حجاب و ايرانيان

اي پيامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو روسري هاي بلند خود را بر خويش فرو افكنند، اين كار براي اينكه (از كنيزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند بهتر است و (اگر تاكنون خطا و كوتاهي از آنها سر زده) خداوند همواره غفور و رحيم است. آیه 59 سوره مبارکه احزاب

* جایگاه حجاب در تمدن ایران

ایرانیان کهن آنگونه که از نقشهاي تخت جمشید و ديگر آثار باستاني بر می آید از دیر باز از "لباس بلند" و "روسری" استفاده می کردند. در تاریخ حکایت های بسیار از تقید زن ایرانی بر این امر آمده است؛ همچون اسارت دختران در "کسری" و مقاومتشان دربرابر تازیانه ها و کنار نزدن حجابشان تا آخرین لحظه و یا درخواست خشایارشا از همسرش که بدون حجاب در مراسم ازدواجشان شرکت کند و او هم نپذیرفت و از ملکه ی ایران بودن تا آخر عمر محروم شد.

این امر كه پس از اسلام بهينه گرديده بود، تداوم داشت تا ظهور طبقه "منور الفکر" در جامعه، که ترقی را در تقلید از غرب دید و مشروطه را به معناي تجدد خواهي  و بي‌حجابي را از مظاهر تجددخواهي قلمداد كردند و سرانجام رضاشاه كه ريشه‌دار بودن تفكر ديني و مباني ارزشي حاكم بر جامعه ايراني را مانعي جدي بر سر راه فرآيند مدرن‌سازي مي‌پنداشت، پس از تنها سفر خارجي‌اش به تركيه در 12 خرداد 1313، بيش از اندازه تحت تأثير اقدامات غرب‌گرايانه آتاتورك قرار گرفت و تغييرات عميقي نيز در روحيات و سياست‌هايش علي‌الخصوص درباره زنان و حجاب آنان بوجود آورد تا جایی که از آن پس تا پایان دیکتاتوریش حجاب ممنوع گردید.

جالب است كه اندكي پيش از اين «همفري» جاسوس معروف انگلستان در كشورهاي اسلامي در كتاب خاطرات خود به موارد متعددي از خصوصيات مسلمانان از جمله اعتقاد به مباني اسلامي، حجاب،خانواده و ... اشاره كرده و لزوم مبارزه با اين مباني و ارزشها را مورد تأكيد قرار داده است و از بي‌حجابي و برداشتن حجاب زنان و رواج بي‌بند و باري به عنوان يكي از مؤثرترين روشها در مبارزه با استقلال ملتهاي مسلمان ياد كرده است.

* انقلاب اسلامی و قانون حجاب

از نخستین روزهای انقلاب اسلامی ایران بحث قانون الزام حجاب به بحثی داغ تبدیل شده بود تا سرانجام در سومین بهار انقلاب به نتیجه رسید. از بهار 1360 كه قانون، زنان را به رعايت پوشش اسلامى فرا خواند، اجراى اين قانون فراز و نشيب‏هاى زيادى داشته است. در سال‏هاى جنگ تحميلى، شور و اشتياق دينى و انقلابى و حس نياز به وحدت در مقابل دشمن، حتى قبل از تصميم قانونگذاران، زنان مسلمان را يكپارچه و مشتاقانه به انتخاب پوشش اسلامى، نه فقط به عنوان انجام يك تكليف الهى، بلكه همچنين به عنوان پرچم دفاع از ارزش‏هاى اسلامى و فرزندان و شوهران‏شان كه در جبهه‏ها با خون خود از آن پاسدارى مى‏كردند، واداشت. پس از پايان جنگ تحميلى، و با توجه به تحولات فرهنگى و اجتماعى سال‏هاى پايانى دهه شصت شمسى و آغاز حرکت نرم دشمنان انقلاب که از فشارهای سیاسی،نظامی و اقتصادی نتیجه ای حاصل ننموده بودند به تدريج آثار تحوّل و تغيير علی الخصوص در حجاب ظاهر شد که برخورد های تند و خشن برخی که سالهای بعد داعیه اصلاح طلبی داشتند بر این آتش دمید و سرعت تغییرات را افزود.

در این میان صدا و سیمای جمهوری اسلامی که امام راحل آنرا دانشگاه می خواست و در بسیاری از فیلمها و سریالهای خود که به صورت غیر مستقیم القای مفاهیم می کند؛ نقشهای بدتر را به حجاب برتر و نقشهای برتر را به حجاب بدتر داد. زنان چادری را قشری ضعیف که همسرانی بزهکار دارند نشان داد و زنان بدحجاب را انسانهای دارای کمال؛ داستان سینمای ایران در دو دهه اخیر اسفناکتر است. کار به جایی رسیده است که صحنه هایی همچون آرایش کردن زنان (که در فرهنگ ما در برابر محرمان نیز انجام نمی گرفت) ، رقص زنان و... نیز به نمایش در می آید و بهترین نقشها را بدحجاب ترین زنان بازی می کنند.

