مقاومت و پیروزی

هنوز شادابی پیروزی اعجاب انگیز رزمندگان اسلام در فتح خرمشهر در سالگرد ۳ خرداد در چهره مردم دیده می شود. واقعا یکی از اعیاد ملیمان است که اغلب سلیقه های سیاسی هنوز آنرا بزرگ می شمارند. خواستم چیزی بنویسم دیدم همه نوشته اند گفتم تنها جملاتی از پیام امام پس از اعلام پیروزی را بیاورم:"اینجانب با یقین به آن‌كه ما النصر الا من عندالله از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح، كه دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و كشور بقیه‌الله الاعظم - ارواحنا لمقدمه الفداء - را از چنگ گرگان آدمخوار كه آلت‌هایی در دست ابرقدرتان خصوصا آمریكای جهانخوارند بیرون آورد و ندای «الله اكبر» را در خرمشهر عزیز طنین‌انداز كرد و پرچم پرافتخار «لا اله الا الله» را بر فراز آن شهر خرم - كه با دست پلید خیانتكاران قرن به خون كشیده شده و «خونین شهر» نام گرفت - [بیافراشت] تشكر می‌كنم. و آنان فوق تشكر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و برپاكننده‌ی عدل الهی در سراسر گیتی _ روحی لتراب مقدمه الفداء _ می‌باشند. آنان به آرم ما رمیت اذ رمیت ولكن الله رمی مفتخرند. "

****

برای ستون روزهای همشهری جوان مطلبی درباره 4 خرداد نوشته ام که با حسن اتفاق مقارن روز مقاومت و پیروزی در ایران است. 25 می (4خراد) روز مقاومت و پیروزی در لبنان:

"... ما لبنان را اشغال كرده بوديم اما در حقيقت اين لبنان بود كه ما را در خود گرفتار ساخته بود. اوايل سال 1982 كه برگه فراخوان به خدمت در ارتش به دستم رسيد، آريل شارون وزير دفاع بود و گمان مي كرد مي توان با يك حمله گسترده و روي كار آوردن دولت حامي اسرائيل، مشكل لبنان را حل كرد اما طرح بزرگ او شكست خورد. ما به جاي ايجاد تغييرات در لبنان، خود را در باتلاق اين كشور فرو رفته يافتيم . عقب نشيني از جنوب لبنان بسيار دردناك بود . " اينها جملاتي از کتاب خاطرات يك سرباز بازنشسته  ارتش اسرائيل در سالهاي 1982 تا  2002 است. خاطرات او مربوط به اولين شکست اسراييل  پس از پنج پيروزي بزرگ بر ارتش هاي عربي است. زماني كه مذاكرات عرفات و مسئولان آمريكايي و اسراييلي براي حل كشمكش خاورميانه، راه به جايي نبرده بود و ارتش اسراييل پس از تلفات گسترده در عملياتهاي استشهادي حزب الله در حركتي يك‌جانبه و بدون گرفتن كمترين امتيازي، در بامداد 24 مي 2000  از اراضي اشغالي جنوب لبنان عقب نشيني كرد و به جز مناطق محدود مزارع شبعا، نيروهاي خود را از همه مناطق تحت اشغال عقب كشيد و دولت لبنان بعد از آن ، 25 مي را روز مقاومت و آزادسازي اعلام نمود. اين اقدام باعث شد تا سيد حسن نصرالله به محبوبيتي بي‌سابقه در ميان اعراب دست يابد، تا اين كه به عنوان مهم‌ترين شخصيت جهان عرب شناخته شود و تلويزيون ماهواره اي المنار حزب الله مقام اول در بين شبکه هاي ماهواره اي از نظر تعداد بينندگان عرب را در آن سال پيدا کند. از سوي ديگر، حزب‌الله لبنان با تكيه بر اين موفقيت، توانست حضور خود را در عرصه سياسي لبنان تقويت كند تا جايي كه علاوه بر حضور پرتعداد در پارلمان لبنان، سكان تعدادي از وزارتخانه‌ها را نيز به دست گيرد.

اين پيروزي حاصل هجده سال مقاومت بود که نقطه سرآغازش 11 نوامبر 1982 و عمليات "شهيد احمد قصير" است، اندکي پس از اشغال جنوب لبنان توسط اسراييل؛ عملياتي كه منجر به كشته شدن 76 افسر و سرباز اسرائيلي شد. امام موسي صدر، شهيد سيدعباس موسوي ، شهيد شيخ راغب حرب ، سيدحسن نصرالله چهار چهره سرشناس حزب الله در اين سالها بودند.

 

/ 7 نظر / 6 بازدید
الهام

سلام امنيت زمانی بايد حفظ شه که در خطره نه اينکه وسيله ی توهين به شعور مردم باشه !وضعيت مردم لببنان در سالهای آخير وظعيتی ناپايدار بوده و خيلی دوست دارم با فضای اونجا از نزديک آشنا شم

دانشطلب

سلام مطلب ات را خواندم کوتاه و خیلی خوب بود راجع به آن حاشیه ات هم واقعا تعجب می کنم! شما چه جور آدمهايی هستيد؟ یعنی چه فکری راجع به حقير کرده ايد؟

fpr

سلام. مطلبت هم چنان پاستوریزه است. ولی خوب بود.