تحزب ؛ آری یا نه

طبق عادت به وبلاگ یکی از دوستان سر زدم و به دو خبر متناقض که با ظرافت کنار هم گذاشته شده بود برخورد کردم ؛ در اولی آقای کروبی گفته بود: "احزاب بايد چارچوب‌هاي حزبي را رعايت كرده و جايگاه واقعي‌شان را در جامعه پيدا كنند." و در دومی خبر داده بود "اعضاي حزب اعتماد ملي اختيار فعاليت‌هاي انتخاباتي را به دبيركل‌شان واگذار كردند." جالبتر آنکه هر دو خبر از یک نفر نقل شده و هردو در یک خبرگزاری انتشار یافته بود.

این تناقض دغدغه قدیم مرا جدی تر کرد که تحزب در کشور ما چه جایگاهی دارد؟ آیا باور حزب گریزی مردم ایران که از سوی برخی از دوم خردادیها همچون آقای کروبی مطرح می شود، تلقی صحیحی است؟ اگر پاسخ مثبت است آیا گریزان بودن مردم از هر حزبی است؟ سخت تر آن بود که علی رغم ادله عقلی بر ضرورت تحزب در کشور و وجود آیات وروایات متعدد که بر کار جمعی تاکید دارد و حتی استفاده از لغت حزب در قرآن کریم گمان می کردم جامعه دینی ما نیز رویکرد مثبتی نسبت به تحزب ندارد. این رویگردانی در برخی از سخنان رهبر معظم انقلاب نیز برایم ملموس بود در حالی که ایشان خود دوره ای دبیرکل بزرگترین حزب کشور بوده اند. این دغدغه را بارها از زبان دیگر اعضای حزب موتلفه اسلامی که خود را رهرو ولایت می دانند نیز شنیده ام.

در تلاشهایم برای رهپویی در میان سخنان رهبر فرزانه انقلاب به نکات جالبی دست یافتم: " من به حزب به معناى صحيحش معتقدم؛ ليكن آن چيزى كه امروز در جامعه‌ى ما مى‌گذرد - اين تشكيلات حزبى‌اى كه الان به وجود مى‌آيد - شكل غلط حزبى است؛ و اين هيچ حسرت و تأسّفى ندارد كه شما بگوييد اين كار به جايى نرسيده است؛ نرسد! اين‌طور تحزّب و اين‌گونه حزب‌بازى، اصلاً لطفى ندارد."

این بار آسیب شناسی شرایط جاری تحزب در کشور را در کلام ایشان به تفحص نشستم:" من در يك تقسيم‌بندى، حزب را به دو نوع تقسيم مى‌كنم ... يك حزب اين است كه مجموعه‌اى از صاحبان فكر سياسى يا اعتقادى و يا ايمانى مى‌نشينند و تشكّلى درست مى‌كنند و ميان خودشان و آحاد مردم كانال‌كشى مى‌كنند و مردمى را با خودشان همراه مى‌كنند، تا فكر خود را به آنها برسانند... به نظر من، اين سبك تحزّب، منطقى است. «حزب جمهورى اسلامى» بر اين اساس تشكيل شده بود و همين‌طور بود... نتيجه اين خواهد شد كه وقتى انتخاباتى پيش آمد، تا از طرف مركزيت اين حزب چيزى گفته شد، آن مردم از روى اعتقاد خودشان بر طبق آن عمل مى‌كنند؛ يا حتّى بدون اين‌كه آن مركزيت چيزى بگويد، چون معيارهايشان يكى است، با يكديگر همفكرند... يك‌طور حزب هم هست كه همان حزبهاى رايج امروز اروپا و امريكاست ... مجموعه‌اى از خواص، با يك منفعت مشتركى كه بين خودشان تعريف مى‌كنند - ولو در خيلى از مسائل با يكديگر همفكر هم نيستند؛ گاهى خيلى هم با هم مخالفند! - مى‌نشينند با همديگر قرارداد مى‌گذارند و يك حزب به وجود مى‌آورند. اين حزب در ميان مردم معروف است؛ اما عضو مصلحتى دارد، نه عضو فكرى..." ایشان با ذکر نمونه هایی از کشورهای مختلف اینگونه تحزب را مبتنی بر معامله بر اساس منافع گروهی و نه بر اساس اندیشه ارزیابی می نمایند. برای یافتن نمونه های آن کافی است قدری اخبار احزاب غربی را دنبال نمود. یک نمونه بارز آن برخورد احزاب غربی با سازمان منافقین است. زمانی بر اساس منافع خود آنها را حامیان دموکراسی! در ایران می دانستند اما به ناگاه بر اساس منافع جدید آنرا گروهی تروریستی نامیدند و زمانی دیگر برای کسب منافع جدید خود، نام این گروه را که با صدها اطلاعیه مسئولیت ترورهای بسیاری را پذیرفته از لیست گروه های تروریستی خارج می نمایند. از این دست نمونه ها بسیار است که تفاوت این دو نوع تحزب را نشان می دهد.

