نگاهی به نقش متهمان یک پرونده همچنان مفتوح در غائله اخیر   

هم پرونده ای ها

یکی از عوامل موثر در ایجاد اغتشاش در روزهای اخیر که فرماندهی اغتشاشگران را از صدای آمریکا بر عهده گرفته است، محسن سازگارا است. او پیش از انتخابات به شدت در پی القای این مفهوم بود که احمدی نژاد 7 تا 11 میلیون رای بیشتر ندارد و اگر پیروز اعلام شود تقلب رخ داده است. او پس از اعلام نتایج انتخابات با حضور منظم در صدای آمریکا، رادیو فردا و ... به تحریک اغتشاشگران پرداخته است تا آنجا که بسیاری برای صدای آمریکا تعبیر اتاق جنگ را به کار می برند. از شایعاتی که او در این روزها پرداخته است، ادعای حبس خانگی و دستگیری مهندس موسوی ارائه آمارهایی دروغین از کشته ها و اتهامهایی از این دست به نظام است. مرور سوابق این فرد در دقت بیش از پیش ما در شناسایی عناصر نفوذی جدید، خالی از لطف نیست.


محمد محسن سازگارا، متولد  ۱۳۳۴ است، او در سالهای پیش از انقلاب، با پذیرش گرفتن از دانشگاه انستیتوی تکنولوژی ایلینوی به آمریکا رفت و با انجمن‌های اسلامی دانشجویان مسلمان همکاری می‌کرد و در آنجا با ابراهیم یزدی آشنا شد. پس از مدتی نیز به عضویت مرکزیت نهضت آزادیبخش خارج از کشور درآمد. با توصیه ابراهیم یزدی در روزهای اوج انقلاب به نوفل لوشاتو پیوست. در آن روزها یکی از کسانی بود که ترجمه سخنان امام را بر عهده داشت که آغاز رخنه او به صفوف انقلابیون بود. امری که این روزها بارها توسط رسانه های آمریکایی مورد تذکر قرار می گیرد.

او در روزهای نخست انقلاب به همراه مرحوم لاهوتی، ابراهیم یزدی، صباغیان و... در پادگان حر (باغشاه سابق) اعلام تشکیل سپاه کردند. او در این مقطع مسئول اطلاعات و تحقیقات سپاه بود. با توجه به تشکیل چند سپاه دیگر در نهایت این سپاه ها در هم ادغام شد و اغلب عناصر لیبرال و همراه با این گروه از سپاه کنار نهاده شدند، وی نیز بعداز گذشت چندین ماه خارج و به رادیو پیوست. ابتدا در بخش تفسیرهای سیاسی و سپس مدیریت تولید رادیو را عهده دار شد. به فاصله اندکی به عنوان معاون سیاسی-اجتماعی و قائم مقام مشاور در امور اجرایی منصوب می شود. همراهی وی با بهزاد نبوی در حالی بود که وی به عضویت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز درآمده بود و به عنوان معاون، بهزاد نبوی را در دوره وزارت صنایع سنگین نیز همراهی می کرد. انتقال مسعود کشمیری به دفتر نخست وزیری سیستان و بلوچستان و رشد پله به پله آن، توسط وی انجام گرفت و مدتی نیز کشمیری در دفتر خود وی همکاری نمود. او بجز ارتقای سازمانی کشمیری پس از انفجار دفتر نخست وزیری، نقش عمده ای در انتشار خبر جعلی «شهادت کشمیری» داشت. پس از جلسه محرمانه ای که در نخست وزیری برقرار می شود ، اطلاعیه ای تنظیم و توسط محسن سازگارا معاون سیاسی اجتماعی بهزاد نبوی به صدا و سیما جهت اعلام ارسال می گردد ، در این اطلاعیه که ساعت 8 صبح از رادیو پخش می شود، "شهادت کشمیری" رسما اعلام می گردد. در این راستا دیگر متهمین بهزاد نبوی، سعید حجاریان، خسرو تهرانی و مصطفی قنادها بودند.

دومین اقدام برای شهید جلوه دادن کشمیری جسد سازی برای وی بوده است تا اصلی ترین ابهام در این خصوص مرتفع گردد. در این راستا او به همراه افرادی همچون علی اکبر تهرانی و نادر قوچکانلو متهمین اصلی در جسد سازی بودند. او همچنین به بهشت زهرا رفته و برای هماهنگی دفن جسد کشمیری تلاش می کنند. در حالی که تمام مراحل قانونی همچون شناسایی اجساد، معاینه ، اعلام نظر پزشکی قانونی و صدور مجوز دفن درباره شهیدان رجایی، باهنر و دفتریان به صورت کامل انجام گرفته است، هیچیک از این مراحل درباره کشمیری طی نمی گردد.

