آرزویی از جنس سرانجام محمد منتظری برای موسوی

محمد منتظری، مبارز پرشوری که پس از سخت ترین شکنجه ها و سالها مبارزه پرتراکم در داخل و خارج، دلش طاقت هیچگونه ناپاکی بر سیمای انقلاب را نداشت، در دوران پس از انقلاب کارهای عجیبی کرد که همگی فراتر از قانون بود، اما او با روحیه انقلابی خود، غیرقانونی بودن آن را نمی پذیرفت. او وقتی با روح قانونگرای شهید بهشتی مواجه شد، به غلط گمان برد که او نیز استحاله شده است و انقلابی نیست. از این گمانه بود که او تهمت ها را روانه شهید بهشتی کرد.

مطالبی که او در تخریب شخصیت شهید بهشتی در نشریات آن روز می نوشت، یکی از سخیف ترین فحاشی های سیاسی به شهید بهشتی بود و شهید بهشتی را به راسپوتین انقلاب متصف کرد.

گریگوری افیمویچ راسپوتین راهب ماجراجو و سیاستمدار روسیوی قدرت و نفوذ عجیبی در نیکلای دوم و همسر او داشت و در اغلب کارهای درباری دخالت می‌کرد. کثیف ترین فرد در دربار تزارها , راسپوتین بود زیرا هم جنایتکار بود و هم لاابالی و بی اخلاق بود و توهینی از این بالاتر نسبت به یک عارف مبارز و انقلابی وجود نداشت.  شهید منتظری گمان می کرد در کمال صداقت انقلابی و در راستای رسالت دینی خود چنین بر خورد می نماید. رفتاری که شاید بی تاثیر از مجاورت و تلقینات افرادی همچون "مهدی هاشمی" معدوم نبود.

در تمام این مدت واکنش شهید بهشتی به این رفتارها منطبق بر ادب بود، شاید تنها واکنش ضبط شده در تاریخ مصاحبه ای با تلویزیون آلمان است که یک روز پس از شهادت ایشان پخش از آن تلویزیون پخش شد. پرسشگر تلویزیون آلمان از ایشان سوال می کند که به شما لقب « راسپوتین » داده اند , آیا شما از این عنوان ناراحت می شوید؟ و شهید بهشتی کمی تامل کرده  و می گوید: « ولی خیلی غیرمنصفانه است . »

وقتی در روزهای داغ انتخاباتی، برای مصاحبه درباره شهید منتظری - با یک محبت ستودنی در حق یک تاریخ پژوه - مسیح مهاجری که لحظه هایش پرتراکم از فعالیت برای مهندس موسوی بود، ساعت 21 چهارشنبه شبی را معین کرد؛ زیباترین بخش مصاحبه به سرانجام این رفتار شهید منتظری باز می گشت. گفت تنها روزی که به یاد دارم شهید بهشتی خلف وعده کرد، اندکی پیش از شهادتش بود. در طبقه سوم روزنامه جمهوری اسلامی قرار جلسه ای داشتیم که شهید بهشتی با یک ربع تاخیر و همراه با محمد منتظری به آن وارد شد. او خوب می دانست که هر دو واقعه برای ما عجیب است، لذا خود به اختصار توضیح داد که قصد آمدن داشته که به ناگاه متوجه حضور محمد منتظری در دفترش می شود. میان دو امر قرار می گیرد، تاخیر در قرار و ناراحت کردن فرد مخلصی که اینک پس از پی بردن به خطایش برای جبران آمده بود. شهید بهشتی نیز به نیکی اولی را انتخاب می کند.

مهاجری می گفت وقتی محمد منتظری متوجه می شود که در حق شهید بهشتی اشتباه کرده است، بی آنکه واسطه بتراشد و در اولین فرصت، شجاعانه خود عزم دیدار شهید بهشتی می کند و با آغوش گشوده او مواجه می شود که "محمد آقای خودمان"

از آنجا که خدا اجر محسنین را به نیکی می پردازد، او پاداش این حریت را گرفت و در میان همان هفتاد و دو تنی به شهادت رسید که سیدشان بهشتی بود.

