از اندیشه تا نواده امام

******

"عاقبت خمینی در موزه است" این تیتری بود که روزنامه آلمانی تاگس اشپیگل برای مصاحبه اش با اکبر گنجی در فروردین 1379 برگزیده بود. این مصاحبه در زمان حضور گنجی در آلمان برای شرکت در اجلاس برلین گرفته شده بود و او که آن روزها از اصلی ترین چهره های روزنامه های زنجیره ای بود در آن مصاحبه تصویری غیرواقعی از امام امت به تصویر کشیده و گفته بود: "اگر فردی فهم توتالیتر  از دین را تبلیغ و ترویج کند جایش در موزه تاریخ ایدئولوژی های فلاکتبار است." او در ادامه گفته بود امام خمینی دیگر وجود ندارد و تاکید کرده بود اندیشه امام نیز روزی به موزه خواهد رفت!

اکثریت اصلاح طلبان نه تنها به  این گفته وی  انتقاد هم نکردند، بلکه شخصیت ها و روزنامه هایی که دست به افشای این مصاحبه زده بودند را نیز تخریب کردند، تنها فردی نیز که از میان اعضای مجمع روحانیون که قرابت بیشتری با بیت امام داشت؛ مصاحبه اش در محکومیت گنجی را تحت فشار دوستان اصلاح طلب پس گرفت. این امر تا آنجا پیش رفت که حتی روزنامه صبح امروز به مدیر مسئولی سعید حجاریان، 30 فروردین ماه آن سال در یک فرار به جلو یادداشتی به چاپ رساند و خواستار محاکمه آیت الله مصباح یزدی به خاطر انتقاد از گنجی شد .اکبر گنجی خود نیز به روزنامه فتح و آفتاب امروز گفت که از کیهان به خاطر ترجمه این مصاحبه (که او منکر انجام آن نبود) شکایت خواهد کرد!

***

سال 1386 در حالی که تا انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی کمتر از چهل روز مانده بود، همکاران دیروز اکبر گنجی، دولت را به برخورد با خانواده امام متهم کرده و موجی از تبلیغات علیه آن به راه انداختند، اتهامی که برای انجام یک عملیات جنگ روانی در چند مرحله به اجرا گذاشته شد.

در گام اول رد صلاحیت "علی اشراقی" نوه دختری حضرت امام(ره) بهانه این هیاهو قرار گرفت، پس از جنجال گسترده در این خصوص، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که این عدم احراز صلاحیت به دلیل ارائه نکردن مدرک تحصیلی لازم برای کاندیداتوری انتخابات مجلس هشتم در موعد مقرر بوده است. امری که باید به عنوان مایه فخر نظام از آن یاد شود که حتی برای نوه بنیانگذار آن نیز تبعیضی قائل نیست.

اما نکته جالب توجه دیگر، سکوت اصلاح طلبان در برابر رد صلاحیت زهرا اشراقی است، او در مجلس هفتم نیز رد صلاحیت شد و این اقدام با واکنش شدید خاتمی رییس جمهور وقت روبرو شد اما گفته می شود رئیس جمهور وقت پس از دیدن مدارک شورای نگهبان پیکان اعتراض خود را از شورای نگهبان به برادرش محمد رضا (که همسر زهرا اشراقی است) متوجه نمود. اینک هیچ کس به رد صلاحیت او اعتراض نکرده است و حتی شخص زهرا اشراقی نیز با ادعای اینکه عده‌ای به دنبال حذف امام و اندیشه‌های آن بزرگوار هستند تنها به رد صلاحیت برادرش  اعتراض کرده  واین اقدام و رد صلاحیت گسترده یاران و نوه امام را یک انقلاب خاموش به ریاست نفر اول دولت خواند!

جالب آنکه رسانه های بیگانه علی الخصوص رسانه های انگلیسی نیز در این میان دلشان برای حذف نزدیکان امام به درد آمد و گزارش ها از این رد صلاحیت منتشر نمودند. این مرحله از پروژه مذکور  زمانی شکست خورد که صلاحیت علی اشراقی پس از رفع نقص مدارک در روال قانونی احراز گردید.

گام دیگر اصلاح طلبان رو در رو قرار دادن حجت الاسلام و المسلمین حاج سید حسن خمینی و اصولگرایان بود. سید حسن خمینی فرزند ارشد یادگار امام که همینک تولیت حرم مطهر امام و همچنین ریاست موسسه حفظ و نشر آثار امام را برعهده دارد در سالیان گذشته تلاش نموده است جایگاهی فراتر از جنجالهای رسانه ای برای خود ترسیم نماید و هم از این روست که همواره مورد احترام همه جریان های سیاسی بوده است.

