حلقه ضعیف اصولگرایان

نقل است در قرون گذشته ولایتی سپاهیان آماده و نیرومندی داشت که از ساز و برگ نظامي فراوان برخوردار بودند. در میدان نبرد با کشوری ضعیف، پادشاه امیدوارانه به دشمنانش يورش برد، اما ناگهان اسبش فروغلطید، شاه سقوط کرد، سربازان پا به فرار گذاشتند و در نهايت جنگ را باختند. پادشاه دشمن از کارشناسانش خواست دلايل پيروزي غير منتظره‌اش را ارزيابي كنند. گزارش چنین بود: اسب پادشاه رقيب از جوشن و زين برگ عالي برخوردار بود اما يك نعل ضعيف كه كهنه و فرسوده شده بود ، سرنوشت جنگ را تغيير داد. و در پایان گزارش نوشته شده بود: استحكام هر زنجير به قدر ضعيف‌ترين حلقه‌ي آن است.

مدتی است زمزمه انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در میان اصولگرایان همچون دیگران فراوانی یافته و سخن از ائتلافهای جدید و قدیم در رسانه ها صدر نشین اخبار گشته است. اصولگرایان در حالی به استقبال این آزمون می روند که در انتخاباتهای پنج سال گذشته مورد استقبال افکار عمومی بوده اند و همینک حجم بسیاری از مسئولیتهای نظام بر گرده این خانواده بزرگ سنگینی می کند. اما این اقبال در آخرین انتخابات اندکی رنگ باخت و در سومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اثر عدم وفاق اصولگرایان، بسیاری از کرسی ها به رقیب واگذار گردید. شاید ضعیف ترین حلقه اصولگرایان ناتوانی در ایجاد اتحاد و هماهنگی در سالیان اخیر بوده است.

با نگاهی به زمستان 1378 که اولین جلسات وفاق اصولگرایان در مدرسه رفاه برگزار گردید به خوبی در خواهیم یافت شرایط آن روز دوم خردادیها شباهت بسیار به امروز ما داشت. ریاست جمهوری، مجلس و شوراها را در دست داشته و بر سر اختلاف سلیقه ها در برابر هم صف آرایی کرده بودند؛ اما اینک ...

انتخابات گذشته هشداری است تا به تقویت حلقه ضعیف بپردازیم و بر وحدت میان اصولگرایان بیافزاییم. راهکار زیبای شورای اسلامی شهر تهران در رسیدن پلکانی به وفاق می تواند الگویی برای تفاهم در ایجاد هماهنگی برای حضور در انتخابات آینده است اما لازمه رسیدن به این سازو کار توجه به این سخن رهبر فرزانه انقلاب درباره چگونگی دستیابی به اتحاد است: "بايد بر اصولى كه بين ما مشترك است، تكيه كنيم. نبايد خودمان را سرگرم فروعى بكنيم كه مورد اختلاف است."

*********

براي سر زدن به خيلي از دوستان به كلي مشكل دارم؛ به گمونم مشكل از بلاگفا است. حمل بر بي ادبي نكنيد...

/ 20 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بانوی اردیبهشت

سلام دوست خوبم من فکر می کنم که تدريس در هر مقطعی دلنشين باشه. هر چند که واقعا دوره ی ابتدايی يه چيز ديگه ست. چون پاکی و خلوص خاصی برای خودش داره. اميدوارم که موفق باشيد. ممنون از حضورتون. شاد باشيد.

فدايیان حسيني (ع)

سلام عليكم ؛ ضمن تشكر از حضور شما در وبسايت حزب الله مي رزمد : ۱- ما پيدايمان نيست يا ... ؟! ۲- براي چگونگي انتخابات مجلس هشتم و استراتژي به زعم شما اصولگرايان ، طي روزهاي آينده ، البته شايد خيلي آينده ، مقاله يا سلسله مقالاتي را خواهيم نوشت و نظراتمان را در آن خواهيم آورد اما همينجا و براي نوشته ي شما عرض مي كنيم كه از ديد ما ، بايد ۱ فرد يا افراد مورد اعتماد و عموم و طيفهاي اصولگرا انتخاب شوند و ديگر گروههاي هم طيف ، از تصميم جمعي آن فرد يا افراد تمكين كنند ؛ البته در اين راستا و در انتخابات رياست جمهوري و شوراها ، چنين طرفندي به كار گرفته شد اما متاسفانه به جنبه ي عامه پسند و مورد وثوق بودن آنها نزد اكثر گروهها ، وقعي گذارده نشد ۰ از افرادي در اين هسته ي مركزي بهره گرفته شد كه يا وجهه ي عمومي خوبي ندارند يا مورد اعتماد اكثر گروههاي منتسب به اصولگرايي نيستند و يا اصولا آن فرد خاص مورد نظر ما يا افراد ديگر حاضر در آن گروه ، اصولا وزنه ي خاصي محسوب نمي شدند كه تصميمشان مورد تمكين ديگران قرار بگيرد ۰ گفتني در اين باره زياد است كه در اين مقال نمي گنجد ۰ موفق و پيروز باشيد ۰ يا حيدر

