چه کسی اشتباهی است؟

این سریال که با توجه به کنایه ای بودن بسیاری از مکالماتش امکان تاویل به مطلوب کردن آن را بالا می برد، پایانی بسیار پر حرف و حدیث تر داشت آنجا که در دادگاه گفت:"من با هیچ کس مخالفت نمی‌کردم. سرم به کار خودم بود و شریف بودم... من مقاومت کردم تا حد توانم... اما من توانم کم بود. خدایا تو شاهدی که من کسی رو اذیت نکردم، خدایا تو شاهدی که من چیزی رو برای خودم برنداشتم، من فقط اشتباهی ام، من از اول اشتباه بودم... حالا من موندم و تقاص اشتباه دیگران و بازیگوشی خودم. من چه دفاعی دارم از خودم بکنم؟... من هیچ انتظاری از دیگران ندارم، خدایا فقط تو منو ببخش!"

این تعابیر برای بسیاری یادآور شخصیت هایی بود که به زعم مردم، اگرچه سال ها در مسئولیتی بودند اما آمدنشان به مصدر امر ناخواسته و براساس یک اشتباه بود.

رجالی که خود را فرهنگی می دانستند اما از مسئولیت های سیاسی سر درآوردند و در انتخابات برای تشکیل یک "اپوزسیون قدرتمند" شرکت کرده بودند اما در برابر عمل انجام شده قرار گرفته و بر صندلی قدرت نشستند.

جالب آنکه اغلب چنین افرادی در روزهای اول با اطرافیان از ندامت خود از نشستن بر چنین جایگاهی سخن می گفتند و عذاب وجدان داشتند، حتی گاهی در مصاحبه ها به این اشاره می کردند که انتظار نشستن بر چنین جایگاهی را نداشته اند و از این رو بدون برنامه آمده اند؛ اما به مرور "جو گیر" شدند و آن شد که در زمان رای گیری مجدد یا به عبارت بهتر روز محاکمه در برابر پیشگاه ملت انگشت اتهام به سوی دیگران گرفته و اشک از دیده روان کردند که من درحد توانم...

گویا این سریال آن قدر گویا بود که برخی حیات سیاسی خود را در رها شدن از زیر بار فشار افکارعمومی پس از آن دیدند و با پایان تعطیلات رسانه های مکتوب و اینترنتی آن چه از شانتاژهای تبلیغاتی و هنرهای گوناگون می دانستند به کار گرفتند تا چنین القا کنند که "مسعود شصتچی" آینه چهره شخصیت های سیاسی دیگری است.

در این میان توهین های مستقیمی به برخی از شخصیت های سیاسی کشور صورت گرفت که بی سابقه بود.  رفتاری که اثبات کرد به راستی برخی ها و اطرافیانشان "اشتباهی" هستند.

/ 17 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد

خودتي داداش ! اتفاقن اكثر مردم ميدونند منظور كيه ، حالا تو آدرس عوضي ميدي؟ اين متن را ميشود تصور كرد دفاعيات بعضي ها باشه در دادگاه چند سال آينده در پيشگاه مردم ايران

ع.غ

داداش ما همه جوره لبیک میگیم اما الان واقعا درست بود به روز کردم به منم سر بزنید خوشحال میشم نظرتون رو راجع به مطلبم بدونم !! منتظرم یا علی

محسن

خیلی از آنها که جوگیر شدند و گفتند مرگ بر امريکا بعد از بیست سال فهمیدند اشتباهیند ! واقعا معلوم نیست چه جوری عبدی جاسوس یک روزی اشتباهی گفته مرگ بر آمريکا؟! و میردامادی که طفلکی بايد به درس و مشقش می رسید اشتباهی گفت مرگ بر آمريکا؟! جالبه بعضی های ديگه هم اشتباهی شدند انقلابی ! آقای باقی انجمن حجتیه ای چه جور اشتباهی کتاب بر علیه انجمنی ها نوشت و بعد از شانزده ، هفده سال فهمید که اشتباهی است و مرحوم حلبی از اصلاح طلبان راستين بوده است! خلاصه آنقدر زيادند آنهايی که سال های سال پس از انقلاب بد جوری اشتباهی بودند و مردم را هم اشتباهی پنداشتند!