اما در مورد "تحزب اسلامی" مولفه های دیگری نیز مطرح است. با تامل در آیات قرآنی می توان دریافت "حرکت با محوریت ولایت الله، ولایت مدار بودن، توجه به شایسته سالاری و تلاش برایوحدت و مقابله با تفرقه افکنی" از ویژگی های حزب الله مورد اشاره کلام الله است. اصل مهم دیگر در تحزب اسلامی پرهیز از حب مقام و حب قدرت است؛ رهبر انقلاب این اصل را اینگونه تبیین فرموده اند: "در تحزّب بايستى كسب قدرت مورد نظر نباشد. اگرچه كسب قدرت براى يك حزبِ موفّق يك امر قهرى است - يعنى وقتى كه پاى انتخابات به ميان آمد، شما كه حزبى داريد و طرفداران زيادى دارد و مردم با شما همفكرند، به‌طور طبيعى نمى‌توانيد بى‌تفاوت باشيد كه مثلاً اين فرد رئيس جمهور شود يا آن شخص ديگر؛ لابد به يكى عقيده داريد. به‌طور طبيعى اين عقيده‌ى شما اثر مى‌گذارد و رأى دهندگان به او زياد خواهند شد - اما هدف حزب نبايد به‌دست آوردن قدرت باشد. هدف بايستى هدايت فكرى مردم به سمت آن فكر درستى باشد كه خود شما به آن اعتقاد داريد."

به نظر می رسد حزب موتلفه اسلامی برای حرکت در چنین مسیری تلاش دارد و شاید همین تفاوت نگرش به تحزب است که رفتارهای انتخاباتی این حزب که بیش از آنکه به دنبال امتیاز طلبی باشد به دنبال وظیفه خود حرکت می کند را برای برخی غیر منطقی می نمایاند.

/ 20 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شمرشناسی

کربلا بگذاريد‌! که حج در پيش است ! خيلی حرف سياسی بلد نيستم بزنم اما دو آيه به ذهنم رسيد: ۱. وَ أَوْحَينا إِلى‏ مُوسى‏ إِذِ استَسقاهُ قَومهُ أَن اضْرِبْ بعَصاک الحَجَرَ فَانبَجَسَت مِنهُ اثنتا عَشرَةَ عَيْناً قَدْ عَلِمَ كلّ أناسٍ مَشْرَبَهُم"(الاعراف 160) ۲. وجعلنا شعوبا و قبايلا لتعارفوا...

بوی خاک

جناب اسلامی عزیز! عنداللزوم بر خلاف نظر برخی افراد، بنده اعتقاد دارم که در جامعه و البته نظام سیاسی کما که حتی باندهای قدرت هم توسط قدرت سیاسی تحمل نمی‌شوند، وجود همین چند حزب نیم بند مانند مشارکت، مؤتلفه و حتی اعتماد ملی غنیمت است اما باز هم نقدم بر حزب مؤتلفه و البته این نوشته شما که سعی می‌کنید حزب را تنها با چارچوب‌های دینی و نه مفاهیم کلاسیک سیاسی مطابقت دهید، تکرار می‌کنم. با قطعیت معتقدم که شترسواری دولا دولا نمیشه، واقعیات فعالیت سیاسی حرفه‌ای را باید پذیرفت.

مهدیه

من متنت را کامل نخواندم اما راحت بگم تحزب از الزامات داصلی دمکراسی است در ايران اصولا چيزی بنام حزب نداريم باشه سر فرصت دوباره می ام

ذوالفقاری

هیهات من الذله در پي هتک حرمت دانشجوي محجبه در دانشگاه تهران استاد دانشگاه هنرهاي زيباي دانشگاه تهران , در کلاس درس با اهانت به حجاب که آيه صريح قرآن است , باعث رنجش يکي از دانشجويان دختر چادري کلاس شد و بعد از شنيدن نظر مخالف با بي شرمي تمام , به سبک رضا خان , به اين دختر محجبه اهانت کرد .

داود روشنی

سلام اسلامی عزيز.در کل با تحزب موافق صد در صد هستم و دلايل آن را قبلا در دو پست با نامهای (دوباره خودی و غير خودی) و (اخلاق در جوامع دموکرات و جوامع استبداد زده) در وبلاگم مفصل بيان کرده ام که بد نيست شما هم نگاهی بياندازيد.

مجيد

وقتی حزب نباشه دنيای سياست به لابی بازی و باند بازی ميره.....اون کسی که تحزب فعلی رو قبول نداره بايد بهش گف مشارکت بزرگترين حزب تشکيلاتی رسانه نداره

الهام

سلام شرمنده از تاخير !تحزب در سرزمين ما هنوز شکل منطقی به خود نگرفته است از سوی به واسطه تفاوت فاحش فرهنگی ميان ما وآنهايی که گفتيد نميتوان احزاب شکل گرفته بر پاييه اقتصاد سياسی را با وضعيت ما مقايسه کرد اينجا ما هنوز اندر خم يک کوچه گير کردم اما رخداد واقعی تحزب اتفاق مبارکيست.

محمد مهدی اسلامی

سلام به همه دوستان. من فقط جواب برادران حزب الله را بدهم. عزيز من اين مقاله را برای ارگان حزب موتلفه نوشته ام و طبيعی است که اين حزب را با تحزبی که قبول دارم و تعریف کرده ام بسنجم . اینکه تبلیغات نیست. در ضمن من هم معتقد به تقسيم بندی حزب الله و حزب شيطان هستم ولی فکر می کنم ظرفيت حزب الله خيلی فراگير است و می تواند گروهها و احزاب زيادی را ژوشش دهد. بحث آخر اينکه هيات و ... هم نوعی تشکل مفيد و لازم است ولی برای اداره کشور نياز به ابزار آن هست. حزب ساخته غرب نيست و ريشه کهن در تمدن بشر دارد که اسلام هم در شکل های مختلف آنرا تاييد کرده. گمان ميکنم اختلاف در شکل و ساختار آن است که حزبی را غربی و حزبی را با تعاريف اسلامی شکل ميدهد

میرا

راستش حالا که به وبلاگتون اومدم بيش از پيش معنی جمله اتون رو ميفهمم که در وبلاگم گفتيد : اختلاف نظرهای جدی با شما دارم ... خب حق داريد ما در دوسوی يک خط هستيم در مقابل هم ... .