میزگرد وبلاگی از جنس سوم تیر   

هفته  پیش از دو کانال متفاوت به من پیشنهاد شد که در میزگردی که درباره نقش وبلاگ ها در سوم تیر در خبرگزاری فارس تشکیل می شد شرکت کنم. نام افرادی که گفته شد تا حدی با افرادی که در نهایت آمدند تفاوت داشت؛ من نام محمد سرشار را هم پیشنهاد کردم که ظاهرا موفق نشده بودند پیدایش کنند اما در نهایت من، امیرحسین ثابتی و مجید بذرافکن در کنار حامد طالبی و محمد صادق زمانی که به نمایندگی از فارس آمده بودند، نشستیم و بحث کردیم. آنچه در پی می آید برداشت برادر زمانی از گفته های من است که اگرچه برخی نکات را دوست داشتم از قلم نمی انداخت ولی خوب تنظیم شده است، خوشحال می شوم از نظراتتان مطلعم کنید:


اسلامی: وبلاگ‌های حامی رئیس‌جمهور تنوع زبانی مطالب را افزایش دهند

خبرگزاری فارس: نویسنده وبلاگ "تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار" گفت: اگر وبلاگ‌نویس‌های حامی دولت‌نهم قصد اثرگذاری در خارج از کشور را دارند باید مطالبشان را به زبان‌های دیگر در اختیار مخاطبان خارج از کشور قرار دهند. 
   
