یک مقاله بیات

سلام. مدتی پیش مقاله ای نوشته بودم که هیچیک از دوستان چپ و راستم حاضر به انتشارش نشدند و گفتند زیر تیغ سانسور است. این مقاله را  به رغم علاقه ای که به دکتر احمدی نژاد دارم تنها بر اساس احساس خطر و بر اساس وظیفه نوشته بودم. حال که آنرا بعد از گذشت یکماه هیچ روزنامه ای چاپ نکرد گفتم حداقل در وبلاگ منتشر کنم. ببخشید کمی بیات است:

عملکرد شعاری آفت امنیت ملی

یکی از مشخصه های غالب دولت نهم عملکرد شعاری آن است. کافی است میزان انعکاس سخنان اعضای هیات دولت در رسانه ها را در طول سالیان گذشته مقایسه کنید تا صحت این ادعا را در یابید. این خصیصه اگرچه منجر به افزایش تماس با مردم و اطلاع رسانی بیشتر شده است اما آفتی بزرگ نیز بر آن مترتب است: تنظیم اعمال بر اساس میزان انعکاس آنها .doctor.jpg

در چنین شرایطی غرب همچنان از رفتار دولت ایران دچار بهت است؛ از یک سو متوجه شعاری بودن برخی سخنان و حتی رفتارها شده اند و به ادعاهای ایران نمی توانند اعتماد کنند و از سوی دیگر هر روز به کمبود اطلاعات خود از ایران بیشتر واقف می شوند، به عنوان نمونه پس از اعلام "خبر خوش" در روز ملی فناوری هسته ای هفته نامه نیوزویک نوشت : " این نگرانی وجود دارد که "سیا" این بار نیز همانند سال ۱۹۹۸ که از آزمایش‌های هسته‌ای پاکستان و هند شگفت زده شده بود؛ درباره ایران نیز شگفت زده شود. "

پیش از این نیز بارها غرب به کمبود اطلاعات خود از ایران اذعان کرده بود. در تابستان گذشته ريچارد لوگار، سناتور جـمـهـوري خـواه و رئيس كميته روابط خارجي سنا در مصاحبه با CNN گفته بود: " مـن بـه اطلاعـاتـي كـه سـازمـان‌هـاي اطلاعاتي ما درباره ايران منتشر مي‌كنند اطمينان نـدارم و گـمـان نـمـي‌كـنم هـيچ آمريكايي به آنها اطـمـيـنـان داشـته باشد. " نمونه بارز این کمبود اطلاعات وقتی بروز کرد که حتی در لیست اسامی منتشر شده در قطعنامه شورای امنیت نیز اطلاعات نادرست وجود داشت.

در چنین شرایطی بی شک غرب به دنبال افزایش اطلاعات خود به هر نحو ممکن است و اگر از نقطه ضعف ما یعنی شعاری عمل کردن وارد شوند... بگذارید یک نمونه دیگر بیاورم. نام  سردار ذوالقدر در قطعنامه 1747 آمده است و او برای اثبات نا کارآمدی قطعنامه بلافاصله پس از سفر اخیرش به روسیه آنرا مطبوعاتی کرد تا جایی که سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه مجبور به واکنش گردید و اعلام کرد این سفر پيشتر به شوراي امنيت سازمان ملل متحد گزارش شده و در نتیجه قطعنامه نقض نگردیده است.

در کنار اخبار رسمی که از امکان حضور هر کشوری در مناقصه بین‌المللی برای ساخت نیروگاه ههای جدید ایران خبر می داد، اخبار غیر رسمی نیز از حضور شرکتی کانادایی به عنوان مشاور در فعالیتهای هسته ای ایران تنها چند روز پس از انفجار بمب رسانه ای رییس جمهور در 20 فروردین حکایت می نماید.

نگرانی اینجاست که آیا مجوز حضور اینگونه شرکتها با بررسی های همه جانبه انجام گردیده و یا اقدامی شتابزده در راستای بی اثر جلوه دادن اقدامات آمریکا بر هم پیمانان خود است؟ حضور آنها برای کمک به ما است و یا کسب اطلاعات از توانمندی هایمان؟

/ 16 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

آقای اسلامی گرامی اگر اجازه بدهيد من نگاهی کوتاه به حزب و حزب الله که در نوشته قبلی با آن اشاره کرديد بيندازم. چون خیلی مهم است. چرا که از آن کنش اجتماعی در می آید. اگر آیه هایی را که در آن کلمه حزب آمده مرور کنید، می بینید که با مفهوم و کارکرد «حزب» که در دنیای کنونی از آن صحبت می شود کاملا فرق دارد. اگر آیه ۲۲ سوره مجادله که همه آخر ان را میخوانند و به آن استناد می کنند، کاملا بخوانيد خيلی خوب است. در زمان پيامبر مردم به سبب پيوندهای قومی و فاميلی و خانوادگی با پیامبر و ايمان آورده ها سر ستيز داشتند. در اين آيه می خواهد آن هايی را که بت پرست نبوده اند ولی تحت تاثير رئيس قبيله يا پدر و مادر بت پرست خود با پيامبر و يارانش مخالفت می کرده اند خنثی کند. آيه می گويد: «هيچ قومى را كه ايمان به خدا و روز رستاخيز دارند نمى‏يابى كه با دشمنان خدا و رسولش دوستى كنند، هر چند پدران يا فرزندان يا برادران يا خويشاوندانشان باشند..... » و در آخر ميگويد خدا از اين آدم ها که با پيامبر دشمنی نمی کنند، خشنود است. اين ها جزو حزب الله هستند و حزب الله رستگارانند.

