مثلث وزارت اطلاعات، شیخ ساده لوح و قوه قضائیه

یک مطلب تاریخی:


روزهای آخر دولت خاتمی سپری می شد که کتابی جنجالی دربرابر خوانندگان قرار گرفت: «خاطره ها» که بررسی خاطرات محمدی ری شهری می پرداخت.
در فصلی از این کتاب به تشكيل دادگاه ويژه پس از يك مورد تخلف اشاره شده بود که حضرت آيت الله خامنه اي (رییس جمهور وقت) با امام خميني (ره) در اين باره صحبت مي كند و ايشان مي فرمايد كه بارها به آقاي اردبيلي (رییس قوه قضائیه وقت) گفته ام كه اين دادگاه را تشكيل بدهند اما نداده اند. اكنون تشكيل بدهيد و آقاي ري شهري هم اداره آن را در اختيار داشته باشد.
وي در این کتاب توضيح مي دهد كه منتظري سخت مخالف تشكيل دادگاه ويژه بود. وي در اين باره نامه اي هم به امام نوشت كه امام درخواست وي را رد كرد. ري شهري فصلي را به رد گفته هاي منتظري در باره دادگاه ويژه اختصاص داده بود.
این کتاب یادآور کتاب پیشین وی بود، «خاطرات سیاسی» که به خاطرات محمد محمدي ري شهري در طول دوره تصدي وزارت اطلاعات پرداخته است . وي در اين كتاب به ماجراي باند مهدي هاشمي و پي آمدهاي اين قضيه به صورت مبسوط پرداخته است.
واقعه مهدي هاشمي با تمام ويژگيهاي تلخ و جانكاهش، حكم محكي كارآمد براي تشخيص سره و ناسره را داشته است . اگر چه اين رخداد، نقطه عطفي در نگرش به فردي معين و مقامي مشخص همچون قائم مقام رهبري بود، نبايد در همين حد محدود شود. اين واقعه تجسم درس هايي عميق و تجربه هايي گرانبهاست كه مي بايد به تكرار و تداوم در ذهن همه افراد جاري شود زيرا اين حوادث براي خردمندان عبرت آور است .
اين مجموعه براساس اسناد و خاطرات مضبوط شخصي در طول سال هاي 1366 - 1365 پرونده مهدي هاشمي و همكاران او، اسناد ساواك، خاطرات و گفته هاي چند تن از مسئولان كشور و ... تهيه شده و توسط آقاي عاطفي بازنويسي شده بود.
در این کتاب نیز این مثلث به خوبی مشهود بود. یک سو وزارت اطلاعات که خواستار برخورد با مهدی هاشمی و باند وی بود، در ضلع دوم فردی قرار داشت که به واسطه وابستگی هاشمی به او و باتوجه به نفوذ بالایش خواستار پایان بخشیدن به پرونده بود و حتی در این راستا کلاس درس خود را تعطیل کرد. ضلع سوم قوه قضائیه بود که در تلاش برای مصالحه و جلوگیری از دلخوری ضلع دوم بود.
حضرت امام پس از اصرار منتظری بر حمایت از فردی که وزارت اطلاعات جرمش را محرز دانسته بود و منتظری با فشار نمی گذاشت عادلانه در دستگاه قضایی با آن برخورد شود چنین فرمودند: « شما در اکثر نامه ها و صحبت ها و موضع گیری هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند....می بینید که چه خدمت ارزنده ای به استکبار کرده اید .... در مسئله مهدي هاشمي قاتل ، شمااو را از همه متدينين متدينتر مي دانستيد و با اينكه برايتان ثابت شده بود كه او قاتل است مرتب پيغام مي داديد كه او را نكشيد. از قضاياي مثل قضيه مهدي هاشمي كه بسيار است و من حال بازگو كردن تمامي آنها را ندارم . شما از اين پس وكيل من نمي باشيد ... سعی کنید افراد بیت خود را عوض کنید تا سهم مبارک امام زمان (ع)بر حلقوم منافقین و گروه مهدی هاشمی و لیبرال ها نرود .... از آنجا که ساده لوح هستيد و سريعاً تحريک مي شويد در هيچ کار سياسي دخالت نکنيد، شايد خدا از سر تقصيرات شما بگذرد... ديگر نه براي من نامه بنويسيد و نه اجازه دهيد منافقين هر چه اسرار مملكت است را به راديوهاي بيگانه دهند... تاريخ اسلام پر است از خيانت بزرگانش به اسلام ؛ سعي كنند تحت تاثير دروغهاي ديكته شده كه اين روزها راديوهاي بيگانه آن را با شوق وشور و شعف پخش مي كنند نگردند. از خدا مي خواهم كه به پدر پير مردم عزيز ايران صبر و تحمل عطا فرمايد و او را بخشيده و از اين دنيا ببرد تا طعم تلخ خيانت دوستان رابيش از اين نچشد."
پی نوشت:
* مهدي هاشمي برادر داماد منتظری از جمله افرادي بود كه پيش از انقلاب به اتهام معاونت در قتل آقاي شمس آبادي دستگير ومحكوم گرديد. او پس از پيروزي انقلاب از زندان آزاد شد و به مسئوليتهاي مهمي نيز گمارده شد؛ اما بزودي چهره واقعي خود را نشان داد و با شركت در چند فقره جنايت و اعمال خلاف قانون از سوي دادگاه محاكمه و به اعدام محكوم شد و حكم درباره او به اجرا درآمد.

