تنها راه آمریکا برای مذاکره با ایران

رابطه بين يك ملت بپاخاسته براي رهايي از چنگال چپاولگران بين‌المللي با يك چپاولگرعالم‌خوار ، هميشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما اين قطع رابطه را بهفال نيك مي‌گيريم ؛ چون كه اين قطع رابطه دليلي بر قطع اميد آمريكا از ايران است من كرارا گوشزد نموده‌ام كه رابطه ما با امثالآمريكا ، رابطه ملت مظلوم با جهان‌خواران است.

این جملات بخشی از پيام  بنيانگذار جمهوري اسلامي ایران خطاب به ملت ايران پس از انتشار خبر قطع رابطه آمريكا با ايران در تاریخ 19 فرورين سال 1359 است. اینک 27 سال از آن اتفاق تاریخی می گذرد و همانگونه که امام راحل پیش بینی کرده بود این قطع رابطه آثاری نیک برجای گذاشت. تنها نگاهی به صنایع نظامی کشور که برخی در دنیا نحصر به فرد است و مقایسه آن با زمان رابطه که کاملا وابسته به آمریکا  و غرب بود، و یا پیشرفت کشور در صنعت، سد سازی و ... که به برکت خود اتکایی بروز یافت بیانگر میمنت این قطع ارتباط بود. اما مدتی است سخن از برقراری رابطه با آمریکا و بررسی منافع و ضررهای آن نقل محافل سیاسی شده است. با این تفاوت که ایران 1386 کشوری مستقل است که نقشی جدی در عرصه های بین المللی دارد.

زمزمه برقراری رابطه با آمریکا اندکی پس از انتخابات دوم خرداد 1376 آغاز شد تا سرانجام هجدهم دي ماه 1376، سيد محمدخاتميدر يک گفتگوي طولاني باکريستين امانپور، خبرنگار CNN ، فصل جدیدی از روابط خارجی ایران را به نمایش گذاشت. در اين گفتگو خبرنگار CNN از شعار مرگ برآمريکا،سوزاندن پرچمآمريکاو گروگانگيري سخن گفتورئيس جمهور ايران پاسخ داد:" من مي گويم که مسائل را بايد با همه جوانب و ريشههايش يافت. اگر شعاري در ايران داده مي شود شما بعنوان يک خبرنگار از همه کساني کهشعار مي‌دهند بپرسيد که آيا شعار آنها متوجه مردمآمريکااست؟ همه خواهند گفت،نه تنها ، به مرگ مردمآمريکاراضي نيستيم، بلکهآنها را مردم بزرگي مي دانيم. حتي منظور، نابودي و براندازي حکومتآمريکاهم نيست بلکه سمبلياست از مرگ نوعيرابطهميان ايران وآمريکا است " خاتميسپس درباره احتمالمذاکره با سياستمداران آمريکايي به خسارتهاي تاريخي کهآمريکابه ايران وارد کردهاشاره کرد و گفت:« دولتآمريکابه صراحت اعلام کردهاست که در کودتاي سال 1332 عليه دولت ملي مصدق شرکت داشته و دولت ايران را سرنگونکرده و بلافاصله بعد ازآن، حکومت کودتا را با چهل و پنج ميليون دلار وام تقويت کردهاست. دولتآمريکاقانونکاپيتولاسيون را بر ما تحميل کرده است. بعد از انقلاب رفتاري که دولتآمريکاداشته است، رفتاريمتمدنانه نبوده و با ما دشمني کرده است... بي اعتمادي بسياري وجود دارد. اگرمذاکره براساس احترام متقابل نباشد، هيچ وقت آن مذاکره به نتيجه نمي رسد... در اين ديوار بلند بي اعتمادي اولاً بايد رخنه اي ايجاد شود تازمينه اي براي تغيير وضعيت و مطالعه در وضعيت جديد پيش بيايد.»

در واكنش به این مصاحبه مککوري، سخنگوي وقت كاخ سفيد، سخنان رئيس جمهور ايران را مثبت ارزيابي كرده و حتي قدرداني كلينتوناز آن را علام مي‌كرد؛ اما دولت ایالات متحده هيچ گام عملي و روشني براي اعتمادسازی پيشنهادنكرد. اين سردرگمي و عدم نمايش حسن نيت در دولت دموكرات كلينتون موجب شد بعدها بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی آمریکا ابراز ناخرسندی خود را با رسانه ها درمیان بگذارند.

