چراغ قوه بر زیرزمین می تابد

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی همواره برایم جذابیتی خاص داشت، هم شیوه تشکیلش و هم انحلالش و هم بقایش (چه جناح چپ با اسم سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ايران و چه جناح های دیگرش با اسامی ... ) . در این باره هم زیاد مطالعه کرده ام و هم زیاد مصاحبه و گاهی نیز مقاله هایی نوشته ام. این مصاحبه ها و مقاله ها هم اغلب برایم دردسر ساز بوده است. یادم هست در یک ویژه نامه ای که در روزنامه ای برای بزرگداشت یکی از شهدا منتشر شده بود به همت یکی از دوستان چند مصاحبه هم چاپ کردیم که نگاهی هم به سازمان داشت، آن بنده خدا که از کار بر کنار شد هیچ نزدیک بود مدیر مسئول هم تغییر کند. ( البته من به صورت افتخاری همکاری کرده بودم و نمی توانستند مرا اخراج کنند04.gif)

این دو خبر برای من که اینقدر به مواضع و تاریخ این تشکل نیمه علنی حساسم، خیلی خیلی هیجان بر انگیز بود: ۱- بيانيه سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ايران در باره اتحاد ملي، انسجام اسلامي که بی بی سی برای آن این تیتر را انتخاب کرده: هشدار مجاهدين انقلاب درباره سال اتحاد ملی ۲ - انتشار کتاب ؛سازمان مجاهدين انقلاب از تاسيس تا انحلال ؛

نمی دانم درست فکر می کنم یا نه ولی گویا همانقدر که دیگران درباره این سازمان توهم توطئه دارند  این سازمان هم درباره دیگران چنین توهمی دارند.

یادم هست آنروز که برای مصاحبه با بهزاد نبوی رفته بودم کیفم را در اتاق مصاحبه  جا گذاشتم، سر کوچه فهمیدم و پیش خودم گفتم با آن نگاه امنیتی تا الان فکر کرده اند بمب است و از پنجره بیرون انداخته اند و لب تاپم ... ولی شکر خدا به موقع رسیدم. به هر حال قبل از آنکه خود سازمان دست به کار شود و تاریخچه خود را منتشر کند آقای حسینیان و مجموعه اش چراغ قوه ای بر این محفل سری انداخته اند: از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵ البته پیش از این هم کتابهایی همچون شنود اشباح چنین تلاشی داشتند.

اما هیجانات ادامه دارد: سيد هاشم هدايتي، عضو شورای مرکزی سازمان نیز  مسوول تنظيم كتاب تاريخچه ای شده که گفته از يك سال گذشته آنرا آغاز کرده و  به احتمال زياد تا پايان سال 86 به اتمام خواهد رسيد.

هیجان زیاد برای سلامتی انسان خوب نیست؛ فعلا بس است.

/ 15 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حميد داودآبادي

سلام متاسفانه بجا نياوردمتان تا يادم بيايد که چه ظلم بزرگی! به شما کرده ام که تا اين حد از دستم شاکی هستيد. به هرحال نمی خواهم طلب حلاليت کنم چون حق داريد شاکی باشيد و يقه ام را بگيريد. ولی حداقل بگوييد چه بوده که آرام شوم. منتظرم

مجید رستمي

....چی نشستی واس خودت بلغور می کنی......برو دنبال کارت ....بشين پای حرفهای بی لهجه حسنی که از دهن حسينيان مياد بيرون و مواظب لپ تاپت باش........داداش مرگ من يواش

تورج

پاسخ به کامنت شما: چرا فکر می کنید موارد 4 و 5 جمع نقیضین است؟ مورد 4 میگه:"امیدوارم هر چه سریعتر "دین" از صحنه جامعه حذف بشه". یعنی دین به صورت امر فردی در بیاد و در قانونگذاری، سیاست و مسائل مربوط به اجتماع نقشی نداشته باشه. فرض کنید حکومتیان همگی "قورمه سبزی" دوست داشته باشند. درنتیجه همه افراد جامعه مجبور باشند همیشه "قورمه سبزی" بخورند. دین در حال حاضر چنین نقشی را در جامعه بازی می کند! مورد 5 هم میگه:"امیدوارم همه بتونن یه روزی آزادی رو تنفس کنن". معنی این هم واضحه. اگه شما فکر می کنید انسان با دیندار بودن به آزادی میرسه، خب میتونید دیندار باشید و آزاد! اما دین شما مال شماست و امریست کاملاً شخصی. شاید دهها نفر از دین شما خوششان نیاید. اگر شما بخواهید آنها را به زور ملزم به رعایت قوانین دین خود کنید، هم دین را وارد صحنه اجتماع کردید و هم آزادی را از بقیه سلب کردید. وقتی که دین وارد صحنه جامعه شد، نیروهای امنیتی کشور به جای دستگیری عبدالمالک ریگی و امثال آن به ارشاد!!! پسران و دختران پرداختند! و همه مجبور هستند به زور به بهشت بروند. درنتیجه آزادی هم نقض شد!

