نگاهی به دهمین کنگره حزب جبهه مشارکت

جمعه چهارم آدرماه دهمین کنگره حزب نه ساله جبهه مشارکت ایران اسلامی برگزار شد. کنگره یا مجمع عمومی عالی ترین رکن احزاب است که دیگر ارکان حزب همچون شورای مرکزی و دبیرکل آنرا بر می گزیند و مواضع راهبردی آن را ترسیم می کند و از این رو می تواند یکی از مهمترین رویدادهای یک حزب برای تبیین برنامه ها و راهبردهایش در افکار عمومی تلقی گردد.
دهمین کنگره این حزب با حضور سید محمد خاتمی، برخی از سفرا و نمایندگانی از حزب همبستگی، کارگزاران سازندگی، سازمان مجاهدین انقلاب دفتر تحکیم وحدت و گروهک غیر قانونی نهضت آزادی برگزار گردید.
کنگره دهم این حزب که با انعکاس داخلی کمتری مواجه گردید، از انعکاس خارجی گسترده ای بهره برد. گویا اظهارات محسن میردامادی دبیرکل حزب مشارکت در افتتاحیه که تنها بخش رسانه ای این کنگره نیز بود، بیشتر با هدف مصرف خارجی تنظیم گشته بود.
وی که سخنانش را در حضور محمد خاتمی اظهار می داشت، دستاورد تصمیمات دولت در سیاست خارجی که آنها را به ظاهر انقلابی و تصمیماتی یک شبه می خواند؛ وارد شدن در معادلات و معاملات منطقه‌ای و جهانی ای دانست که به تحریم و خدای ناکرده اقدامات خطیر دیگر! منتهی خواهد گردید که سود آن تنها برای طرف مقابل خواهد بود.
میردامادی در همان روزی که خبر درخواست فرزند فراری شاه مخلوع از جوامع غربي برای تشدید تحريم‌ها عليه ايران منتشر شد، سخنانی گفت که رسانه های تعیین کننده ای همچون خبرگزاری فرانسه، رویترز به نقل از او خبر از نگرانی شدید اصلاح طلبان از تحریم ها علیه ایران دادند و تصویری از ایران ترسیم نمودند که آمریکا را به تحریم ایران امیدوارتر می ساخت.
این در حالی است که آسوشيتدپرس ( بزرگ‌ترين بنگاه خبرپراکني آمريكا) اندکی پیش از افتتاح کنگره جبهه مشارکت تحليلی پیرامون تلاش آمریکا برای وضع قوانین تحریمی جدید بر علیه ایران بر روی خروجی خود فرستاد که با پرسش درباره اینکه با وجود اثبات ناكارآمد بودن تحريم هاي گذشته عليه ايران، چرا آمريكا همچنان این سیر را دنبال می کند، از تحریم ایران را ناکارآمد و اصرار بر ادامه آن را به ضرر مردم آمریکا دانسته بود. خبرگزاري فرانسه نیز در گزارشي واشنگتن را که با اعمال تحريم هاي هرچه شديدتر سعي كرده است بر انقلاب مردمي اسلامي ايران فشار وارد آورد، هر سال ناکام تر از پیش در دستيابي به اهداف خود دانسته بود.
سخنان میردامادی که حاوی عباراتی موهن درباره دولت نهم بود و در حضور سفیران دیگر کشورها صورت می پذیرفت از نگاه برخی تحلیل گران چراغ سبزی به آمریکا برای ادامه تحریم ها و دلگرمی به آنها برای بی تاثیر نبودن تحریم ها تلقی گردید.
بر خلاف رویه معمول در احزاب که بخشی از سخنان افتتاحیه را به عملکرد حزب در دوره گذشته و ترسیم افق پیش روی آن اختصاص می دهند، تمام وقت تنها بخش رسانه ای این کنگره به انتقاد از رقیبان و دولت با لحنی بسیار تند اختصاص یافته بود و جالب تر آنکه راکعی عضو شورای مرکزی این حزب در پاسخ به رسانه ها در خصوص علت این امر چنین گفته است: « حزب برای ما مهمترین مسئله است، در ضمن ما آقای احمدی نژاد را نمی شناسیم. بنابراین قبولش هم نداریم، اصلاً علاقه ای به وی نداریم، پس مخالفت می کنیم.»
هدف اصلی این کنگره دستیابی به راهبرد انتخاباتی ذکر شده بود که دستاورد آن تلاش برای دستیابی به فهرست واحد اصلاح طلبان اعلام شد. هرچند معاون سیاسی دبیرکل این حزب در پاسخ به خبرنگاری که از وی نظرش را درباره سخنان راه چمنی مبنی بر وجود پنج لیست انتخاباتی میان اصلاح طلبان و تاکید حزب اعتماد ملی بر ارائه لیست جداگانه گفت: امیدوارم به ائتلاف واحد اصلاح طلبان برسیم؛ اما به هر حال هر حزبی بنا بر مصالح خود ممکن است تصیماتی بگیرد که از نظر ما محترم شمرده خواهد شد.
بدین ترتیب تنها دستاورد این کنگره نیز به اذعان مسئولین آن تحقق نایافتنی خواهد بود.