آرش

دنباله کامنت زير: لطفا توجه کنيد اگر کسی فقط با دشمنان پيامبر دوستی نمی کرد جزو حزب الله به حساب می آمد. مثل الان که انديشمندان و فرهيختگان تلاش شان اين است که به جوانان که تجربه شان کم است و يا مردمان کم سواد اگاهی بدهند که آلت دست تشنگان قدرت نشوند. زيرا به آسانی می توانند مغز آن ها را خنثی کنند و بعد با تحريک احساساتشان آن ها را به کتک زدن و يا قتل ساير هموطنانشان وادارند. خب بايد آن ها را تشويق کرد. همين دوست عزيزی که حالا با فيلم سازی به انديشه ورزی روی آورده، جند سال قبل از سوی دارو دسته های مشکوک قدرت طلب تحريک می شد برود توی نماز جمعه معاون رئيس جمهور يا وزير دولت جمهوری اسلامی را کتک بزند و دخلش را بياورد.

آرش

اين هم کامل آيه با ترجمه آيت الله مکارم شيرازی: سوره مجادلة آيه 22 : لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُوْلَئِكَ حِزْبُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ هيچ قومى را كه ايمان به خدا و روز رستاخيز دارند نمى‏يابى كه با دشمنان خدا و رسولش دوستى كنند، هر چند پدران يا فرزندان يا برادران يا خويشاوندانشان باشند؛ آنان كسانى هستند كه خدا ايمان را بر صفحه دلهايشان نوشته و با روحى از ناحيه خودش آنها را تقويت فرموده‏، و آنها را در باغهايى از بهشت وارد مى‏كند كه نهرها از زير [درختانش‏] جارى است‏، جاودانه در آن مى‏مانند؛ خدا از آنها خشنود است‏، و آنان نيز از خدا خشنودند؛ آنها (حزب اللّه‏)اند؛ بدانيد (حزب اللّه‏) پيروزان و رستگارانند .

آرش

به گمان من روش ما اشکال دارد. شايد هم کمی تنبلی می کنيم. حوصله نداريم يک آيه قرآن را کامل بخوانيم و در آن تدبر و تعقل کنيم. در قرآنی که تمامش کمتر از هشتاد هزار کلمه ( توجه کنید کلمه) است، بيشتر از هزار بار خدای سبحان مردم را به تدير و تفکر و تعقل تشويق کرده است. حالا ما به همين سادگی عقل مان را می دهيم دست يک آدم تنبل و بی استعداد که از همه جا رانده از روی ناچاری رفته چند سال مثلا توی حوزه عربی خوانده است....

محمد مهدی اسلامی

سلام آرش خان. جدا تاسف می خورم که شما با اين انگيزه برای نوشتم و اين وقت گذاری چرا وبلاگ نمی زنی... در ضمن استناد من يک آيه نبود. آقای دکتر بادامچيان که کتاب آموزش آسان عربی را نيز نوشته و در زندانهای شاه برای مقابله با التقاطيون عربی آموزش می داد سه جلد کتاب درباره تحزب دارد که درباره تحزب در قرآن هم در آن زياد نوشته می توانيد کتابها را از روابط عمومی حزب موتلفه بگيريد. ( اين کتابها را مثال زدم که از کسی باشد که به هيچ وجه برچسب تنبل و بی استعداد شما به او نچسبد. گمان نمی کنم در ميان سياسيون فعلی کسی بادامچيان را مصداق اينها بداند به خصوص مخالفانش) در اين باره البته کتابهای بسياری نوشته شده است.

صفا (نی ستی)

سلام روند رو به رشد مراجعات به وبلاگتون جالبه. پستتون هم به نکته ی ظريفی اشاره کرده که نياز به بحث کارشناسی در حيطه رسانه دارد. ولی جالب تر از همه اينجاست که به قول خودتان اصولگرا شناخته می شويد ولی هيچگاه ديد انتقادی تان تار نمی شود. روش جالبی است. بدی اش اينه که هميشه عين هوو با آدم برخورد می کنن. چه دوره اصلاح طلبا باشه چه دوره ی اصولگراها! اين تجربه ی عينی خودمه! در پناه حضرت حق باشيد.

حميد داودآبادي

آخرین نوشته یک محکوم به ماندن این نوشته را خیلی جدی نگیرید. آدم وقتی یکی دو پرس جوجه کباب مشدی و نوشابه تگری زده باشه بایدم از سر سیری این چیزا رو بگه ببیبن عزیز دل ... خب باشه به زبون خودم حرف می زنم. فدات بشم، قربونت برم، خاک پات ... آخ ببخشید حواسم نبود که توی خوشگل، نه پا داری نه خاک پا. اصلا بذار حرفمو بزنم. من دیگه خسته شدم. نمی خوام بمونم. می دونی مشکل من چیه؟ نه این نیست که کسی منو نمی فهمه. مشکل اصلی من اینه که خودم خودمو نمی فهمم. مشکل من اینه که ... خسته شدم بریدم از دنیا از همه چیز از همه کس از خودم از ...

هفت حرف

سلام ... "هفت حرف" سه شنبه ها با صفحه سیاسی به روز می شود؛ "به بهانه سال وحدت ملی" ضمنا از دوستانی که تمایل به تبادل لینک یا همکاری نوشتاری با هفت حرف دارند، خواهشمند است علاقه و زمینه کاری خویش را بیان نمایند... به امید دیدار دوباره ... یا حق