فرياد بلند

بعضی وقتها از اینکه در مقاله ام بر اثر دخالت سردبیر یا اشتباه تایپیست یا ... غلطی رخ دهد آن قدر ناراحت می شوم که تا دو سه روز از یادآوری آن می رنجم... مقاله زیر را برای همشهری جوان نوشته ام. دخالت سردبیر سبب شده فاصله اعدام انقلابی حسنعلی منصور تا شهادت عوامل آن دو هفته فرض شود در حالی که این فاصله حدود ۵ ماه است...

این هم مقاله ای کوتاه برای آنها که از بلند بودن مقاله هایم شاکی هستند؛ دعایش را به جان همشهری جوان کنید که شرط محدودیت کلمه برای صفحه روزهایش دارد:

*****

فرياد بلند
شهادت صادق اماني، محمد بخارايي، رضا صفار هرندي و مرتضي نيك نژاد (اعضای موتلفه اسلامی)26 خرداد 1344

a242.jpg

با اينكه 30 سال بيشتر نداشت رهبري شاخه نظامي هياتهاي موتلفه اسلامي را بر عهده گرفت و رهبري عمليات اعدام انقلابي حسنعلي منصور را - اگر فيلم تيرباران را كه بيش از پنجاه بار از تلويزيون و به هر مناسبت انقلابي پخش شده ديده باشيد؛ همان است كه از پشت روزنامه عمليات را رهبري مي كند – در شاخه سياسي هم عضو موثري بود. جلسات قرآن و حديث و مسايل سياسي مختلفي با نوجوانان و جوانان داشت كه بخارايي، نيك نژاد و صفار هرندي  هم از آنها بودند.
***
شاه براي تفريح به سويس رفته بود كه آمريكا حسنعلي منصور را براي نخست وزيري به او اعلام كرد. منصور خيلي زود از مجلس سنا كه در تعطيلات بود، تقاضاي تشكيل جلسه فوق‌العاده كرد و سناتورهاي پير را تا نيمه شب براي بررسي بودجه نگه داشت و در آخرشب متن يادداشت‌هاي متبادله با آمريكا را از تصويب  آنها كه در شرايط معمولي هم در جلسات خواب بودند ‌گذراند. اين طرح در مجلس شوراي ملي نيز با مخالفتهاي كمي روبرو شد كه صداي همان مختصر اعتراض هم به روزنامه ها نرسيد. كاپيتولاسيون (معافیت از تعقیب قضایی آمريكايي ها در ايران) در خفقان به تصويب  رسيد ولي صداي مخالفت از قم بلند شد:" آيا ملت ايران مي داند بدون اطلاع ملت و به طور قاچاق چه جنايتي واقع شد؟ مي داند مجلس ، به پيشنهاد دولت ، سندبردگي ملت ايران را امضا كرد؟ ... والله ، گناهكار است كسي كه داد نزند؛ والله ، مرتكب كبيره است كسي كه فريادنكند."
***
به فكر يك فرياد بلند بود. او و دوستانش معتقد بودند براي اين كار بايد مجوز يكي از مراجع باشد اما حاج آقا روح الله كه با اين سخنان به تركيه تبعيد شده بود رفتند مجوز را از آيت الله العظمي ميلاني گرفتند... ( توضیح کوتاهی که در اینجا درباره فاصله زندانی بودن آنها داده بودم حذف شده) دو هفته بعد ساواك گزارش مي كند: « به منظور برگزاري شب هفت اعداميان اخير كه در شهادت مرحوم منصور دست داشته‌اند تعدادي در حدود پنج‌هزار نفر به طرف گورستان مسگرآباد آمدند ...»

a245.jpg

***

واقعا نمی دانم چرا برای این تغییر حداقل یک تماس با من نگرفتند؟ این دو هفته را از کجا وارد مقاله ام کرده اند!  بگذریم.... راستی شهید حاج صادق امانی پدربزرگم است. امروز سالگرد شهادتشان است و خوشحال می شوم اگر فاتحه ای به آنها هدیه کنید. یادم می آید در یکی از دیدارهایمان آقای کروبی از قول حاج آقا مصطفی نقل می کرد که امام آنها را در صواب اعمالش شریک کرده بود. (این را برای آنها که فکر می کنند حرکت این شهیدان در خلاف راه امام است نوشته ام. باور ندارید بروید از کروبی بپرسید)