* تاریخچه حزب مشارکت:
در تاریخ 14/9/1377 متجاوز از 100 نفر از افرادی که قبل از آن در ستادهای انتخاباتی خاتمی سمتهایی داشتند و اکثر آنها به سمتهایی دولتی دست یافته بودند طی بیانیه ای موجودیت حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی را اعلام داشتند. از موسسین این حزب می توان به مرتضی حاجی (وزير تعاون وقت) ، مصطفی تاج زاده (معاون وقت وزیر کشور)، محسن امین زاده (معاون وقت وزارت خارجه)، حبیب الله بی طرف (وزیر وقت نیرو)، علی و محمد رضا خاتمی (برادران رییس جمهور وقت) سید محمد صدر(معاون وقت وزارت خارجه) ، رحمان دادمان (وزیر وقت راه) ، محمد رضا عارف (وزير وقت پست و تلگراف)، هادی خانیکی(معاون وقت وزیر علوم)، عبدا... رمضان زاده، محسن میردامادی، عباس عبدی ، سعید حجاريان و ... بسیاری از کسانی که به عنوان معاون وزیر نام آنها برده شد در محافل اصلاح طلبان با عنوان وزیر در سایه شناخته می شدند و برخ یدیگر که به ظاهر سمتی نداشتند دارای نفوذ بسیار بالایی در دولت بودند.
گرچه برخی از موسسین این حزب منع قانونی برای فعالیت حزبی داشتند و از ادامه همکاری انصراف دادند و برخی دیگر نیز همچون عباس عبدی از خیل مشارکتی ها به مرور زمان ریزش نمودند اما محمد علی ابطحی پس از کنگره اخیر این حزب گفت: هم چنان باور من این است که مشارکت حزب آقای خاتمی است و اگر آقای خاتمی بخواهد حزبی تأسیس کند افرادی بهتر از اعضای حزب مشارکت فعلی پیدا نخواهد کرد.
همزمان با بیانیه تاسیس این حزب روزنامه صبح امروز نیز به مثابه ارگان آن، به مدیر مسئولی سعید حجاریان منتشر شد. اندکی بعد نیز روزنامه ای با نام مشارکت ارگان رسمی حزبشان گردید و بر تعداد ارگانهای غیر رسمی نیز افزوده شد، روزنامه هایی همچون بهار، نوروز، اقبال و ... که همگی بر اثر تخلفات متعدد طبق قانون توقیف گردیدند.
جبهه مشارکت در تابستان 1379 قریب به دو سال پس از تاسیس توانست اولین کنگره خود را برگزار کند. اگرچه کنگره احزاب در دنیا عموما بین دو تا پنج سال یکبار برگزار می گردد اما این حزب هر سال یک یا دو کنگره برگزار نموده است.
این حزب که شعار اصلی خود را «ایران برای همه ایرانیان» قرار داده است مطابق بند دوم ماده 18 اساسنامه خود شعب خارجی را نیز برای مشارکت پیش بینی نموده است.

-----------------------

۱-  این مطلب در هفته نامه شا مورخ ۱۲/۸/۱۳۸۶ به چاپ رسیده است.
۲- درباره کنگره مشارکت گزارشی نیز برای روزنامه ایران در دست تهیه داشتم که به لطف یکی از دوستان با بیش از 12 نفر از آنها تماس گرفتم. تنها 2 نفر خیلی محدود حاضر به حرف زدن شدند که دومی هم آنقدر مصاحبه اش را به تاخیر انداخت که گزارشم به موقع نرسید. شاید درباره سرانجام آن به همراه یک خبر درباره حوزه رسانه ای دولت به زودی مطلبی بر روی وبلاگ گذاشتم.
۳- این گزارش رجا نیوز هم چندان بی ارتباط با نوشته بالا نیست، بد نیست این را هم بخوانید: http://www.rajanews.com/News/?17545
۴- انعکاس این مطلب در سایت آفتاب با تیتر: تکرار حرفهای رضا پهلوی توسط میردامادی؟!

