ریشه یابی سبقت از تندروها


روزنامه اعتماد ملی اما همچنان تاخت و این بار از زبان یکی دیگر از چهره های نزدیک به کروبی اهانت هایی را به شخص دوم کشور روا داشت که خود نیز در صحت مبانی آن تردید داشت. به بیان دیگر، فحاشی و هتاکی علیه مقامات در این روزنامه آنقدر کم هزینه شده است که یک نفر به راحتی آنچه را که خود نام شایعه بر آن می نهد، با ذکر جزئیات نقل می کند و در نسبت دادن دروغ به رئیس جمهور از امام زمان(عج) و رهبری نیز هزینه می کند و تنها با بیان اینکه " آیا این نقل قول‌ها و شایعات در محافل خصوصی و عمومی راست است یا دروغ؟ " از کنار این همه افترا می گذرد و در ادامه می گوید "خواهش می‌کنیم خیلی صریح و شفاف پاسخ دهید و از کلی‌گویی یا فرافکنی یا متهم کردن دیگران پرهیز کنید."
جالب اینجاست که اتهاماتی که در این نوشته به احمدی نژاد وارد شده آنقدر مسخره است که تصور آن موجب تصدیق کذب بودن آن می شود، ولی با این حال دکتر احمدی نژاد به برخی از همین شایعات نیز در یادداشت 20 روز قبل خود پاسخ مبسوط و مبنایی داده بود و با بیان برخی مثال هایی که در این نوشتار هم بدانها اشاره شده بود، تاکید کرده بود دیدگاه او نه اینچنین، بلکه آنگونه است که روایات به ما آموخته است. موضوعاتی که با تحریف و مغلطه های رسانه ای تبدیل به همان شایعات مضحک گردیده است.
جالب تر اینکه او در شرایطی به تکرار این شایعات پرداخته و حتی آنها را پروارتر ساخته که خود معتقد است " چنین شایعاتی اعتقادات مردم و نسل جوان را تضعیف می‌کند و مورد استهزا و تمسخر دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه و دشمنان اسلا‌م و تشیع قرار گرفته است."
اگرچه این نوشتار در رسانه های گوناگون مورد انتقاد قرار گرفته است، اما آنچه به نظر می رسد مورد غفلت واقع شده علل چنین برخوردهایی است که شاید بتوان در این زمینه چند گمانه را مطرح ساخت.
اولین گمانه که به ذهن متبادر می شود انتخابات سال آینده ریاست جمهوری است؛ چرا که این روزنامه ارگان حزب اعتماد ملی است و گویا تلاش دارد به هر قیمت که شده اعتماد مردم به رییس جمهور را متزلزل سازد تا نامزد حزب خود را بتوان از این طریق بالا آورد. اما بی شک اگر چنین گمانه ای درست هم باشد بی شک نتیجه معکوس خواهد داد؛ زیرا این روزنامه کار را از تضعیف رییس جمهور به مرحله توهین به مردم و علمای بزرگی همچون آیت الله مصباح یزدی رسانده که هم برای مقصودش لازم نبود و هم به نفرت مردم از این توهین ها و تضعیف حزب متبوعش خواهد انجامید.
گمانه دیگر آن است که کسانی که از سوی کروبی به علت تندروی طرد شده بودند در سدد انتقام بر آمده اند. به این شیوه که با حضوردر دایره نزدیکان کروبی و تکرار مکرر نکات تحریف شده از رییس جمهور ، آنها را تا آن اندازه عصبانی کنند که بدون توجه به آنکه سخنان این افراد با چه قصدی بیان شده و از چه میزان صحتی برخوردار است به میدان آمده و به انتقاد شدید از هر آنکس که در به قدرت رسیدن احمدی نژاد سهمی داشته انتقام بگیرند. از مردم تا علمایی که با روشنگری های خود راه را نشان داده بودند. این گمانه از آنجا شکل می گیرد که مشابه این سخنان را (البته نه با این انسجام) بارها در میان اخبار داخلی حزب مشارکت و سازمان مجاهدین که بر روی سایتها نزدیک به آنها آمده است را دیده ایم. با این حساب هم بحث تندروی خود را لوث کرده اند و هم این سخنان را بمثابه دینامیتی برای تخریب کروبی که این روزها مواضعش برایشان بسیار آزار دهنده است به کار برده اند.
شاید گمانه ای دیگری نیز مطرح باشد که در صورت ذکر آن به توهمات دایی جان ناپلئونی محکوم شویم. گمانه ای که بارها در تاریخ کشورمان و دیگر کشورها مشابه آن به اثبات رسیده است؛ تلاش بیگانگان برای تشدید اختلافات تا سطح هتاکی و کدورت های غیرقابل ترمیم میان کسانی که روزی در صف واحد در برابر استکبار و استعمار جنگیده اند.
به نظر می رسد این گمانه ها قابل جمع هم هستند، و شاید گمانه های دیگری نیز در میان باشد اما آنچه مسلم است اگر این واقعه ریشه یابی و درمان نشود ، تا خردادماه 1388 شاهد مراتب تند تر و هتاکانه تر آن نیز خواهیم بود.

/ 0 نظر / 7 بازدید