تبیین خبر ضرورت دوران فتنه   

تعبیر ناشایست یکی از دوستان معتقد به خط انقلاب بهانه نگارش این یادداشت است. با کمال اطمینان از خروج آیت‌الله علم‌الهدی از خط ولایت سخن می‌گفت. وقتی نگارنده با ناباوری تحقیق کرد، متوجه انعکاس غیرحرفه‌ای و گزینشی سخنان ایشان در رسانه‌ها گردید که موجب دلخوری امام جمعه محترم مشهد نیز گردیده بود. این قضاوت ناصواب درباره عالمی بیان گردیده بود که به عنوان یکی از جریان‌شناس‌ترین چهره‌ها مطرح است و همواره در دفاع از ولایت پیشگام بوده است.


چندی پیش نیز سخنان مشابهی در خصوص آیت‌الله جوادی آملی بر اساس خبرها و تحلیلهای رسانه‌های مغرض در میان برخی محافل اصولگرا اما تندرو منتشر گردید. هم در فاصله زمانی عدم حضور تابستانی ایشان در پشت تریبون نمازجمعه قم - که مشابه هر سال و به دلیل سفر ایشان به دماوند بود - و هم پس از اعلام کناره‌گیری آن عالم بزرگ از جایگاه امامت جمعه به علت مشغله زیاد علمی و کهولت سن، برخی رسانه‌های در خدمت دشمن سعی بر وارونه نمایی دیدگاه‌های سیاسی ایشان داشتند و حتی برخی از خودی‌ها نیز متاسفانه تحت تاثیر تحلیل‌های دریافتی از آن رسانه‌ها، به جبهه گیری در برابر این عالم حکیم پرداختند تا بازی آنها که سعی در تعریف ایشان در صف مخالفان نظام و ولایت داشتند، تکمیل گردد.

اما سخنان صریح آیت‌الله در جمع دانشجویان نقطه پایان بخش تمامی تفسیر و تعبیرهای غلط گشت، آنگاه که به تصریح درباره حوادث پس از انتخابات پاسخ دادند: «شما بایستی در این خصوص به سخنان مقام معظم رهبری توجه کنید و گوشتان به حرف‌های ایشان باشد و ببینید که ایشان چه می‌گوید.»

این اتفاق که دشمن با جنگ روانی خود سعی به ایجاد ریزش در صف نیروهای انقلابی نماید، البته امری بدیع نیست؛ اما بی‌شک در این روزها که جنگ روانی یکی از ارکان اصلی جنگ نرم دشمن گشته است، بیش از پیش خودنمایی می‌کند و دقت بیشتر اصحاب خیمه ولایت را می‌طلبد.

نکته اول را باید در تصریح آیه قرآن کریم که می‌فرماید «ان جاءکم فاسق بنبا فتبینوا» جست. دستور صریح الهی تبیین خبر فاسق است. اینکه به راحتی خبر دشمن را باور کنیم و یا به کلی آن را بدون هرگونه تحقیقی تکذیب کنیم؛ قطعا نشانه عدم بصیرت ما است. خداوند می‌فرماید «اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اگر شخص فاسقى خبرى براى شما بیاورد، درباره آن تحقیق کنید، مبادا به گروهى از روى نادانى آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید.» و این روزها چه داغ است بازار پشیمانی از نقل اخباری که به زودی کذب بودن آن عیان گردید.

نکته دوم اما با فرض صحت اینگونه اخبار است. رهبر حکیم انقلاب در سخنان اخیر خود با بسیجیان که در خط مقدم نبرد نرم ایستاده‌اند، چنین فرمودند «مراقب باشید، مواظب باشید، نمیشود هر کسى را بمجرد یک خطائى یا اشتباهى گفت منافق؛ نمیشود هر کسى را بمجرد اینکه یک کلمه حرفى برخلاف آنچه که من و شما فکر میکنیم، زد، بگوئیم آقا این ضد ولایت فقیه است. در تشخیصها خیلى باید مراقبت کنید... در تشخیصها و در مصداقهاى مختلف دقت بشود. بى‌دقتى در مصداقها، گاهى اوقات ضررها و لطمات بزرگى خواهد زد.»

پذیرفتن زود هنگام ریزش یک نیروی انقلابی، خواه چهره‌ای نخبه باشد یا یک شهروند عادی، سبب تسریع ریزش‌ها می‌گردد. و بی‌شک خوش‌بینی خارج از حد نیز سبب اعتماد به نیروهای ریزش کرده و پدید آمدن آسیب‌هایی فراوان خواهد شد. در چنین عرصه‌ای که با جنگ روانی دشمن، حق و باطل به هم آمیخته و از رسانه‌ها تبلیغ می‌گردد، هیچ نوشدارویی شفابخش‌تر از تبیین اخبار دریافتی علی‌الخصوص از منابع خبری غیرمطمئن و عدم شتاب نمودن در قضاوت نیست. که اگر چنین نکنیم،‌ وحدت وفاداران به انقلاب با شیطنت شیاطین و بدگویی مغرضان، به تفرقه و بدبینی به یکدیگر تبدیل خواهد گردید.

پ.ن: سخنرانی آیت الله علم الهدی در جمع معترضین به توهین به امام، موید نادرست بودن خبر قبلی مخابره شده از ایشان بود

متن کامل
۱۳۸۸/٩/٢٠ - محمد مهدی اسلامی