از این دست دامن زدن به فرهنگ برهنگی در جامعه ما بسیار رخ داده است و در مقابل به جای برخورد فرهنگی یا به سکوت اکتفا نموده ایم و یا به برخوردهای فیزیکی.

* طرح مبارزه با بد حجابی

سالهاست که در آستانه فصل گرما که بهانه برای ولنگاران فراهم است ،ارگانهای قضایی و انتظامی (که ظاهرا تنها نهادهای اجرایی پایبند به آرمانهای انقلاب در این زمینه اند) با برقراری طرحهای کوتاه مدت سعی بر اصلاح بد حجابی جامعه می نمایند و در حالی در خیابان راه بر بدحجابان می بندند که رسانه های فرهنگسازمان به ترویج بدحجابی مشغولند. مگر نه آنکه در همین آخرین جشنواره ۵ سیمرغ بلورین وزارت ارشاد در زمان تصدي جناب آقای صفارهرندی به فیلمی رسید که در آن صحنه های مروج ابتذال فرهنگی بسیار است؟

ناصواب تر آنکه در اجرای طرح هایی از این دست، با رها کردن زود هنگام مراقبتها، همانند رها كردن کشی پس از كشيدن آن  عمل کرده ایم  و آستانه پوششی زنان پس از هربار رها سازی این طرح ها کوتاه تر و ناشایست تر گردیده است.

نکته دیگر آنکه در اجرای طرح هایی از اين دست كه كل جامعه را درگير مي نمايد، ابتدا باید همدلی حداکثری بین مسئولان برقرار گردد که مشاجره های آنان در منظر عموم به ناکارآمدی اینچنین طرح هایی می افزاید.

و در آخر بايد گفت نیروی انتظامی در اجرای چنین طرحی از بهترین راهکارها همچون ارشاد بهره می گیرد اما سخن اینجاست؛ ما که از ارشاد دختران در مدارس و دانشگاهها سرشکسته بیرون آمده ایم چگونه انتظار داریم با ارشاد در فضای رعب و تلخ بازداشت نتیجه ای حاصل گردد؟

لازم به تذكر مجدد است كه نگارنده معتقد شديد به ضرورت حضور حجاب در جامعه بوده و نگارش اين مقاله به منظور نگريستن به كارنامه آن بخش از نهادهايي است كه به هزار بهانه از وظيفه هاي خود شانه خالي كرده و همه بار اين عرصه فرهنگي را بر وجهه انتظامي آن استوار ساخته اند.

پیش از این هم در این باب نوشته ام و ان شاء الله باز هم خواهم نوشت.براي ديدن مقاله قبلي اينجا كليك نماييد.

/ 42 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داود روشنی

سلام.بس که همه مشکلات حياتی مان را حل کردند که ديگر مشکلی بزرگتر از حجاب برايمان نمانده است.مفاسد اقتصادی ريشه کن شد.آزادی بعد از بيان فوران می کند.با دنيا رابطه دوستی برقرار کرديم و قس علی هذا.زورشان به چند جوان بی دفاع رسيده وگرنه دزدها و مفسدين و فاسقين اصلی راست راست راه می روند و به ريش آنکارد نشده احمدی نژاد ها می خندند.به من هم سر بزن تا روشن شی.

آرش

دوست عزيز حجاب هيچ مبنای قرآنی ندارد. در زمان پيامبر مردم حجاز لباس زير نمی پوشيدند و مقيد به نمايان نشدن آلت تناسلی خود نبودند. پيامبر خون دل می خورد زن و مرد بپايند در مسجد موقع رکوع و سجود عورتشان نمايان نشود. اين نوشته هم درباره حجاب بد نيست بخوانيدک http://doust114.persianblog.ir/1384_12_doust114_archive.html#4741543

آرش

«بپايند =مواظب باشند» در کامنت قبلی.

خيابان شماره ۱۱

قضيه حجاب اجباری برای زنان از سوی مردانی اعمال ميشود که يا به توانايی خود در ارضا زنان (مادی و معنوی) اعتماد لازم را ندارند و يا نسبت به پايبندی زن خود به عهدی که با هم بسته اند مشکوک اند. (باز هم ممکن است از ضعف اعتماد به نفس سرچشمه گيرد يا واقعا زن خيانتکار باشد) در هر حال يک زوج سالم دارای روابط سالم جنسی و عاطفی هرگز ديگری را به انجام کاری مجبور نمی کند.

سيد مهدی

سلام اقدام فرهنگی در جامعه برای هنجار سازی بايد به صورت يکپارچه عمل شود و لحاظ کردن امور ايجابی در کنار حداقلهای سلبی امری بديهی می باشد. اين بی کفايتی جناب صفار هرندی وزير محترم ارشاد جمهوری اسلامی ايران است که نمی تواند هنجار انقلاب را در وزارت خانه خود حاکم کند. متاسفانه ادعا ها بيشتر از لياقتهاست. ضمنا آقا محمد مهدی من بی معرفت نيستم خودت می دونی همین رفقای ریش دار شما با من چه کردن که ديگه آفتابی نشم.