اما بسیاری این شجاعت را ، برخی از خوش فرجام ترهایشان تنها زمانی بر منیتشان غلبه کردند که از حزب جمهوری اسلامی تنها ویرانه ای در برابرشان بود.

***

مرور این حکایت ها برایم تداعی گر روزهای بهار 1388 است. چه بسیارند کسانی که اینک دریافته اند که اگرچه مخلصانه گام برداشته اند، اما به همت دوستانی ناصالح راه به بیراهه برده اند. کاش تا دیر نشده شجاعت اعلام خطا را داشته باشند و به اردوگاه انقلاب بازگردند.

-----

پ.ن 1: برخی از پیامها، حاوی آرزوی مرگ یا نابودی برای مهندس موسوی و ... است که اغلب آنها را منتشر ننموده ام و مختصر باقیمانده را نیز با نقد آن منتشر کرده ام. حقیقتا آرزوی من برای مهندس موسوی، پس از این قانونگریزی ها و هیاهوها، سرانجامی همچون محمد منتظری است. آرزویی که هنوز برای محقق شدن دیر نیست، تنها کافی است که او لحظاتی به دور از فضای حاکم بر ستادهای انتخاباتی و رسانه های حامیش، با نگاهی خالی از پیش داوری، سخنان منتقدانش را نیز بشنود. یا حداقل مقاله مسیح مهاجری، یار دیروز و امروز خود را بازخوانی کند. (+) ، (+)

پ.ن2: در تهیه این ویژه نامه دچار کمبود چهره برای مصاحبه شده ام. اگر فردی را می شناسید، در ثواب این کار شریک شوید.

پ.ن٣: مدتی است که میخواهم نکته ای درباره نهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی، از موضع شخصیت حقوقیم در این حزب بنویسم؛ سایه انتخابات بر فضای سیاسی کشور آنقدر سنگین است که به گمانم موضوع بیات شود و فرصت طرح آن پیش نیاید.

/ 51 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام اخوی چه خبر ؟ سری بما نمیزنی؟

حق جو

یه پیام گذاشتم که این قیاسها یی که میکنی مع الفازغ هست چرا نظرم رو نگذاشتی؟شاشیدم تو وبلاگت

محتشمی پور

سلام برادر دست مریزاد به روح شهیدان بهشتی و منتظری صلوات

هلیا

سلام ممنون از لطفتون خیلی عالی بود استفاده کردم. پیروز و سربلند باشید.

پزشکیان

دوست عزیز. شما و خانواده ات را از نزدیک میشناسم. سالها میگذرد از آخرین باری که شما را دیدم. آن موقع من هم همین عقاید را داشتم. اما با گذشت زمان, کم کم چیزهایی از دوستداران ولایت فقیه و شخص رهبر دیدم که ابتدا باورش برایم مشکل بود ولی کم کم همه چیز برایم روشن شد. شما هم بیشتر چشمانت را به حقیقت باز کن. من 6 ماه در روزنامه رسالت فعالیت کردم و دو سال عضو موتلفه اسلامی بودم و تک تک اعضایش را می شناسم (در این که افراد سالمی هم انجا عضو هستند شکی نیست). در آن دوسال اطلاعات و اسنادی در مورد رهبر و طرفداران و پشتیبانانش و ماجرا های پشت پرده بدست آوردم که باعث شد راهم را از راهشان جدا کنم. بزودی ایران را ترک خواهم کرد و این اسناد را منتشر خواهم کرد تا همه با چهره پلید این افراد آشنا شوند. شما هم بیشتر فکر کن از وجدانت هم کمک بگیر. یک ساعت تفکر بهتر از 70 سال عبادت است. با احترام.

