پس از مشارکت و کارگزاران ‌آیا اعتماد ملی نیز سوسیال دموکرات شده است؟

" بالاخره روشنفکری باید تکلیف خودش را با یکسری مسائل روشن کند، دوستان ما هنوز ذهنشان نسبت به سکولاریزم روشن نیست... هنوز راجع به لیبرالیسم و غرب ذهنها روشن نیست... برچسب غرب زده برای این است که من و شما را بترسانند، از چه می ترسیم؟ من خیلی خشنود شدم وقتی  شنیدم پاره ای از کارگزاران صریحا اعلام کردند ما لیبرال هستیم، بسیار خوب شتر سواری که دولا دولا نمی شود ..." وقتی این سخنان را عبدالکریم سروش در منزل عبدالله نوری که از نقاط مشترک کارگزاران با دیگر اصلاح طلبان است بیان می کرد چندی بیشتر از سخنان حسین مرعشی که به صراحت اعلام کرد که حزبش دارای نگرش لیبرال دموکرات است، نگذشته بود؛ سخنانی که مورد انتقاد شدید مذهبی های دو جناح قرار گرفت.
در آن جلسه خیلی از اصلاج طلبان حضور داشتند، از ابراهیم یزدی گرفته تا موسوی لاری، از اشکوری تا حجاریان و سعید لیلاز و ... اما سی گمان نمی برد این سخن تا این اندازه سریع گسترش یابد.
سروش در آن مجلس با انتقاد از اصلاح طلبان که معتقد بود به دین سنتی عمل می کنند و خمسشان را به کسانی می دهند که نگاهشان با اصلاح طلبان متفاوت است خواستار کار اثباتی در ایجاد فقه جدید و کلام جدید شد. وی در این سخنرانی بارها از ضرورت افشای مخالفت با نگاه رایج به اسلام سخن گفت و این اقدام کارگزاران را ستود.
شاید از همین جهت بود که در فاصله اندکی هفته نامه شهروند که به شدت علاقه مند است نیوزویک ایرانی قلمداد شود بخش عمده ای از صفحات خود را به "حوزه" اختصاص داد تا در این زمینه به مرجع سازی و تثبیت نظریاتی متفاوت بپردازد.
اندکی بعد از سخنان سروش بود که مرعشی بار دیگر به میدان آمد و از تهیه کردن مقدمات انتشار مبانی فکری این حزب در قبال نسبت « لیبرالیسم» و « اسلام» در قالب یک مانیفیست خبر داد. مرعشی همچنین، اخباری را که اخیرا در باره اختلافات درونی این حزب در محافل سیاسی منتشر شده بود ، تکذیب کرد. اخباری که حکایت از آن داشت در پی مطرح شدن بحث لیبرال دمکرات بودن این حزب توسط مرعشی، اختلافاتی در میان اعضا شکل گرفته و حتی به مشاجراتی در جلسه شورای مرکزی انجامیده است.
اما مصاحبه مشروح شماره 18 نشریه آموزشی ذکر با او بار دیگر پرده از اختلاف میان افراطیون اصلاح طلب و مذهبی های آنها برانداخت. شاید از همین جهت بود که در آن زمان از هجمه افراطیون کاست و بار دیگر نقاب مذهب بر چهره گرفتند.
اما دیری نپایید که حمید اسماعیلی مسئول کمیته آموزش حزب مشارکت نیز در گفتگو با شماره 19 نشریه ذکر تاکید کرد: اینکه ما به طور مثال یک برنامه کاملاً ایدئولوژیک و اسلامی در هر حوزه آموزش حزبی داشته باشیم، نه، مشارکت تا به حال به چنین چیزی نرسیده است. شاید هم اعتقادی به این موضوع نداشته باشد که یک برنامه ایدئولوژیک با چارچوب های دقیق و روشن و مشخص را داشته باشد.
سخنان او درباره عدم اعتقاد به برنامه ایدئولوژیک که روی دیگر سکه لیبرالیسم است با این سخنان تکمیل گشته بود: اگر منظور این است که ما باید برنامه ها را از دل یک نظام ایدئولوژیک به دست آورده و جهت گیری ها را با آنها هماهنگ کنیم، نه، این مسئله را خیلی قبول نداریم.
مسئول کمیته آموزش مشارکت تاکید کرده بود: ما نمی توانیم یک برنامه دقیق و با چارچوب روشن از مذهب استخراج کنیم... در واقع شما باید در برنامه ریزی های اجتماعی برنامه ای متناسب با شرایط روز را مد نظر قرار دهید... ما نمی توانیم از مذهب یک چارچوب ایدئولوژیک و یک برنامه عمل روزمره بسازیم! ... به طور کلی ما خود را یک حزب ایدئولوژیک نمی دانیم.
شنیدن چنین سخنانی از کسانی که نفر اول فکری خود را حجاریان می دانند که مروج دیدگاه های لیبرالیستی و مدافع حضور حداقلی دین در ساحت جامعه است چندان عجیب نیست اما جالبتر آنکه مسئول آموزش اعتماد ملی نیز با این سخن همنوازی کرده است.
نجمه گودرزی که عضو شورای مرکزی اعتماد ملی نیز هست، در حالی بر سوسیال دموکرات بودن حزبش تاکید کرد که اظهارنظر چندی پیش جواد اطاعت مسئول کمیته سیاسی اعتمادملی مبنی بر سوسیال دموکرات بودن این حزب از سوی برخی اعضاء ارشد این حزب نظیر منتجب نیا رد و این مسئله دیدگاه شخصی وی قلمداد شده بود.
او در خلال سخنانش معیار حزب را شخص کروبی بیان کرده و تاکید کرده است اگر سخن از سوسیال دموکرات بودن به میان آمده است به خاطر نزدیک بودن دیدگاه های اقتصادی و سیاسی حزبش به این مکتب است.
با این حساب به نظر می رسد موضع شخص کروبی (که مواضع شخص او برای این حزب معیار است و نه سخنان ائمه معصومین، امام و رهبری!) پس از این سخنان روشن کننده این مهم است که آیا حزب او نیز به منویات سروش جامه عمل می پوشاند یا قائل به دیدگاه امام است که معتقد بود اسلام در همه شئون زندگی بشر برنامه دارد.