اگر خواستید از این ماجرا بیشتر بدانید به سایتی که به کمک برخی دوستان راه انداخته ام مراجعه کنید: http://26khordad.ir

/ 36 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشطلب

ـ بازار متکی به سرمایه اش است، بازار از مالیات فرار می کند، بازار به روابط باز خارجی علاقمند است، بازار متکی به فقه قشری است، بازار از فرهنگ خصوصی شده حمایت می کند، در بازار رانت و فساد بیداد می کند و ... اما مشکل شما اینست که وقتی من از بازار انتقاد کرده ام تصور کرده ای که از انقلاب انتقاد کرده ام! اما دوست عزیز، این بازاری که من الان از آن سخن می گویم همین الان سرمایه هنگفتی (تخمینا معادل 350 میلیارد دلار) را به دبی برده است و سرمایه اش را آنجا به نفع اجنبی و به ضرر اقتصاد خودی صرف کارهای تجاری و عمدتا قاچاق می کند. ـ دربازار پاک و آلوده با هم هست، درست! اما باز هم تاکید می کنم نوشته من درباره مشخصات کلی بازاریان بوده است. با پیشنهادت درباره تحقیق کامل موافقم اما مطمئن باش اگر همین اطلاعاتی را که الان دارم رو کنم کمترین انگی که می خورم ضد ولایت فقیه است/ ... خیلی ها از من انتقاد می کنند و من هم اینطوری که با شما برخورد کردم برخورد نمی کنم، چون از شما که قلم به دست روزنامه ها هستید بیشتر انتظار می رود که واقعیت ها را ببینید و طوری قضاوت نکنید که برای من نوعی شائبه وابستگی به وجود بیاید

دانشطلب

ـ نوشته من درباره روحیات و مشخصات کلی جناح بازار بود و شما از اشخاص و اتفاقات جزئی نام برده اید. بازار انقلابی نیست، حالا تو بالابروی، پائین بیایی بازار انقلابی نیست، من نمی خواهم مدارک و اطلاعاتی را که دارم رو کنم چون می ترسم انگ های بدی بخورم. هنوز هم فکر می کنم نوشته ام را درست نخوانده ای، چون توضیح داده ام که بازار همیشه به بنیانهای سنتی اجتماع پایبند بوده و چون پهلوی ها به شکل انقلابی با آن درافتادند اینها هم به شکل استثنایی در مقابل آنها اهل مبارزه شدند. دو دستگی موتلفه هم سیاسی نبود، توجیهاتی که الان می دهند برای این است که الان آن بنده گان خدا زیر خاک هستند و زبانی برای توضیح دردهایشان ندارند. باز هم توصیه می کنم حداقل یک سری به دکتر کوشکی بزن و با او چند کلامی درباره روحیات کلی بازارصحبت کن.(من تا بحال با ایشان ملاقات شخصی نداشته ام ولی می دانم که بازار را خوب می شناسد)

دانشطلب

ـ در ضمن، من به نقش انجمن حجتیه در تاسیس مدارس و اینکه نطفه اش در میان بازاریان بوده نپرداخته ام، از چنبره زدن بازار بر ستاد نماز جمعه چیزی نگفته ام، از فسادهای صندوق های قرض الحسنه اطلاعاتی نداده ام، از گندکاریهای زمان جنگ و سوء استفاده آقایان بازار از نیاز کشور چیزی نگفته ام، از احساس حق آنها نسبت به بعضی وزارتخانه ها مطلبی بیان نکرده ام، از فشار آوردن آنها در ادوار مختلف بر وزارتخانه هایی مثل کشور و خارجه چیزی نگفته ام، از پرداختن به وابستگی آقایان روحانی به سرمایه داران بازاری صرفنظر کرده ام و خیلی چیزهای دیگر. مسئله ای که من بیان کرده ام مسئله عسگراولادی نیست که با مراجعه به صحیفه نور!!!! مشکل حل شود. مشکل واقعیت های اجتماعی و سیاسی ماست که با مخالفت شما تغییری نمی کند، این هایی که عرض کرده ام خصوصیات "بازار" است نه خصوصیات چند نفر بازاری.

