جنبش دانشجويي، خفته يا بيدار

"جنبش دانشجويى - يا به همان تعبير درست‌تر: بيدارى دانشجويى - چيز جديدى نيست؛ يك چيز مخصوص ايران هم نيست؛ چون همان‌طور كه گفتيم، متعلّق به محيط دانشگاه است. اين بيدارى، خصوصياتى دارد؛ انگيزه‌هايى در آن هست و نتايجى بر آن مترتّب مى‌شود. اگر اين خصوصيات را درست بشناسيم، مى‌تواند به‌عنوان يك منبع غنى و سرشار و فيّاض براى آن كشور و آن محيط و آن جامعه به‌كار گرفته شود؛ اما اگر درست شناسايى نشود، ممكن است تضييع شود."
این جملات بخشی از سخنان پر شور رهبر انقلاب در آذرماه سال 1378 بود، زمانی که در میان جمع مشتاق دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به بیان ويژگيهاى حركت دانشجويى از قبل از انقلاب تا اوان انقلاب و ضرورتهای حرکتهای آینده پرداختند.
یکی از مهمترین تاکیدات ایشان در بخش بخش آن سخنان ارزشمند، توجه گروه های دانشجویی به این امر بود که بازیچه گروه های سیاسی قرار نگیرند و نگذارند دانشگاه حیاط خلوت احزاب گردد.
ایشان در فرازی دیگر از این سخنان فرمودند: " اگر آرمانگرايى، به بيزارى از آرمانها تبديل شود... اگر آن حالت صفا و خلوص، به حالت معامله‌گرى و به بازيهاى متداول سياسى تبديل شد - كه آدمهايى كه سنّى از آنها گذشته، اين بازيها را مى‌شناسند؛ اما آن جوانى كه تازه وارد ميدان مى‌شود، خيال مى‌كند كه اينها كارهاى جديدى است و كسى هم نمى‌فهمد؛ نه، كارهاى دستمالى‌شده‌ى كهنه است؛ كارهاى احزابِ قدرت‌طلبِ پوسيده‌ى اين‌طورى است - ديگر آن نخواهد بود...يكى ديگر از آفات مهمّ جنبش دانشجويى، سطحى شدن است... يكى ديگر از آفات، به دام احزاب و گروهها افتادن است؛ كه اين را قبلاً هم گفتم. مواظب باشيد، اختاپوس خطرناك احزاب و گروههاى مختلف به سراغتان نيايد و شما را به دام نيندازد. "
رهبر فرزانه انقلاب در آن سخنان که اندکی پس از غائله 18 تیر ایراد می شد به وضوح راه نجات جنبش دانشجویی را فاصله گرفتن از احزاب قدرت طلب و پیمودن آرمانهای حقیقی خود يعنى عدالت طلبی، آزادى خواهی و دنبال عزّت اجتماعى و سرآمد شدن ملى در جهان ترسیم فرمودند.
امروز آن آرمانها در بخش های گسترده ای از جنبش دانشجویی کشور متبلور است؛ آشکارا صدای عدالت طلبی و آزادی خواهی از دانشگاه ها شنیده می شود و جهاد و نو اندیشی علمی در دستور کار دانشجویان قرار گرفته است؛ اگرچه همچنان با نقطه ایده آل فاصله ها دارد اما گویا همین نیز مطلوب توطئه آفرینان نیست.

74f4b1dc4cec90b71f91371e3acb3e08_large.jpgدر هفته گذشته و در آستانه روز دانشجو، محمد قوچانی یکی از فعال ترین روزنامه نگاران روزنامه های زنجیره ای در یادداشتی با عنوان "شورش پسران بر پدران"، جنبش دانشجویی را نماد توسعه نیافتگی دانست و سرنوشت محتوم  این جنبش را مرگ توصیف کرد و با این جمله نوشته خود را پایان برد که "جنبش دانشجویی مرد، زنده باد دانشگاه"
او پس از آنکه 4 سال پیش حجاریان جنبش دانشجويي در زمان حال را فاقد كاركرد دانست، مدعی مرگ جنبش دانشجویی شد و تکمله بر نظریه استاد خود زد تا از همراهی احساسات دانشجویان در دوران خود تشکر کرده باشد. جالب تر آنکه او در این نوشته خواستار فاصله گرفتن دانشجویان از سیاست شد و دانشگاه را مکان خوبی برای رشد سیاسی دانشجویان ندانسته و نوشت: اگر دانشجویی بخواهد به صورت حرفه ای در سیاست دخالت کند به جای جنبش دانشجویی وارد احزاب سیاسی شود و سپس مراتب ترقی را در آن حزب سیاسی طی کند و آنگاه وارد پارلمان و دولت شود و این همان راهی است که امروزه در جهان توسعه یافته به آن عمل می شود.
"جنبش دانشجویی مرد، زنده باد دانشگاه" او نه از آن روست که جنبش دانشجویی امروز خفته باشد که بیداری امروز دانشجویان در گذشته کم سابقه است، او را فاصله گرفتن دانشجویان از جنجال آفرینی های روزنامه های زنجیره ای آشفته ساخته است و این خود نوید بخش حرکت صحیح جنبش دانشجویی است. شعار او در قاموس ما اینگونه ترجمه می گردد "جنبش دانشجویی بیدار است، زنده باد دانشگاه اسلامی"

