فرزندانی همچون عزت الله ضرغامی   


وقتی بر زندگی شهید دکتر باهنر به مناسبتی مطالعه می کردم، به یک شبه اتو بیوگرافی برخوردم. در میان آن شهید بزرگوار از خاطرات تدوین کتب درسی دینی به همراه برخی دیگر از همرزمانش، تعریف کرده بود که چگونه از غفلت رژیم بهره برده بودند و در آن کتابها به بچه ها بحث جهاد و مقابله با ظالم و غیره را آموخته و مبارزه سیاسی خود را پی گرفته بودند . متونی که چندین سال بعد، رژیم با کشیدن خطوطی با خودکار قرمز بر دور مطالب حساسیت برانگیزش ضمیمه پرونده مولفین کرده بود و آنرا سراسر علیه حاکمیت خوانده بود.


***


پیشتر مخالفت خود را با شیوه اجرای طرح امنیت اجتماعی و تقدم و تاخر مراحل آن در نوشته ای آورده بودم و تاکید کرده بودم با اصل اجرای چنین طرحی مخالف نیستم؛ بلکه شیوه ای ناصحیح دارد.


اما برایم جای بسی تعجب است که صدا و سیمایی که چنین از چنین طرحی حمایت می نمود، چگونه تن به نمایش گذاردن "مرد هزار چهره" مهران مدیری داد. مقصودم بیش از همه قسمت هشتم فروردین آن است که رسما با تصویری کاریکاتوری از آن، چنین عملکردی را ناشی از به کرسی نشستن یک فرد بی سواد نشان می داد که به رغم تمایل برای اصلاح حتی متوجه تفاوت های ضابط قضایی و دادستان و ... نبود. فردی که ابتدا از سردسته باجگیران محل به دلیل نبودن بینه حمایت کرده بود و اینک خود به ضرب و شتم معاونش می پرداخت تا اقرار کند. فردی که ...
آنرا بیان کاریکاتوری نامیدم چون به شدت اغراق شده بود؛ اما همین کلام طنز بود که بسیاری از منتقدان جدی طرح امنیت اجتماعی را به وجد آورد. اگر امروز فردی در قامت یک مخالف نظام قصد مبارزه سیاسی علیه آن را داشت آیا می توانست تریبونی بهتر از یک سریال هرشبی طنز و جذاب که بخش عمده ای از هموطنان را پای تلویزیون می کشاند پیدا کند؟ آیا همین جنبه های کاریکاتوری که به اسم یک فرد نفوذی در سیستم به نمایش گذاشته شده بود چنین تصویری را در ذهن مردم ایجاد نمی کند که دستگیری های طرح امنیت اجتماعی نیز فله ای بوده و اقاریر شرورهای منطقه بر اساس شکنجه بدست آمده است؟ آیا ...


به تعبیر یکی از وبلاگر های مخالف این طرح مسعود شصتچی فقط با فرزاد حسنی مصاحبه نکرد. اگر بخواهید به دیگر ظرافت های این فیلنامه پی ببرید لازم است ابتدا سوابق نویسندگان آن همچون امیر مهدی ژوله را بخوانید. طنز پرداز مشهور روزنامه های زنجیره ای! البته نمی دانم هنوز هم مثل قبل ابراهیم نبوی بدون درج نامش با مهران مدیری همکاری دارد یا نه!
بعضی وقتها فکر می کنم اگر به جای منتقدین جمهوری اسلامی بودم، راحت ترین نسخه ها برای اعمال مخالفتم را می توانستم از لابلای ویژه برنامه های دهه فجر و خاطرات بزرگان انقلاب بدست آورم، چه آنکه بسیاری از فرزندان آنها آنچنان سرگرم امور اجرایی شده اند که گاه هم آرمانهای موسسین را فراموش می کنند و هم تجربه های آنها را ، فرزندانی همچون عزت الله ضرغامی

 -----------

پی نوشت 1: سیدعزت ‌الله ضرغامی متولد 1338، فارغ التحصیل مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد است.
او فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود را از سال‌های قبل از انقلاب با تشکیل جلسات آموزشی و تحلیلی برای جوانان جنوب شهر آغاز کرد و در پی پیروزی انقلاب به عنوان دبیر آموزش و پرورش، به تشکیل کلاس‌های آموزشی و تحلیلی برای مربیان امور تربیتی و دانش‌آموزان در منطقه نازی‌آباد پرداخت. وی سالها آثار، افکار و اندیشه‌های شهید مطهری را در قالب کلاس‌های آموزشی، درج مقالات و دوره‌های تخصصی تدریس کرده است.
ضرغامی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه امیر کبیر بوده و پس از انقلاب فرهنگی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی این دانشگاه شد. او از سال 65 به عنوان مشاور طرح و برنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضوکمیسیون مشورتی این شورا مشغول خدمت شد و در تصویب طرح‌های بنیادین شورای انقلاب فرهنگی مشارکت فعال داشت.
وی از سال 71 تا 76 به عنوان مشاور عالی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور مجلس و استانها و معاون امور سینمایی این وزارتخانه خدمت کرد.
ضرغامی همچنین عضو شورای عالی سیاستگذاری خبرگزاری جمهوری اسلامی و شورای نظارت بر سازمان صداوسیما بوده است. و از سال 79 به عنوان معاون امور مجلس و استان‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی مشغول خدمت گشت و با پایان دوره ده ساله علی لاریجانی حکم ریاست سازمان صدا و سیما را دریافت کرد. سابقه وی در صدا و سیما از سال 62 و با نویسندگی برنامه‌های رادیویی آغاز شد . از این رو با توجه به این سوابق بیش از دیگر مدیران کشور مخاطب چنین هشداری قرار می گیرد.
پی نوشت 2: به علت مشغله شدید قبل از عید و تعطیلات نوروزی نتوانستم زودتر از این به روز کنم و به دوستان سر بزنم. شرمنده

متن کامل
۱۳۸٧/۱/۱٠ - محمد مهدی اسلامی