دکان دو نبش فرصت طلبان

چندی پیش که در اینترنت به دنبال دست نوشته ای از امام می گشتم، به بخشی از سایت منتظری رسیدم که  در مطلبی با درج تصویری از نامه مشهور امام به او که در پی آن از قائم مقامی رهبری عزل شده و با توجه به همکاریش با منافقین از او خواسته شده بود در امور سیاسی دخالت نکند را سعی نموده بود به سید احمد خمینی منصوب نماید.
به یاد رنج نامه مرحوم حاج سید احمد خمینی افتادم که خودش حدود 30 صفحه بود، اما با یک کارتن مستندات پیوست برای منتظری ارسال شده بود و منتظری  از پاسخ دادن به آن طفره رفت.
از اینکه هیچ نسخه ای از آن رنج نامه در کتابخانه های دیجیتال و اینترنتی نیافتم بسیار تاسف خورده و به جستجو پیرامون حواشی آن پرداختم که به جوابیه تنظیم و نشر آثار امام خمینى درباره ادعاهاى هفته نامه آوا برخورد کردم. این هفته نامه که به مسئولیت مصطفی ایزدی از نزدیکان منتظری منتشر می گشت در سال 1378 مدعی گردیده بود که مرحوم حاج سید احمد در زمان حیات خود ضمن ابراز ندامت از انتشار رنجنامه، دستور جمع‏آورى باقیمانده آن را نیز صادر کرده بود و موسسه تصریح کرده بود یادگار امام براساس تکلیف شرعى خود و در راستاى تبیین علل برکنارى قائم مقام رهبرى توسط رهبر کبیر انقلاب اسلامى، رنجنامه را مستند به اسناد و مدارک غیر قابل خدشه منتشر ساخت و تا پایان عمر نیز هیچگاه از موضع و اقدام خویش پشیمان نبود بلکه به همراهیش با امام و عدم تغییر مواضع به خاطر مصلحت اندیشیهاى مقطعى، افتخار مى‏کرد.
منتظری تهمت های دیگری نیز به مرحوم حاج سید احمد زده بود که نگاهی به دفاعیه امام از حاج احمدآقا بهترین سند برای بررسی آن اتهامهاست.
جالب آنکه وقتی منتظری عزل شد حتی نامه ‏6/1/68‏ هم منتشر نشد و کسی درصدد بیان‏ ‏گذشته او برنیامد؛ رنجنامه مرحوم سیداحمد خمینی زمانی منتشر شد که اطرافیان منتظری در شب نامه ها به متهم‏ ‏کردن حاج سیداحمد خمینی به جعل نامه از طرف امام روآورده و فضا را آکنده کرده بودند و به عبارت دیگر منتظری به رغم احترامی که از سوی امام و مسئولین نظام دید نمک نشناسی خود را اثبات کرد تا نزدیکان امام را جز افشای ماهیت واقعی او چاره ای باقی نماند.


***


محمد علی ابطحی که در زمان قدرت بسیار کوشید پای منتظری را بار دیگر به عرصه سیاسی کشور باز کند در بخشی از وب نوشته اخیر خود آورده است: « وقتی صدا و سیما نمی¬خواهد این را بگوید که توسلی در یک جلسه رسمی، به خاطر اهانت به امام آن قدر احساساتی شده که جان داده، طبعاً مردم بیشتر حریص می¬شوند تا بدانند آقای توسلی در آن جلسه چه گفته که این¬قدر اصرار بر مخفی کردن آن وجود دارد... بعد به حرم امام رفتیم. در آن¬جا عده¬ای از بزرگان قم هم آمده بودند. هیأت مفصلی هم از طرف آیت الله العظمی منتظری آمده بودند. آقای توسلی در طول زندگی¬اش ارادت ویژه¬ای به آقای منتظری داشت. این را هم مخفی نمی¬کرد. همه می¬دانستند.»
هر چند رسانه ها سخنان مرحوم توسلی را منتشر نمودند و بخشی که آنها مدعی بودند به علت شدت احساسات ناشی از توهین به حاج سید حسن خمینی منجر به فوت آن یار امام گشته است در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گرفت و مشخص شد آخرین جملات ایشان در باب کسانی بوده است که از جایگاه امام سوء استفاده می کردند و نه ادعای مورد اشاره فرصت طلبان...
اما از این نکته که بگذریم بزرگ ترین اجحافی که ابطحی و همفکرانش در حق این یار امام نموده اند، ادعای ارادت آیت الله توسلی به کسی است که توهین های سایت کم بیننده ای در روزهای اخیر به فرزند سید احمد در برابر توهین های او به یادگار امام قابل قیاس نیست.
نکته مورد غفلت این فرصت طلبان که نیت واقعی آنان از دفاع روزهای اخیرشان از بیت امام را نیز آشکار می کند، آن است که از یک حادثه نمی توان به صورت همزمان در دو بعد متضاد بهره گرفت،  هم آن را ناشی از تالم شدید حاصل از توهین به نواده امام دانست و از آن بهره برداری انتخاباتی نمود و هم آن را دستاویزی برای احیای یکی از بزرگ ترین توهین کنندگان به یادگار امام قرار داد.