پانته‌آ

آن قدر چرند گفته‌ايد که آدم نميداند از کجا شروع کند و چطور سعی کند حاليتان کند که چرند گفته‌ايد، به فرض که به حالی شدنتان اميدی هم باشد. انگار آدم بخواهد به يک کور مادرزاد توضيح بدهد که رنگين‌کمان چيست. ولنگار زنان و دختران مردمند يا آن فاطمه‌کماندوهايی که در خيابان کشيک ميدهند تا ببينند کدام يک از آنها از خودشان زيباتر است و شهوت شما را ميجنباند تا او را کشان کشان به زندان ببرند؟ اگر ادعای فرهنگی بودن شما صحيح باشد، بايد آن فرهنگ را آتش زد و دور ريخت و سيفون را کشيد. بدبخت آن ملتی که فرهنگيش شما باشيد. يک فرهنگی که حتی قادر به کنترل پايين‌تنهء خود هم نيست و به همين دليل در کيسه کردن اجباری زنان و تحقير و توهين به آنها را راه علاج شهوت خود ميداند. خاک بر سر ما ملت ايران که اجازه داده‌ايم کارمان به جايی برسد که يک حزب‌اللهی هم جرأت کند خود را فرهنگی بنامد و ادعای فهم فلسفه داشته باشد و ادعای درک شعر حافظ که يک عمر از دست آدمهايی مثل او به عذاب بوده است و تازه پز هم بدهد که شفاف است، يعنی از بگير و ببند نميترسد! آخر آدم دردش را به که بگويد؟

ابراهيم

با سلام خدمت آقای اسلامی و کسب اجازه برای ورود به وبلاگ شما و بحث. بنده تمامی ۳۸ کامنت ذیل را بررسی کردم. و یک نتیجه گیری ساده از این قرار است : نظریه های شما در این مطلب واجد ۶۴٪ مخالفت و۳۲٪ موافقت خوانندگانتان بوده و ۴٪ مابقی هم شامل چند پیام بی تفاوت بوده است. خسته نباشيد.

اباشت بن شاون

با عرض سلام اگر شما يک ايرانی اسلامگرا هستيد واگر دغدغه اجرای احکام دينی را داريد... از شما مي برسم چرا چيزی در مورد هجوم به کوی دانشگاه و غصب اموال دانشجويان... در مورد اکاذيبی که از صدا وسيما بعنوان اخبار بخش ميشود وباعث رشد جهل ونا اگاهی ايرانيان می گردد... درمورد اهانتهائی که ماموران حکومت محبوب وولائی شما وتجاوز به حريم خصوصی مردم... چيزی نمی گوئيد؟ در دين اسلامی که نبی اکرم تاسيس نمود تمام اين موارد حرام است. کجای شما و ان رژيم ضاهرا اسلامی شما دغدغه دين داريد؟ بدانيد بازی با احکام اسلامی که رژيم ضد دين شما ميخواهد برای ۳۰ سال اجرا کند بهضرر خودتان تمام خواهد شد. اصولگرايان نه دغدغه دينی دارند و نه ملی.. حجاب ور عایت ان توسط خانمهای محترم ایرانی به دیکتاتورهای ضاهرا مسلمان ربطی ندارد. به اقای ضرغامی بگوئید دروغهای بیشتری به نام اخبار نشان دهد. در اسلام شما که بیامبرش اقای خا منئه ای است این مطالب و دهها کار حرام دیگر به فتوای معظم له موجب قرب الهی می گردد! این رژیم هم به مانند حکومتهای اموی وعباسی محکوم به فنا است. به امید ا

محمد مهدی اسلامی

جناب اباشت بن شاون ظاهرا آدرس وبلاگ را اشتباه زده اید. اصلاح فرمایید تا بیشتر آشنا شویم

كيومرث

فقط از يك بعد و آن هم از منظر افكار خودت مقاله را نوشتي شايد افرادي با طرز فكر شما موافق باشند ولي بسياري هم با افكار شما مخالفند و ... در ثاني كجاي اسلام حجاب برتر و بدتر را معرفي كرده جز اين است كه در نظام جموري اسلامي از طرف بعضي ها اين موضوع طرح مي شود و افرادي هم مثل طوطي آن را تكرار مي كنند و نكته بعدي اينكه در اسلام براي از مچ پا به پايين و مچ دست تا خود دست نيامده كه بايد پوشيده باشد حالا اگر شما كاسه داغ تر از آش هستيد مي توانيد بفرماييد ما اين جوري دوست داريم كه همه زنان ايراني داخل چادر مشكي باشند يا مي توانيد مثل طالبان يك روبنده هم براي آنان طراحي كنيد و آن را به خورد جامعه بدهيد و...