 

 

بعد التحریر:

۱- این مطلب از حامد طالبی خواندنی است. (+)

۲- وبلاگ خبرکده هم یک شنیده جالب دارد: گفته مي شود هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام اخيرا در ديدار با يكي از مقامات تهديد كرده است كه اگر موسويان از اتهام جاسوسي تبرئه نشود از سمت خود استعفا خواهد داد!

۳- کمی پس از نوشتن این مطلب بود که دو پیامک برایم آمد، اولي خبر داد مرتضوي قرار تعليق تعقيب موسویان را رد كرده و پرونده را به دادگاه فرستاده و دومي خبر مي داد مرتضوي نامه اي به وزير اطلاعات داده كه خواستار عدم افشاي نامه ها تا پايان دادگاه شده است. (+)

/ 23 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عبدالله

مطمئن باش مثلث درست است ولی اعضا را اشتباه نوشتی آقای ایکس - ازهای - حاج منصور عرضی درست است نفرات ۲و۳ بازیچه هستند هزار دستان را یادت بیاید آقای ایکس همه کاره است

غدير

سلام. نديده بودم. اما ای ول خوب چيزی نوشتی. همه چيز در اين ماجرا تف سربالاست. اما در نهايت انقلاب نيروهای خائن خود را به هلاکت می رساند.

غدير

راستی به این آقا سعید بگو اگه کلاس درس تاریخ داره ما هم بیایم استفاده کنیم.

مرگ بر حکومت ايران اين حکومت هم ميره

سعيد

من اون سعيد بالايی نيستم ها! قبلا هم اینجا نظر گذاشتم...ادبیات من این! نیست البته حرفهاش پر بیراه نیست

امير احمدي

http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-149/8609090401154757.htm

تهانی

يا رفيق! ... يک عالمه حرف هست که می شود توی ان سه نقطه نوشت اما از همه ی ناگفته ها که بگذرم شجاعت قاضی مرتضوی را عشق است! يا علی مددی!

به کافران بگو نمیپرستم انچرا شما میپرستید روز محشر منتظر شما تهمت زنان به آیت الله العظمی منتظری هستیم

علی

امروز قلم و قدم و در اختیار گروهی است که هر چه می خواهند می گویند و از مردم می خواهند همانها را بپذیرند . روزی این دونیز تمام می شود که اگر ماندنی بود به اینها نمی رسید . نقد صوفی نه همه صافی بی‌غش باشد ای بسا خرقه که مستوجب آتش باشد صوفی ما که ز ورد سحری مست شدی شامگاهش نگران باش که سرخوش باشد خوش بود گر محک تجربه آید به میان تا سیه روی شود هر که در او غش باشد خط ساقی گر از این گونه زند نقش بر آب ای بسا رخ که به خونابه منقش باشد ناز پرورد تنعم نبرد راه به دوست عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد غم دنیی دنی چند خوری باده بخور حیف باشد دل دانا که مشوش باشد دلق و سجاده حافظ ببرد باده فروش گر شرابش ز کف ساقی مه وش باشد

نادر

صداقت در گفتار را با ساده لوحی اشتباه کرده اند . کجایند آنهایی که وعده ها به مردم دادند بعد خدعه اسلامی نام نهادند . آیا اعتراض به اعدام و کشتارکسانی مه در زندان ها باقی مانده مدت زندانی خود را می گذراند صرفا به خاطر عقیده ساده لوحی است . آیا واقعا اکنون زندان سیاسی نداریم ، شکنجه نداریم ، ارعاب و تهدید نداریم . آیا اینک اسلام عزیز به معنی حقیقی خود عزیز تر از زمان شاه شده . آیا فساد و فحشا بیشتر نشده ، آیا ربا را شرعی و قانونی نکردیم . آیا شرع را فقط برای مقاصدمان بکارنبردیم ، آیا مصلحت را فدای قوانین اسلام ناب محمدی (ص) نکردیم و هدف وسیله را توجیه می کند بنحو محکم و قاطع بکار نبردیم . سر به زیر برف کرده و چه می گویید اگر دین ندارید در دنیایتان آزاده باشید .