محک جدید برای مدعیان پیروی از ولایت   

عادتی است در بین چهره‌های سیاسی که سخنان رهبر حکیم انقلاب را با پیش ذهنیت‌های خود می شنوند. هر کس سخنان را با شیوه‌های خاص خود توجیه می‌کند و برای عملکرد خود موید می‌تراشد،‌بدون آنکه به محتوای سخنان نگاه کند.


این امر تا بدانجا توسعه یافت که در سخنان اخیر امام خامنه‌ای، ایشان از این امر گلایه نموده و فرمودند «حالا بعضى‌ها - چه مطبوعات، چه بعضى از عناصر گوناگون - توصیه‌پذیر نیستند؛ آنها از ما توصیه نمیخواهند؛ معلوم نیست سیاستهاى بعضى از این دستگاه‌ها و مطبوعات و رسانه‌ها را کى معین میکند و کجا معین میشود » ایشان در ادامه این گلایه، موضوع یکی از این نقد ناشنوی‌ها را اختلاف افکنی‌های اخیر دانسته و آنها که نانشان در ایجاد اختلاف است را استثناء کرده و تصریح فرمودند « آن کسانى که مصالح کشور را میخواهند، مایلند حقائق را غالب کنند، من توصیه‌ام به آنها این است که از این اختلافات جزئى و غیر اصولى صرف نظر کنند. شایعه‌سازى و شایعه‌پراکنى درست نیست.»

جالب آنجا است که باز بار دیگر ایشان دقیق‌تر به طرح موضوع مد نظر خود می‌پردازند تا راه را برای مفسران مغرض ببندند و می‌فرمایند «انسان مى‌بیند صریحاً و علناً به مسئولین کشور - کسانى که بارهاى کشور را بر دوش دارند - تهمت میزنند، نسبت به اینها شایعه‌سازى میکنند؛ فرق هم نمیکند، چه رئیس جمهور باشد، چه رئیس مجلس باشد، چه رئیس مجمع تشخیص مصلحت باشد، چه رئیس قوه‌ى قضائیه باشد؛ اینها مسئولین کشورند. مسئولین کشور کسانى هستند که زمام یک کارى به اینها سپرده است؛ مردم باید به اینها اعتماد داشته باشند، حسن ظن داشته باشند. نباید شایعه‌پراکنى کرد؛ دشمن این را میخواهد. دشمن میخواهد شایعه‌پراکنى کند؛ میخواهد دلها را نسبت به یکدیگر، نسبت به مسئولین بدبین کند.»

این سخنان در فاصله اندکی از تیتر برخی رسانه‌ها علیه دکتر علی لاریجانی بیان گردید. تیترهایی که منتقد سخنان وی در نقد "فضای مشت زنی سیاسی" و "مشاجره" بود و از طرح اتهامات بی‌اساس به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس جمهور در قالب دفاع از دیگری به عنوان آسیب فضای سیاسی امروز یاد کرد. اما این سخنان خود سبب مواضع تند کسانی شد که منفعتشان در اختلاف افکنی است. کسانی که سخنان مصلحانه استاد عسگراولادی را نیز پیش از این و بدون توجه به محتوای آن و به صرف رویکرد وحدت‌گرایانه‌اش، با اتهام "دفاع از مجرم اصلی" مورد هجمه قرار دادند. این نوع حملات در روزهای اخیر به سوی بسیاری از کسانی که در تلاش برای کاستن از فضای هتاکی و طرح اتهام علیه مسئولان نظام بوده‌اند، روز افزون بود.

رهبری نظام با  نگاه عمیق خود مدتها پیش اعلام نموده بودند که یکى از ابزارهای دشمن در جنگ نرم ایجاد فضای بدبینی نسبت به یکدیگر در جامعه است و از نخبگان سیاسی خواستند که به اختلاف افکنی‌ها پایان دهند و این خواسته را بارها تکرار فرمودند. اما هر بار پس از سخنان ایشان عده‌ای دست به ارائه تفسیرهایی در برابر تصریح کردند. اما اینبار رهبر حکیم انقلاب نظر خود را با صریح‌ترین الفاظ بیان نموده‌اند، و بار دیگر حساب مردم را از نخبگان جدا کرده و تصریح فرمودند که «خوشبختانه مردم ما بابصیرتند» باید دید آیا نخبگانی که در هر دو سوی دعوا ادعای صلاح برای کشور دارند و خود را مطیع رهبری می‌دانند،  از موضع تفرقه افکنانه خود عقب نشینی خواهند نمود و یا بار دیگر به ارائه تفسیری جدید از سخنان صریح رهبری دست می‌زنند. مخاطب این سخن کسانی که به صراحت در برابر رهبری ایستاده‌اند نمی باشد، اما صرف نظر از آن اقلیت کنار نهاده شده توسط مردم، کارنامه دیگر نخبگان نیز در مظان سنجش با محک جدید ارائه شده از سوی رهبری است.

متن کامل