سخنان خاتمی در داخل کشور مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت؛ اگرچه وجه غالب انتقادها درباره ادبیات سیاسی به کار رفته همچون تمدن بزرگ دانستن کشور تازه تاسیس آمریکا و یا به کار گیری کلمه شهید برای رییس جمهور مقتول آمریکا بود اما به باز کردن باب مذاکره نیز یکی از انتقادهای سیاسیون بود. رهبر فرزانه انقلاب در نماز جمعه 26/10/1376 درباره این مصاحبه چنین فرمودند:" در آن مصاحبه، همه‌ى مواضع اصولى ما در زمينه‌ى رابطه با امريكا و اسرائيل به خوبى بيان شد. همه‌ى مطالبى كه بايد بيان مى‌شد، بيان شد؛ من با دقّت گوش كردم. آنچه درباره‌ى مذاكره با امريكا لازم بود گفته شود، گفته شد؛ آنچه راجع به رابطه با امريكا لازم بود گفته شود، گفته شد؛ آنچه راجع به اسرائيل، راجع به مبارزان فلسطينى و بعضى قضاياى داخلى لازم بود گفته شود، بيان شد و خيلى خوب بود. من دعا كردم؛ هم ايشان را، هم وزير امور خارجه را، و هم بعضى مسؤولان ديگر را كه در اين زمينه‌ها مواضع خوبى گرفتند. حال چيزهايى هم ممكن است مربوط به سلايق و لحنها باشد؛ با آنها كارى نداريم. آنچه اصولى و مهم بود، همين مسائل مربوط به رابطه و مذاكره و حكومت صهيونيستى بود، كه اينها خوب گفته شد و مطالب خوبى بود. حال دشمن اگر نخواهد كه به اين حرفها - كه برخلاف ميل اوست - اعتراف كند، دشمن است ديگر؛ ما از دشمن چه توقّعى داريم؟ ما بايد خودمان بفهميم كه هدف و غرض دشمن چيست."

اما آنچه در عمل واقع شد آمریکا حاضر به پذیرفتن اشتباهات خود نگردید و همچنان با خوی استکباری به دنبال مذاکره بود. رهبر معظم انقلاب در نخستین روز سال 1377 با اشاره به این رفتار آمریکا چنین فرمودند:" آمريكاييها خودشان مى‌خواهند اين طور وانمود كنند كه اگر ملت ايران با ما رابطه برقرار نكند، منزوى مى‌شود! ما با امريكا، رابطه هم برقرار نكرديم، رابطه را هم رد كرديم؛ نه كه منزوى نشديم، بلكه در قضيه‌ى اجلاس سازمان كنفرانس اسلامى در تهران و يك قضيه‌ى ديگر قبل از آن، همه‌ى دنيا گفتند كه آمريكا در مقابل ملت ايران منزوى شد! ايستادگى يك ملت، موجب انزواى او نمى‌شود، بلكه بيشتر موجب عزّت او مى‌گردد. همچنان كه رابطه با دولت آمريكا يا هر دولت ديگر هم هيچ گره‌اى را از كار ملتى كه خودش نتواند دردهاى خود را علاج كند، باز نمى‌كند."

اگرچه هیچگاه بحث مذاکره با آمریکا از سوی عده ای به فراموشی سپرده نشد اما رونق آن در افکار عمومی به سردی گرایید تا سرانجام با پیچیده شدن اوضاع منطقه و با توجه به حضور آمریکا در افغانستان و عراق بار دیگر بحث مذاکره از سوی آمریکا به میان کشیده شد. جالب تر آنکه برای این تقاضا پیش شرطهایی نیز تعیین گردید.

این موضوع که مورد علاقه رسانه های جهان است  با برگزاری اجلاسهای امنیتی عراق بار دیگر رونق گرفته بر صدر اخبار روزنامه های غربی نشست. اجلاسهایی که با تاخیری دو ساله و بعد از تغییر چند فرمانده آمریکايی برپا شد و رسانه ها آنرا  تائیدی بر اهمیت و نقش ایران در منطقه دانستند و نوشتند واشنگتن با به رسمیت شناختن قدرت و اهمیت ایران خواهان پایان خصومت ها است. این اجلاسها تنها گامهای کندی در این راستا بود. منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران پيش از آغاز اجلاس شرم الشیخ در پاسخ به این هیاهوی رسانه ای امکان مذاکره با مقامات ارشد آمریکایی در جریان اجلاس را رد نکرده اما در عين حال گفته بود: "طبیعتاً مسائل مهمی مانند وضعیت عراق یا اختلافات طولانی بین ایران و آمریکا را نمی توان با شتاب حل و فصل کرد". دکتر احمدی نژاد، نیز گفته بود: "ملت ايران از گفتگوی صادقانه استقبال می ‌کند."و در عین حال هشدار داده بود: "اگر فكر می ‌كنند چون نتوانستند از طريق فشار و تبليغات حق ملت ايران را ضايع كنند، با مذاكره و گفتگو می ‌توانند به هدفشان برسند، اشتباه می ‌كنند".