/ 9 نظر / 8 بازدید
غدیر

خیای جالب و قابل تامل بود. البته توهینهای آیت الله العظمی هاشمی هم کمی از این ماجراها نداشت. اما خوب ایشون ستونه و به ستون نمیشه گیر داد. همیشه آفتابه دزدها مقصرند.

سعید

سلام-خب حالا آخرش این شد که آقای توسلی به آقای منتظری احترام نمی گذاشتن؟ اینکه دیگه اینقدر صغرا کبرا چیدن نداشت می تونید با واسطه یا بی واسطه در این مورد از یکی از اعضای مجمع روحانیون یا تشخیص سوال کنید ولی انتظار نداشته باشید حرف شما رو به حرف کسی که هفته ای چند بار توی جلسات با آقای توسلی بوده و تلفنی با هم حرف می زدن ترجیح بدیم...دلیلتون هم وارد نیست چون ممکنه از لحاظ سیاسی با آیت الله منتطری اختلاف نظر داشتند ولی به دلیل جایگاه علمی شون به ایشون احترام می ذاشتن چیه؟! نکنه در زمینه علمی هم ساده لوح هستند!!...تازه اگه قرار به دکان دو نبش باشه این در مورد شما بیشتر صادقه چون حاج احمد(حداقل اوایل انقلاب)اختلاف نطر زیادی با جناح راست و حزب جمهوری داشتن حالا الان شما شدین مدافع ایشون

محمد مهدی

سعید جان خودت را به تجاهل می زنی یا من بد توضیح دادم. چه جوری میشه باور کرد ایشان به خاطر یک توهین اینگونه عصبانی شود و سکته کند ولی توهین کننده ای که چنان توهین ها و جرم هایی را مرتکب شده را دوست خود بداند؟ در ضمن خوبه نامه حمایت امام از سید احمد را بخوانید جایی که نسبت آنهایی که شما به آنها می گویی جناح راست و سید احمد را توضیح می دهد...

فارا

موج سواران دوم خردادی ، چه ها که نمیکنند. باید منتظر بعد انتخابات باشیم. با رکج به منزل نمیرسد....... به امید پیروزی پیروان خط امام رحمه الله

آشنا

سلام، خوبی[گل] بابا وبلاگت خیلی سیاسی یک کمی هم عشقولانه بنویس[قلب] ی سری هم به مابزن[لبخند][خداحافظ]

شمسی

حاج آقا جوری می گی سایت منتظری که انگار منتظری بابا بزرگت بوده . مگه چن سالته شاشو پسر ؟

محمد مهدی اسلامی

اینکه درباره یک فرد تحلیل داشته باشیم الزاما ربطی به سن دارد؟ یعنی اگر کسی خواست درباره طوفان نوح بنویسد حتما باید آنرا درک کرده باشد؟ از ادبتان هم بسیار سپاسگذارم

حمید هاشمی

اتفاقی وبلاگتون را دیدم . خیلی خوشحالم که هنوز قلم به دست هستید . موفق باشید