فرياد بلند   

بعضی وقتها از اینکه در مقاله ام بر اثر دخالت سردبیر یا اشتباه تایپیست یا ... غلطی رخ دهد آن قدر ناراحت می شوم که تا دو سه روز از یادآوری آن می رنجم... مقاله زیر را برای همشهری جوان نوشته ام. دخالت سردبیر سبب شده فاصله اعدام انقلابی حسنعلی منصور تا شهادت عوامل آن دو هفته فرض شود در حالی که این فاصله حدود ۵ ماه است...

این هم مقاله ای کوتاه برای آنها که از بلند بودن مقاله هایم شاکی هستند؛ دعایش را به جان همشهری جوان کنید که شرط محدودیت کلمه برای صفحه روزهایش دارد:

*****

فرياد بلند
شهادت صادق اماني، محمد بخارايي، رضا صفار هرندي و مرتضي نيك نژاد (اعضای موتلفه اسلامی)26 خرداد 1344

با اينكه 30 سال بيشتر نداشت رهبري شاخه نظامي هياتهاي موتلفه اسلامي را بر عهده گرفت و رهبري عمليات اعدام انقلابي حسنعلي منصور را - اگر فيلم تيرباران را كه بيش از پنجاه بار از تلويزيون و به هر مناسبت انقلابي پخش شده ديده باشيد؛ همان است كه از پشت روزنامه عمليات را رهبري مي كند – در شاخه سياسي هم عضو موثري بود. جلسات قرآن و حديث و مسايل سياسي مختلفي با نوجوانان و جوانان داشت كه بخارايي، نيك نژاد و صفار هرندي  هم از آنها بودند.
***
شاه براي تفريح به سويس رفته بود كه آمريكا حسنعلي منصور را براي نخست وزيري به او اعلام كرد. منصور خيلي زود از مجلس سنا كه در تعطيلات بود، تقاضاي تشكيل جلسه فوق‌العاده كرد و سناتورهاي پير را تا نيمه شب براي بررسي بودجه نگه داشت و در آخرشب متن يادداشت‌هاي متبادله با آمريكا را از تصويب  آنها كه در شرايط معمولي هم در جلسات خواب بودند ‌گذراند. اين طرح در مجلس شوراي ملي نيز با مخالفتهاي كمي روبرو شد كه صداي همان مختصر اعتراض هم به روزنامه ها نرسيد. كاپيتولاسيون (معافیت از تعقیب قضایی آمريكايي ها در ايران) در خفقان به تصويب  رسيد ولي صداي مخالفت از قم بلند شد:" آيا ملت ايران مي داند بدون اطلاع ملت و به طور قاچاق چه جنايتي واقع شد؟ مي داند مجلس ، به پيشنهاد دولت ، سندبردگي ملت ايران را امضا كرد؟ ... والله ، گناهكار است كسي كه داد نزند؛ والله ، مرتكب كبيره است كسي كه فريادنكند."
***
به فكر يك فرياد بلند بود. او و دوستانش معتقد بودند براي اين كار بايد مجوز يكي از مراجع باشد اما حاج آقا روح الله كه با اين سخنان به تركيه تبعيد شده بود رفتند مجوز را از آيت الله العظمي ميلاني گرفتند... ( توضیح کوتاهی که در اینجا درباره فاصله زندانی بودن آنها داده بودم حذف شده) دو هفته بعد ساواك گزارش مي كند: « به منظور برگزاري شب هفت اعداميان اخير كه در شهادت مرحوم منصور دست داشته‌اند تعدادي در حدود پنج‌هزار نفر به طرف گورستان مسگرآباد آمدند ...»

***

واقعا نمی دانم چرا برای این تغییر حداقل یک تماس با من نگرفتند؟ این دو هفته را از کجا وارد مقاله ام کرده اند!  بگذریم.... راستی شهید حاج صادق امانی پدربزرگم است. امروز سالگرد شهادتشان است و خوشحال می شوم اگر فاتحه ای به آنها هدیه کنید. یادم می آید در یکی از دیدارهایمان آقای کروبی از قول حاج آقا مصطفی نقل می کرد که امام آنها را در صواب اعمالش شریک کرده بود. (این را برای آنها که فکر می کنند حرکت این شهیدان در خلاف راه امام است نوشته ام. باور ندارید بروید از کروبی بپرسید)

اگر خواستید از این ماجرا بیشتر بدانید به سایتی که به کمک برخی دوستان راه انداخته ام مراجعه کنید: http://26khordad.ir

متن کامل
۱۳۸٦/۳/٢٦ - محمد مهدی اسلامی