او در مصاحبه تفصیلی با هفته نامه ای که توسط همکاران دیروز گنجی اداره می شود، به بخشی از دیدگاه حضرت امام اشاره کرد  و گفت که دیدگاه حضرت امام(ره) مبتنی بر عدم دخالت نظامیان در منازعات سیاسی بود. چاپ این مصاحبه با سخنان فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان گردید که خواستار صیانت از اصول انقلاب شده بود. این همزمانی با شیطنت رسانه های وابسته به دوستان سابق گنجی به مثابه حمایت وی از یک جریان سیاسی و علیه فرمانده سپاه منعکس گردیده بود. این درحالیست که با توجه به فاصله زمانی انجام مصاحبه تا ارائه این هفته نامه در باجه های روزنامه فروشی به طور قطع می توان گفت آن مصاحبه پیش از سخنان سردار جعفری بوده است؛ اما روزنامه های تندرو اصلاح طلبان تلاش نمودند سخنان حاج سید حسن خمینی را در فضاسازی های سیاسی خود مورد سوء استفاده قرار دهند و متاسفانه برخی سایتهای سایبر نیز با چشمان بسته واکنش زشتی بروز دادند که  باب ناصواب هتک حرمت خانواده امام را گشود.

بی شک خانواده حضرت امام (ره) و خانواده هر مقام دیگری در نظام اسلامی دارای مصونیت در برابر خطا نیست، کما اینکه بنیانگذار کبیر انقلاب ،خود نوه خاطی شان را از منزل راندند و برای او مصونیتی قائل نشدند و حتی در برابر شکایت یک شهروند از شخص ایشان - علی رغم اینکه صورت شکایت نیز مضحک بود-  برای خود مصونیت قائل نگردیدند و برای کسب رضایت او تلاش کردند.

اما این بدان معنا نیست که امروز اصولگرایان بپذیرند در بازی کسانی قرار بگیرند که دیروز خواستار فرستادن اندیشه امام به موزه های تاریخ شده بودند و امروز مدعی حمایت از خانواده امام!

یادگاران امام تا زمانی که همچنان اندیشه امام را پاس بدارند بی شک محبوب قلوب ملتند و اصولگرایان در خط مقدم حفظ حرمت آنها خواهند بود، آنچنان که حزب موتلفه اسلامی نیز در دیدارهای سالیانه خود این احترام را به نمایش گذاشته است.

/ 6 نظر / 13 بازدید
محمد

کاش کمی هم به انطباق یا عدم انطباق دیدگاه های این نواده با پدر بزرگش می نوشتی

علی

خيلي ببخشيد حضرت آقاي اصول گراي دو قبضه! ممکن هست بفرماييد که اين اطلاعات محرمانه مربوط به خانم اشراقي را از کدام قوطي عطاري در اوردين?

بیا تا برویم

مطلب به موقعی بود با پستی سه اپیزودی درباره ما و انقلاب و عماد مغنیه بروزم.

اسماعیل

در وبلاگم زدم این مطلب را. دم شما گرم www.moje2.wordpress.com

قرار شبانه

خرج های میلیاردی که چند تا خانواده محدود مثل (توسلی، انصاری، محتشمی پور و ...) دارن اونجا بیت المال رو هدر می دن و هیشکی هم جرات نداره صداش در بیاد که به بیت امام داره توهین می شه. کثیف ترین چپی هائی که در عین حال با راستی ها کیا و بیایی دارن که نگو!! اصلا این سید حسن وزنه ای نیست که بخواد مورد توجه قرار بگیره. در عرض این یکی دو روزه حاج آقا شدن مجتهد. مجتهدِ روشن بینی که هم تو قم و هم توی تهران کرسی درس و بحث داره و شخصیتی فراجناحی داره و هوش و ذکاوتش رو از امام به ارث برده و چه چه. زهی خیال باطل. که اگه بنا بر "خمینی بودن" باشه می ریم زیر پرچم سید حسین خمینی. که اولا به معنای واقعی کلمه مجتهده و برای مخالفتش دلیل می یاره. و ثانیا فرزند حاج آقا مصطفی است که بارها با امام مباحثه های طولانی داشتن و به بحث های اون مرحوم اشکال می کردن و نه فرزندِ سید احمدی که تازه بیست سالگی وارد حوزه شده و قبلش فوتبالیست بوده و حتی به تیم ملی هم دعوت شده