تورج

از محمد سلامتی خوشم مياد. نميدونم چرا!

ندا

سلام. نوشته هاتونو نخوندم شايد هم نخونم و شايد بخونم.اما يه سوال داشتم که جواب دادن شما اگر برای خودتان مهم نباشد برای من تقريبا بسيار مهم است. سوال:فرق کسی که درس خبرنگاری يا روزنامه نگاری خوانده با کسی که تحصیلاتش چیز دیگریست در چیست؟از نظر شغل و حقوق و مزایا و... ممنون.بدرود!

محمد مهدی اسلامی

پاسخ به سرکار خانم ندا: سلام. به نظر من تحصیلات همه ماجرا نیست ولی بخش مهمی از آن است. بسیاری از اساتیدی که به ما روزنامه نگاری می آموختند و یا امروز به عنوان سمبلهای روزنامه نگاری مطرح هستند هیچ تحصیلات آکادمیک روزنامه نگاری ندارند. به راستی مگر همه آموخته های یک انسان در دانشگاه است؟ مگر نمی شود با مطالعه هدفمند و بدون کسب مدرک در یک رشته ای آموخته ها اندوخت؟ می دانید دهخدا و زرین کوب و .... هیچکدام مدرک رسمی نداشتند ولی مدرک دکتراهای بسیاری در دانشگاه تهران به افراد مختلف دادند. اما نمیتوانم نادیده بگیرم که حضور منظم در کلاسهای دانشگاهی و آموختن(نه پاس کردن دروس) و پژوهش کردن و ... در اغلب موارد جامعه کارآمد تر است. بیش از این اطاله کلام ندهم. اگر به نظر شما جوابم بی ربط یا مبهم است یا اشکالی بر آن وارد است، خوشحال می شوم مرا در جریان بگذارید. راستی چرا این سوال را از من پرسیدید؟

محمد مهدی اسلامی

پاسخ به جناب تورج خان: سلام. من یک سوال کوچیک کردم ولی ظاهرا خیلی ناراحت شدی. من مثل شما فکر نمی کنم اینکه از وبلاگهایمان مشخص است. اما اینکه در مثال مغالطه کرده ای جای شکی نیست. قورمه سبزی!! به نظر من نباید اشتباه مجریان در برخی موارد را پای دین گذاشت؛ می دانی نامه امیرالمومنین به مالک اشتر به عنوان یکی از زیبا ترین و مردمی ترین روشهای حکومت داری در سازمان ملل پذیرفته شد؟ به نظر من مشکل از حضور دین در جامعه نیست که اگر به درستی پیاده شود چنین فکر نخواهیم کرد که اراده شخصی حاکمان دینی بر جامعه سایه خواهد افکند. مشکل از ریا و سالوس برخی است که خود را در میان مسلمانان جا زده اند، به قول خواجه حافظ شیرازی: گرچه بر واعظ شهر این سخن آسان نشود تا ریا ورزد و سالوس مسلمان نشود

تورج

آهان، اين رو هم بگم که من خيلی کم از حرف بقيه ناراحت ميشم. يعنی سعی می کنم اصلاْ ناراحت نشم. به هر حال بحثه ديگه. آدم اگه بخواد سر بحث ناراحت بشه که ديگه نميتونه بحث کنه! راستی نسبت به بهزاد نبوی حس خاصی ندارم. البته يه جورايی حس ميکنم نميشه بهش اعتماد کرد. شايد به خاطر مدل نگاه کردنش

تورج

يه چيز ديگه. من مغالطه نکردم. اصلاْ هم نگفتم قورمه سبزی بده، يا بدمزست. ممکنه خيلی خوب هم باشه، مثل دين! اما اجبار کردن بقيه به استفاده از دين خوب نيست. من دزدی نميکنم. کلاهبرداری نميکنم. قتل انجام نميدم و کلاْ قانون شکنی نميکنم. اما دوست ندارم برم بهشت. چرا بايد به زور برم بهشت؟