نظرات دوستان درباره حجاب و ایرانیان

سلام.

اقرار می کنم از این همه مشارکت در بحث حجاب و ایرانیان شگفت زده شدم. بخشی از آن بر می گردد به محبت دوستانی همچون محمد جواد روح، کلاشینکف، دانشطلب و ... که به این مقاله لینک دادند. از اظهار نظر همه دوستان ممنون.

همانطور كه معلوم است افرادی با نگاه هاي متفاوتی اظهار نظر کرده اند که در قالب چند خط نمی توان به مباحثه نشست. اما نتوانستم با سکوت از کنار آنها بگذرم. پس کوتاه به چند اظهار نظر پاسخ می دهم:

۱- من گمان مي كنم مشكل امروز اين است كه نه حكومت به طور كامل در امور اجتماعي دخالت مي كند و نه آنكه كامل كنار مي كشد. عقیده من این است که اسلام دینی با شئون حکومتی است ( چند پیامبر سراغ دارید که مثل رسول اکرم به تشکیل حکومت دست زده باشند؟) و اگر این را بپذیریم باید در مسائل اداره جامعه بروز داشته باشد. به عقیده من  اسلام سکولار یک دین بشر ساخته است.

2-  ما عادت کرده ایم هرگاه نظرات رهبری را نپسندیدیم در قالب تفسیرهای جالب آنرا نادیده بگیریم. اتحاد ملی را ایشان اینگونه تعریف کرده است: ما اگر بخواهيم اتحاد ملى و انسجام اسلامى تحقق پيدا كند، بايد بر اصولى كه بين ما مشترك است، تكيه كنيم. نبايد خودمان را سرگرم فروعى بكنيم كه مورد اختلاف است. ( سخنرانی در حرم مطهر امام رضا ۱/۱/۸۶)

۳- بنده سعی کرده ام شفاف باشم. چه در راه اندازی سایت که بر خلاف برخی دوستان هم نام و هم عکس خود را زده ام؛ چه در اظهار نظر ها . مقاله هایم هم اغلب با نام چاپ می گردد و در موارد استثنا هم ضرورتهایی بوده است. ( در پاسخ به دوستی که گفته بود در هفته نامه بی نام می نویسی)

۴- این مقاله را برای هفته نامه شما نوشته بودم که مورد پسند قرار نگرفت و چاپ نشد؛ لذا این تحلیل جناب روح که نگاه من به این موضوع را منطبق بر موتلفه دانسته بودند نادرست است. حزب موتلفه اسلامی بر مبنای خرد جمعی اداره می گردد و بسیار طبیعی است که افراد برای خود نظرات شخصی داشته باشند.

۵- آنچه از تاریخ بر می آید ایرانیان حجاب داشته اند و حتی اشراف روبنده می زدند ؛ حضرات مسعود و مزگان و ... می توانند به تاریخ ویل دورانت مراجعه نمایند.

۶- خدمت دایی گرامی هم باید عرض کنم مدل موی بنده تابع ریختگی آن است. لذا نمی توانم از مدل موی شما استفاده نمایم در ضمن بنده ریشهایم را با تیغ نمی زنم و گمان نمی کنم آقای حسنی ایراد بگیرند.

۷- درباره اظهار نظرهای منقول از جناب عمر هم به علت رعایت انسجام اسلامی سکوت می کنم.

۸- آن شخصی که با نام اصغر و ناهید و ... پیام گذاشته گمان نمی کنم بداند فلسفه یعنی چه...  حداقل از نظرش اینگونه به نظر می رسد

۹- جناب فداييان حسيني بنده همانطور که مشخص است یکی از نویسندگان هفته نامه شما (مخفف شهدای موتلفه اسلامی) هستم. منظورم این بود نه اینکه در آن هفته نامه هایی که نام بردید حضوری داشته باشم. بلکه گفته ام شوخی با رییس جمهور ( که طبیعتا با موضوعات مختلفی است) در آن دوره هم بسیار بود.

۱۰- نمی دانم این پگاه اشاره به نشریه پگاه یا چنین چیزهایی دارد یا نام فردی است. باید به استحضار ایشان برسانم بنده هم گمان می کنم به درد عضویت در انصار حزب الله نمی خورم. این را به جناب محتشم هم گفتم. ولی گمان می کنم عضویت در  حزب الله که تعبیری قرآنی است فراتر از انصار حزب الله است.