آنچه مسلم است از تلاش ده ساله اخیر آمریکا برای مذاکره با ایران و پاسخهای مسئولین کشور از سلیقه های سیاسی گوناگون چنین به نظر می رسد که کاخ سفید تنها در صورتی در این مسیر موفق خواهد بود که مذاکره براساس احترام متقابل بوده و رفتارهای اعتماد ساز جدی از خود بروز دهند. بی شک موضع اخیر رایس که پس از بیان اینکه " آمريکا تصميم گرفته است که در مورد امنيت در عراق، با ايران وارد گفتگو بشود... از مدت ها پيش مجراهاي گفتگو بازشده بود و به نظر مي رسد که زمان مناسب براي فعال کردن آن فرا رسيده است. " ، باردیگر تهران را به حمایت مالی و تسلیحاتی از شورشیان عراقی متهم کرده است کمکی به پیشرفت این مسیر نخواهد کرد. ايران بارها در مقام حل مشكل مردم عراق با اشغالگران به مباحثه غير رو در رو پرداخته و اينبار احتمال مباجثه رودررو مي رود. اين امر بي شك جداي از مذاكره آمريكا با ايران بر سر مشكلات دو كشور است. آمریکا اگر خواهان بهبود روابط با ایران است باید رفتار استکباری خود را کنار بگذارد.

****

بعد التحرير: اين مقاله را براي يكي از نشريات الكترونيك تازه تاسيس اصولگرايان نوشتم. سردبير مربوطه تاكيد داشت شنيده ايم مقام معظم رهبري موافق مذاكره است و خلاصه مقاله ما توسط آنها منتشر نشد. جالب اينكه دقايقي بعد از اينكه مطلبم را بر روي وبلاگ گذاشتم سخنان اخير رهبر فرزانه انقلاب در اخبار 14 بيان گرديد كه هنوز سايت رسمي ايشان پوشش نداده بود. اين بخشي از نگاه رهبري به موضوع مذاكره با آمريكا در سخنراني امروزشان: " مذاکره با دولت مستکبر زورگویِ توسعه طلبِ استعمارگرِ آمریکا. آنهم در دورهدولت‌مردان و دولت‌زنان کنونی آن که در بی‌پروایی و گستاخی روی همه اسلاف خود راسفید کرده‌اند.... با منطق قوی مردوداست و آنچه که مسئولین ما درباره مذاکره گفتند این است که آمریکا به وظایف خود بهعنوان اشغالگر عمل نمی‌کند و راه استقرار امنیت در عراق را نه تنها سد کرده استبلکه علیه دولت منتخب عراق نیز توطئه می‌کند تا آنرا سرنگون کند. ما نسبت به مسائلعراق بی تفاوت نیستیم و مسئولین ما می‌خواهند با مسئولین آمریکایی بنشینند و اینمسئولیت را به آنها یادآوری کنند. "

 

 

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد مهدی اسلامی

سلام. برادران حزب الله بالاخره همه ما اشتباه داريم. يک اشتباه را نمی شود پای هميشه افراد نوشت و من به همين دليل اسم نياوردم. بنده گمان می کنم ولايت پذيری خاتمی از بسياری از ما که نظر رهبر را به خاطر منافعمان تفسير به رای می کنيم بيشتر بود. اگرچه معتقدم عملکرد بد خاتمی مشکلات بسيار برای کشور پديد آورد ولی دليل نمی شود خوبی هايش را نديده بگيريم. اتفاقا به صورت گذری ۲ انتقاد هم کرده ام اول اينکه آمريکا تمدن بزرگی نيست و دوم استفاده از لفظ شهيد و .... اما آقای هاشمیِ: به گمان من در حوزه سيستم دقيقی برای اين الفاظ وجود ندارد. برخی اساتيد حوزه که بيش از ده سال درس خارج در قم داده اند را حجت الاسلام می گويند در حالی که به برخی به دلايلی ديگر آيت الله... من هم با توجه به میزان رواج آيت الله برای ايشان به کار بردم. در ضمن در حقيقت معنا حجت الاسلام از آيت الله معنی بهتری دارد ( همه ما نشانه ای از خداييم) راستی نوبت بندی کنار صفحه هم بر اساس اولويت نيست اما به گمان من اگر اولويت بندی هم بود خيلی غلط نبود.