/ 13 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید

خب حالا که چی؟!

محمدحسين

اما نمي توانم خود را راضي کنم حداقل اين چند پرسش را با شما در ميان نگذارم:....عالم وآدم تبادل لینک؟موافقم.

محمد

سلام در همایش دین و مدرنیته که به همت ابطحی برگزار شد توهین به دولت رو شروع کردند و حالا این هم از سعه ی صدر دولتی ها!! کاش میشد دهن این میردامادی رو هم فیلتر کرد!! البته گوش مردم رو میشه! اینقدر ضد و نقیض گفتم از تناقض خسته شدم یه سری به نیمچه سایت ما هم بزن... یا علی مددی

غدیر ‌نبی‌زاده

سلام. اين مطلب شما خيلی جالب بود. در هفته نامه شما امروز خوندم. ميردامادی با اون روزه های سياسيش و افطارهای ديپلماتيکش رکورد زده!

محمدرضا یزدان‌پناه

جناب اسلامی عزیز! 1) ما در آفتاب تاکنون هر جوابیه یا توضیحی که برایمان ارسال شده را منتشر کرده‌ایم. به هر حال، اگر هم قانونی در این رابطه وجود نداشته‌باشد، پیگرد قانونی که وجود دارد. 2) خود نیک می‌دانید که سایت فوق‌الذکر اساسا قائل به عمل به مسائل قانونی نیست. از دفتر و تلفنش هم اطلاعی ندارم اما آنچه مرا مطمئن کرد، پاسخ شفاهی و تلفنی یکی از نویسندگانش بوده که خودتان هم به خوبی او را می‌شناسید. 3) شما خودتان استاد فن هستید. بسیار روشن است که تاکید مکرر بر نام حزب مشارکت در روتیتر و متن خبر به چه علت است....

مصطفی رسته مقدم

سلام منظورت همون کامنتیه که ذيل کامنت «با توپ پر» بود؟!!! يادداشت من در وبلاگم بيشتر يه انتقاد درون جناحی هست با نگاه پر رنگ به مسائل بومی و محلی. البته شامل قسمت های عمومی و فراجناحی هم ميشه، مثلاْ همين «رايحه خوش خدمت» و بايد اعتراف کنم که حزب موتلفه که از با سابقه ترين احزاب ايرانی است، مشمول اين انتقاد نمی شه، هرچند که به موتلفه اين انتقاد وارده که اساس کار حزبی رو فراموش کرده ـ ارجاعت می دم به مصاحبه جناب يزدان پناه با دبيرکل حزب تون که چند ماه پيش در وبلاگش گذاشت و ايشون هم تقریباْ همين انتقاد رو مطرح کردن ـ

محمد صبا

سلام آقا مهدی بابا شما ديگه خيلی بامزه ای. هنوز به خبرگزاريهای خارجی ميگی بنگاه خبرپراکنی؟!

محمد صبا

ضمنا اين تشابه صحبتها برای کوبيدن رقيب ديگه خيلی نخ نما شده ها. بايد يه راه ديگه ای پيدا کرد...

شمرشناسی

سلام. اون پست مکاتباتت را با جناب اکبرین خواندم. مقاله ها و غیره دوطرق را هم دیدم. عزیز دل به این آب و هوای بیروت چشم طمع نداشته باش که خوش آب و هوایی است اما احساس می کنم دو طرف و بی تعارف مخصوصا حضرت عالی از واقعیت طرف مقابل کمی دوری جسته اید.بعضی از ین الفاظ برازنده تو نیست عزیز. تو را به جان همان نبی اکرم قسم دین را مونوپلی حزب و حاکمیت خود نکنید. دقت ات را می ستایم و توجه و دغدغه دینی ات را همین طور اما متاسفانه آشنایی دور مدت و حتی از اولین سال های کودکی ام با هم فکران تو عزیز ضعف های عمیقی را همیشه در سبک فکر و فضاوتتان برایم اثبات کرده که متاسفانه قلم تو عزیز نیز از آن مستثنا نبست. درد های زیادی هست که برای بعضی قابل هذم نیست ... با همه این احوال برایت ارزش زیادی قایلم ... دوست دارم آب و هوای واقعی بیروت را تو نیز بچشی ... آب و هوایی که بسیاری را به تفکر وا داشت. امید دارم تو نیز هم . یا حق