تنها نقطه امید اصلاح طلبان

کرباسچی به وضوح تاکید می کند که تمام همشان را به کار خواهند برد، تا یک دوره 8 ساله برای احمدی نژاد به پایان نرسد و رییس دولت نهم در میانه راه هشت ساله اش از دفتر ریاست جمهوری خارج گردد. او تاکید می کند برای این کار نیاز به نامزدهایی است که بتوانند جامعیت بیشتری را پوشش دهند و از آرای احمدی نژاد بکاهند و او بر اساس این اصل و اینکه کروبی و میرحسین موسوی هریک جامعه مخاطب خود را دارند، ضرورت حضور هر دو را مورد تاکید قرار می دهد.

ممکن است برخی از افرادی که سرمقاله کرباسچی را در اعتماد ملی می خوانند، با نیشخندی حاصل چنین طرحی را شکستن آرای اصلاح طلبان و پیروزی قطعی احمدی نژاد بدانند. اما با تعمق در این طرح به واقع نگری طراحان آن پی خواهیم برد.

اصلاح طلبان به خوبی می دانند که همینک آرایی که زمان در سبد آنها بود، بسیار پراکنده است و نیک می دانند هیچ یک از چهره های شاخص آنها توان جذب آرا در حد لازم برای به شکست رساندن رییس دولت نهم که از مقبولیت خوبی برخوردار است را ندارد.

اما آنها با قرار گرفتن در پشت سر نامزدهایی که امیدوارند یکی با شعارهایی اوباما زده به گفتمان "تغییر" و بها دادن به احساسات دانشجویان و آنها که خواستار شوری از جنس دوم خردادند بخشی از آرا را به دست آورد و دیگری با یادآوری شعارهای انقلابی و دوران جنگ بخش دیگری از آرا را به کف آورد و حتی بخشی از اصولگرایان را نیز نشانه رود. از سوی دیگر این دو با حمله های گازانبری می توانند بهتر در برابر یک رییس جمهور که مردم عملکرد او را (با همه نقاط قوت و ضعفش) دیده اند، به مبارزه بطلبند. با چنین مکانیسمی در صورت تحقق واقعی آن و با توجه به خالی از شور بودن فضای انتخاباتی این روزها که با کنار کشیدن خاتمی و دوقطبی نشدن فضا پدید آمده است؛ احتمال ریزش آرای احمدی نژاد را نیز بیشتر دانسته اند و این می تواند مسبب آن شود که یکی از این دو گزینه به عنوان نفر دوم به مرحله دوم انتخابات با احمدی نژاد راه یابد و این نقطه به گمان طراحان آن، نقطه طلایی بازی است.

آنها هدف این مرحله را اصولا کشیده شدن انتخابات به دور دوم می دانند. آنگاه امیدوارند با ترسیم یک فضای دیو و دلبری و با پررنگ کردن  نقاط ضعف دولت نهم، پاشنه آشیلی برای احمدی نژاد بسازند؛ طراحان این بازی معتقدند در این زمان دیگر تنور انتخابات گرم شده است و مردم به رسانه های مکتوب روی می آورند و به خوبی می توان با طراحی یک جنگ روانی در یک رقابت تنگاتنگ از احمدی نژاد پیشی گرفت. آنچنان که من از یک چهره سرشناس اصلاح طلبان در یک گپ دوستانه شنیدم، گویا این بازی تنها مدلی بوده است که آنها را به امکان برد در شرایطی که احمدی نژاد از برتری خوبی نسبت به اصلاحطلبان برخوردار است، امیدوار ساخته است. این مدل اما گام دوم پس از آن بود که آنها به نیکی دریافتند که خاتمی از قدرت کافی برای نمایاندن چهره اش به عنوان "دلبر" و معرفی نمون احمدی نژاد در برابر او به عنوان "دیو" برخوردار نیست. این قضاوتی بود که به راحتی می توانست از دل نظرسنجی ها و استقبال های مردمی از این دو استنتاج گردد. قضاوتی که گویا مورد اشاره خاتمی نیز در "نشست یاسر" قرار گرفته بود. آنها گویا نسخه سال 84 خود را باز طراحی کرده اند و بار دیگر به محک تجربه آورده اند.

اگر این فرض را بپذیریم، باید پرسید اصولگرایان در برابر چنین راهکارهایی آیا راهی جز وحدت در پیش رو دارند؟ جواب این پرسش چندان سخت نیست؛ وحدت در بین اصولگرایان بیش از هر زمان دیگری در دسترس به نظر می رسد و تنها ابهام باقی در این میان، چگونگی حمایت از تنها نامزد اصولگرایان و چگونگی بیان برخی نقدها بر رویه دولت نهم در عین حمایت از آن است. گویا با اندکی صبر و تلاشهای خالصانه برخی اصولگرایان، این ظفر نیز از پی خواهد آمد و اگر چنین نگردد، چندان دور از انتظار نیست که شاهد رفتن انتخابات به مرحله دوم و بازگشت اصلاح طلبان با ادبیاتی نو باشیم!

 

/ 18 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش کامرانی

سلام کرباسچی میتوانست در قامت یک رییس جمهور تکنوکرات باشد اما خودش با دستان خودش هم افتضاحی بر عملکرد حزبی و تعهد تشکیلاتی زد هم خودش را تلف ساخت .

افشاگران

افشاگران شما را به خود ميخوانند .شما به وبلاگ افشا دعوت شديد منتظرتان هستيم.

.........

. . . . . . . . . شبکه مضلین پنچ – بهمراه عکس متهمین ( طنـــــــز ) http://ger-dab.blogspot.com . . . . . . . .

محمدرضا یزدان پناه

اصل تحلیل کاملا درست است. با توجه به بی عدالتی ها و نابرابری های موجود در عرصه تبلیغاتی، سیاسی و رسانه ای، حضور هرکدام از نامزدهای اصلاح طلب موجود در مرحله دوم، خود یک پیروزی برای این جریان محسوب میشود.

طه

سلام . . . . . . . ......................ما هم چیز شدیم!!!

ستاد

و سایت قلم پرس و سایت انصار نیوز

ستاد

از: ستاد خودجوش حامیان دکتر احمدی نژاد به: حامیان دولت مهر سلام علیکم امروز دشمنان ایران اسلامی در صدد برآمدند تا بوسیله تمام ابزارهای سیاسی و فنی خود دولت اسلامی را در ایران نابود نماید. از تمام شما وبلاگ نویسان عزیز تقاضا داریم تا از اندک سایتهای خبری حامی دولت حمایت نموده و این سایتها را "لینک" و "خبرها" را فقط از این منابع منتشر نمایند. حتی الامکان سعی گردد "بنرها و یا فلشهای تبلیغاتی" این سایتها را نیز در وبلاگ قرارداده شود. ان شاء الله در آینده نزدیک همایشی برگزار خواهد گردید و از شما یاور دولت مهر نیز دعوت بعمل خواهد آمد. لازم بذکر است که ستادهای انتخاباتی دیگر در این یک ماه اخیر حدودا نزدیک به 36 سایت خبری راه اندازی نموده اند که طبق پیش بینی کارشناسان خبری ستاد این تعداد تا روز انتخابات بالغ بر 55 سایت خواهد شد. چنانچه نظری در خصوص نحوه مقابله با آنها سراغ دارید با همکاران ما در ستاد و یا با این سایتها در ارتباط بگذارید. خواهشمند است این متن را در بین وبلاگهای حامی دولت منتشر نمایید. سایتهای مورد نظر عبارتند از: سایت رجانیوز .......................

خبر خود را در کلمه نیوز بخوانید