او به واسطه این اتهامات دو بار در سال ۶۳ و ۶۵، بازداشت شد اما با فشارهای سیاسی، آزاد و پرونده او به همراه دیگر هم پرونده ای ها متوقف گردید. با توجه به حساسیت بر روی او، به مرور از مسئولیت های کلیدی خارج، اما حضور خود را در هیئت مدیره سازمان گسترش صنایع سنگین تا اواخر جنگ ادامه داد. بعد ازپایان جنگ تحمیلی در دولت پنجم و ششم با مرکزتحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری که دوستانش همچون حجاریان در آن فعال بودند همکاری داشت و در کناراین، خود رابه عنوان یکی از موثرترین اعضای حلقه کیان به عنوان ارگان اصلی استحاله دینی در کشور معرفی می کند.  سازگارا پیش از انتشار روزنامه جامعه، مؤسسه ای مطبوعاتی را اداره می کرد که از جمله نشریات آن، هفته نامه آینه بود. بعد از پیروزی جبهه اصلاحات درانتخابات دوم خرداد، سازگارا چهره خودرا نه تنها به عنوان یک فعال سیاسی و نظریه پردازاقتصادی دولت بلکه به عنوان مسئول اصلی روزنامه جامعه از شاخص ترین روزنامه های دوم خردادی مطرح می کند. روزنامه ای که به عنوان "نخستین روزنامه جامعه مدنی" مطرح می شود. او در سلسله روزنامه های زنجیره ای بعدی نیز به همکاری پرداخت. درنهایت سازگارا در بعد از وقایع خرداد ماه سال1382 در کوی دانشگاه و هم چنین مطالب منتشر شده برخی از سایت ها به نقل از وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت می شود اما این بار نیز با حمایت برخی از نمایندگان مجلس ششم از زندان آزاد می شود. وی بعد از آزادی اززندان برای معالجه از کشور خارج می شود وبه انگلیس وسپس به آمریکا می رود و در آنجا ماندگار می شود. محسن سازگارا در حال حاضر مدیر مرکز تحقیقات ایران معاصر در واشنگتن است که به طور مستقیم تحت نظر CIA اداره می شود. وی به طور هفتگی به همراه علیرضا نوری‌زاده در برنامه تلویزیونی تفسیر خبر که از تلویزیون فارسی صدای آمریکا پخش می‌شود، به‌عنوان کارشناس به توهین و ایراد اتهام بر علیه نظام جمهوری اسلامی می پردازد. برنامه ای که این روزها با تواتر بیشتری پخش می گردد. در حال حاضر محسن سازگارا حقوق بگیر دولت آمریکا در " آمریکن اینترپرایز "، "واشینگتن انستیتو " و  VOA و پسرش شهاب سازگارا حقوق بگیر رادیو فردا است.

"واشینگتن انستیتو" موسسه ای است که دیلی استار درباره علت منصوب شدن دنیس راس به عنوان مشاور مخصوص هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در امور خلیج [فارس] و کشور های آسیای جنوب غربی من جمله ایران، می نویسد: "انتصاب راس به علت وابستگی و همچنین همکاری پیشین او با گروه هایی نظیر "انستیتو واشینگتن برای سیاست های شرق" که از طرفداران اسرائیل است می باشد." مؤسسه "امریکن اینترپرایز" نیز از لابی های صهیونیستی است که خواهان تغییر نظام سیاسی در جمهوری اسلامی ایران هستند. صدای آمریکا یا V.O.A نیز  فرستنده رسمی سازمان سیا است که با کلان مصوب بودجه کنگره این کشور علیه جمهوری اسلامی فعالیت می کند.

رسوایی او تا به حدی بود که حتی چندی پیش محسن سازگارا مورد انتقاد برخی اپوزسیون خارج از کشور قرار گرفت که چرا به قیمت فروختن ارزان کشور برای خود کسب سرمایه می کند و رفتارهای او به حدی مشمئز کننده بود که موجی علیه وی در میان فراریان خارج نشین نیز فراگیر شد.

فردی که آن روز در صورت دقت رسیدگی به پرونده اش و عدم تسلیم در برابر فشارها، اینک به سزای خیانتش در ماجرای شهادت شهیدان رجایی و باهنر و نیز فتنه انگیزیش در روزنامه های زنجیره ای رسیده بود؛ اینک که چهره نفاقش عیان شده و دیگر امکان تداوم فعالیت در داخل را ندارد، رسما به همکاری با دشمنان ملت می پردازد.
اما در این میان، آیا تداوم ارتباط با دوستان سابق دور از ذهن است؟ آیا جای کوتاهی و سفارش پذیری در جریان رسیدگی به اتهامات هم پرونده ای های دیروز او که همینک دیگر بار در جریان آشوب طلبی های اخیر بازداشت شده اند، باقی است؟

 

----------------

به قول دوستان، بعد التحریر:

1- این مطلب را از دست ندهید: رد پای منافقین در آشوب های اخیر

2- باز هم تذکر می دهم که من نیز با اعتراض های مدنی، در چارچوب قانونی مخالفتی ندارم؛ این حق هر شهروندی است که در مسیر قانونی اعتراض کند. به گمان من آشوب طلبی از اعتراض جداست، اما مدیران اتاق جنگ روانی یا به قول معروف کمیته X توانسته است این دو جبهه را در هم بیامیزد. این هوشیاری معترضین را می طلب و حداقل آن عدم تداوم مخالفت های خیابانی است.

٣- پدرم امروز به دفترم آمد و از تفالی گفت که در نگرانی این روزها زده بود، اشعار زیبای حافظ همچون همیشه تاویل پذیر است:

ترسم که اشک در غم ما پرده در شود      
وین راز سر به مهر به عالم سمر شود
گویند سنگ لعل شود در مقام صبر      
آری شود ولیک به خون جگر شود
در تنگنای حیرتم از نخوت رقیب      
یا رب مباد آن که گدا معتبر شود

شاهدش هم این است:
گر چه بر واعظ شهر این سخن آسان نشود      
تا ریا ورزد و سالوس مسلمان نشود

۴- این نیز دیدنی است : (+)

متن کامل
۱۳۸۸/۳/۳٠ - محمد مهدی اسلامی