/ 26 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی رسته مقدم(۱)

سلام جناب اسلامی عزيز البته اگر در قاموس شما جمله جناب قوچانی چنان معنايی دارد، برای من آن جمله همان معنای خودش را دارد، در کشورهای توسعه يافته اگر دقت کرده باشيد، همه چيز سر جای خوش است، احزاب کار سياسی می کنند و دانشجويان درس خود را می خوانند، البته اين بدان معنا نيست که نسبت به حوادث پيرامون شان بی تفاوت باشند، بلکه بدين معناست که «هر سخن جايی و هر نکته مکانی دارد»، اينکه در جامعه ما دانشجو دغدغه دموکراسی، انتخاب آزاد، حقوق بشر، عدالت و ... را داشته باشد، عيناْ نشان دهنده توسعه نيافتگی جامعه ماست، که هرنکته بر سر جای خويش نيست. در مورد توسعه مقام رهبری هم بنده درک نمی کنم منظور ايشان چيست؟!!! دانشجويی نه به عنوان شخصی حقوقی بلکه به عنوان شخص حقيقی که می خواهد کار سياسی حرفه ای انجام دهد بايد به احزاب روی بياورد و اصولاْ احزاب پاستوريزه ترين راه سياست ورزيست، در غير اين صورت و اگر بنا به فرمايش ايشان باشد، دانشجو بايد در فعاليت های زيرزمين و برانداز شرکت کند!!! متاسفانه اپيديمی «تحزب ستيزي» گويا از مدتها قبل دامن مقام رهبری را هم گرفته است!!! ـالبته بنا به مطلب شماـ نکته آخر اينکه با اينکه من با...

مصطفی رسته مقدم(۲)

صحبت قوچانی موافقم اما مخالف کار سياسی دانشجويان نيستم، چون هنوز در جامعه ما احزاب آنگونه که بايد و شايد به عنوان باشگاه سياست ورزی حرفه ای جايگاه خويش را پيدا نکرده اند، که اتفاقاْ اين عين تاييد صحبت قوچانيست، چون در جامه توسع نيافته ما، خرده جنبش ها مانند کارگران، زنان و بخصوص دانشجويان بار نبود حزب حرفه ای را به دوش می کشند. البته پيش از اين رسانه ها و مطبوعات هم تا حدودی همين نقش را داشتند که بعد از کودتای خزنده عليه رسانه ها و قلع و قمع همه آنها ديگر روزنامه و مطبوعه ای باقی نمانده که اين رسالت را به دوش بکشد.

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

محمدرضا

سلام با يك گزارش تصويري منحصر بفرد از اغتشاش گري ميليشياي تحكيم وحدت دانشكده حقوق تهران در برنامه انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه تهران بروزم. خوشحال ميشم نظر بدين

محمد مهدی اسلامی

آقا مصطفی درباره آنچه درباره رهبر معظم انقلاب گفته ای ارجاعت می دهم به مقاله ام درباره تحزب از نگاه امام و رهبری که در همین وبلاگ هم هست. فکر کنم کاملا جوابت آنجا پیداست.

مجید

واقعا با اعطای ستاره به عده از دانشجویان توسط محمود عدالت نژاد برخی جنبش های دانشجویی رو برابرتر کردیم

تحكيمي

با مطلبی همراه عکس درباره ی 20 آذر بروزم! "یادآور 20 آذر 85 در دانشگاه امیرکبیر..." autpress.blogfa.com

ُسلام سهم ما از این جهاد علمی و جنبش نرم افزاری چیه؟

جواد

آقای قوچانی کجا این مطلب را نوشته اند ما که ندیده ایم؟الکی حمله نکن حجاریان هم نگفته که جنبش دانشجویی فاقد کارکرد است یا به قول کیهان حرف مفت! حداقل از منابع دروغ استفاده نکن