محمد مهدی اسلامی

دانشطلب عزيز! اگر مثال جزئی آوردم بر اساس قاعده عقلانی مثال نقض بوده و بر اين اشکالی وارد نيست بخصوص که در این فضای محدود جای بحث های بسیط نیست. باز تاکيد می کنم من هم به بازار انتقادهايی دارم اما اين سبب نمی شود خوبيهايش را ناديده بگيرم. آنچه از عسگراولادی گفتم هم کدی بود در جواب آنکه گفته بودی از ميرحسين موسوی و ... بپرس، مدرسه نور را هم مثال زدم در جواب مثال مدرسه علوی ، من هم از بسیاری مسائل بی خبر نیستم مثلا ستاد نمازجمعه که گفته ای اگر منظورت خادمین افتخاری آن است که طبیعی است اما درباره مسئولین آن بیشتر افراد تحصیل کرده و اداری در آن مشغولند اگرچه زمانی با نظر امام و شهید بهشتی یک شورای مرکزی ده نفره از بازاریان و غیر بازاریان (مثل تاجزاده) آنرا اداره می کنند، اینکه در یک مقطعی چرا عده ای آنجا را رها کرده و به پست های خوش آب و رنگ دل خوش می کنند را رها می کنم ولی الآن دیگر از آن گروه اولیه تنها دو نفر مانده اند، وزیر شعار و آقای فرخ (پدر حاج آقا فرخ مدرسه مطهری) بگذريم... باز می گویم به نظر من اینها که به بازاریان نسبت داده ای در زمانهای مختلف متغیر بوده و بسیاری از بازاریان چنین که گفته ای نیستند.

محمد مهدی اسلامی

در ضمن خواهشی هم داشتم: به عنوان یک محقق خوشحال می شوم از مدارکی که گفته ای آگاه شوم.

دانشطلب

سلام مجدد؛ ۱ ـ‌ جان برادر، آنکه به گوش شما خورده که با مثال نقض منتفی می شود در مورد قواعد عقلانی محض است و نه مسائل سیاسی و اجتماعی! متدولوژی جامعه شناسی صدق یک موضوع به میزان اکثریت غالب را ملاک صدق قضایا می داند، مشکل شما هم اینست که به ۱۰،‌۲۰ درصدی دلخوش کرده اید و دوست دارید آنها را مثال نقض بدانید اما برای n امین بار تکرار می کنم که مقاله من درباره روحیات کلی بازاریان و تمایلات عام آنهاست. ۲ ـ‌ سیاستگذاری های ستاد نماز جمعه کاملا وابسته به بازار است. اصلا هر چه تبلیغات و تظاهرات انقلابی داریم با سیاستهای بازار پیش می رود، یک چیز قبضه شده است در دست آنها. ۳‌ ـ‌ حتما فکر نکرده ای که آنچه به عنوان مدرک ذکر کرده ام دروغ و بلوف بوده؟ اگر می خواستم برای شما بفرستم می گذاشتم توی وبلاگ، مهم این است که شما بتوانید بدون آن اطلاعات هم حرف حقیر را مورد قضاوت صحیح قرار بدهید و الا با حساس کردن موضوع فقط سوء تفاهم ها و نقاط اختلافی ریشه دار می شود. ۴ ـ‌ گفته بودی : در این فضای محدود جای بحث های بسیط نیست ... (حتما منظور شما بحث مبسوط است نه بسيط!) اما اگر اينجا جای بحث نيست پس کجا هست؟

دانشطلب

۵ ـ اگر آن چیزهایی که شما راجع به حزب تان نوشته اید و اسمش را انتقاد می گذارید پس جایگاه تعریف و تمجید کجاست؟؟ ۶ ـ ششصد هزار بار عرض ارادت

محمد مهدی اسلامی

جناب دانشطلب، برای برداشتن گامی در جهت آتش بس فقط در وبلاگ خودت جواب می دهم

بنده هم برادرزاده شهيد نيک نژاد هستم روحشان شاد

گاییدمت