 
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مهدی اسلامی نویسنده وبلاگ "تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار" در میزگرد وبلاگ و سوم تیر که با هدف بررسی ادبیات و نقد وبلاگ‌های حامی گفتمان دولت نهم و با حضور مجید بذرافکن نویسنده وبلاگ "تأملات" و امیرحسین ثابتی نگارنده وبلاگ "دست‌نوشته‌های یک دانشجو" در خبرگزاری فارس برگزار شد، گفت: پدیده وبلاگ‌نویسی در انتخابات نهم ریاست جمهوری از نظر رسانه‌ای قوی‌تر ظاهر شد؛ چرا که تا قبل از آخرین انتخابات ریاست جمهوری، وبلاگ‌نویسی بیشتر به صورت یک دفتر خاطرات بود و ابعاد غیرسیاسی آن بیشتر بود، اما از انتخابات سال 84 به بعد رنگ و بوی رسانه به خودش گرفت.
وی وبلاگ‌نویسی در روزگار امروز را شبیه دیوار نویسی‌های ایام انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: به گفته یکی از استادان فن، دیوارنویسی‌های اول انقلاب خودش یک رسانه بود که بُعد مردمی داشت و توانست شعارهایی را منعکس کند که سایر رسانه‌ها نمی‌توانستند آن شعارها را انعکاس دهند؛ وبلاگ‌نویسی شیوه تکنولوژیکال همان شعار نویسی‌های اول انقلاب بر روی دیوارهاست که با رویکردی منطقی‌تر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد.
اسلامی وبلاگ‌نویسی را از جهاتی برتر از رسانه ارزیابی کرد و گفت: آنچه در رسانه‌ها قابلیت انعکاس ندارد، در وبلاگ‌ها می‌تواند منعکس شود و به عبارت دیگر خودسانسوری کمتر در وبلاگ‌ها مشاهده می‌شود. از طرفی، وبلاگ این امکان را دارد که موج‌آفرینی کند آن هم یک موج‌آفرینی مردمی؛ مثلاً تا قبل از سوم تیر رسانه‌های دیگر کمتر از آقای احمدی‌نژاد به عنوان یک چهره شاخص نام می‌بردند، اما وبلاگ توانست موجی به نام دکتر احمدی‌نژاد ایجاد کند.
نگارنده وبلاگ تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار با بیان این‌که وبلاگ‌نویسی مثل دیوارنویسی‌های ایام انقلاب یک شمشیر دولبه بود که علاوه بر موافقین، دایره‌ای از مخالفان هم برای آن شکل گرفت که توانستند از برخی نوشته‌ها و نظرات وبلاگ‌نویس‌های سوم‌تیری به نفع خودشان بهره ببرند، گفت: نقدی که به برخی مخالفان وارد است، برخورد سخیف و خارج از اخلاق با وبلاگ‌نویس‌های حامی گفتمان دولت نهم است و این به فرهنگ عمومی ما برمی‌گردد که هنوز نتوانسته‌ایم نقد صحیح و منصفانه را بیاموزیم و به جای آن به فحاشی و بداخلاقی متوسل می‌شویم.
اسلامی تصریح کرد: وبلاگ‌نویس‌های ما نباید جامعه آماری وبلاگستان را یک نمونه کامل آماری از کل جامعه بگیرند.
وی یکی از موثرترین راه‌های افزایش مخاطبان وبلاگ‌ها بویژه وبلاگ‌های حامی گفتمان دولت نهم را افزایش تنوع زبانی خواند و اظهار داشت: در حال حاضر مطالب وبلاگ‌ها فقط به زبان فارسی منتشر می‌شود، درحالی که اگر وبلاگ‌نویس‌های حامی دولت نهم قصد اثرگذاری در خارج از کشور را دارند، باید مطالبشان را به زبان‌هایی مثل انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و .. در اختیار مخاطبان خارج از کشور قرار دهند.
اسلامی در ادامه گفت: یکی از مشکلات عمده وبلاگ‌نویسی‌ در ایران بویژه در مجموعه حامیان آقای احمدی‌نژاد نبودن یک حلقه واسط است که بتواند بین مخاطبان و وبلاگ‌ها اولویت‌ها را تعیین کند و این در حالی است که منتقدین دولت نهم از این حلقه واسط برخوردارند و به بهترین شکل از آن برای تخریب دولت استفاده می‌کنند.
این وبلاگ‌نویس روزنامه‌نگار افزود: مدت سه سال برای بررسی کارنامه یک سیاستمدار کافی است و وبلاگ‌های حامی گفتمان احمدی‌نژاد باید قبل از منتقدین و تخریبگران برای عملکرد رئیس‌جمهور در حوزه‌های گوناگون بپردازد؛ متأسفانه برخی رسانه‌ها نقاط قوت عملکرد دولت نهم را نادیده گرفته‌اند و این ضعف باید توسط بلاگرهای حامی دولت برطرف شود؛ زیرا در این یک سال باقیمانده، رقابت‌های انتخاباتی به شدت بالا می‌گیرد و رسالت وبلاگ‌های حامی دولت سنگین‌تر می‌شود.
اسلامی با تأکید بر این‌که وبلاگنویس‌های سوم تیری نباید وارد فضای انفعال شوند، گفت: از مهم‌ترین دلایل کمرنگ‌شدن فعالیت وبلاگ‌های دوم خردادی، سرخوردگی آنها از عدم اعتمادعمومی است و دلیل دیگر اینکه خیلی از وبلاگ‌های دوم خردادی نتوانستند خطوط قرمز را رعایت کنند و بر اثر تخلف‌هایی که انجام دادند، فیلتر شدند؛ برای فعال شدن جریان‌های وبلاگی منتقد دولت باید هم مسئولان و هم منتقدان آستانه تحمل خود را بالا برده و با سعه صدر بیشتری با مسائل برخورد کنند و جریان‌های گوناگون وبلاگ‌نویسی باید یاد بگیرند که بدون توهین حرفشان را بزنند و با مخالفت خودشان با فحاشی برخورد نکنند.
نویسنده وبلاگ تک نوشته‌های یک روزنامه‌نگار در پایان اظهار داشت: انتقادی که به همراهان و مدیران کابینه آقای احمدی نژاد وارد است این است که تا این لحظه از فضای وبلاگ‌نویسی استفاده نکرده‌اند و باید برای ارتباط تنگاتنگ با مردم و جوانان حتماً از این فرصت استفاده کرده و شخصاً وبلاگ داشته باشند.

 

متن کامل