ونوس

طبق نظرسنجی اکثر کسانی که با آگاهی به موسوی رای دادند مخالف نظام و انقلاب و اسلام هستند . اینرا همه میدانند خودشان هم میگویند. حالا چند بحث منطقی: میگویید احمدی نژاد دروغگوست! ولی بعد از انتخابات مشخص شد کی دروغ گفته: بورس جهانی اعلام کرد بورس تهران بالاتر از سایر بورسهاست. این حرف طرفداران کاندیداها نیست حرف سازمان جهانیه.(البته اگر آقای موسوی این سازمان را قبول داشته باشند) خب اینجا حق با احمدی نژاد بود .موسوی با تکرار مدام کلمه قانون گوشمان را کر کرده بود بعد از انتخابات عمل به قانونش را دیدیم. میگفتند بازشماری آرا کنیم میگفت نه ابطال. میگفتند قانونی عمل کن میگفت نه ابطال..این یعنی قانون گریزی. یعنی عین دیکتاتوری. امامی که اینقدر ازش دم میزد برای کسب آرا میگوید وقتی میبینی کاری میکنی که آمریکا و دول استکبار از تو طرفداری میکنند بدان راه باطل رفتی. موسوی و طرفدارانش به این امید دارند که اگربا آمریکا مسالحه کنیم دیگر دنیا بهشت است ولی خدا در قرآن کریم سوره محمد آیه 35 میفرماید: شما ای اهل ایمان در کار دین سستی روا مدارید و از ترس کافران را بر صلح دعوت مکنید .ماجرای دروغگو بودن احمدی نژاد:سعید حجاریان

ونوس

همه میدانیم که آمریکایی ها و اروپاییها عاشق ما نیستند. حداقل مسئولان خودمان دلسوزترند تا آنها پس چرا باید رسانه خودمان را تحریم کنیم و 24 ساعته پای رسانه های bbc و صدای آمریکا بنشینیم؟ همه میدانند آمریکا و اروپا در بحث رسانه بسیار پیشرفته اند و به راحتی با فنهایی که دارند خیلی راحت حتی مسلمان را نسبت به دینش بی اعتقاد میکنند. چرا ما که دینمان امانتی است از جانب پروردگار باید خودمان را در معرض شیطنتهای این ابلیسان قرار دهیم. چرا نباید وطن دوست باشیم و مردم خودمان را قبول داشته باشیم؟ چرا اینهمه تفرقه که بیگانگان به راحتی ما را بشکنند؟علی (ع) 25 سال سکوت کرد تا به اتحاد مسلمانان لطمه ای وارد نشود در حالیکه حق با او بود. چرا موسوی دعوت بهآشوب کرد تا این اتحاد شکسته شود و دشمنان این مملکت خوشحال تر از دیروز باشند. در حالیکه حق با او نبود. میگویند رئیس شورای نگهبان حامی احمدی نژاد است. خب باشد ولی اینرا میدانیم که باتقواترین و دیندارترین مردم عضو این شورا هستند و ایمانشان بهشان اجازه نمیدهد حق را ناحق کنند. پس چرا به جای اعتماد به آنها , به bbc و کافران از خدا بی خبر دل ببندیم؟ آیا این ظلم در حق این مملکت و دینمان

حقگو

آقای اسلامی سلام بنظر نمی آید آن دوران دیده باشی . حتما برایت می نویسند و چوم نتیجه گیری شما آخرش حرف بادامچیان است . یک روز مقاله ای از من خواست برایش نوشتم . در بعضی عبارتهای مفهومی دست برد اعتراض کردم ، گفت اینجوری باید فکر کنید . گفتم ما نیستیم کسانی که روی مغز ما راه بروند و بگویند اینجوری باش و اونجوری نباش . رفتیم ... روی مغز امام راه رفتند که موسوی این چنان است و آنچنان است امام به یشان گفت : یک نانوایی را نمی توانید اداره کنید به من می گویید نباشد !!!؟ برادر چند سال بعد شمارا خواهم دید . موسوی اشتباه نکرد . اصلا 27 قانون اساسی را که مرده بود احیا کرد بدین ترتیب که هر اعتراضی در مخالفت با زهبری سرکوب می نمایند حتی اعتراض صنفی را می چسبانند . نمی بینی . موسوی قلدر است و در مقابله با دندان مسلح جریان حاک حجتیه مانند همان روزها در افتاده است . فقط حیف که امام نیست .

خبرنگار

یه کن فکر کن با با جان.هر دوره زمانی را باید در محتوای خود دید.

عباس

اگر محمد منتظری تا حالا زنده بود بدتر از باباش و رفسنجانی با هاش تا می کردین و حتما می کشتیدش .دیگه یاد بود و مقاله و ... چه معنایی دارد؟