اصلاح الگوی تبلیغاتی و نوشدارو پیش از مرگ سهراب

به لطف گفتمان اصولگرایی که اینک بر کشور حاکم شده است، یکی از نکات مورد تاکید نامزدها تاکید بر ولایی بودن و پیروی آنها از رهبری است؛ امری که از سوی هر 4 نامزد مورد تاکید قرار گرفته است. برای سنجیدن این امر شاید یکی از عرصه های آزمایش همین دوره پر هیجان است.

یکی از نکات مورد تاکید معظم له در سال های متوالی علی الخصوص سال جاری، اصلاح الگوی مصرف است. ایشان در دیدار نخستین روز سال با زائران حرم رضوی فرمودند "عادتهاى ما، سنتهاى ما، روشهاى غلطى که از این و آن یاد گرفته‏ایم، ما را سوق داده است به زیاده‏روى در مصرف به نحو اسراف." یکی از این الگوهای غلط در عرصه انتخابات خود را نشان می دهد. به عنوان چاپ از تصاویر نامزدها، که نه گویای اندیشه آنهاست و نه از برنامه شان سخن می گوید و عملا هیچ نقش عمده ای در انتخاب فرد ندارد، در دوره های گذشته در حجم و شمارگان گسترده ای جریان داشت. امری که هم بر مصرف کاغذ  در کشورمان تاثیر گذار است و هم وقت زیادی را از حامیان نامزدها برای چسباندن آن و از مسولین شهری برای پاکسازی آن در انتهای رقابتها صرف می کند. اینک به برکت توسعه یافتن تعداد شبکه های سیما و مشارکت گسترده سازمان صدا و سیما در انتخابات و توزیع فرصت زمانی مناسب برای همه نامزدها، صرف نظر کردن از الگوی غلط سابق و روی آوردن به الگوهایی از این جنس، می تواند یک التزام عملی را به تبعیت از رهبری آشکار سازد.

بی شک اگر فردی در پیام نوروزی رهبر فرزانه انقلاب شنیده است "من از عموم مردم و بخصوص از مسئولین درخواست میکنم، خواهش میکنم که در این زمینه فعالیت خودشان را در این سال زیاد کنند، افزایش بدهند و براى اصلاح الگوى مصرف برنامه‏ریزى کنند." می تواند قدرت خود در اصلاح الگوهای مصرف غلط موجود در آستانه انتخابات را به عنوان میزان توان خود در پایبندی حقیقی به این رهنمود نمایش دهد.

رویه موجود یک حسن بزرگ دیگر را نیز در بر دارد. نامزدها به جای بازی با احساسات حامیان خود، ناگزیر به ارائه برنامه و دیدگاه های خود می گردند. در این میان باید میزان تطبیق آن را با خواسته های رهبری سنجید. رهبری در سخنان نوروزی خود در مشهد مقدس فرمودند که "مبادا نامزدها در اثناى فعالیتهاى انتخاباتىِ خودشان جورى رفتار کنند و حرفى بزنند که دشمن را به طمع بیندازند. رقابتها را منصفانه کنند، حرفها را منصفانه کنند، از جاده‏ى انصاف خارج نشوند." و خود ایشان در کردستان از برخی بی انصافی ها و بدرفتاری ها گلایه کردند. حتی اگر فردی در نوبت اول متوجه مقصود ایشان نگردیده بود، با تذکر اخیر باید در رفتار خود تجدید نظر کند و اگر شاهد تداوم آن بودیم، نشانه بارزی از عدم صداقت در پیروی از رهبری است.

حتی در برخی سخنان دیگر نیز که بیان کننده عمق نگاه نامزدهاست، می توان میزان التزام را پی برد. در جایی که رهبری مدتهاست از تفاوت های پیشرفت حقیقی و توسعه غربی سخن می گویند؛ کسانی که همچنان از توسعه و نه پیشرفت دم زنند، زاویه فکری خود را با خط اصیل به نمایش گذاشته اند. متاسفانه به دلیل گرمای فضای انتخابات و تراکم دیدارهای رهبری در سفر کردستان، ابعاد سخنان ایشان واکاوی نگردید. معظم له که دهه چهارم انقلاب را دهه "پیشرفت و عدالت" نامگذاری کرده بودند، در این سفر بیش از پیش به بیان تفاوت های پیشرفت و توسعه پرداختند. به عنوان نمونه در دیدار استادان و دانشجویان کردستان‏ تذکر دادند که "ممکن است پیشرفتى که ما میگوئیم، با آن چه که امروز از مفهوم توسعه در دنیا فهمیده میشود، وجوه مشترکى داشته باشد - که حتماً دارد - اما در نظام واژگانى ما، کلمه‏ى پیشرفت معناى خاص خودش را داشته باشد که با توسعه در نظام واژگانى امروز غرب، نبایستى اشتباه بشود. آن چه ما دنبالش هستیم، لزوماً توسعه‏ى غربى - با همان مختصات و با همان شاخصها - نیست... لذا ما مجموعه‏ى غربى شدن، یا توسعه‏یافته‏ى به اصطلاحِ غربى را مطلقاً قبول نمیکنیم."

اگر فضای گفتمانی یک نامزد منطبق بر توسعه غربی بود، او بی شک در برابر خواست امت و امام امت قد علم کرده است و نه تنها تابع رهبری نیست، که این ادعا را از روی تزویر برای دست یابی به قدرت بیان می کند.

