تداوم مظلومیت پیامبر اعظم

252609212_7c4cd02530.jpg

زمين از نبود او تاريك و ظلمانى و در مصيبت حضرتش بهترين بندگان او محزون واندوهگين شدند و خورشيد و ماه پشت ابرهاى تيره و تار پنهان ، و به خاطر اين مصيبتستارگان از هم جدا و پراكنده شدند. اميدها نااميد، كوهها متزلزل ، حريم افراد شكسته، و گراميداشت و حرمتها پايمال شد.(1)

این جملات، بخشی از خطبه معروف بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره در رثای رسول اعظم صلوات الله و سلامه علیهما است. خطبه ای که در ابتدای آن صداى خود را به ناله اى دلخراش بلند كرد، مسجد لرزيد و حاضران به گريه افتادند.

عظمت فاجعه شهادت آن جناب را فقط معصومين عليهم ‏السلام درك مى‏كنند و در حقيقت درك  ما از بزرگى اين فاجعه عاجز و معلوماتمان ناچيز است. حضرت زهرا سلام الله‏ عليها در میان این خطبه که چند روز پس از شهادت پدر بزرگوارشان و در مسجد آن حضرت ايراد فرمودند، جمله ‏اى گفتند كه به عنوان كسى كه بهتر از هرشخصى عمق اين فاجعه را درك مى ‏كند، شايان دقت و تأمل و بررسى است. ايشان ضمن آن خطبه مى‏فرمايند: و اُزيلت الحرمة عند مماته فتلك و الله النازلة الكبرى و المصيبة العظمى؛ هنگام درگذشت آن جناب حرمت از ميان رفت، و به خدا قسم اين است مصيبت بزرگ و فاجعه جبران ناپذير.(2)

حضرت زهرا سلام الله عليها نفرموده‏اند مصيبت بزرگ، شهادت رسول خدا صلى الله عليه و آله است. آن حضرت فاجعه بزرگ را چيز ديگرى دانسته اند. فاجعه بى مانند و بزرگ بر اساس فرمايش ايشان شهادت رسول خدا صلى الله عليه و آله نيست، بلكه هتك حرمت رسول خدا صلى الله عليه و آله است. از طرفى آن جناب نفرموده اند: حرمت ايشان هتك شد، بلكه فرمودند: زائل شد واز ميان رفت.

در واپسین روزهای سال 1384 دشمنان اسلام با درک اهمیت حیاتی جایگاه رسول اعظم صلى الله عليه و آله با تلاشی مذبوحانه سعی  هتک حرمت نبوی داشتند و با انتشار کاریکاتورهای موهن و انتشار چند باره آن در رسانه های صهیونیستی به بهانه آزادی بیان بنا بر تخفیف جایگاه رفیع آن یگانه عالم را داشتند. در چنین شرایطی مقام معظم رهبری سال 1385 را به نام مبارک پيامبر اعظم (صل الله علیه و آله و سلم) مزین نمودند و فرمودند:" در اين مقطع زمانى، ياد و نام مبارك پيامبر اعظم از هميشه زنده‏تر است؛ و اين يكى از تدابير حكمت و الطاف خفيّه‏ى الهى است .امروز امت اسلام و ملت ما بيش از هميشه به پيغمبر اعظم خود نيازمند است." (3)

اهمیت شناخت رسول گرامی اسلام در غرب در پی این اقدام زیرکانه معظم له دو چندان جدی گردید تا آنجا که در مهد فتنه اخیر ، ترجمه دانمارکی «قرآن کريم» به عنوان بهترين و مطلوبترين هديه در کريسمس 2007 مورد استقبال قرار گرفت و  دومين رتبه را در فروش بهترين کتاب ادبي به خود اختصاص داد.

این نامگذاری می توانست جنبه های دیگری را نیز به خود اختصاص دهد " ملت و دولت ما در اين سال، بايد طورى عمل كنند كه با حكمت نبوى، با علم نبوى، با حكومت نبوى، با عدالت نبوى، با اخلاق و كرامت نبوى، با فروتنى و عزت نبوى و با جهاد و رحمت نبوى هماهنگ باشد ... امسال بايد يك خيزش، يك حركت بزرگ و يك گام بلند داشته باشيم." (4) اینک سال پیامبر اعظم در حالی با سالروز شهادت آن بزرگوار به پایان می رسد که کارنامه ما در مواردی که انتظار می رفت چندان درخشان به نظر نمی رسد. اگرجه در این کوتاه نوشته قصد ارزیابی کارنامه سال پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) را ندارم اما آنچه که بیش از پیش برای نگارنده سنگین به نظر می آید کوتاهی در شناخت ایشان حتی در ظاهر حیات ایشان است. اینکه همچنان از شهادت ایشان با عنوان "رحلت" یاد شود در حالی که بسیاری از شواهد خبر از مسمومیت ایشان می دهد. از بررسی حالات واپسین روزهای حیات جسمانی ایشان که در تاریخ آمده و بیانگر مسمومیت بوده است تا احادیث و روایاتی که دلالت بر این امر دارد. مگر از سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) چنین منقول نیست که به خانواده وخويشانشان فرمودند : انّي أموت بالسّم كما مات رسول الله صلي الله عليه واله وسّلم .من به واسطه سم از دنيا مي روم همانطور كه رسول الله صلي الله علي واله وسلم مسموماً از دنيا رفت. (5) روایتی که دلالت بر نوع شهادت، روز شهادت و ... دارد؟

ای کاش تا آن حد که در استفاده از لغت مقدس "شهید" برای از دست رفتگان در راه ماموریتهایشان در نظام اسلامی ( همچون مرحوم دادمان) اهتمام داشتیم درباره رسول گرامی اسلام نیز اهتمام می داشتیم.

---------

پی نوشت:

1-     این خطبه از سوی 92 راوی با 25طریق مختلف شیعه و سنی ذکر شده است. برخی کتب که به نقل این خطبه پرداخته اند: علل الشرايع شيخ صدوق، الشافى سيد مرتضى، الاحتجاج طبرسى، دلائل الامامة طبرى و شرح نهج‏ البلاغه ابن ابى الحديد و ...

2-     همان

3-     پيام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت حلول سال 1385

4-     بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در صحن جامع رضوى 01/01/1385

5-     مناقب شهر آشوب 4/8وراوندي در خرائج 1/241وبحار 43/327ح6و44/153ح23.

 

/ 2 نظر / 13 بازدید

باسلام از وبلاگ شما ديدن شود بسيار زيبا بود از شما دعوت می شود از از سايت ماديدن کنيد با تشکر روابط عمومی شرکت بين الملی آفتاب پايتخت http://www.sunprint.ir

خادم

با سلام جناب آقای محمد مهدی اسلامی این مطلب شما را با اجازه در شبکه پخش نمودم. یا علی.