اپوزسیون جمهوری اسلامی ایران - معرفی کتاب

اپوزسیون جمهوری اسلامی ایران
تالیف: علیرضا اسلامی
تعداد صفحه: 136
ناشر: انتشارات اسلامی
تاریخ نشر: 1387- چاپ اول
قطع کتاب: رقعی
قیمت پشت جلد:  20000 ریال

اگر تصویر را ذخیره کرده و در کامپیوتر باز کنید، نمودارها را بهتر می‌توانید بخوانید

 این کتاب در واقع مقاله‌ای است که به بررسی سازمان مجاهدین (منافقین) خلق ایران، به عنوان یک اپوزسیون چهل ساله می‌پردازد. هرچند در سه بخش نخست این کتاب به صورت فشرده به بررسی تئوری‌های موجود در خصوص سازمان‌ها، گروه‌ها، احزاب و اپوزسیون‌ها پرداخته شده است اما بخش عمده آن به تاریخچه گروهک منافقین اشاره شده است. نگارنده خود اقرار دارد که حجم مطالب موجود در خصوص این گروهک بسیار است، اما او کوشیده است در کمتر از 90 صفحه به بررسی مواضع اصلی و عملکردهای شاخص آن سازمان بپردازد. در این بخش بدون وارد نمودن پیش‌داوری‌های نگارنده، به انعکاس مواضع آن سازمان پرداخته شده است. به عنوان نمونه در صفحه 58 کتاب اعلامیه مسعود رجوی در اپورتونیست خواندن کسانی که تغییر ایدئولوژی داده‌اند را به طور کامل آورده است. این نکته زمانی اهمیت بیشتر می‌یابد که با توجه به فراز و فرود بسیار این سازمان، برخی با اختلاط مواضع انشعاب‌های مختلف آن، سبب قلب تاریخ گشته و از این رو مانع از انتقال حقیقی حوادث می‌شوند. این رخداد اگرچه بنا به برخی مصلحت اندیشی‌ها صورت می‌گیرد اما سبب وارونه خوانی تاریخ شده و نقاط عبرت آموز آن را به نادرستی منعکس می‌سازد. اشراف نگارنده به منابع متعدد بعضا نایاب در خصوص این سازمان سبب شده است که به جای برخورد شعاری، برخی مواضع کمتر بیان شده آنها از لابلای گرد و خاک زمان بیرون کشیده شود و برخی مطالب کمتر شنیده شده در آن جای داده شود. یکی از امتیازهای این کتاب برخورداری از نمودارهای متعدد است که به شیوایی انتقال مفاهیم کمک می‌نماید.

 

 2- چون سایت فروش کتاب نداشت، نتوانستم لینک بدهم، اما تلفن ناشر که در کتاب آمده 66958553 است.

 

 

اما این کتاب تا حدی از ضعف قلم برخوردار بوده و روانی انتقال از مبحثی به مبحث دیگر را به دلیل فشرده نویسی و نگارش شماره‌بندی شده از دست داده است. در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به خلاصه بودن در کنار غنای کتاب از اهم مطالب، می‌توان آن را به کسانی که در سالگرد اقدامات تروریستی این سازمان بیش از پیش به آشنایی با آن علاقه‌مند هستند، معرفی نمود. خواندن این کتاب و تمام کتبی که به عنوان منبع در آن معرفی شده است، برای مسئولان کشورهای اروپایی که این روزها ترجیح داده‌اند چشم بر تروریسم بودن این سازمان ببندند نیز، خالی از فایده نیست.

 پ.ن:

پیرو تماس چند تن از دوستان لازم است دو نکته را عرض کنم:

1- «انتشارات اسلامی» انتشاراتی است با سابقه که بیشتر در حوزه معارف اسلامی کار می‌کند و نه تاریخ، ربطی هم به تشابه فامیلی با بنده ندارد.

/ 0 نظر / 36 بازدید