موارد بسیار دیگر نیز هست که در این ایام روشن می گردد؛ به عنوان دیگر نمونه با بیان روشن مواضع اقتصادی نامزدی که دو طیف اقتصادی متضاد حامی او هستند، موضع مشخص وی ناگزیر از تفکیک میان طرفداران خواهد شد.

این روشنگری ها برای جامعه امروز که با چشمانی تیزبین، ریزترین نکات را نیز میان سخنان نامزدها می سنجند؛ همچون نوشدارویی است که این بار با توسعه رسانه های چاپی، اینترتنی و علی الخصوص رسانه ملی، پیش از مرگ سهراب رسیده است و مانع از هرگونه فریبکاری در مقابله با افکار عمومی خواهد گردید

/ 8 نظر / 8 بازدید
هوشنگ

مهدی جان! خیلی وقت‌ها وبلاگ شما باز نمی‌شود و یک صفحه می‌آید که چنین آدرسی نیست و شما می‌توانید این آدرس را برای خود بگیرید. البته عین جمله نیست مضمونش این است. چرا چنین است؟ برای من فقدان بزرگی است که نتوانم نوشته‌های شما را بخوانم. شکی ندارم که بسیاری از خوانندگان وبلاگ شما مانند من هستند و می‌خواهند نوشته‌های شما همیشه در دسترس باشد.

sami

راي بدهيد يا راي ندهيد ؟؟؟ به نظر شما آيا راي مردم ايران در انتخابات تاثير دارد يا خير ؟ آيا به نظر شما رفراندوم و راي گيري كه يكي از شاخصه هاي بارز جمهوريت و تعيين سرنوشت مردم به دست خود مردم است در ايران معنا دارد ؟ بيايد و بدون قرض ورزي و بدور از هر تعصب خود را قاضي كنيم . حال نگاهي به قانون اساي جمهوري اسلامي ايران مي كنيم . اصول 5 – 57-91-99-110-157-142-157-175 قانون اساي را با هم مرور مي كنيم و در كنار هم قرار مي دهيم .

ابمان

بسم رب الشهدا والصدیقین سلام امیدوارم با حضور پرشور و آگاهانه در انتخابات همچون بهشتی خاری در چشم دشمنان آخرین و بهترین دین باشیم.  نظرات دکتر بهشتی درباره انتخابات ریاست جمهوری +آخرین سخنان بروزم.خوشحال می شم سری بزنید.

میم . ب . مهاجر

از رونق بازار فلج گفت و بعد ... از دشمن و دوزاری کج گفت و بعد ... یک لحظه سکوت و بعد با چشمانش عجل لولیک الفرج گفت و بعد ...

محمود

برادرانم می دانم موسم شکست تاریخی نزدیک است. دلیلش هم این است که متاسفانه آقای احمدی نژاد فقط با همسویی با دشمنان به جهت تخریب ارزشها امام انقلاب مردم تلاش کردند. می دانید چرا آمریکا می گوید به آقای احمدی نژاد رای ندهید چون می داند مردم ما به خلاف خواسته آنان عمل می کنتد. این یعنی انتخاب آقای احمدی نژاد که مطابق میل آنان است ولی صدا وسیما با تبلیغات گوناگون شخصیت ایشان را برای ما حماسی جلوه می دهد. تردیدی نیست انتخاب مجدد ایشان به جهت منافع امریکا وصهیونیست ها است. امیدوارم لطف خداوند شامل حال مردم ایران شود وآقای مهندس موسوی انتخاب شوند نصر من الله وفتح قریب درود بر موسوی بی رقیب

محمود

برادرانم می دانم موسم شکست تاریخی نزدیک است. دلیلش هم این است که متاسفانه آقای احمدی نژاد فقط با همسویی با دشمنان به جهت تخریب ارزشها امام انقلاب مردم تلاش کردند. می دانید چرا آمریکا می گوید به آقای احمدی نژاد رای ندهید چون می داند مردم ما به خلاف خواسته آنان عمل می کنتد. این یعنی انتخاب آقای احمدی نژاد که مطابق میل آنان است ولی صدا وسیما با تبلیغات گوناگون شخصیت ایشان را برای ما حماسی جلوه می دهد. تردیدی نیست انتخاب مجدد ایشان به جهت منافع امریکا وصهیونیست ها است. امیدوارم لطف خداوند شامل حال مردم ایران شود وآقای مهندس موسوی انتخاب شوند نصر من الله وفتح قریب درود بر موسوی بی رقیب [گل][گل]

گرین

سلام.موافقم.دولتی که کاغذ میخره و...راستی اینارودیدین؟ www.dolatyar.ir www.dolateyar.ir توسایت دولتیارازمتون قشنگتون استفاده میشه.یه سر بزن. همایش سراسری حاميان وبلاگ نویس دکتر احمدی نژاد>>>>زمان: یکشنبه 10 خرداد 1388 از ساعت 17 الی 19 مکان : سالن سید الشهدا (ع) – میدان هفتم تیر – ابتدای خیابان مفتح جنوبی سخنرانان: دکتر حسن عباسی - مهندس سید مجتبی ثمره هاشمی لطفا به دوستان اطلاع دهيد مسوول ستاد هاي مردمي دکتر احمدي نژاد:رنگ ستادهاي مردمي دكتر احمدي‌نژاد رنگ عدالت، پاكي و عشق است كه همه اينها در پرچم جمهوري اسلامي ايران كه نماد توحيد، استقلال و نماد جمهوري اسلامي ايران است، مستتر است همگي به رنگ سه رنگ پرچم عزيز کشورمان ميشويم

محسن

http://kowsar.ca/?p=93