مشایی همچنان در کنار

یکی از آخرین مشکلاتی که او برای دولت پدید آورد، شتابزدگی در عزل رییس سازمان حج و زیارت در حالی بود که او در حال مذاکره با مقامات عربستانی درباره حج تمتع و بقیع و دیگر مشکلات اخیر بود و اصل موضوع ادغام سازمان حج در سازمان گردشگری نیز در غباری از ابهام به سر می برد. اقدامی که سرانجام با نامه مقام معظم رهبری به امیرالحاج ایران به پایان رسید.[1] این البته اولین اقدام رهبری برای پایان مخمصه های او برای دولت نهم نبود که در موضوع "دوستی با ملت اسرائیل"![2] نیز سخنان ایشان[3] فصل الخطاب منازعات گردید و بارهای دیگری نیز غیر مستقیم، چنین شد.

امروز شاید حامیان سرشناس مشایی به تعداد انگشتان دست هم نرسد و همه از او و دردسرهایش بیزارند. ماجراهایی که شاید برای رسانه ها از حضور او در برنامه رقص ترکیه آغاز شد[4] و هر از چندی با سخنان عجیب یا عملکرد عجیب ترش بر دامنه آنها افزوده می گشت. هرچند برخی نزدیکان احمدی نژاد از دوران ریاست او بر سازمان فرهنگی هنری شهردای به عملکرد او منتقد بودند. برخی نقل قولها درباره او هم شبیه به افسانه است و شاید نتوان در خصوص صحت و سقم آن به ضرس قاطع نظر داد؛ اینکه دست یک وزیر را گرفته و به جایی برده تا پشت سر امام زمان نماز بخوانند (همان موضوعی که رهبری در نیمه شعبان گذشته آن را بیشرمانه خواندند[5]) یا آنکه گفته می شد در همان دوران سازمان فرهنگی هنری نقشه عبور امام زمان از ایران را تهیه کرده است[6] و ...  اما به خوبی می دانم یکی از موانع حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد او بوده است. تا جایی که شنیده شده است، در دیدار خصوصی یکی از چهره های مورد وثوق علما و احزاب اصولگرا با احمدی نژاد، پس از بررسی یک به یک نکات و انتقادات برای ایجاد وحدت موضع انتخاباتی اصولگرایان؛ موضوع مشایی با تداوم حمایت رییس جمهور به قیامت محول شده است. تردید ندارم یکی از اقداماتی که می تواند نگاه حوزه علمیه قم را نیز به شدت نسبت به رییس جمهور مساعد نماید، برکنار کردن مشایی است. همو که از کیهان تا شهروند امروز لقب "چشم اسفندیار دولت" را نصیبش کرده اند.

اما گویا یک باور مانع از شنیدن همه این انتقادات شده است. اینکه مشایی به علت رفتارهای انقلابی پیشینش با برخی از معاندین در سالهای دور، اینک مورد بهانه جویی آنان واقع شده است و چون برخی اتهامات سست بر او در اوایل استقرار دولت نهم نیز با بازرسی معتمدین رییس جمهور به پوچی رسیده است، اینک یک پیش انگاره نادرستی انتقادات از مشایی در ذهن دکتر احمدی نژاد پدید آمده است.

حضور مشایی در هنگام ثبت نام به رابطه غیر رسمی نظر دارد

حتی اگر این انگاره نیز صحیح باشد، چه اشکالی داشت که رییس جمهور به پیشنهادات خیرخواهان خود گوش می داد که از او خواستند که "اگر برکنار نمی کنید، در کنار نیز ننشانید." حضور مشایی در هنگام ثبت نام احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات دهم، به نیکی اثبات کرد که حتی این نصیحت مشفقانه نیز ناشنیده خواهد ماند.

 

[1]  نامه دفتر مقام معظم رهبری در 12/2/1388 به نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی که خبر از تذکر موکد رهبری به رییس جمهور در مخالفت با این تصمیم می داد و دستور به بازگشت وضعیت به شیوه سابق داد.

[2] مشایی 20مردادماه 1387 در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا سخنان خود در در همایشی درباره صنعت گردشگری را مجددا تایید کرده و گفت: "مردم ما با همه مردم دنیا دوست هستند. حتی با مردم اسرائیل" این سخنان منجر به یک جنجال گسترده شد.

[3]  مقام معظم رهبری در خطبه های 28/6/1387 خود فرمودند " اینکه گفته شده ما با مردم اسرائیل مانند بقیه مردم جهان دوست هستیم حرف غلطی است چرا که آنها در غصب زمین و اموال و موجودی ملت فلسطین شریک و عامل دست مقامات صهیونیست و غاصبان فلسطین هستند و این موضع مستحکم، موضع رسمی نظام نیز به شمار می رود."

[4] رحیم مشایی در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس در تاریخ 12/10/1385، اصل حضور در چنین برنامه ای را تایید و خاطر نشان کرد پس از رخ دادن چنین برنامه ای جلسه را ترک کرده است.

[5]  "ادعای رؤیت، ارتباط، تشرف، دستور گرفتن از حضرت حجت و اقتدای به آن حضرت در نماز، ادعاهایی حقیقتاً شرم آور و پیرایه های باطلی است که ممکن است حقیقتِ روشن انتظار را در چشم و دل انسان‌های پاک نهاد، مشوب کند." 27/5/1387

[6]  سایت های متعدد خبری، 12/2/1384

 

این یادداشت امروز در روزنامه خبر و سایت پارسینه منتشر گردید.

/ 3 نظر / 9 بازدید
علی رح

سلام دوست اصولگرا کارت عالیه[گل]

روابط عمومی

ستاد مجازي حامیان دولت اسلامي دكتر محمود احمدی‌نژاد، عضو فعال می‌پذیرد. جوانان و دانشجويان عزيز برای همکاری با ستاد مجازي حاميان دولت اسلامي دكتر محمود احمدي احمدی‌نژاد می‌توانند با ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی تابش نیوز به آدرس www.tabeshnews.ir به جمع فعالین این ستاد بپیوندند. این عزیزان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 4232859-0661 تماس حاصل نمایند.

رر

نمایشگاه کتاب و.............