تفال سوم تیر

علاق زیاد من به ادبیات از سال دوم دبیرستان آغاز شد، هنوز هم گهگاه که فرصتی دست دهد مطالعاتی دارم. اما از همه شعرا بیشتر به حافظ علاقه مندم. به نظرم با همه زیبایی شعرهای سهراب و فروغ و شاملو و اخوان و ... هیچ یک عطش درونی مرا مثل حافظ سیراب نمی کند. تفالی برای سالروز سوم تیر به حافظ زدم که برایم جالب بود:

مرا مهر سیه چشمان ز سر بیرون نخواهد شد
قضای آسمان است این و دیگرگون نخواهد شدرقیب آزارها فرمود و جای آشتی نگذاشت
مگر آه سحرخیزان سوی گردون نخواهد شدمرا روز ازل کاری بجز رندی نفرمودند
هر آن قسمت که آن جا رفت از آن افزون نخواهد شدخدا را محتسب ما را به فریاد دف و نی بخش
که ساز شرع از این افسانه بی​قانون نخواهد شدمجال من همین باشد که پنهان عشق او ورزم
کنار و بوس و آغوشش چه گویم چون نخواهد شدشراب لعل و جای امن و یار مهربان ساقی
دلا کی به شود کارت اگر اکنون نخواهد شدمشوی ای دیده نقش غم ز لوح سینه حافظ
که زخم تیغ دلدار است و رنگ خون نخواهد شد

می خواستم برخلاف اغلب که به دکتر احمدی نژاد پرداخته اند تحلیلی پیرامون آیت الله  هاشمی رفسنجانی و انتخابات سوم تیر بنویسم که به دلایلی پشیمان شدم. ما را از سوم تیر همین تفال بس است.

/ 18 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام اسرافيلی

به آخر غزال دقت کنید میفهمید سر یاری واسه چیه !دوست عزیز مگه شما این فال رو برای شخص زدید در جریان فرد وجود نداره

شمرشناسی

به همش يه جورايی ! اما بيشتر به اون لقبی که برای اون فردی که میخواستی تحلیل در باره اش بنویسی بر می گشت ... مدرسه ابتدایی ات کجا بوده؟ جسارتا ها !؟

محمد سرشار

سلام. اين ننوشتن ما از بي‌مرامي نيست؛ بيشتر از بي‌وقتي است! و اين ننوشتن شما از جناب هاشمي از رسوبات مؤتلفه‌اي بودن است!! وگرنه کدام حزب سياسي عمر مؤتلفه را پيدا مي‌کرد؟

مجید

منظورت اينه که چون قاليباف و لاریجانی جزو سيه چشمان نبودند رای نياوردند اخوی اين دکتر محمود اونقدرها نمی ارزه که حافظ رو خرجش کنی

سید علی

سلام اقا مهدی عزيز ديگه چی نگفته اقای بادامچيان به نظر من قاضی خداست نه ايشان ضمنا من خبرنگار جام جم تحلیل روز در جهرم هستم

ميرا

يه روز دوم خرداد و يه روز سوم تير ... روز بعدی کی هست؟؟؟

ميرا

از سويی چرا حرف حذف تعطيلی که ميشه صااف می افتيد به جان تنها تعطيلی کاملا رسمی ايرانيها ... يه چيز ايرانی که يه قسمت از سنت های ايرانيهاست يه قسمت از تنها شايد جمعی مردمی که روزهای جمعيشون خيلی کم هست ... ۵ روز تعطيلات ابتدای سال اين همه اذيتتون ميکنه ... از گرفتن هويت ملی اين مردم بی چی ميخواهید برسید ؟؟؟ چرا به بقیه تعطیلات با دلیل و بی دلیل کاری ندارید ... کی به شما گفته سیزده فروردین یه چیز خرافی هست ... روزی که ایرانیها ... ایرانیها با اون فرهنگ غنی و عالیشون به دامن طبیعت می رفتند رو خرافی می دونید ؟؟؟ اینکه تن به آب یکی از مظاهر پاکی خداوند می شستند و دل به سبزی طبیعت بکر می دادند ... اگر خرافات باشد پس باید هر چه از اعراب پابرهنه وحشی به این سرزمین رسیده را یکپارچه خرافات دانست ... .آنچه آزاردهنده است این قایم موشک بازی دائم است با قسمتی از فرهنگ ایرانی .. باورهای ایرانی ... یک بوم و دو هوایی که می کنید و بی اعتایی شما و همفکرانتان به همه باورهای قسمتی عظیم از مردمان سرزمینمان... .

ميرا

جالبه ... همين الان پست قبليتون رو خوندم راجع به حذف تعطيلات ... شايد بد نباشه تعطيلات کم بشه و اتفاقآ خيلی هم خوب هست ... برای ملتی که در بهترين شرايط کاری روز ی ۴۰ دقيقه کار مفيد انجام ميدند ... اما برام سوال هست که شما بر چه اصل و اصولی معتقد هستيد بايد تعطيلات ۲۹ اسفند حذف بشه ... ۲۹ اسفند روزی بود که برای اولين بار اين ملت بدون هيچ عامل خارجی بدون هيچ کمکی و همراهی يک چيز مهم رو به اثبات رسوند اينکه بعد ها اين اعوامل خارجی چه کردند مهم نيست اما حماسه حضور مردم اين سرزمين رو با بی اهميت جلوه دادن اين روز کم اهميت نشون نديد ... اگه با مصدق و همرزمان دلاورش مشکل داريد اگر حتی نمی تونيد حرمت دکتر فاطمی که شاه حضور دلاورانه اش رو و حرفهای جسورانه اش رو تاب نياورد تحمل کنيد چرا به استقامت يک ملت بی احترامی می کنيد ... .

محمد مهدی اسلامی

حضرت میرا. فکر می کنم نوشته ام را که معتقد بودم تعطیل کردن روزی بر اهمیتش نمی افزاید قبول نداشتید. در ضمن من نظرم را نسبت به تقدم و تاخر گفتم و نگفتم 29 اسفند روز مهمی نیست که اتفاقا در همین وبلاگ مقاله مبسوطی در همین باب نوشته ام. همه سنن گذشته هم از نظرم خوب نیست، من نوروز را دوست دارم و ارج می نهم ولی نحس شمردن روز سیزده به جهت متعلق دانستن آن به پنجه مسروقه را مضحک می دانم. در ضمن روز طبیعت هم به گمانم بیشتر روز شورش علیه طبیعت است. باور نداری از خانم ابتکار بپرس... من با 5 روز تعطیلات نوروز موافقم با 16 روز تعطیلات مخالفم... در جواب سوال اول هم باید بگم به گمانم با همین ترتیب روز بعدی میشه چهارم مرداد