۱۱- آرش خان گمان می کنم به اول مقاله دقت نکرده اند. در ضمن آیات مربوط به حجاب همین یک مورد نیست و می توانید به کتابهایی که در اینباره هست مراجعه کنید.

۱۲- بسیاری از دوستان جواب یکدیگر را داده بودند که از تکرار نمی کنم.

۱۳- از بیان خاطره مباحثه با دوست وزیر محترم ارشاد خودداری می کنم ولی همین قدر بگویم که انتظار بنده از ایشان که این بود که به جای تهدید رسانه ها در حوزه کاری خود اقداماتی انجام می دادند. یکی از دوستان می گفت جو هنری جامعه اینگونه است و ... به نظر من این تسلیم شدن در برابر سختی هاست. وقتی پس از اظهار نظر اخیر ایشان یکی از برادران جناح مقابل گفت از وزیری با سابقه امنیتی چگونه انتظار چنین حرفی را ندارید جدا برای چنین اظهار نظر نسنجیده ای از آقای صفار هرندی کلی دلگیر شدم. کسی که یکسال سابقه کار فرهنگی ندارد می آید درباره او که زمان انتخابش بسیاری از دوم خردادیها می گفتند بالاخره یک فرد با سابقه فرهنگی وزیر شد چنین می گوید ....

بگذریم. اینها را نوشتم که هم اگر ابهامی در نوشته هایم بود رفع شود و هم تشکر کنم و هم از برخی قضاوتهای سست گله

/ 29 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هفت حرف

سلام ... "هفت حرف" سومین هفته کار خویش را آغاز کرد... "هفت حرف" شنبه ها با صفحه اندیشه به روز می شود؛ "لوکاچ؛ آغاز گر احیا یا استحاله؟" به امید دیدار دوباره ... یا حق

سیدعلی

سلام وبلاگ زیبایی دارین موفق باشید

پگاه

سلام خيلی ممنون که حداقل شما پاسخ گو هستيد.سال پاسخ گويی کی بود؟درواقع به ياد ندارم.اما ای کاش اين پاسخ گويی ومسوليت پذيری درايران اسلامی !!!ما جابیافتد. اما بعد من نشريه نيستم!!!در واقع انصار حزب اللهی هم نیستم.شاید اصلا حزب اللهی هم نباشم.در واقع هنوز لیاقت حزب اللهی شدن رو ندارم. آن هم یک شوخی بود.من کی هستم که بگویم کی می تواند حزب اللهی باشد کی نمی تواند. درباره ی سال انسجام اسلامی و...دستتان واقعا درد نکند.«ما عادت کرده ایم هرگاه نظرات رهبری را نپسندیدیم در قالب تفسیرهای جالب آنرا نادیده بگیریم.»نخیر اولا من که اصلا نگفتم چه کسی طلحه است چه کسی زبیر است. چه کسی...من فقط هشدار می دهم که همیشه بعد از هر انقلابی عده ای که در ابتدای امر بسیار برای انقلاب زحمت کشیده اند شمشیر خورده اند یا زندانی شده اند بعد از چند سال می شوند مدعی که من صحابه بودم پس سهم من از بیت المال زیاد من فلان کرده ام پس...قصر می

الهام

تفهيم وگفتگو با عصبانيت فرق داره

آرش

در این رابطه در سایت انتخاب: نامه خواننده انتخاب: درد دلی با مراجع و آیات عظام http://www.tik.ir/display/?ID=41426&page=1

مصطفی رسته مقدم

سلام آقای اسلامی عزيز حالا نظر شما در مورد مطلب حجاب من چيه؟!!! فقط طولانيه بايد کامل بخونيش، البته اگه دوست داشتی.

شمرشناسی

گويا ما دير رسيديم ! با يه سری مثايل پست قبلی مشکل دارم به هر حال ... موفق بايد ..

الهام

شما يه روزنامه نگاريد و بهتر ميدونيد که انتخاب جملات لحن نوشتاری رو ميسازه انتقال اين حس با لحن به من منتقل شد

ذوالفقاري

نمي دونم شايد جاي اين مطلب الان نباشه , نه ولادت پدر امت اسلاميه نه وفاتش . ولي زمانه , زمانه ي هتک حرمته , زمانيه که جهل نشانه افتخاره , اونقدري که بشه دادش زد و منتشرش کردو باهاش معروف شد . و من به خاطر حق فرزنديم بر خودم لازم ديدم که بگم ........