/ 9 نظر / 6 بازدید
روح الله

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیج جهانی با مطلبی تحت عنوان"اتحاد ملی،بحران و دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر هیچ"در نقد سخنان اخیر آقای هاشمی به روز شد منتظرتان هستیم.

عبدالله

تاچندروز دیگر تمام یاران امام محاکمه می شوند همان چیزی که از آن می ترسیدیم

سعيد

من نمی دونم شما چه اصراری داريد که يک برچسبی به ايين گروه ها بزنيد؟! شايد می خواهيد اونها بگن ليبرالند تا در انتخاباتهای بعدی ردصلاحيتشان کنيد و با خودتون رقابت کنیدو هر غلطی خواستید بکنید و تورم ۱۷ درصدی رو به مردم تحمیل کنید! نخير آقا از اين خبرها نيست حتی اگه ليبرال و سوسيال دموکرات و هر مزخرفه ديگه ای باشن يک شورای ۶ نفره انتصابی حق يک همچين کاری رو نداره موفق باشيد

محمد مهدی اسلامی

سعيد جان کاش شما که اينقدر پيگيری يک وبلاگی داشتی تا ميشد اينگونه مباحث دو طرفه باشد. بنده قصد رد صلاحيت کسی را ندارم اما معتقدم انقلاب ايران انقلابی با محوريت اسلام امام بود، اسلامی که از حضور در جامعه سخن می گفت و نه اسلام حداقلی. به نظرم آنها که مدعی خط امام هستند حداقل نباید در این دام بیافتند که مشرب خود را لیبرالی بدانند. همین. وگرنه من که شورای نگهبان نیستم که بخواهم تایید یا رد صلاحیت کنم. به هر حال این شورای نگهبان هم که به آن معترضی در فرایندی در ساختار حاکمیت ایران قرار گرفته است که با رای مردم بوده، جواب بحث استصوابی بودن یا نبودن و امثال آنرا هم از سال ۱۳۷۵ به بعد مرتب در رسانه های همفکر با من داده اند. برای طولانی نشدن می گذرم

محمدرضا یزدان‌پناه

جناب اسلامی عزیز! فکر می‌کنم با گذشت سالها پس از دوم خرداد، ‌اکنون به جایی رسیده باشیم که بتوانیم بگوییم تاریخ در مورد دوران اصلاحات با تمام جزئیاتش قضاوت خود را انجام داده‌است. (از جمله نحوه تعامل و همکاری احزاب مختلف با روسای جمهور مختلف) درثانی باور کنید بنده خود نیز به شدت در جستجوی آن لینک هستم اما هرچه بیشتر می‌گردم کمتر می‌یابم. فکر کنم بتوانید در این زمینه از دوستان روابط عمومی حزب موتلفه کمک بگیرید. خاطرم هست که شما خودتان فرموده بودید مسئولان روابط عمومی حزب، مطالب منتشره در مطبوعات را در اختیار مسئولان حزب قرار می‌دهند. تاجایی که به یاد دارم جناب آقای حبیبی دبیرکل محترم حزب موتلفه نیز همین مسئله را به بنده گفته بودند. در خاتمه هم تاکید می‌کنم که بنده اساسا آقای احمدی‌نژاد را رئیس جمهور ایران نمی‌دانم منتهی در این مطلب برحسب اجبار ناچار شدم از عنوان رئیس جمهور احتمالی در توصیفشان استفاده کنم. باقی بقای شما

مجید

ميخامت با همه موتلفه ای بودنت

مصطفی رسته مقدم

سلام برادر ۱- هنوز قهری؟!!! ۲- من برغم اينکه خودم رو آدم مذهبيی می دونم، اما بسيار عمل حزب کارگزاران رو می پسندم، اتفاقاْ يه انتقادی که به عنوان يک عضو به حزب مشارکت دارم اينه که چرا سريعاْ و صريحاْ موضع خودش رو بی رو دربايستی در اين خصوص اعلام نمی کنه. اونی که زمانی مشارکت خودش رو سوسيال دموکرات خوند، به دليل معذوريت های زمان بود، الان مشارکت بايد با صراحت اعلام کنه که پايبند به اصول ليبراليسم هست. بنده خودم هم بسيار آدم ليبرالی هستم و بارها هم در مدح ليبراليسم در جاهای مختلف مقاله نوشتم و يا سخن گفتم. از ميان حرف های آقای مرعشی هم بيشتر اون حرفی رو می پسندم که در نشريه ذکر عنوان کرد. دين فقط يک سری کليات هست که فقط حکم يک معيار و شايد يک ترازو رو داره، تا اونچه که آدم با سنجه عقل خودش درک می کنه، با اون مقايسه کنه. گذشته از اين دين آمده تا آنچه عقل تاييد کرد رو تاييد و آنچه عقل رد کرد رو رد کنه. اين که شما می گوييد که دين در همه شئون زندگی برنامه دارد چيزی جز سخيف کردن و کاهش اعتبار دين نيست و باريست عضيم بر شانه های نحيف دين.