حلقه ضعیف اصولگرایان   

نقل است در قرون گذشته ولایتی سپاهیان آماده و نیرومندی داشت که از ساز و برگ نظامي فراوان برخوردار بودند. در میدان نبرد با کشوری ضعیف، پادشاه امیدوارانه به دشمنانش يورش برد، اما ناگهان اسبش فروغلطید، شاه سقوط کرد، سربازان پا به فرار گذاشتند و در نهايت جنگ را باختند. پادشاه دشمن از کارشناسانش خواست دلايل پيروزي غير منتظره‌اش را ارزيابي كنند. گزارش چنین بود: اسب پادشاه رقيب از جوشن و زين برگ عالي برخوردار بود اما يك نعل ضعيف كه كهنه و فرسوده شده بود ، سرنوشت جنگ را تغيير داد. و در پایان گزارش نوشته شده بود: استحكام هر زنجير به قدر ضعيف‌ترين حلقه‌ي آن است.

مدتی است زمزمه انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در میان اصولگرایان همچون دیگران فراوانی یافته و سخن از ائتلافهای جدید و قدیم در رسانه ها صدر نشین اخبار گشته است. اصولگرایان در حالی به استقبال این آزمون می روند که در انتخاباتهای پنج سال گذشته مورد استقبال افکار عمومی بوده اند و همینک حجم بسیاری از مسئولیتهای نظام بر گرده این خانواده بزرگ سنگینی می کند. اما این اقبال در آخرین انتخابات اندکی رنگ باخت و در سومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا بر اثر عدم وفاق اصولگرایان، بسیاری از کرسی ها به رقیب واگذار گردید. شاید ضعیف ترین حلقه اصولگرایان ناتوانی در ایجاد اتحاد و هماهنگی در سالیان اخیر بوده است.

با نگاهی به زمستان 1378 که اولین جلسات وفاق اصولگرایان در مدرسه رفاه برگزار گردید به خوبی در خواهیم یافت شرایط آن روز دوم خردادیها شباهت بسیار به امروز ما داشت. ریاست جمهوری، مجلس و شوراها را در دست داشته و بر سر اختلاف سلیقه ها در برابر هم صف آرایی کرده بودند؛ اما اینک ...

انتخابات گذشته هشداری است تا به تقویت حلقه ضعیف بپردازیم و بر وحدت میان اصولگرایان بیافزاییم. راهکار زیبای شورای اسلامی شهر تهران در رسیدن پلکانی به وفاق می تواند الگویی برای تفاهم در ایجاد هماهنگی برای حضور در انتخابات آینده است اما لازمه رسیدن به این سازو کار توجه به این سخن رهبر فرزانه انقلاب درباره چگونگی دستیابی به اتحاد است: "بايد بر اصولى كه بين ما مشترك است، تكيه كنيم. نبايد خودمان را سرگرم فروعى بكنيم كه مورد اختلاف است."

*********

براي سر زدن به خيلي از دوستان به كلي مشكل دارم؛ به گمونم مشكل از بلاگفا است. حمل بر بي ادبي نكنيد...

متن کامل
۱۳۸٦/٢/٢٠ - محمد مهدی اسلامی