محمد معماريان

سلام همۀ مقاله خوب بود، خیلی قشنگ، غیر از یکی از قیدهای مورد استفاده، که از یک ژورنالیست حرفه ای بعیده: «این تعابیر برای بسیاری یادآور شخصیت هایی بود که به زعم مردم ...» استفاده از قیدهایی مثل «بسیاری»، «بنا به نظر علما و دانشمندان»، «همانگونه که همه تصدیق می کنند» و... یک کمی ناجوره. بقیه اش خوب بود. این هم برای اینکه بازخورد مقاله هاتون رو بیشتر درک کنید!

صلوات

اللهم صل علی محمد و ال محمد / / / / 124000 صلوات هدیه به امام زمان ( عج ) طرح ختم صلوات www.salawat.ir / / / / / / / / خدایا درود فرست بر حضرت محمد (ص) و اهل بیت پاک ایشان / / / با قرار دادن لینک سایت ختم صلوات در وبلاگ خود در ثواب این طرح شریک شوید .

صلوات

اللهم صل علی محمد و ال محمد / / / / 124000 صلوات هدیه به امام زمان ( عج ) طرح ختم صلوات www.salawat.ir / / / / / / / / خدایا درود فرست بر حضرت محمد (ص) و اهل بیت پاک ایشان / / / با قرار دادن لینک سایت ختم صلوات در وبلاگ خود در ثواب این طرح شریک شوید .

کلاشینکف

سلام مهربون! مقاله ات را در شاهد یاران دیدم و فیض بردیم! خدا شما را برای موتلفه اسلامی و نظام اسلامی نگه دارد! ولی خدایی عجب ویژه نامه ایی! آدم را از زندگی می اندازد! تا تمومش نکنم، ولش نمی کنم..علی علی

سیاوش

تحلیل خنده داری بود...در واقع تک صدایی کردی در بین 70 میلیون صدا... اول باید ببینی منظور سازنده چی بوده....بعد ببینی عامه ی مردم چی برداشت کردن...بعدش بشین و بنویس تا لا اقل اینقدر خنده دار ننویسی... خدا رو شکر که مردم ما عاقل تر از این هستند که مثل شما برداشت کنند در ضمن اگر منظور آن چیزی بود که شما گفتی پس چرا سرو صدای طرفداران دولت نهم در آمده؟؟؟ یا علی

مداد سر خورده

سلام بله اگر آقای احمدی نژاد اشتباهی است بعضی از ما مردم هم اشتباهی هستیم ما مردم اشتباهی هستیم چون اگر نانی باشد بخوریم و جایی که بخوابیم دیگر به هیچ چیز کاری نداریم بعضی از ما فکر کرده ایم هدف فقط خوردن وخوابیدن است نه چیز دیگر برای همین اشتباهی هستیم و اشتباهی فکر میکنیم و اشتباهی نظر میدهیم من نمیدانم این عراقیها چه مرگشان است؟!! مگر نان برای خوردن و جا برای خوابیدن ندارند پس دیگر چه می گویند؟؟؟؟ بعضی میگویند امام گفت نون مفتی آب مفتی ولی نگفت لوله به این کلفتی(!) چقدر حماقت و تا کی حماقت؟!! آقای احمدی نژاد هم اشتباهی است او باید ریئس جمهور یکی از این کشورهای عربی باشد تا بپرستنش شاید بخندید ولی آسان ترین راه این است که از یکی از آنها بپرسید چقدر ما مسخ شده ایم چقدر تبلیغات ما را مسخ کرده است!!!؟؟؟

موسوي

سلام با مطلب "امیرکبیر و سفارش عمه ناصرالدین شاه " به روزم. از نظرات شما استفاده ميكنم.