fpr

انديشكده رو می شناسم همانطور كه شما. هيچ جوري نتونستم با اونها ارتباط برقرار كنم. به ايميل هم جواب نميدن. دوست داشتم با اونها كار كنم.

مصطفی رسته مقدم

سلام محمد مهدی عزيز البته اگر همانطور که در وبلاگم ادعا فرموده بوديد واقعاْ اختلاف ديدگاه وجود دارد و اين اختلاف ديدگاه هم به قول برخی عميق نيز هست، پس ديگر قول گرفتن از اين آن برای شرکت نکردن در انتخابات کاملاْ بی معناست، اتفاقاْ بر همين اساس عرض بنده بيشتر برای اصولگرايان حفظ آبرو ميکند زيرا که اگر فرمايش شما درست باشد اين مطلب را می رساند که طيف موسوم به اصولگرايان که اتفاقاْ مرزبندی های اساسی هم با يکديگر دارند برای بهره مندی از خوان نعمت و نصيب بردن از کيک قدرت و به طمع پست های دولتی، در ظاهر چشم بر اختلافات بسته اند. بنده هيچ وقت ادعا نکردم که همه اصولگرايان انسانهای دو رويی هستند، که اتفاقاْ نظر من بر عکس اين مطلب است، انسانهای خوب و بد در همه جا وجود دارند، بهزعم بنده شايسته و سزاست که طيف عقلانی و ميانه روی محافظه کاران يکبار برای هميشه تکليف خود را با تندرو های اين جريان روشن کند، البته بسيار نيز معتقدم که همانطور که دکتر آرمين فرمودند دليل اين که جريان عقلانی اصول گرا قادر به چنين کاری نيست بدين سبب است که بند نافش را با قدرت بريده اند، و باز به زعم بنده بهتر بود که جريان هايي مانند موتلفه و .

مصطفی رسته مقدم

شورای هماهنگی که طيف ميانه روی محافظه کاران را تشکيل می دهند پس از پايان انتخابات، شجاعانه شکست خويش را می پذيرفت و دامان از اقدامات تندروان بر می کشيد. بدين گونه می توانست تا بحدی به بازسازی خود اميدوار باشد. در مورد تحليل قبلی بنده که شما آن را بر اساس کمی اطلاعات ارزيابی کرده بوديد بايد عرض کنم که در جامعه ای که آزادی اطلاعات در آن جريان ندارد، يک تحليل گر مسائل بايد بر اساس نشانه های موجود عمل کند، که اتفاقاْ نشانه های موجود گواه بر اين امر بود. البته بنده هم متاسف شدم که با لغو همايش به دستر دانشگاه، نتوانستيم از محضر دوستان موتلفه استفاده کنيم. عرض پوزش و شرمندگی بنده را پذيرا باشيد و به ساير دوستان بخصوص جناب سيد جوادی نيز ابلاغ فرماييد.

الهام

نميدونم اگه يه روزنامه نگار فکر شما رو داشته باشه من ميتونم از مردم عادی بخوام درکم کنن اين نگاه دلسرد کنندست!هوابس ناجوانمردانه سرد است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!۱

بوی خاک

جناب اسلامی عزیز! عنداللزوم سایت روزنامه هنوز راه‌اندازی نشده، به محض آغاز به کار خدمتتان اطلاع خواهم داد.

بوی خاک

برادر! متوجه نظر آخرت نشدم؟؟! منظورت کدوم مطلب بود؟

fpr

دوست عزيز تو هم ما رو سانسور می کنی؟

داود روشنی

سلام.فرمودی که:اصولگرایان در حالی به استقبال این آزمون می روند که در انتخاباتهای پنج سال گذشته مورد استقبال افکار عمومی بوده اند... منظورت از استقبال عمومی همان دوپینگ شورای نگهبان و برگزاری انتخابات فرمایشی مجلس هفتم و استفاده از احزاب پادگانی در انتخابات نهم که نبوده حکما؟؟؟!!!