محمد مهدی اسلامی

اما آرش عزيز من يک پيشنهاد به شما داشتم که پاسخ نداديد. چرا وبلاگ نمی زنيد که راحتتر با نظرات شما آشنا شويم و بهتر گفتگو کنيم. شما که خوب وقت می گذاريد. به نظر من در سياست هم حلال و حرام داريم. قاعده نفی سبيل که ديگر از قرآن استنباط شده است و شما نبايد به آن اشکال داشته باشيد. به نظرم رفتارهايی که نام برديد هم همه بر همين مبنا بوده... اينکه امام گفت راه قدس از کربلا می گذرد يک استراتژی بود برای آنها که همزمان می خواستند هم با عراق و هم اسراييل بجنگند و امام گفت اول پيروزی بر عراق و چون حاصل نشد نوبت به بعدی نرسيد. من گمان نمی کنم هنوز هم آل سعود را بخشيده باشيم ولی مگر نمی شود با کشوری در عين وجود دلخوری رابطه دیپلماتيک داشت. آن غربی که با احترام از آن ياد می کنيد مگر در اوج جنگ سرد با شرق ارتباط نداشت... بگذريم راستی آرش خان اين مطلب راست کار خودت است: http://www.rasanews.com/Negaresh_site/FullStory/?Id=7817

باورهای يک ....

سلام آقای اسلامی خيلی دوست دارم ارتباط وبلاگی با شما داشته باشم و نظرات و ديدگاه های خويش را منتقل کنم ولی وقتی نوشته ها و جهت گيری های شمارا می بينم احساس می کنم الحمد الله به بلوغ فکری و سياسی رسيده ايد و من تنها می توانم تحسین و تقدیر کنم و اگر به همين صورت ادامه دهيد موفقيت های بيشتری کسب می کنيد . در باره حجاب بانوان که علاقمند به ديدگاه حقير بوديد ٫ بايد اعتراف کنم که جان کلام را رهبر و مرشد ما بيان کرد و سخن گفتن فردی چون من بايد خيلی ضايع باشد و اساسا کسی برايش اهميتی قائل نشود . ولی بايد توجه داشت که افراط و تفريط در رفتارها ٫ به خصوص رفتار قالبی ماموران و مسئولان امنيتی زيان هايی را متوجه رويکرد مردم به نظام می نمايد و راه ميانه که سفارش معصومين(ع) است می تواند بسیار کار گشا باشد .

میرا

چرا ميام وبلاگ شما؟؟؟ نميدونم ... شايد متوجه بشم بلاخره کدوم عقيده صحيح تر هست عقيده من در اينکه اصلآ من و شما در افکار در تضاد کامليم يا اينکه نه نظر شما که شباهتهای هست ... در مورد مطلب شما هم ترجيح ميدم اظهار نظر نکنم ... موفق باشيد.

بوي خاك

جناب اسلامي! شما خيلي مطلق به مسئله نگاه كرده‌ايد. اگر پيشرفت‌هاي ما در برخي حوزه‌ها كه نام برديد مديون قطع رابطه آمريكا با ايران باشد بنابراين بالطبع، تمام پسرفت‌ها و احيانا درجا زدن‌هاي ما پس از قطع رابطه هم كه البته يكي دو تا نيست، به همين علت است. فكر نمي‌كنيد اساسا ترسيم يك كشور خارجي به عنوان دشمن و القاي اين نكته به افكار عمومي كه اين ديو پليد سالها است كه تمام امور كشور و مردم خودش را رها كرده تا فقط به ما ضربه بزند،‌دور از واقعيت باشد؟؟!

مجید

..داداش خدا وکيلی اگه خاتمی همچين کاری می کرد چی می شد

مهديه

می گویند : الهام گفته بدلیل اعتماد مردم به دولت نهم , این دولت شایستگی مذاکره را دارد!!! خب علی القاعده ماهم بايد اطمينان کنيم ديگه !

fpr

با سلامِ؛ در مورد هاشمی حرف اون بنده خدا رو قبول دارم. آرش هم که نمی دونم رو کدوم منطق حرف می زنه و در این باره با پیشنهاد شما برای ایشن موافقم. مثل آواره ها میاد نظر می ده می ره. یه وبلاگ مجانی بزن داداش توش کتاب بنویس. ما هم مب خونیم نظر میدیم. به بوی خاک هم باید بگم گرچه تو مملکت ما یک عده توهم توطئه دارن و از گرونی مسکن تا سیب و پرتقال شب عید رو به استکبار وصل می کنن ما که خوشمون نمیاد دشمن داشته باشیم ولی چه کنیم که داریم. ما دوست نداریم فقط ذلیل باشیم. به مهدیه هم باید بگم که اگه اینطور باشه باید با گرونی مسکن هم کنار بیایم چون کار دولت برگزیده از مردمه. اما دوست عزیز جناب اسلامی؛ مطلب خوب اما پاستوریزه ای بود. فقط دو خط مطلب خواندنی داشت. گرچه با حرای شما موافق بودم اما با سبک نوشتنت اصلن. ببخشید دخالت کردیم و جواب دادیم به دوستان

الهام

سلام در اوضاع شلام شوربای سياست خارجی ما گويی توجه به منطق واصول دیپلماسی خارجی مدتی است به فراموشی سپرده شده پس در اين مورد هم منتظر حرکت محير العقول باشيم اما مذاکره بايد بر اساس اعتمادی باشد که ذاتا وجود ندارد