قضيه آقاجري و چه كاريكاتوري كه به زور به امام ربطش دادند و ... البته يقينا انتقاد من متفاوت از انتقاد شماست و از يك جنس نيستند. من گاهي در دوره اول خاتمي در تحريريه هفته نامه شما چنان نظراتي مي گفتم كه آقاي بادامچيان از شجاعت طرح چنان نظري در جوي كه حاكم بود لب به تحسين مي گشود. شايد اجازه طرح چنين ديدگاههايي است كه سبب شده از منظر اصلاح طلبان موتلفه خردگرا تر جلوه كند. به هر حال من با نظري كه شما داده بودي تا حدود زيادي موافقم.

شمرشناسی

سلام ... اين جنس مباحث بدون شک نگاه به گذشته را لازم دارد ولی خيلی بيشتر از نگاه به گذشته آينده را بايد مدنظر قرار دهد. و سبک برخوردی بعدی ما را ... وارد بحث نمی شوم اما به قول مهديه در ايران کمتر جناحی يا فردی شايد بتواند دم از اين مساله بزند.... اما اصل مساله صحيح است و پر مغز. سيد حسن را که ديدی هر دفعه چه تعريف و تمجيدی از محاسن اسراييل می کنه... اگرچه باب طبع آقايان نيست و به آن نمی پردازند. يا حق

وحيد

حرف و نظرتون محترم اما ٬ از اونجائی که جامعه آزاده(!!!) منم دوست داشتم ٬‌نوشتم. فکر کنم که از خیلی چرندیات دوستانم بهتر باشه. همین.

وحيد

دوست عزيزم ٬ حريم ولايت يعنی فاطمه. يعنی اول شخصی که از امام خودش بزرگترين دفاع رو انجام داد. واقعا راحت از ماجرای قتل دختر پیامبر می گذری؟! این خار تو چشم که گفتی و اون استخوان در گلو این بود که امیر المومنین تو کوچه ها و مسجد قاتلین همسرش رو میدید اما به فرموده پیامبر دم نمی زد. من هم نه برای ولنگاری کسی می نويسم نه اينکه کسی خوشش بياد يا بدش بياد . من ميدونم برا کی می نويسم. اونيم که بايد بدونه حتما می دونه. ببخشيد اگر نوشته هام... دوست دارم بازم ببينمتون.

سيدعباس سيدمحمدی تهران

بسم الله الرحمان الرحیم. مهدی ی اسلامی. سلام! از بنده دعوت کردی مقاله ی «آستانه ی تحمل» اثر شما را بخوانم. مقاله ی یادشده و مقالات قبلی ات را خواندم. من هم دعوت می کنم اگر حوصله کردی چند مقاله ی بی مقدار از من ناچیز را ببینی: http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-93.aspx با عنوان «دور/dowr» http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-97.aspx با عنوان «سیاست» http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-119.aspx با عنوان «نامه ی جورج بوش، در جواب به نامه ی محمود احمدی نژاد» http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-109.aspx با عنوان «بدحجابی» http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-108.aspx با عنوان «ورود زنان به استادیوم» http://seyyedmohammadi.blogfa.com/post-85.aspx با عنوان «زن از دیدگاه اسلام، از دو منظر» *** «روزنامه نگار» و «خبرنگار» دو چیزند؟ قربانت

حاجی

سلام بين‌ تحمل‌ و پذيرش‌ زمين‌ تا آسمان‌ فاصله‌ است‌. مطلب قابل تاملی بود